Yerli Arama motoru diye tanıtılan Yaani altyapısını Yandex’ten alıyor.

Yerli Arama motoru diye tanıtılan Yaani altyapısını Yandex'ten alıyor.

Rus arama motoru Yandex ile iş birliğine giden Turkcell’in tamamiyle Türkçe muhtevalardan oluşan ve ülkemiz kullanıcılarına özel "Yaani" isminde arama motoru geliştirdiği ortaya çıktı.
Anımsayacağınız gibi takriben bir ay önce Eriştirme, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye’nin milli arama motoru geliştirmesi gerektiğini belirtmiş ve bu izahın hemen hemen peşinden değişik teşebbüsler ortaya çıkmıştı. Edinilen son bilgilere göre yerli arama motoru ile ilgili Turkcell’in de ehemmiyetli bir proje üzerinde çalıştığı öne sürülüyor.


Rus Izvestia gazetesinde yer alan habere bakılırsa Yandex ile ortaklığa giden telekomünikasyon devi, "Yaani" isminde arama motoru geliştiriyor. Tamamiyle Türkçe muhtevalara sahip olacak platformun ülkemiz kullanıcılarına özel servislerle beraber geleceği dile getiriliyor. Yaani.com alan isimi kayıt bilgilerini (whois) incelediğimizde adresin 2006 seneninde alındığı ve son aktüellemenin geçtiğimiz 15 Şubattarihinde yapıldığı görülüyor. Üstelik adresin Turkcell İletişim A.Ş. üzerine kayıtlı olması, gazetenin iddialarını ehemmiyetli oranda destekliyor.

Yandex, Türkiye pazarında Google'ın yerini almak istiyor

Yandex’in kırmızı, siyah ve sarı renklerinin yerine Turkcell ile daha uyumlu olan lacivert ve mavi tonlarının ağırlıkta olacağı Yaani’nin şu an test2 edildiği belirtiliyor. 2011 seneninde Türkiye pazarına giriş yapan ve Alexa verilerine göre 21. sırada bulunan Yandex, 2015 seneninde -Google hedefli- başlattığı kampanyalarla yüzde 2 olan pazar hissenini artırmak istemiş ancak çalışmalar beklentileri karşılamamıştı.

Rus internet devinin Türkiye ile ilgili yeni bir başlangıca ihtiyaç duyduğunu ifade eden uzmanlar, hazırladıkları raporlarda mahalli pazarın en kuvvetli mobil operatörüyle ortaklığın oldukça avantajlı olabileceğine dikkat çekiyor. Görünüşe bakılırsa Google’a karşı ülkemizde daha kuvvetli bir konuma gelmek isteyen Yandex, tavsiyelere uyarak çeşitli teşebbüslerde bulundu.

Yandex ve Turkcell cephesinden ise konuyla alakalı daha bir izah gelmedi. Diğer taraftan Izvestia gazetesi her ne kadar "Yaani" projesini yerli olarak aktarsa da, muhtemelen Yandex altyapısını kullanacak olan platform ne kadar "yerli" olacağı tartışmaya açık bir konu.

Yandex, yandex.com uluslararası sürümünün ve Yandex'teki yeniliklerin varlığına rağmen neden dünya genelinde arama motorunda popüler değil?

Yandex, İngilizce ve diğer diller için yeterli arama kalitesini sağlamıyor çünkü uluslararası web'i tamamen indekslemek, bu dizini korumak ve cevapları hızlıca geri getirmek için yaklaşık 50 kat donanım ve ağ gerekiyor. Bu büyüklükteki yatırımlar, iyi kurulmuş Google ve Bing'e karşı bir gözlem niteliğindedir,
(örneğin, CAPEX ve OPEX'i kapsayacak kadar reklam gelir akışını istikrarlı hale getirme) küçük bir başarı ihtimali.

Şu anda Yandex, en popüler uluslararası web siteleri ve diğer kaynakların ön sayfalarında arama yapıyor. O kadar pahalı değildir ve bir pasta parmak tutmalarını sağlar.
Onların stratejileri, Google'ın yeterince güçlü olmadığı pazarları aramak ve yerel olarak rekabet etmeye çalışmaktı. İlk kiril olmayan atış Türkiye için yapılmıştı, ancak bazı hizmetler (Haritalar / Trafik gibi) diğerlerinden daha iyi performans göstermesine rağmen, orada ivme kazanamıyor gibi görünüyor.
Halihazırda Yaani'ye yeniden markalaşıyor ve en büyük yerel operatör olan Turkcell ile dağıtım ortaklığı yapıyorlar.

Kaynak:

Şunları da beğenebilirsin:

Front-end Developer Yeterlilikleri
FIFA 18 İle ilgili Her Şey
Apple’ın iPhone X İle ilgili Bir Kelime Dahi Söylemediği 8 Şey!
Mide Yanması, Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?
Google Pixel 2 tanıtıldı! İşte ayrıntılar!
15 Tatile Kaç Gün Kaldı? 2018
İstanbullu Gelin Dizisi Oyuncu Kadrosu ve Karakterleri
Fethiye’nin En Güzel Plajları
Kombi Bakımı Kaç Yılda Bir Yapılır?
Evlilik İzni Kaç Gün?
Kripto para pazarı 200 milyar dolar değerini aştı
Kargo Çalışma Saatleri Hafta İçi - Hafta Sonu
Bel Çevresindeki Yağlar Nasıl Erir?
Oksijen İnsanı Yaşlandırır mı?
Sagopa Kajmer eşi Kolera’dan ayrıldı
Starbucks Kahve Çeşitleri, Öneriler, Fiyatlar
Akvaryum, Şömine Videosu, Kanalı
Gazlı İçeceklerin Tehlikeleri!
Bira ile Yapabileceğiniz 15 İlginç Şey
Güzel Saçlar ve Ciltler İçin Neem Yağının Yararları
Sıcak Suyla Banyo Yapmanın Yararları
Kaliteli ve Ücretsiz Stok Resim Siteleri
Futbol Takımlarının Simgeleri ve Anlamları
Mitoz Bölünme Nedir? Hücre Döngüsü ve Mitoz Safhaları Nelerdir?
Diş Sağlığınız İçin Önemli Püf Noktalar
Limonun Faydaları Nelerdir?
Uzun Yaşamanın Sırrı Nedir?
ÇiftlikBank Nedir? Nasıl Para Kazanılır? ÇiftlikBank Hilesi
Kıvırcık Saçlı Kadınlar İçin Saç Uzatma Rehberi
Bebeğiniz Öptüğünüzde Tuzlu mu?
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,