Yaygın anksiyete nedir?

Yaygın anksiyete bozukluğunun başlıca özelliği en az 6 ay müddetince hemen hemen her gün ortaya çıkan, bir hayli vaziyet ve etkinlik ile ilgili aşırı kaygı ve elem duymadır. Kişi bu elem ve kaygılarını kontrol etmekte güçlük çeker ve çoğu kez başarısız olur. Yaygın anksiyete de görülen diğer belirtiler ise; huzursuzluk, kolay yorulma, konsantrasyon bozukluğu, adale gerginlikleri, yerinde duramama ve uyku düzensizlikleridir. Bunların dışında terleme, çarpıntı, ateş basması, baş dönmesi gibi diğer tipik anksiyete semptomlarından da yakıntı edilir.Yaygın anksiyete bozukluğunun başlıca özelliği en az 6 ay müddetince hemen hemen her gün ortaya çıkan, birçoklkk vaziyet ve etkinlik ile ilgili aşırı kaygı ve elem duymadır. Kişi bu elem ve kaygılarını kontrol etmekte güçlük çeker ve çoğu kez başarısız olur. Yaygın anksiyete de görülen diğer belirtiler ise; huzursuzluk, kolay yorulma, konsantrasyon bozukluğu, adale gerginlikleri, yerinde duramama ve uyku düzensizlikleridir. Bunların dışında terleme, çarpıntı, ateş basması, baş dönmesi gibi diğer tipik anksiyete semptomlarından da yakıntı edilir.

Yaygın anksiyete yaşayan kişiler sıkıntı ve kaygılarını, panik ataktan değişik olarak, her vakit aşırı derecede yoğun ve dehşet verici biçimde yaşamazlar. Ancak yeniden de daimi bir kaygı ve huzursuzluk halinde olmaktan yakınırlar.

Anksiyete bozukluğu olan fertlerde kaygı uyandıran vaziyetlerden bazıları şunlardır:

– İşyerinde ortaya çıkabilecek sorumluluklar veya yeni görevler
– İmtihanlar Parasal meseleler
– Aile fertlerinin sıhhati
– Sevilen insanların başına gelebilecek kazalar
– Kendi başlarına gelebilecek kazalar veyahut hastalıklar
– Randevulara geç kalma
– Günlük hane işler gibi…

Mevzubahis vaziyetlerde, o an için her hangi bir mesele yaşanıyor olmasa da anksiyete bozukluğu olan kişiler yeniden de her an kaygı duymaya devam ederler. Anksiyete yaşamakta olan kişi etrafı tehlikeli ve kendisini de tehlikelerle başa çıkamaz olarak idrak eder. Etraftan gelen uyaranları tehlike açısından mübalağa eder.

Kişilerin bu algıları çocukluklarında gelişmeye başlar. Yetiştirilme tarzı, etrafsal koşullar ve çeşitli öğrenmelerle kişi etrafı tehlikeli ve kendisini ise tehlikelere karşı koyamayacak kadar güçsüz ve savunmasız idrak eder.

Yaygın anksiyete bozukluğu olan hastalarda bazı ortak düşünce ve davranış özellikleri vardır. Bu düşünce ve davranış biçimleri hastalığın sürmesine kapı araladığı gibi şiddetlenmesine de sebep olabilir. Mesela; yaygın anksiyete hastaları tehlike olarak değerlendirdikleri kavramlara dikkatlerini o kadar yoğunlaştırırlar ki diğer hiçbir uyaranı fark edemezler. Her an tetikte, tehlikenin gelmesini beklerler. Ayrı olarak olaylar ve tehlike konusunda olabilecek en kötü senaryoyu kurma eğilimindedirler. Yaygın anksiyete bozukluğu olan kişiler için olaylar çok tehlikeli veyahut tamamiyle tehlikesiz olarak kategorilendirilir. Ayrı olarak her hangi bir olay veyahut vaziyette, ufak veyahut büyük bir tehlike ile sahiden karşılaşılmış ise; bunun her vakit, her şartta böyle olacağını varsayarlar. Sözgelişi; hanede yoklarken hanelerine hırsız girmiş ise; hanede olduklarında, kapılar sıkı sıkıya kilitliyken veyahut alarm sistemleri heyetiyken dahi haneye her an hırsız gireceğinden veyahut odalardan birinde bir hırsız olduğundan endişelenirler.

Yaygın anksiyete bozukluğu, hastaların yarısından çoğunda küçüklük dönemlerinde başlamaktadır. Bu dönemde muvaffakiyet konusunda daimi kaygılar duyduğu görülen çocukların, ileride yaygın anksiyete bozukluğu tanısını karşılayan semptomlar yaşadığı görülmektedir. Ancak rehabilitasyon için müracaat eden hastaların çoğu 20’li yaşlardadır.

Şunları da beğenebilirsin:

Apandist belirtileri, apandist ne tarafta?
Resimli Pilates Hareketleri, Hareketli Resimlerle Pilates Topu Kullanımı
Spor Yapmanın Yararları Nelerdir? Sporun Faydaları
Besin Zehirlenmesinde İlk Yapılması Gerekenler
Vitaminler hangi besinlerde bulunur, vitamin eksikliği problemleri
Ayak bileği bağ kopması, bağ yırtılması ve bağ yaralanması
Diş Çekimi Fiyatları, Kanal Rehabilitasyonu Fiyatları
Kulak ağrısına ne iyi gelir, Kulak Ağrısı için neler yapılmalı
Boğazda yutkunma zorluğu, yutkunma zorluğunun nedenleri
Ön çapraz bağ kopukluğu
Bel ağrıları
Migren Nedir, Migrenin Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Mide yanması nedir, mide yanmasına ne iyi gelir?
Mide kanseri nedir, mide kanserinin belirtileri nelerdir?
İnsan Kaç Gün Aç Yaşayabilir? Kalabilir?
İnsan Susuz Kaç Gün Yaşayabilir?
Yulafın Yararları Nelerdir? Yulafın Faydaları?
Gıda Katkı Maddeleri
Çikolatanın Faydaları Nelerdir?
Kahvaltıda Tüketeceğiniz En Sağlıksız 7 Gıda
Gebeliğin ilk belirtileri, İdeal Gebelik Zamanlaması, Tahmini doğum tarihi
Meme Kanseri Teşhisi ve Tedavisi
Gazlı İçeceklerin Tehlikeleri!
İstanbul Hastaneleri Telefon ve İletişim Bilgileri
Sağırlık Nedir? Nasıl Olur?
Kısırlık Nedir ve Nedenleri? Kısırlığın Tedavisi?
Kinoa Bitkisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Disleksi nedir?
Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?
30 Yaş Üstü Saç Ekimi Uygulaması

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.