Yasak Sitelere Kolay Yoldan Giriş (VPN, DNS)

Yasak Sitelere Kolay Yoldan Giriş (VPN, DNS)

Yasak Sitelere Nasıl Girilir, Özürlü Sitelere Giriş Nasıldır, DNS Nasıl Değiştirilir, VPN Nedir, Fiyatsız VPN Hizmetleri Nelerdir gibi suallerin ve daha fazlasının yanıtını bu yazıda ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Yasak Sitelere Nasıl Girilir, Özürlü Sitelere Giriş Nasıldır, DNS Nasıl Değiştirilir, VPN Nedir, Fiyatsız VPN Hizmetleri Nelerdir gibi suallerin ve daha fazlasının yanıtını bu yazıda ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Özgürlüklerle dolu bir ülkede yaşadığımız için yasak site, ulaşım engelleme gibi kavramlar bize çok uzak geliyor. İleri demokrasiye sahip bir ülke olarak neyse ki istediğimiz her siteye kolayca erişebiliyoruz. Ama herkes bizim kadar bahtlı değil. Ne yazık ki dünyanın bir takım geri kalmış ülkelerinde Twitter, Facebook, Youtube hem de Google gibi sosyal ağlar yasak vaziyette. Bu ülkelerin başlarında ki diktatörler, değişik bir sese tahammül edemiyorlar. Bu sitelerin ulaşımı kültürel veyahut politik nedenlerle engelleniyor ve insanların özgürlükleri kısıtlanıyor. Bir Türk büyüğünün de söylediği gibi “İnsan sahiden hayret ediyor“.

Yasak Sitelere Nasıl Girilir?

Ulaşımı engellemesiyle beraber kullanıcılar özürlü sitelere, yasak sitelere erişebilmek için alternatif ulaşım metotları arıyorlar. Yasak Sitelere Nasıl Girilir suali ise herkesin merak ettiği bir şey. Bende kullanıcılarının mağduriyetlerini gidermek ve internette özgürce gezinti yapabilmeleri için kullanabilecekleri yol ve araçları bir araya getirmeye çalıştım.

DNS Değiştirme Yöntemi

Yasak Sitelere Nasıl Girilir sualine karşılık internet kullanıcılarının bu tür vaziyetlerde ilk müracaat ettikleri yöntem DNS Değiştirme yöntemidir. Bu yöntemde servis sağlayıcımızın bize sunduğu IP yerine farklı bir DNS üzerinden irtibat sağlanır. DNS bir köprü görevi görür ve size yalnızca ulaşım olanağı sunar. Devlet sizin kim olduğunuzu ve hangi siteye girdiğinizi rahatlıkla bulabilir.

DNS sunucularını internette ziyaret etmek istediğimiz internet sitelerinin adres defteri olarak tanımlayabiliriz. Nasıl ki hepimizin bir hane adresi var, internet sitelerinin de birer internet adresi vardır (IP adresi). Bir siteyi ziyaret etmek istediğimiz vakit ilk olarak DNS sunucusuna bağlanırız, oradan sitenin IP adresini alıp siteyi açarız.

İnternet hizmeti aldığımız cep telefonu operatörleri ve evimize fiber ya da ADSL getiren internet servis sağlayıcıları, kendi DNS sunucularında yönlendirme yaparlar. Bu sunucularda bazı internet sitelerinin IP adresleri yasaklı olur ve bu siteleri açmaya kalktığımızda karşımıza “Bu site engellenmiştir” yazısı çıkar. Bu şekilde bizi istediğimiz internet sitesi yerine, site engellendi sayfasına yönlendirirler.

Ancak, DNS sunucumuzu değiştirip, bu sitelerin IP adreslerini istikametledirme yapmadan direk başka bir sunucuya bağlanarak istediğimiz siteye girebiliriz.

DNS Ayarları Nasıl Yapılır?

Başlat Menüsünden Denetim Masası klasörüne girip, buradan “Ağ ve Paylaşım Merkezi” ya da “Ağ vaziyetini ve görevlerini görüntüle” ayarlarına tıklıyoruz.

Karşımıza çıkan ekranda o an ki ağ vaziyetimizi görebiliyoruz. Biz aktif olan internet bağlantımıza tıklıyoruz.

Açılan ekranda o an kullandığınız internet bağlantımızın vaziyetini görebiliyoruz. DNS ayarlarınızı değiştirmek için bu bağlantının özelliklerine tıklıyoruz.

Karşımıza gelen ekranda internet bağlantınızın öğelerini göreceksiniz. DNS ayarlarını değiştirmek için İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) öğesine tıklıyoruz.

Aşağıdaki DNS Sunucularını kullan‘ seçeneğini seçerek aşağıda ki DNS sunucularından uygun gördüğümüzü yazıyoruz.

Hemen peşinden Çıkarken ayarları doğrula seçeneğine tıklayıp tamam diyoruz. Tüm bu işlemleri doğru bir şekilde yaptıktan sonra modemimizi kapatıp açıyoruz. Bu şekilde bilgisayarınız artık yeni ve hızlı DNS adreslerine geçmiş olacak ve bizde yasak sitelere kısıtlama olmadan ulaşım sağlayabileceğiz.

Bazı aktüel DNS adresleri şu şekildedir;

Google – DNS Ayarları:
8.8.8.8
8.8.4.4
Open DNS Ayarları:
208.67.222.222
208.67.220.220
Norton – DNS Ayarları:
198.153.192.1
198.153.194.1
Uydunet – DNS Ayarları:
62.248.80.161
62.248.80.162
Dnsadvantage – DNS Ayarları:
156.154.70.1
156.154.71.1
ScrubIt – DNS Ayarları:
67.138.54.100
207.225.209.66

VPN Nedir? VPN Nasıl Kullanılır?

Yasak Sitelere Nasıl Girilir sualinin bir diğer yanıtı da VPN kullanmaktadır. VPN (Virtual Private Network) kolay manasıyla internete bir başka bilgisayar üzerinden girme işlemidir. Bu yöntemde bilgisayarınız bağlanmak istediğiniz sitelere doğrudan değil, tanımladığınız VPN sunucusu üstünden ulaşırsınız. Böylelikle dışarıdan teknik takip yapılamadan hem bütün data akışınız şifrelenir hem de internet ile aranızda bir perde, savunma kalkanı bulunmuş olur. Asal kullanım emeli müessesesel güvenlik olsa da VPN bugün sansür, ulaşım engelleme ve takipten kurtulmak isteyen Yasak Sitelere Nasıl Girilir sualine yanıt arayan kullanıcıların kurtarıcısı haline gelmiştir.

Tarayıcı Tabanlı VPN Çözümleri

VPN kullanmak için çok çeşitli yöntemler bulunuyor. Kullanıcılar kolaylık açısından ekseriyetle tarayıcı tabanlı VPN seçeneklerine yöneliyorlar. Tarayıcınıza yükleyeceğiniz ufak eklentiler ile VPN yardımıyla yasak sitelere girebiliyorsunuz. Eklentiyi çalıştırdığınız zaman size hangi ülke üzerinden bağlanmak istediğinizi soruyor ve cevabınıza göre internet bağlantınızı o ülkede bulunan sunuculara yönlendiriyor. Bu şekilde engellemelere maruz kalmadan internette dolaşabiliyorsunuz.

Zenmate

Google Chrome tarayıcısı kullanıyorsanız şayet ZenMate eklentisi size bu konuda iyi bir çözüm sunacaktır. Sadece birkaç adımda kolayca kurabileceğiniz ZenMate eklentisini tarayıcınıza ilave ederek engelli sitelere, yasak sitelere ulaşım sağlayabilirsiniz. Ülke değiştirme özelliğine sahip eklenti ile proxy’sini kullandığınız ülkeleri hızlı bir şekilde değiştirebildiğiniz gibi ülke kısıtlaması olan internet sitelerine kolay bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız şart olan şey Google Chrome Web Mağazasına girip eklentiyi tarayıcınıza yüklemek. Sonrasında ise tarayıcınızın adres satırının sağ tarafında kalkan şeklinde bir sembol belirecek. Bu sembol sayesinde eklentiyi aktifleştirebilirsiniz. Yeniden bu sembol sayesinde değişik VPN’lerde geçiş yapabilir internette iz bırakmadan dolaşabilirsiniz.

TOR Browser

Bir diğer tarayıcı bazlı çözüm ise TOR Browser‘dır. Windows işletim sistemine sahip kullanıcılar için tasarlanmış olan Tor Browser, internet gezintiniz esnasında şahsi bilgilerinizin başkaları tarafından görülmesini engelleyen bir güvenlik aracıdır. Program birbirine bağlı ansızın çok perde sunucusundan oluşur. TOR tarayıcısını kullandığınız takdirde TOR ağına dahil olursunuz ve internete gönderdiğiniz veyahut oradan çağırdığınız veriler parçalar halinde şifrelenerek diğer TOR kullanıcılarının irtibatlarının üzerinden gönderilir. Bu şekilde yaptığınız işlemler esnasında IP adresinizi başkaları göremez ve ulaşımı engellenmiş sitelere kolayca girebilirsiniz. TOR Browser internette ki en emin metotlardan biri olmakla beraber tek handikapı irtibat hızınızı oldukça düşürmektedir.

Opera Browser

Opera tarayıcısı da yasak sitelere girme ile ilgili kullanıcılarına alternatif analiz eder sunuyor. Günümüzde sağladığı değişik özelliklerle kullanıcıların alakası çekmeye başlayan Opera, kendinden VPN servisiyle Türk kullanıcıların fazlasıyla ilgi ettiği bir tercih olarak karşımıza çıkıyor. Ayrı olarak VPN Hizmeti içinde her hangi bir fiyat istemiyor. Bununla beraber Opera’nın mobil sürümünü telefonunuza yükleyerekte Opera’nın VPN hizmetinden istifade edebilirsiniz.

Mobil Tabanlı VPN Çözümleri

Aslında VPN’i mobil yada masaüstü diye ayırmak çok doğru değil. Kullandığınız VPN sağlayıcıları sizlere gerek akıllı telefonlarınızda gerekse masaüstü bilgisayarlarınızda destek oluyor ancak bir takım servislerin masaüstü kullanımı daha kolay iken kimilerinin mobil kullanımı çok daha kolay oluyor. Bende bu yüzden tarayıcı ve mobil tabanlı olmak üzere ikiye ayırdım VPN Çözümlerini.

HotSpot Shield

HotSpot Shield ülkemizde sıklıkla kullanılan bir VPN servisidir. Gerek kolay heyetimi, gerekse fiyatsız olması onu diğerlerinden bir adım öne çıkartıyor. Uygulamayı hem bilgisayarınızda hemde akıllı telefonunuzda kullanabilirsiniz. HotSpot Shield sayesinde Amerika’da yer alan sunucular üzerinden irtibat alarak özürlü sitelere kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Tabii uygulamanın fiyatsız sürümünde irtibat hızınız yavaşlık mevzubahis oluyor. Uygulamanın hız hududuna takılmadan bütün özelliklerini kullanmak istiyorsanız aylık yada senelik yapacağınız ödemelerle kullanabilirsiniz.

TunnelBear

Android kullanıcılarının çok sık kullandığı diğer bir uygulama TunnelBear ile internet trafiğinizi yönlendirebilir ve kimliğinizi gizleyerek değişik bir ülkeden giriş yapıyormuş gibi ziyaret etmek istediğiniz sitelere giriş yapabilirsiniz. Bunun yanında bilgisayarınız ile kurduğunuz diğer uzak sunucular ile aranızdaki data akışını şifreleyerek sisteminizde bulunan tüm verilerinizin saklılığını savunabilirsiniz. TunnelBear yazılımını kullanabilmeniz için fiyatsız olarak program ekranından kayıt olmalısınız. Daha sonra e-posta adresinize gelecek olan onay linkini onaylamalı ve hemen arkasından belirlediğiniz hesap bilgilerinizi kullanarak TunnelBear’a giriş yapabilir ve yazılımı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Onavo Protect

HotSpot Shield ve TunnelBear, Android kullanıcıları arasında çok yaygınken Onavo Protect, iPhone kullanıcıları arasında daha yaygın kullanılan bir uygulamadır. Bu uygulamayı mobil aletinize yükledikten sonra bütün data akışınız Onavo sunucuları üzerinden şifrelenerek sağlanır ve bu şekilde internette iz bırakmadan güvenli bir şekilde dolaşabilirsiniz. Uygulamayı mobil aletinize AppStore üzerinden yükleyebilirsiniz.

VPS Nedir? VPS Nasıl Kurulur?

Buraya kadar anlattıklarım genel kullanıma açık olan VPN Hizmetleriydi. Başka bir deyişle sizinle beraber binlerce insan aynı sunucu üzerinden hizmet almaktadır. VPN’e bağlandığınızda, aynı IP adresini o hizmete bağlı bütün kullanıcılarla paylaşırsınız. Sunucunun yoğunluğu arttıkça devletlerin dikkatini çeker ve IP adresleri bloke edilir. Hizmet aldığınız VPN yeni bir IP tanımlayabilir ve bu şekilde ulaşıma devam edebilirsiniz. Ama bir müddet sonra o IP’nin de bloke edilmesi muhtemeldir.

Burada çözüm olarak karşımıza VPS (Virtual Private Server) çıkmaktadır. VPS’i ise kendi özel VPN hizmetiniz olarak düşünebilirsiniz. VPS yalnızca sizin kullanabildiğiniz size özel şahsi VPN’dir. Ülke dışından bu tür sanal sunucuları ayda 15-20 TL’ye kiralayarak engellenmiş sitelere girebilirsiniz.

Rey Değiştirme Metodu

Bütün yolları tecrübe ettiğiniz halde ulaşımı engellenen sitelere erişemiyorsanız bu vaziyette yapmanız şart olan şey seçimlerde verdiğiniz reyi değiştirmektir. Seçim yapılan bir ülkede yaşıyorsanız ve sansüre maruz kalıyorsanız bu en tesirli metottur.

Bu yazımda Yasak Sitelere Nasıl Girilir sualine cevaplamaya çalıştım. Yazımı beğendiğiniz takdirde sosyal medyada paylaşarak daha fazla kullanıcıya erişmesini sağlayabilirsiniz.

Şunları da beğenebilirsin:

Web Uzmanları için 20 Forum
Front-end Developer Yeterlilikleri
3ds Max için Bilgisayar Tavsiyesi
Instagram alışveriş platformuna dönüşüyor
Google Pixel 2 tanıtıldı! İşte ayrıntılar!
Yerli Arama motoru diye tanıtılan Yaani altyapısını Yandex'ten alıyor.
Apple, kablosuz şarj özelliğini destekleyen otomobil markalarını açıkladı
Yemek Tarifi Paylaşarak Para Kazanmak
WhatsApp İnternetsiz Nasıl Kullanılır?
2040 Yılına Kadar Benzinli Arabaları Yasaklayacak Ülkeler
Akvaryum, Şömine Videosu, Kanalı
FM Radyo Frekansları - Güncel Frekans Listesi
Amazon Türkiye Pazarına Giriyor!
Telefonum Yavaş Nasıl Hızlandırabilirim?
Telefonu Hackleme Nasıl Engellenir?
Bilgisayarınızın Kapanmasına Neden Olan Sebepler
Bitcoin Terimlerinin Anlamları
Kod Bilmeden Mobil Uygulamanızı Yapın!
Kaliteli ve Ücretsiz Stok Resim Siteleri
Facebook Otomatik Video Oynatma Kapatma
Facebook İletilerini ve Tweetleri Toplu Silmek
İnsanlar Neden İnternetten Sipariş Verir?
Google'ın Hızlı Indexlemesi İçin WordPress Ping Servisleri
Arama Motorları İlk Sayfada Çıkma ve Tıklanma Oranları
Tasarımcıya İhtiyaç Duymadan Kendi Logonuzu Yapın
İngiltere’den Bitcoin Kararı!
5000 TL’ye En İyi Laptop Hangisi?
Vodafone, Turkcell, Türk Telekom Saklı Numara Engelleme
iPhone Ülkelere Göre Fiyat Dağılımı
Tesla Model S Araçla Kripto Para (Bitcoin) Madenciliği!
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.