V60 ile Kahve Demleme Tekniği

V60 ile Kahve Demleme Tekniği

Alman Melitta Bentz’in bulduğu altı delik bardak ile kahve demleme yönteminin günümüzdeki modern hali olan V60 yöntemi kahve demlemenin en basit yollarından biridir. Tek bir bardak ya da sürahi yapsanızda, doğru demlerseniz mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz. Üzerine kağıt filtre yerleştirilen altı delik bir kupanın içerisinden akan kahve damlacıklarının sürahiye dolması mantığıyla çalışıyor.

Ön bilgi:

Demleme Zamanı: 3 dakika
Bardak: 1
250 Gramlık Escobar Coffee Paketi: 16 Bardak
Öğütme Seviyesi: Orta / Kağıt Filtre
Tadım Karakteristikleri: Orta sertlikte içim

Gerekli Ekipman:

* V-60 Demlik
* Escobar Coffee (miktar ölçek kılavuzunda belirtilmiştir)
* V-60 Sürahi (tavsiye edilen)
* V-60 Kağıt Filtre
* Su ısıtıcı
* Öğütücü (tavsiye edilen)
* Tartı (tavsiye edilen)
* Zaman Ölçer
* Bardak
* Su (miktar ölçek kılavuzunda belirtilmiştir artı durulama)

Demlemeden Önce:

* En iyi sonucu alabilmek için kahve çekirdeklerini öğütülmemiş şekilde Escobar Coffee’den alınız ve kahvenizi demlemeden hemen önce içeceğiniz kadar öğütünüz. Eğer kahvenizi çok önceden öğütürseniz kahveye aromasını ve karakteristik özelliklerini veren bileşenlerin büyük bir miktarını kaybedersiniz. Eğer evde öğütücünüz yoksa Escobar Coffee’den az miktarda en taze şekilde alın ve hava almayacak şekilde muhafaza edin.
* Karmaşık görünse de kahve demlerken tartı kullanmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Daha iyi sonuç için tahmini ölçüler kullanmak yerine aşağıda belirtilen ölçülere sadık kalınız.
* Kahve demlerken imkanınız varsa geleneksel su ısıtıcısı yerine kahve literatüründe kaz boynu (gooseneck) diye bilinen kettleları tercih ediniz.  Bu tarz kettlelar kahve demlerken suyun dökülme hızını ve suyu kahvenin neresine döktüğünüzü daha kolay kontrol edebilmenize yardımcı olacaktır.

Kahve 15 gr. (2 yemek kaşığı) 30 gr. (4 yemek kaşığı) 45 gr. (6 yemek kaşığı)
Su 250ml 500ml 750ml

 

Adım Adım Demleme:

Adım 1: Suyu kaynayıncaya kadar su ısıtıcınızda ısıtın ve bir kaç dakika kadar bekleyin. Demleme için ideal su sıcaklığı 92-96 derece aralığındadır. Dolayısı ile kaynadıktan sonra 1-2 dakika beklemek suyun istenilen sıcaklığa düşmesini sağlayacaktır.

Adım 2: Kağıt filtrenin tırtıklı kısmını (varsa) katlayarak V-60 demliğinin içerisine yerleştiriniz. Demliğinizi varsa V-60 sürahisinin üzerine veya yoksa bardağınızın üzerine yerleştiriniz.

Adım 3: Sıcak su ile kağıt filtreyi durulayınız. Bu işlem kağıt filtreyi demliğe iyice yapışmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda kağıt filtre tadını ortadan kaldıracaktır. Bu işlemi tamamladıktan sonra sürahiye veya bardağa akan suyu demlemeye başlamadan dökmeyi unutmayınız.

Adım 4: Önceden çekilmiş kahve kullanıyorsanız 5. adıma geçiniz. Kahve çekirdeklerinin miktarını porsiyona göre tartıp, orta seviyede öğütünüz. Referans için kahve öğütme kılavuzuna göz atabilirsiniz.

Adım 5: Öğüttüğünüz kahveyi filtrenin içine dökünüz ve hafifçe sallayarak eşit şekilde filtrenin içerisine yayılmasını sağlayınız. Daha sonra demliğinizi sürahinin üzerine tekrardan yerleştiriniz.

Adım 6: Zaman ölçerinizi başlatınız ve kahve miktarının iki katı kadar ortadan başlayacak şekilde saat yönünde dışa doğru halkalar çizerek yavaşça kahveleri ıslatınız ve 30 saniye kadar bekleyiniz. Bu aşamaya ön demleme adı verilmektedir. Bu aşamada sıcak su kahve yatağınızın genişlemesine yardımcı olacak ve kahvenin içinde sıkışmış aromaları baloncuklar eşliğinde ortaya çıkaracaktır.

Adım 7: 30 saniye bekledikten sonra yine ortadan dışa doğru halkalar çizerek su eklemeye devam ediniz. filtrenin köşelerine dökmemeye çalışınız. Çok köşeye dökülen su kahve yatağında kanal açarak iyice demlenmeden geçmesine neden olacaktır. Tartınızın göstergesi ölçek kılavuzunda kullandığınız miktara ulaşınca durunuz.

Adım 8: Demlenme sona erinceye kadar bekleyiniz. Demleme süresi 3 dakika olmalıdır. Eğer,  toplam demleme süreniz 3 dakikanın oldukça üzerinde ise muhtemelen kahveniz çok ince öğütülmüş, 2 dakikanın altında ise muhtemelen kahveniz çok kalın öğütülmüş demektir. Bir sonraki demlemenizde ufak dokunuşlar yaparak 3 dakikada demlemeyi hedefleyiniz. Demleme sona erince demliği kaldırarak sürahiden bardağa servis ediniz.

Şunları da beğenebilirsin:

Hangi ilimiz nesiyle tanınmış kişi?
Turşu Nedir ve Nasıl Kurulur?
Yulafın Yararları Nelerdir? Yulafın Faydaları?
Papatya Çayı Faydalı mı? Nasıl Hazırlanır?
Çig Süt Tüketmek Faydalı mı?
İşlenmeyen Tarım Arazilerini Devlet Kiralayacak
Gıda Katkı Maddeleri
Oksijen İnsanı Yaşlandırır mı?
Dondurulmuş Et ve Et Ürünlerinin Çözdürülmesi
Kahvaltıda Tüketeceğiniz En Sağlıksız 7 Gıda
Kış Aylarında C Vitamini ve Faydaları
Fulton Diyeti: Yaza Hazırlık Diyeti
Tutkulu Kahve Çeşitleri
Türk Kahvesinin Yararları Nelerdir?
Sebze Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Narmatik'i Sizin İçin Test Ettik: Artık Doya Doya Nar Yiyebilirsiniz
French Press ile Kahve Demleme Tekniği
Aeropress Kahve Tarifi
Mokapot ile Kahve Demleme Tekniği
Starbucks Kahve Çeşitleri, Öneriler, Fiyatlar
Yemek Tarifi Paylaşarak Para Kazanmak
Biber Neden Acı ve ve yakıcıdır? Asidik mi, Bazik mi?
Migren Ağrınızı Hafifletecek Meyve Suları
Gazlı İçeceklerin Tehlikeleri!
Bira ile Yapabileceğiniz 15 İlginç Şey
Sağlıklı Bir Sabah Kahvaltısı, Diyet, Fitness
Limonun Faydaları Nelerdir?
Her Zaman Yemeniz Gereken 50 Sağlıklı Besin
Kahvecilik, Nitelikli Kahve ve Üçüncü Dalga Kahvecilik
Dünyanın En Pahalı Kahvesi - Black Ivory Coffee
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,