Uzun Yaşamanın Sırrı Nedir?

Uzun Yaşamanın Sırrı Nedir?

Düşünün ülkemizde yaş 70 iş bitmiş tabiri diye bir deyim var, bu deyim sizin için Sporun hayatınıza girmesiyle beraber tarihe karışıyor. Olay tamamiyle ne vakit ne yapacağını bilmekte.

Spor her vücudu her yaşı ayrımcılık yapmadan sever. Düzenli olarak spor yaptığınızda, tesirini gösterir ve yaşlanma merhalesini tersine çevirir.

Bilim İnsanlarına göre ezersiz yapmayan vücut yaşlanıyor ve düzenli egzersiz yapan 40 yaşında birinin, 30 yaşında olan bir insanın vücuduna sahip olacağını söylersek de mübalağa etmiş olmayız.

Biyolojik saati yavaşlatmanın sırrı, yıllar içerisinde yaptığınız sporda yatıyor.

Bu yüzden hayatınız süresince her 10 senede bir yapmanız şart olan egzersizleri size sunuyoruz.

20-30 Yaş Arası

Yapılacaklar :  Fitness düzeyini en üst düzeye taşımak

Uzak durulması gerekenler:  Çok kısa vakit dilimleri için aşırı beklentiler

Düzenli olarak yapılması gerekenler:  Vakit ve sıhhat sizden yana. Bu yüzden hoşlandığınız aktiviteleri yapın. Kardiyovasküler bir çalışma yapmak istiyorsanız, futboldan, yoğun bir aerobik çalışmasına kadar her tür fiziksel etkinlik işe fayda. 20’lerinde olan pek çok erkek için spor, sosyal hayatın bir parçasıdır. Bu yüzden haftada 2-3 sefer spor yapıyor olmak, hiç de zor gelmeyecektir.

En randımanlı netice almak için: Bu yıllar kemik kütlesinin en çok geliştiği dönemler. Ağırlık çalışması kemiklerin güçlendirilmesinde tesirli olacaktır. Ancak vücudu aşırı yormak da yarardan çok zarar getirir. Bu yüzden çalışmaların arasında dinlenmek için yeterli zaman bırakılmalıdır.

30-40 Yaş Arası

Yapılacaklar :  Nicelikten ziyade nitelik

Uzak durulması gerekenler:  Şişmanlamak

Düzenli olarak yapılması gerekenler:  30’lu yaşlarınız, hayatınızın en meşgul olduğunuz dilimi. Büyük olasılıkla daha uzun saatler çalışıyor ve belki de evlilikle çocuklar arasında koşturuyorsunuz. Egzersiz aklınızdaki en son şey. Ancak 30 yaşına girdiktan sonra, senede vasati olarak yarım kiloluk yağsız doku kaybetmeye ve bunun yerine yarım kilo yağ almaya başlıyoruz. Bu yüzden emel kardiyo egzersizlere ağırlık vermek. Haftada 3 günden 20’şer dakikalık seanslarla başlayın. Kulağa çok fazla geliyor olabilir, fakat illa da bir salona gitmenize gerek yok. Merdiven çıkmak, yürümek gibi egzersizlerle bu vakiti doldurabilirsiniz. Buna hafif bir ağırlık çalışmasını da ilave edebilirsiniz.

40-50 Yaş Arası

Yapılacaklar : Kaybolan adale dokusunun yerine yenisini oluşturmaya çalışmak

Uzak durulması gerekenler:  Kısa vakitli ve sıhhatsiz perhizler

Düzenli olarak yapılması gerekenler: Toplumsal açıdan 40’lı yaşlarda olan kişiler, 30’larının başlarında gibi davranırlar. Genç birinin çalıştığı yoğunlukta çalışmak ve görüntüye büyük ehemmiyet verilmesi bu yaşın göstergelerindendir. Böylelikle vücut imajıyla alakalı kriz başlar.

Kişiler kilo almaya başladığında, natürel olarak panikler ve fazla kiloları, kendilerini açlığa mahkum etmelerini buyuran ivedi kilo verdiren perhizlere başlarlar. Başlangıçta kilo veriliyor gibi bir görünüm oluşsa da, bu uzun vadede zarar data ve yağsız adale oranı iyiden iyiye azalmaya başlar. Bu noktada ağırlık çalışması yararlı olacaktır. Zira hem yağsız adale oluşumuna yardımcı olur, hem de metabolizmayı hızlandırır. Şayet adalelerinizin sıkılaşmasını istiyorsanız, o vakit önce yeterli miktarda kardiyo çalışması yapıp, bunu ağırlık çalışmasıyla birleştirmekte yarar var.

50-60 Yaş Arası

Yapılacaklar :  Günlerini geçirdiği koltuktan kalkıp egzersize odaklanmak

Uzak durulması gerekenler:  Vücudunu dinlememek

Düzenli olarak yapılması gerekenler:  İşe başlamak için katiyen geç sayılmaz. Burada şu problem olabilir. Yıllarca hiçbir bedensel aktivitede bulunmayıp da 50’sinden sonra başlayıp, buna kendini adayanlar, vücutlarına 20’li yaşlarındaymış gibi davranmaya başlayabilirler.

Şayet bu tanım size uyuyorsa, yavaş gidin. Şunu unutmayın, genç birinin göstereceği hızda gelişme gösteremeyeceksiniz. Başlangıçta haftada 2 kez yarımşar saat çalışabilirsiniz. Kondisyonunuz ve kendinize olan güveniniz arttıkça bunu 3’e çıkarabilirsiniz.

Tüm vücudu forma sokmak için aerobik egzersizler en uygunudur. Bu yaşlar için en uygun egzersizlerden biri yüzmedir. Zira iskelete daha az yük bindirir ve dokularla eklemler üzerinde şok oluşmasını engeller. Yavaş ama kendinizden emin olarak başlayın. Ayrı olarak hafif ağırlıklarla da çalışabilirsiniz. Böylelikle kaslarınız güçlenir. Bunun yanı sıra tekliflen diğer egzersizler de t’ai chi ve yogadır.

60 ve Üzeri

Yapılacaklar :  Günlük hayatta hareketlilik

Uzak durulması gerekenler:  Hareketsizlik

Düzenli olarak yapılması gerekenler:  Hareketsizlik ve yaşa bağlı kas kaybı sebebiyle, yaşlı insanların çoğu oldukça formdan uzak ve zayıftır. Bu yaştakilerin kasları gücünden yitirip, kas lifleri küçülse de, kalan kas liflerinde gelişme potansiyeli vardır. Ağırlık çalışması kasları ve kemikleri güçlendirmek açısından faydalıdır. Bu yüzden hafif dambıllarla, veyahut esneme bantlarıyla vücudun üst bölümleri çalıştırılabilir. Hafif yoga ve esneme hareketleri, esnekliği artıracaktır. Günlük aktivite zaruridir. Yürüyüş, yüzme, bahçede çalışmak gibi eylemler kalbe iyi gelir.

Damar sertleşmesi, yüksek tansiyonun ana sebeplerinden biridir ve yüksek tansiyon kalp hastalıklarına kapı aralayabilir. Bu yüzden elinizden geldiğince yürüyüş yapmaya çalışın. Ayrı olarak unutmamanız gereken bir nokta daha var. Hafif aktiviteler, yalnızca vücudunuzu değil, zihninizi de canlı meblağ.

İkaz: Sitemizde yer alan yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler giderek geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler asla doktor kontrolünün yerini alamaz, doktor kontrolü ve rehabilitasyonu yerine kullanılamaz, şahsi teşhis ve rehabilitasyon metodunun seçimi için değerlendirilemez. Uzmana müracaat etmeden şuursuz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir uzvunuza zarar verebilir. Sıhhatinizle alakalı vaziyetlerde lütfen uzman bir doktora müracaat ediniz. Sitemiz, uzman bir doktora müracaat edilmeden yapılan rastgele bir uygulamadan doğabilecek zarardan mesul tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır.

Şunları da beğenebilirsin:

Apandist belirtileri, apandist ne tarafta?
Besin Zehirlenmesinde İlk Yapılması Gerekenler
Enerji İçeceği Nasıl Tüketilmelidir, Yan Tesirleri ve Zararları Nelerdir?
Vitaminler hangi besinlerde bulunur, vitamin eksikliği problemleri
Ayak bileği bağ kopması, bağ yırtılması ve bağ yaralanması
Sporcuların günlük alması şart olan protein miktarı ve protein cetveli
Kulak Çınlaması
Mide yanması nedir, mide yanmasına ne iyi gelir?
Mide bulantısı nedir, mide bulantısı nasıl önlenir?
İnsan Uykusuzluğa Kaç Gün Dayanabilir?
Oruç tutmak ömrü uzatıyor
Bel Çevresindeki Yağlar Nasıl Erir?
Yulafın Yararları Nelerdir? Yulafın Faydaları?
B12 Demir Eksikliği, Kansızlık İçin Yararlı Yiyecekler
Nar Suyu ve Nar Çayı Faydaları?
Çikolatanın Faydaları Nelerdir?
Kış Aylarında C Vitamini ve Faydaları
Meme Kanseri Teşhisi ve Tedavisi
Şiddetli Mide Ağrısı Sebepleri
Sıcak Suyla Banyo Yapmanın Yararları
Hızlı Kilo Verdiren En İyi Diyet Uygulamaları
Sağlıklı Bir Sabah Kahvaltısı, Diyet, Fitness
Vücuda Fazla Şeker Yüklemesi Zararı
Diş Sağlığınız İçin Önemli Püf Noktalar
Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir? Kürü Nasıl Yapılır?
Her Zaman Yemeniz Gereken 50 Sağlıklı Besin
Vücudunuzunu Dinleyin ve Hastalıklarınızı Öğrenin
Kıl Dönmesi Nedir? Kıl Dönmesi Neden Olur?
İdrar Yolu Tıkanması Nedir?
Migrenin Nedeni? Tedavisi?
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.