Tutkulu Kahve Çeşitleri

Tutkulu Kahve Çeşitleri

Cappuccino, espresso, latte ve sade… Hangi çeşidi olursa olsun, kokusu dahi insanı büyülemeye yeter… Zevkler ve renkler değişse de, hepimizin tutkunu olduğu bir kahve çeşidi kesinlikle vardır. Peki, hiç özelliklerini ve hikayelerini merak ettiniz mi?

Kahve… Arkadaş sohbetlerinde, toplantılarda, ders çalışırken, dinlenirken, hasılı hayatımızın pek çok hatırana eşlik eden özel bir lezzet. Bizi deşarj olması, kendimize getirmesi, uyanık tutması ve tabii bir içecek olması dolayısıyla kahve günün her saatinde hayatımızın başköşesinde.
Ülkeden ülkeye, kültürden kültüre kahve çeşitleri farklılıklar gösteriyor. En çok seçenek edilenler arasında yalnızca, cappuccino, espresso ve latte bulunuyor. Fakat dünyanın neresine giderseniz gidin hemen her bölgesinde dinlenmek için oturduğunuz bir cafe’de, bu çeşitlerden en az birini mutlaka bulursunuz. Zira, kahve tüm insanların ortak ihtirasıdır. Gelin, bu kahvelerin hikayesine ve özelliklerine beraber göz atalım.

Espresso:

Espresso, koyu kavrulmuş, yeteri kadar ince çekilmiş ve espresso makinesinin kahve haznesinde (tek bir ölçü için takriben 7 gr.) sıkıştırılmış kahveden geçirilen basınçlı 30 ml’lik sıcak suyun (90-96 derece) takriben 20 saniye süresince bardağa boşalması ile hazırlanan İtalya’ya mahsus bir kahve türüdür. Espresso fincanlarında 30 ml’lik kahve, fincanın ¾’ ünden biraz daha azını oluşturur. Bu ölçüye solo isimi verilir. Dilendiğinde ise normal fincanın iki katı büyüklüğünde bir fincana iki sefer kahve dolumu yapılabilir. Bu ölçü ise doppio olarak adlandırılır. Sade olarak içilen espresso ile bir hayli damak tadına hitap eden americano, macchiato, con panna da hazırlanıyor.

Cappuccino:

Bugün dünyanın dört bir yanında çokça tüketilen, günümüzün en popüler içeceklerinden olan cappuccino’nun kelime geçmişi 1525 seneye kadar uzanıyor. O dönemde bugün kapüşon olarak da adlandırdığımız, uca doğru sivrilen uzun başlıklara cappuccino isimi veriliyormuş. Cappuccino ise İtalyanca başlık mananına gelen “cappuccio” kelimesinden türemiş. Bir takım kaynaklarda 17. asırda yaşamış olan Marco d’Aviano’nun, Osmanlıların Viyana abluka etmesinden sonra bıraktığı kahvelerden cappuccino’yu geliştirdiği öne sürülüyor. D’Aviano Türk kahvesini yumuşatmak için süt ve bal kullanmış. Türk kahveleri tükenince de İtalyanların espresso’sunu kullanmaya başlamış. Cappuccino’nun 1900’lerde İtalya’da oldukça popüler bir içecek olduğu biliniyor. Luigi Bezzera’nın 1901’de espresso makinesini bulması ile cafe’lerde ve lokantalarda sunulmaya başlanan cappuccino, 2. Dünya Savaşı sonrasında tüm dünyada yaygınlaşarak servis edilmeye başlandı. Ananesel olarak 150-180 ml.’lik porselen fincanlarda servis edilen cappuccino’nun en üst tabakasında 2 santimetre.’lik kadifemsi bir köpük bulunuyor. Porselen fincanların seçenek edilmesinin nedeni, ısıyı iyi muhafaza ediyor olması. Köpük tabakası da aynı şekilde kahvenin sıcaklığını savunuyor.

Latte:

Latte, İtalyanca’da süt mananına geliyor. Asıl isimi caffe latte machiato’dur. Tek veya double espresso buharla ısıtılmış kıvamlı süt dolu bir kupaya ilave edir. Tercihe göre üzerine az miktarda süt köpüğü ve tatlı krema ilave edir. Çoğunlukla ince ve uzun bardakta servis edilir. İtalyanların genelde sabah kahvaltılarında sıkça tükettiği latte, ülkemizde de sevilen bir içecek.

Şunları da beğenebilirsin:

Hangi ilimiz nesiyle tanınmış kişi?
Kola ve gazlı içeceklerde kullanılan katkı maddeleri nelerdir? Sağlık açısında zararları nelerdir?
Yulafın Yararları Nelerdir? Yulafın Faydaları?
İşlenmeyen Tarım Arazilerini Devlet Kiralayacak
Gıda Katkı Maddeleri
Oksijen İnsanı Yaşlandırır mı?
Dondurulmuş Et ve Et Ürünlerinin Çözdürülmesi
Çikolatanın Faydaları Nelerdir?
Kahvaltıda Tüketeceğiniz En Sağlıksız 7 Gıda
Kış Aylarında C Vitamini ve Faydaları
Fulton Diyeti: Yaza Hazırlık Diyeti
Türk Kahvesinin Yararları Nelerdir?
V60 ile Kahve Demleme Tekniği
French Press ile Kahve Demleme Tekniği
Mokapot ile Kahve Demleme Tekniği
Syphon ile Kahve Demleme Tekniği
Starbucks Kahve Çeşitleri, Öneriler, Fiyatlar
Yemek Tarifi Paylaşarak Para Kazanmak
Biber Neden Acı ve ve yakıcıdır? Asidik mi, Bazik mi?
Gazlı İçeceklerin Tehlikeleri!
Bira ile Yapabileceğiniz 15 İlginç Şey
Coca-Cola ile Neler Yapabilirsiniz?
Hızlı Kilo Verdiren En İyi Diyet Uygulamaları
Sağlıklı Bir Sabah Kahvaltısı, Diyet, Fitness
Vücuda Fazla Şeker Yüklemesi Zararı
Bademin Yararları?
Portakalın Faydaları?
Her Zaman Yemeniz Gereken 50 Sağlıklı Besin
Dünyanın En Pahalı Kahvesi - Black Ivory Coffee
Kinoa Bitkisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.