Turşu Nedir ve Nasıl Kurulur?

Turşu Nedir ve Nasıl Kurulur?

Turşunun oluşması bir nevi kolay fermantasyon içerir. Turşu Kaç Günde Olur? Tek tip veyahut karışık sebzeler seçilerek tuz ve asit ihtiva eden bir çözeltide bekletilmesiyle bu fermantasyon oluşur. Bunun yararı ise, damakta kendine özgün bir tat bırakması ve sebzelerin turşu halinde uzun müddet muhafaza edilebilmesidir. Fermantasyonlu çözeltiye salamura da denir. Karışık sebzeler çoklukla salatalık, lahana, havuç, biberden oluşmaktadır. Ancak Türk yemek kültüründe daha çok salatalık turşusu yapılır ki, burada salatalık boyları genellikle küçük olandan seçilir.

Peki, turşu nasıl kurulur? İlk olarak ihtiyaç duyulan malzemeler tedarik edilir ve yapılacak ortamın hijyenik olması sağlanır. Turşu malzemeleri de ucuza kaçılmadan iyisinden alınmalıdır. Turşu hazırlamadan önce yüzde yüz yıkanmalıdır. Bu oldukça ehemmiyetli bir husus olup, yıkanmazsa bakteriyel ortam oluşur ve turşuyu bozar. Tuz olarak ise ince tuz netlikle kullanılmaz, salamura ve iri tuz iyi bir netice verir. Salatalık turşusu içinse Çengelköy ya da badem tipleri seçilir. Kavanozlar kesinlikle cam olmalıdır. Ölçüsüyse şöyledir: 1 litre kavanoza 0.5 lt turşuluk sebze konulur. Ayıklanıp yıkanmış sebzeler cam kavanoza yerleştirilir. Ancak salataları bir çatalla delmek iyidir. Böylelikle daha iyi sonuç verecektir.

Sebzelerin yarısı konulduktan sonra sarımsak ilave edilir. Sonra geri kalan sebzeler doldurulur ve nihayetinde yine sarımsak ilave edir. Kavanoz olası olduğunca bastırılıp suyu hazırlamaya geçilir. 1 su bardağı ölçeğinde kaya tuzu katılır ve üstüne 1,5 bardak üzüm sirkesi ilave edir. 1-2 litre su ilave edilip 2 yemek kaşığı limon tuzu ilave edilir. Karıştırılıp kavanoza dökülür. Su sebzelerin üstüne çıkmalıdır. Su eksik gelmişse kaynatılıp soğutulmuş su ilave etmelidir.

Turşu Kaç Günde Kurulur?

Turşu hazırlandıktan sonra ağzı kapatılıp bekletilmelidir. Bu noktada merak edilen bir sual da turşu kaç günde olur şeklindedir. Bu noktada iki husus öne çıkar. Bunlar turşuların rendelenmiş mi ya da doğranmış mı olduğudur. Hiç doğranmadan da atılmış olabilir. Bunlar turşunun bekleme süresini değiştirir. Haşlanmış pancar ise iki gün bekletilse yeter. Ancak diğer turşular 15-30 gün arasında bekletme süresi ister. Rendelenmiş, iyice doğranmış turşular 15 günde olgunlaşmaktadır. Aynı şekilde iyice kesilmiş havuç ve lahana en fazla 10 günde hazır olur. Ancak ekseriyetle 15 günde turşu tadı alınmaya başlanır. Bu yüzden 15 gün sonra kapağı açarak lezzet testi yapabilirsiniz.

Şunları da beğenebilirsin:

En çok sevilen ve en çok aranan Melodika Notaları
Fisyon ve Füzyon nedir?
İstanbul Metro ve Metrobüs Hatları, Metrobüs Durakları, Metro durak isimleri
Vücutta uzuvların yeri, uzuvların yerleri ve görevleri
Yurtiçi Kargo Ankara şube isimleri, şube adresleri ve telefon numaraları
Dünyaca Ünlü Türk Müzisyenleri ve Kısaca Hayatları
İnsan Susuz Kaç Gün Yaşayabilir?
İnsan Uykusuzluğa Kaç Gün Dayanabilir?
Papatya Çayı Faydalı mı? Nasıl Hazırlanır?
Çig Süt Tüketmek Faydalı mı?
Kahvaltıda Tüketeceğiniz En Sağlıksız 7 Gıda
Kış Aylarında C Vitamini ve Faydaları
Fulton Diyeti: Yaza Hazırlık Diyeti
Tutkulu Kahve Çeşitleri
Evden Para Kazanmanın Yolları
Narmatik'i Sizin İçin Test Ettik: Artık Doya Doya Nar Yiyebilirsiniz
Chemex ile Kahve Demleme Tekniği
French Press ile Kahve Demleme Tekniği
Aeropress Kahve Tarifi
Syphon ile Kahve Demleme Tekniği
Yemek Tarifi Paylaşarak Para Kazanmak
Nasıl Para Biriktirilir?
Bira ile Yapabileceğiniz 15 İlginç Şey
Hızlı Kilo Verdiren En İyi Diyet Uygulamaları
İgdaş Şubeleri Çalışma Saatleri (Doğalgaz)
Kar Ne Zaman Yağacak?
Vücuda Fazla Şeker Yüklemesi Zararı
Limonun Faydaları Nelerdir?
Her Zaman Yemeniz Gereken 50 Sağlıklı Besin
Kinoa Bitkisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.