Türk füzesi: Hedef erim 2500 kilometre

Savunma sanayiinde yerli imalat ve yüksek teknoloji ile ilgili TÜBİTAK’ı görevlendiren Başbakan Erdoğan, “İran”ın 2 bin-2 bin 500 kilometre erimli füzeleri var. YAŞ toplantısında komutanlara sordum, “Bizim füzelerin erimi ne kadar?” diye. En fazla 150 kilometre. “Bu olmaz, geliştirmemiz gerekli” diye konuştu

Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında evvelki gün yapılan Bilim ve Teknoloji Yüksek Heyeti toplantısına 13 bakan, bakan yardımcıları ve alakalı bürokratlar katıldı.

Erdoğan toplantının basma kapalı bölümünde yaptığı konuşmada Türkiye İlmi ve Teknolojik Araştırma Müessesesi (TÜBİTAK) için hedef koydu. Müessesenin savunma sanayii projelerine ve ulusal yazılımlara ağırlık vermesini isteyen Başbakan Erdoğan, füze sistemleri konusunda da İran’ı örnek gösterdi. Erdoğan “Komşumuz İran 2 bin-2 bin 500 kilometre menzilli füzeler yaptı. YAŞ toplantısında komutanlara sordum. ‘Bizim füzelerimizin menzili ne kadar?’ diye. ‘En fazla 150 kilometre’ dediler. Bu olmaz. Bunu geliştirmemiz lazım” dedi. Başbakan Erdoğan sözlerini “Kapı komşumuz İran’da bu var. Tamamiyle yerli; Avrupa’dan bağımsız olarak kendisi üretiyor. Ambargoya karşın bunu yapıyor. Biz de yapabiliriz. Sizden bunu istiyorum” diye sürdürdü. ATAK helikopteri projesinden de söz eden Erdoğan, 2013 seneninde seri üretime başlanacağını anımsadarak, helikopterin ve füzelerin tamamiyle Türk savunma sanayii eliyle yerli üretim olması gerektiğini söyledi.

SAKLI PROJELER

Toplantıda TÜBİTAK’ın en genç başkanı olan 40 yaşında olan Prof. Dr. Yücel Altunbaşak da müesseseye bağlı Savunma Geliştirme Enstitüsü’nün (SAGE) çalışmalarını anlattı. Savunmaya yönelik projeler bulunduğunu belirten Altunbaşak, Türk Silahlı Kuvvetleri için radar ve denizaltı sistemleri ile yazılımlar geliştirdiklerini söyledi. Projeleri dinleyince memnuniyetini ifade eden Erdoğan, “Bunlar güzel şeyler, bunları geliştirin. Savunma sanayiinde daha fazla proje üretin” direktifini verdi.

‘RAFTA KALMASIN’

Toplantıda, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de olduğu gibi Savunma Geliştirme Ensitüsü’nün ticarileşmesi, hayatın içine girmesi kararlaştırıldı. Projelerin rafta durmadan bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğine vurgu yapılırken Türkiye’nin ihracatını artıracak, katma değer yaratacak, orta ve uzun vadede cari açığın azaltılmasına tesiri olacak projeler geliştirilmesi istenildi.

TÜRKİYENİN FÜZELERİ

J600-T YILDIRIM: Menzili 250 kilometre. 600, daha sonra 1500 km. menzile çıkarılması amaçlanıyor.
JAGUAR: Çin teknolojisiyle üretiliyor. Menzili 150 kilometre civarında.
TOROS: 1999 seneninde TSK stokuna girdi. Çok namlulu bazukaları andıran Torosların menzili 100 kilometre.
ATTACK-MS: AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’den satın alınan füzelerin menzili 165 kilometre.
KASIRGA: Dört lançerli çok namlulu bazukadan oluşuyor. 150 kilogramlık savaş başlığı ile 100 kilometre ötedeki hedefi vurabiliyor.
HEDEF: Birkaç sene içinde 1000 kilometre menzile erişebilecek füze teknolojisi ele geçirmek. Sonraki hedef ise 10 bin kilometre menzilli kıtalararası füze yapmak.

UZAKDOĞU ÖRNEĞİ

Türkiye’nin Ar-Ge çalışmalarını 10 yılda 2 katına çıkardığı tespit etmesinin yapıldığı toplantıda Güney Kore örneği masaya yatırıldı. Güney Kore’nin GSYİH’sının yüzde 3’ünü, Türkiye’nin ise yüzde 0.84’ünü Ar-Ge için harcadığı belirtildi. Bunun neticeninde Güney Kore’nin büyüyen ekonomisinde Samsung, Hyundai, Daewoo, LG gibi markalar çıkardığı belirtildi; “Bizim niye Nokia’mız, Samsun-g’umuz, yerli otomobil markamız yok” denildi. Toplantıda Çin örneği de verildi.

2023 YERLİ VİZYONU

Toplantıda; Türkiye’nin 2023 yılında yerli otomobil, yerli uydu, yerli uçak ve yerli tren vizyonu da ortaya konuldu. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin 1961 yılında Ay’a gitme hedefi koyduğu, 1969’da bu hedefi gerçekleştirdiği vurgulandı.

Kaynak: Habertürk (Bülent AYDEMİR / HT GAZETE – ANKARA)

Şunları da beğenebilirsin:

Rusya'nın Türkiye'yi IŞİD'ten petrol almakla suçlaması
Türkiye nüfusunun demografik yapısının senelere göre değişimi
EMO'nun Kalıcı Yaz Saati Uygulamasıyla alakalı olarak Tasarruf Değil İsraf İzahına Yalanlama
Türkiye Savaş Uçakları ve Türk Uçak Modelleri
Türkiye'nin delirden projeleri, Türkiye'nin en büyük projeleri
Mehmetçik'e yerli makineli tüfek
İşte ilk nükleer Türk füzesi
Askeri elektronik sanayii, Türk füzesi için tarih verdi
Hangi ilimiz nesiyle tanınmış kişi?
İfşa ve Porno Sitelerine Girenler Yandı!
PKK'ya karşı senelere göre verilen şehit sayısı
Kadının Toplumdaki Yeri ve Türk Kadınının Önemi
İstiklâl Marşı'nın Kısa Tarihçesi ve İstiklâl Marşı'nın Notaları
Dünya'dan Türkler ile İlgili Sözler
Mehmet Akif Ersoy Hayatı
İlk Başarılı Türk Kadınları
Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Doğal Gaz Faturasını Düşürmenin Yolları
Elveda TEOG Hoş Geldin Yeni Sınav Sistemi MYS!
Türksat Uydu Ayarlama, Frekanslar, Otomatik Arama
FM Radyo Frekansları - Güncel Frekans Listesi
Amazon Türkiye Pazarına Giriyor!
Askere Giderken Alınması Gerekenler Liste
Askere Giderken Doğan Haklar
Futbol Takımlarının Simgeleri ve Anlamları
Türkiye'nin Petrol Rezervi, Üretimi, Tüketimi
PIN Numarasını Öğrenme (Turkcell, Vodafone, Türk Telekom)
ÇiftlikBank Nedir? Nasıl Para Kazanılır? ÇiftlikBank Hilesi
Türk Helikopteri Atak ile Tarihte Bir İlk!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.