Trabzonspor Ne Zaman Kuruldu?

Trabzonspor Ne Zaman Kuruldu? Trabzonspor kim tarafından heyetti? Trabzonspor renklerini kim belirledi? siz de bu suallerin yanıtlarını merak ediyorsanız, bu yazımızda cevaplara yer verdik. Trabzonspor ne zaman heyetti? işte yanıtı…

Trabzonspor Ne Zaman Kuruldu?

Trabzon’un gençspor kulüpleri bir nevi GS ve FB’si olarak nitelendirilen İdmanocağı ve İdmangücü kulüpleri arasında rekabet oldukça fazlaydı. Trabzonspor’un kuruluşu sırasında da bu rekabet kendini göstermeye devam etmiş fakat kulübün kurulmasına da katkı sağlamıştır. Her ikisi de oldukça tanınmış ve büyük kulüpler olan ancak bir araya gelerek Trabzonspor’u kurmayı katiyen kabul etmeyen kulüpler, TS’yi kendi bünyelerinde kurmak istiyorlardı. Kısaca Karadenizli inadı olarak adlandırılan bu duygular, 2. lig çoktan başlamış ve Anadolu’nun tüm takımları mücadelelerine başlamış olmasına karşın, Karadeniz’den bazı çıkmasına müsaade etmiyordu.

Trabzonspor ne zaman heyetti? sualinin cevabına gelecek olursak, 21 Haziran 66’da İdmanocağı, Yıldızspor ve Martıspor birleşerek TS’yi kurdu, fakat kimi prosedürleri gerçekleştirmeyi unutunca mücadeleleri askıya alındı. İki ay sonra bu defa İdmangücü atağa geçiyor Martıspor ve Yolspor ile birleşen İdmangücü, kırmızı ve beyaz renklerdeki Trabzon Gençlik Kulübü’nü kuruyor. Trabzon 1966—1967 sezonunda bu kulüp tarafından temsil ediliyor.

İdmanocağı Karadeniz takımını İdmangücü’nün temsil etmesini kabul edemiyor ve danıştay davası açıyor. Danıştay davayı haklı görerek kabul ediyor, fakat bu iki kulüp yeniden bir araya gelmek istemiyor ve kendi renkleriyle Trabzonspor’u kurma isteğini ifade ediyor. O dönemin Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Haysiyet Apak, iki kulüp birleşmezse takımın katiyen kurulamayacağını söyledi. Ama bu sefer de renkler problem oldu. İdmanocağılılar sarı—kırmızı, İdmangücülüler yeşil—beyaz renkleri kullanmak istediler. Renk tartışmaları Trabzon’da devam ederken, Ankara’da Orhan Haysiyet Apak’ın da kulağına gidiyor.

Peki resmi olarak Trabzonspor ne vakit heyetti? Nihayetinde her iki kulüp de bir renk seçiyor, İdmanocağı bordoyu, İdmangücü de açık maviyi seçenek ediyor. Kendi renklerine benzerlik olması için bu seçimlerde yakın renkler kullanıyorlar. Ve arzulayan Karadeniz takımı Trabzonspor, bu kulüplerin dışında Karadenizgücü ve Martıspor’un katılımlarıyla 2 Ağustos 67’de kuruluyor.

Fenerbahçe Ne Zaman Heyetti?

Galatasaray Ne Zaman Heyetti?

Beşiktaş Ne Zaman Heyetti?

Şunları da beğenebilirsin:

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.