Su İçmenin Vücuda Sağladığı Yararlar ve Günlük Tüketilmesi Gereken Miktar

Yeteri Miktarda Su içmenin Vücudumuza Sağladığı Faydalar

Hayatımızı sürdürebilmemiz için bu kadar büyük ehemmiyete sahip olan suyun, yeteri kadar tüketildiğinde de sayısız yararı bulunmaktadır.

Böbrek Hastalıklarının Önlenmesine Katkı Sağlar ve Rehabilitasyonunu Destekler:

Nasıl ki bir arabanın çalışabilmesi için benzine ihtiyacı varsa, böbreklerin de, işlevini yerine getirebilmesi için suya ihtiyacı vardır. Gıdalarla beraber alınan minarellerin yararları alındıktan sonra böbreklerde çökelti yaratarak, böbrek taşı meselenine yol açmaması için bol su tüketilmesi gerekir. Ayrı olarak böbrek kumu, böbrek taşı gibi rahatsızlıkların oluşumunu önlemekle beraber, rehabilitasyonunda de destekleyici rol oynar.

Baş Ağrısının En Tesirli Ağrı Kesicisi Sudur:

Vücudumuz susuz kaldığında verdiği ilk sinyallerden biri baş ağrısıdır. Migren başta olmak üzere baş ağrısına yol açan bir çok rahatsızlık için de yeniden su önleyici ve rehabilitasyonu destekleyici niteliktedir. Başınız ağrımaya başladığında ağrı kesici ilaçlardan önce su için, kısa müddette tesirini fark edebilirsiniz.

Bir takım Kanser Türlerinin Önlenmesinde Baş Rol Oynar:

Prostat Kanseri, Mesane Kanseri, Meme Kanseri ve Kolon Kanseri gibi kanser türlerinden savunmak için bol bol su tüketilmelidir. Bilhassa bu kanser türlerinin oluşumunda yetersiz su tüketimi en önemli tetikleyicilerdendir.

Kalbin Yükünü Hafifletir:

Kalbin görevi kanı pompalayarak, kan dolaşımını sağlamasıdır. Böylelikle, kan hücrelere oksijen, şeker vs. gibi maddeleri taşıyarak, hücreleri besler. Lakin yeteri miktarda su alınmazsa kan hacmi düşer ve kan dolaşımı yavaşlar. Dolaşım yavaşladığında, vücut halsiz düşmeye başlar. Oksijenin yeteri kadar taşınamaması ile beyin kalbe ikaz gönderir. Kalp bu noktada, kan dolaşımını hızlandırmak için daha hızlı çalışır. Bu da kalp üzerindeki yükün artmasına ve kalbin yorulmasına kapı aralar. Her gün yeteri miktarda Su içmenin bu bakımdan önemi büyüktür.

Bağırsakları Yumuşatır, Sindirimi Tertip eder:

Bilindiği gibi bağırsaklar için en ideal beslenme lifli gıdaları bol tüketmektir. Lakin ne kadar lif tüketilirse tüketilsin, yeterli miktarda su tüketilmezse liflerin çözünmesi olası olmayacaktır. Bunun yanı sıra bağırsaklar, su istikametinden yoksun kaldığında dışkıdaki suyu emer, bu da dışkının sertleşmesine ve kabızlığa kapı aralar.

Eklemleri Deşarj olur, Eklem Rahatsızlıklarını Önlemeye Yardımcı Olur:

Eklemler vücudumuzun en hassas bölgelerindendir. Hareket yeteneğine sahip olabilmemiz için eklemlerimizin sıhhatli şekilde işleyebilmesi gereklidir. Eklem rahatsızlıkları, hareket yeteneğini sınırlandırır. Eklemler arasında bulunan sıvı bu bölgede kireçlenme vb. vaziyetlerin oluşmasına direnç sağlamaktadır. Bu sıvıyı savunmak içinse bol bol su içmek ve kalsiyum içeren besinler tüketmek gereklidir.

Reflü Hastalığının Baş Düşmanıdır:

Reflü mide asidinin yoğunluğundan mide kapakçığının tahrip olması neticesi, asidinin yemek borusuna kaçması ile ortaya çıkan hastalıktır. Oldukça rahatsızlık verici bu hastalığın önlenmesi ve rehabilitasyonunda su çok önemli bir yere sahiptir. Su mide asidinin balanslı düzeyde tutulmasını sağlar.

Gebelik Döneminde İki Kat Önemlidir:

Önceden su içmenin kalp ve dolaşım sistemi açısından ne kadar önemli olduğunu belirtmiştik. Sıhhatli bir gebelikte, bebek annenin kanı ile taşınan besinler ile beslenip gelişir. Haliyle dolaşım sisteminin düzenli ve sıhhatli şekilde çalışması bu dönemde, bebeğinizin sıhhati için de çok önemlidir. Ayrı olarak bebeğin bulunduğu kesenin içindeki amniyon sıvısının yeterli düzeyde tutulması için de su önemli noktadadır. Bu sebeple yeterli miktarda Su içmenin gebelik dönemi için ayrı olarak önemi vardır.

Tesirli Bir Antidepresandır:

Stres günlük yaşamın kavgasında hayatımızın bir parçası haline geldi. Stresle başa çıkmaksa, gittikçe zorlaşıyor. Stresi kontrol altına almak için bir hayli yol tecrübe ediyor, birçok ilaç kullanıyoruz ekseriyetle. Ancak stresi en güzel ekarte edecek asal ilacı gözden kaçırıyoruz; su içmenin gücünü. Zira stresin aslında ilk sebebi, vücudun günlük su ihtiyacının yeterince karşılanmamasıdır. Beyin dokuları büyük oranda sudan oluşmaktadır. Bu da su içmenin yetersiz kalması halinde, yoksunluğa bağlı stres hali yaratmaktadır.

Daha Enerjik Hissetmeyi Sağlar:

Dolaşım sisteminin düzenli çalışması, bu noktada da önemli bir yere sahiptir. Düzenli çalışan dolaşım sistemi sayesinde, kalp başta olmak üzere, uzuvlarımız daha az enerji harcayacağından vücudumuzda yorgunluk hissi oluşmaz. Böylelikle gün boyu ihtiyacımız olacak hareket enerjisine sahip oluruz.

Bilhassa spor faaliyetleri konusunda kişilerin, bu faaliyetler esnasında ve sonrasında kesinlikle yeteri miktarda su tüketmesi gereklidir. Ters halde adale sıkışması, kramp vb. vaziyetler kaçınılmazdır.

Kilo Kontrolü Sağlamaya Yardımcıdır:

Her hangi bir perhiz uygulayın veyahut uygulamayın, bol su içmenin kilo vermede etkin rol oynadığını kesinlikle duymuşsunuzdur. Su tüketimi gıdaların sindirimini kolaylaştırır. Metabolizmanın daha aktif faaliyet göstermesini sağlar. Ayrı olarak yemekten önce su içildiğinde, mide şişer, tokluk hissi oluşur ve neticede daha az yemek yenmesini sağlar.

Sıhhatli Saç ve Saç Cildi İçin Ehemmiyetlidir:

Bir çiçeği sulamazsanız, toprağı kurur ve pul pul olur. Bir vakit sonra da çiçek dökülür. Saçlarımızın ve saç cildimizin de aynen böyle neme ihtiyacı vardır. Ve bu nem ihtiyacını sadece saçımıza uyguladığımız kozmetiklerle sağlamamız . Bu sebeple bolca su içerek cildimizin nem balansını sağlamamız gerekir.

Yeniden sıhhatli bir cilt için de su olmazsa olmazdır. Su cildin zehirli maddelerden arınmasına, daha parlak ve taze görünmesine yardımcı olur. Cildinizin kozmetiklerden önce bol suya ihtiyacı var.

Enfeksiyonel Hastalıkların Oluşumunu Önler, Rehabilitasyonunu Destekler:

Su, idrar yolu enfeksiyonu başta olmak üzere bir hayli enfeksiyonel rahatsızlığın oluşumunu önlemede ve mevcut rahatsızlıkların rehabilitasyonunda ehemmiyetli bir yere sahiptir. Enfeksiyonları oluşturan oluşumların vücutta tutunamamasını sağlayarak önlenmesini; enfeksiyonların vücuttan atılmasını sağlayarak da rehabilitasyonunu desteklemektedir.

Görüldüğü gibi su, bir hayli hastalığın rehabilitasyonunda veya önlenmesinde en ehemmiyetli destekleyicidir. Vücudumuz için savsaklamaması şart olan en ehemmiyetli unsurdur. Tüm bu sebeplerden dolayı günlük su ihtiyacının yeterli düzeyde karşılanması gereklidir.

Peki Günlük Tüketilmesi Şart olan Su Miktarı Ne Kadar Olmalıdır?

Su yeterli kadar tüketilmediği takdirde bir hayli meseleye neden olabileceğini gördük. Bunun aksine günlük tüketilmesi şart olan miktarın üzerinde tüketilmesi ise eksikliği kadar olmasa da yeniden zarar getirmektedir. Ama bu miktarın belirlenmesinde etrafsal koşullar ehemmiyetli bir rol oynamaktadır. Bu koşullar, bulunduğunuz yerin abuhavası, gün içinde ne kadar güç harcadığınız ve sıhhat vaziyetinizdir. Başka bir deyişle soğuk ortamda, güç harcamanızı gerektirmeyen bir faaliyet içinde olmanız, gün içinde daha az sıvı kaybetmenize yol açacaktır. Bu da içmeniz şart olan günlük su miktarını azaltıcı bir etkendir.

Kaybettiğiniz sıvı miktarını karşılayacak ölçüde sıvı tüketmeniz daha yerinde olacaktır. Bunun dışında kolay bir denklemle günlük tüketmeniz şart olan su miktarını hesaplamanız olasıdır. Vücudunuzun ihtiyacı olan günlük su miktarı kilonuzun %3üne tekabül etmektedir. Başka bir deyişle 0,03xkilo hesaplamasıyla, tüketmeniz şart olan günlük su miktarını, -şartlardan bağımsız olarak- bulabilirsiniz. Bir yetişkin için ideal su alımı -yeniden şartlardan bağımsız olarak- 8 bardak civarında önerilmektedir.

Şunları da beğenebilirsin:

Morluk Nasıl Geçer? Morluklara Ne iyi Gelir?
Resimli Pilates Hareketleri, Hareketli Resimlerle Pilates Topu Kullanımı
Spor Yapmanın Yararları Nelerdir? Sporun Faydaları
Mantar Zehirlenmesi, Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Gıda Zehirlenmesi konusunda ayrıntılı bilgiler
Endoskopi nedir?
Ayak bileği bağ kopması, bağ yırtılması ve bağ yaralanması
Gebelik belirtileri
Ayak bileği burkulmaları ve ilk tedbirler
Kulak Çınlaması
Panik atak nedir, panik atak nasıl rehabilitasyon edilir?
Yaygın anksiyete nedir?
Mide kanseri nedir, mide kanserinin belirtileri nelerdir?
İnsan Kaç Gün Aç Yaşayabilir? Kalabilir?
Bel Çevresindeki Yağlar Nasıl Erir?
Gıda Katkı Maddeleri
Dondurulmuş Et ve Et Ürünlerinin Çözdürülmesi
Kahvaltıda Tüketeceğiniz En Sağlıksız 7 Gıda
Kış Aylarında C Vitamini ve Faydaları
Sarkık kollar nasıl sıkılaşır?
Gazlı İçeceklerin Tehlikeleri!
Şiddetli Mide Ağrısı Sebepleri
Güzel Saçlar ve Ciltler İçin Neem Yağının Yararları
Sıcak Suyla Banyo Yapmanın Yararları
İstanbul Hastaneleri Telefon ve İletişim Bilgileri
Diş Sağlığınız İçin Önemli Püf Noktalar
Limonun Faydaları Nelerdir?
Her Zaman Yemeniz Gereken 50 Sağlıklı Besin
Sağırlık Nedir? Nasıl Olur?
Migrenin Nedeni? Tedavisi?
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.