Sosyal Fobi nedir

Sosyal fobi, kısa tabiri ile toplumsal vaziyetlerde veyahut toplum içinde bir eylem gerçekleştirilmesi vaziyetlerinde gösterilen, yoğun korku ve kaygı reaksiyonlarıdır. Sosyal fobisi olan fertler toplum içerisine girmeleri veyahut toplum içinde bir eylemde bulunmaları gerektiğinde, utanç duyacaklarına, işi eline yüzüne bulaştıracaklarına, heyecandan düşüp bayılacaklarına veyahut istifra edeceklerine konusunda kaygılar yaşarlar. Ayrı olarak insanların onları garip ve alık bulacağından korkar ve bu yüzden toplum içinde olabildiğince görünmez kalmaya çalışırlar.

Sosyal fobi hastaları toplum içinde bir konuşma yapmadıkları, insanlarla etkileşim kurmadıkları veyahut kimsenin kendilerine dikkatle bakmadığı vaziyetlerde dahi tüm gözleri kendi üzerlerinde hissedebilirler. Şayet kaygı yaratan vaziyet içine girmek zorunda kalırlarsa yüz kızarması, terleme, titreme, kalp çarpıntısı, baş dönmesi ve bayılacakmış gibi hissetme gibi anksiyete belirtileri gösterirler. Bu anksiyete semptomlarına bağlı olarak da bazen tahminleri kendini gerçekleştiren kahinlik şeklinde doğru çıkar. Başka bir deyişle hissedilen yoğun kaygı ve kaygı hasebiyle konuşma esnasında kelimeleri toparlayamayabilir veyahut ellerindeki titreme hasebiyle tuttukları şeyi (konuşma kağıdı, kahve fincanı gibi) düşürebilirler. Böylelikle fobileri ve kaçınma reaksiyonları pekişmiş olur. Sosyal fobik kişiler başkalarının, kendileriyle alakalı bütün yanlışlıkları, bütün negatiflikleri göreceğini ve bu nedenle yargılanacaklarını düşünebilirler. Bu tür kaygılar sebebi ile hastalar kaygı yaşayacakları ortamlardan kaçınırlar ve şayet rehabilitasyon edilmez ise hayatları büyük ölçüde kısıtlanabilir.

Sosyal Fobisi Olan Fertlerin Sıklıkla Kaçındığı Durumlar:

– Toplum karşısında konuşma yapmak
– Otobüste, yolda ya da rastgele bir yerde tanımadığı birine sual sormak, fikir müracaat etmek.
– Başkalarının yanında yemek yemek
– Karşı cinsle tanışmak ve/veya konuşmak
– Okulda söz almak, soru sormak ya da ödev sunmak
– İş yerinde toplantılarda söz almak Kendi hakkı aramak
– İş müzakeresi yapmak Partiye gitmek ya da kalabalığa girmek
– Genel tuvaletleri kullanmak
– İnsanlarla göz kontağı kurmak gibi…

Genel Tip Sosyal Fobi: Her türlü toplumsal ortam ve durumda kişi kaygılıdır. Bu tip, kişinin hayatında en çok kısıtlama yaratan sosyal fobi tipidir. Zira genel sosyal fobi hastaları, bir toplantıda sunum yapmaktan tutun da, markete gidip alışveriş yapmaya kadar çok geniş yelpazedeki şart ve eylemlerden kaçınır.

Özel Tip Sosyal Fobi: Yalnızca kimi ortamlarda kişinin kaygılı, gergin ve sıkılgan hissetmesidir. Sözgelişi toplum içinde konuşma yapmaktan, yeni birileriyle tanışmaktan ya da başkalarının yanında yemek yemekten yoğun bir endişe duyabilir lakin bunun dışında kalan durumlarda endişe yaşamazlar.

Sosyal fobi erken yaşlarda başlayan bir hastalıktır. Çoğunlukla 13-19 yaşları arasında ortaya çıkar. Bir takım kişilerde daha erken yaşlarda ortaya çıktığı da görülebilir. Küçük düşürücü veyahut utanç uyandıran bir olaydan sonra aniden başlayabildiği gibi ağır ağır ve kendi kendine başladığı da olabilir. Sosyal fobi hastalarının takriben yarısında, 10 yaşından evvelki dönemlerde sosyal fobi benzeri belirtiler görülebilmektedir. Bilhassa okula başlamada zorluk yaşayan, okulda aşırı kaygı yaşayan çocuklarda ileriki yaşlarda sosyal fobiye sıklıkla rastlanmaktadır Bu açıdan erken tanı ve rehabilitasyon ehemmiyet taşımaktadır.

Diğer bütün rahatsızlıklarda olduğu gibi sosyal fobide de ailesel etkenlerin rolü oldukça büyüktür. Kişinin ailesinde sosyal fobisi olan varsa aynı belirtilerin olması rizikosu artar. Bunun birinci sebebi genetik yatkınlık ikinci sebebi ise öğrenmedir. Başka bir deyişle çocuk anne veyahut babada gördüğü aşırı kaygılı ve fobik davranışları öğrenir ve aynı şartlarda benzer reaksiyonlar verebilir.

Psikoterapi, sosyal fobi rehabilitasyonunda oldukça tesirli sonuçlar vermektedir. Sosyal fobi hastaları terapistin de desteği ile kaygı yaşadığı vaziyetleri sorgulamakta ve kaygılarıyla baş etme yollarını öğrenebilmektedir. Sosyal fobi rehabilitasyonlarında ferdi terapiye mukayese et grup terapileri çok daha hızlı ve başarılı sonuçlar verebilmektedir.

Şunları da beğenebilirsin:

Apandist belirtileri, apandist ne tarafta?
Baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısı nasıl geçer?
Gıda Zehirlenmesi Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Mantar Zehirlenmesi, Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Gıda Zehirlenmesi konusunda ayrıntılı bilgiler
Ayak bileği bağ kopması, bağ yırtılması ve bağ yaralanması
Ayak haritanızdaki masaj noktaları, Zonoterapi ve Refleksoloji
Boğazda yutkunma zorluğu, yutkunma zorluğunun nedenleri
Ön çapraz bağ kopukluğu
Yaygın anksiyete nedir?
Mide kanseri nedir, mide kanserinin belirtileri nelerdir?
Mide bulantısı nedir, mide bulantısı nasıl önlenir?
Bel Çevresindeki Yağlar Nasıl Erir?
Yulafın Yararları Nelerdir? Yulafın Faydaları?
Papatya Çayı Faydalı mı? Nasıl Hazırlanır?
Çig Süt Tüketmek Faydalı mı?
Nar Suyu ve Nar Çayı Faydaları?
İşlenmeyen Tarım Arazilerini Devlet Kiralayacak
Oksijen İnsanı Yaşlandırır mı?
Dondurulmuş Et ve Et Ürünlerinin Çözdürülmesi
Çikolatanın Faydaları Nelerdir?
Su İçmenin Vücuda Sağladığı Yararlar ve Günlük Tüketilmesi Gereken Miktar
Nane Yağının Faydaları Nelerdir?
Sağlıklı Bir Sabah Kahvaltısı, Diyet, Fitness
Kürtaj Nedir? Kürtajın Zararları Nelerdir?
Vücudunuzunu Dinleyin ve Hastalıklarınızı Öğrenin
İdrar Yolu Tıkanması Nedir?
Kinoa Bitkisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Çocuğunuz Hiperaktif mi? Hiperaktivite Bozukluğu
30 Yaş Üstü Saç Ekimi Uygulaması

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.