Sıcak Suyla Banyo Yapmanın Yararları

Sıcak Suyla Banyo Yapmanın Yararları

Bazen, bu küçük şeylerden ne kadar çok yarar sağladığı şaşırtıcıdır. Sıcak bir banyoda da bu şeylerden biridir. Sıcak suda girmek düşündüğünden daha güçlüdür. Aslında, kazanılacak birkaç net sıhhate fayda vardır.

1. Kan dolaşımımızı iyileştirmek 

Vücut sıcak suyun boynuna daldırılması kan damarlarınız için bir egzersizdir. Bunun nedeni, su vücuda fiziksel baskı oluşturması ve böylelikle kalbimizin kapasitesini arttırmasıdır. Başka bir söylemle, suyun içindeyken kalp daha hızlı ve daha kuvvetli çalışır. Bu büyük bir teşebbüs değil, daha hafif bir egzersiz gibi. Hergün bir düşüş, kalbiniz için mükemmel bir netice

2. Uykuya dalmamıza yardımcı olma

Sıcak su vücudu deşarj olur ve bizi uykuya dalmaya hazırlar. Gergin bir vücut sıcak bir banyoda girdiğinde, sıcak su vücut sıcaklığını arttırır ve adaleleri deşarj olur. Adaleleri deşarj olmak yalnızca fiziksel olarak deşarj olur, bu arada zihni olarak da deşarj olmaz, çoğumuz günün nihayetinde bu huzura ihtiyaç duyarız. Buna göre, vücudunuza dikkat edin – banyoda uykuya dalmayın ve kalışınızı en fazla 20 dakika sınırlayın.

3. Şeklide kalma

Aşırı gerilmiş Adaleler, küçük spor yaralanmaları ve hem de eklem ağrısı, fiziksel aktiviteye son veren mükemmel (temiz) sıcak banyosuyla deşarj olabilirsiniz.

4. Tansiyonunuzu düşürür

Yakın tarihli bir çalışmada, sıcak banyoda ıslanmanın kan basıncınızı düşürebileceği gösterildi. Bu, kalp rahatsızlığı olanlar için kan basıncında artışa dikkat etmeleri şart olan mükemmel bir sistemdir. Kalp rahatsızlığınız varsa, ilk önce doktorunuza müracaat edin, zira sıcak bir banyo kalp atış hızınızı artıracaktır. Tamam derlerse, kan basıncınızı düşürmenin mükemmel bir yoludur.

5. Kilo vermek

Bir başka araştırmada, şeker hastalığı olan ve düzenli olarak sıcak küvete giren kişilerin kandaki şeker ve glikoz düzeylerini azaltabileceği belirtildi. Çalışma sıcak bir banyoda haftada 6 gün takriben 20-30 dakika müddetle ıslatmanın katılımcıların kontrol grubuna mukayese et ayda hemen hemen 2.5 kilo (2 kilo) kaybetmelerini sağlamıştır.

6. Cildin temizlenmesi

Bir duşun bir banyodan daha temiz olduğu doğru olsa da, bir duştan sonra sıcak suya iyi bir şekilde batırmak cildimizdeki gözenekleri açabilir ve şayet su temizse içeri girip kir ve zehirli maddelerin bir bölümünü yıkayabilirsiniz Cildimizden. Netice, daha taze ve daha temiz cilttir.

7. Baş ağrısını azaltmak

Çoğu tip baş ağrısı kafadaki kan damarlarının daralması hasebiyle oluşur. Sıcak suyun kan damarlarımıza pozitif tesiri, bu kan damarlarındaki baskıyı hafifletmek ve baş ağrısını iyileştirmek için kullanılabilir.

8. Kendinizi daha iyi hissetmek

Hayat stresli olaylarla doludur ve sıcak bir banyo, size iyi gelebilir. Kendinizi daha iyi hissettiğimizde önümüzdeki zorlukların üstesinden geleceğimize daha fazla inandığımız için kendinizi daha güvende tuttuğumuz bilinmektedir. Sıcak küvet günlük kaygıyı da azaltmanın mükemmel bir yoludur. Çok azımız vücudun fiziksel vaziyetinin ne kadar idrak eden kaygı düzeyimizi arttırdığının farkındadır.

9. Öksürük ve grip belirtilerine yardımcı olur

Sıcak bir banyodaki buhar, devam eden öksürüğün en yaygın nedenlerinden biri olan boğazımızda biriken mukusun kurumasına kapı aralayabilir. Buna ek olarak, sıcak bir banyosu da grip belirtilerini hafifletebilir. 10-15 dakikalık sıcak yutucu mola almak vücudunuzdan kurtulduğunuzda kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

10. Cildimizi nemlendirici hale getirir.

Sıcak banyodan sonra ele geçirdiğimiz kırışmış cildi sevmeyiz, ancak bunun aslında iyi bir tesiri var. Sıcak su, cildi daha uzun müddet ıslak bırakır ve kurumasına ve kuru olduğunda sıklıkla ortaya çıkan küçük çatlaklara kapılmasını önler.

KİMİ EHEMMİYETLİ NOTLAR:

Tüm avantajlara karşın sıcak bir banyoda düzenli olarak etmek herkes için önerilmez, bu yüzden şunlara dikkat edin …
* Her seferinde 15-20 dakikayı fazla ıslatmazsınız .
* Kalp rahatsızlığınız varsa, sıcak banyolar ile ilgili doktorunuza müracaat edin.
Seninle içmek için soğuk bir şeyler alman için, zira sıcak banyoda terleme eğilimi gösterir ve susuz kalabiliriz.
* Gebe değilsin! Gebe kadınların sıcak banyolar almaları önerilmez.

Şunları da beğenebilirsin:

Polis silahı gencin başına dayayarak gözaltına aldı haberi
Besin Zehirlenmesinde İlk Yapılması Gerekenler
Gıda Zehirlenmesi Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Enerji İçeceği Nasıl Tüketilmelidir, Yan Tesirleri ve Zararları Nelerdir?
Mantar Zehirlenmesi, Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Gıda Zehirlenmesi konusunda ayrıntılı bilgiler
İstanbul'da Cumartesi günü açık olan PTT Şubeleri
Ayak haritanızdaki masaj noktaları, Zonoterapi ve Refleksoloji
Boğazda yutkunma zorluğu, yutkunma zorluğunun nedenleri
Kulak Çınlaması
Yaygın anksiyete nedir?
Mide kanseri nedir, mide kanserinin belirtileri nelerdir?
Mide bulantısı nedir, mide bulantısı nasıl önlenir?
Dünyaca Ünlü Türk Müzisyenleri ve Kısaca Hayatları
"Bir gün önce Yarın Olsaydı Bugün Perşembe Olurdu." Diyen Adam Bu Sözü Hangi Gün Söylemişt...
Uçak Biletinizi 3 Saat Öncesine Kadar İptal Edebilirsiniz
Yulafın Yararları Nelerdir? Yulafın Faydaları?
B12 Demir Eksikliği, Kansızlık İçin Yararlı Yiyecekler
Nar Suyu ve Nar Çayı Faydaları?
Gebeliğin ilk belirtileri, İdeal Gebelik Zamanlaması, Tahmini doğum tarihi
Su İçmenin Vücuda Sağladığı Yararlar ve Günlük Tüketilmesi Gereken Miktar
Klimaya İhtiyaç Duymadan Nemi Azaltmanıza Yardımcı Olacak Bitkiler
Hızlı Öğrenmek İçin 9 İpucu
Vücuda Fazla Şeker Yüklemesi Zararı
Uzun Yaşamanın Sırrı Nedir?
Portakalın Faydaları?
Sağırlık Nedir? Nasıl Olur?
Kısırlık Nedir ve Nedenleri? Kısırlığın Tedavisi?
Migrenin Nedeni? Tedavisi?
İstanbul Saç Ekimi Fiyatları (2018)
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.