Sebze Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sebze Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sebzeler beslenmemizin ehemmiyetli bir bölümünü oluşturur. İçinde bulundurdukları antioksidanlar sayesinde bizi sıhhatli kılarlar. Sebzeleri tazeyken tükettiğimizde, içerdikleri tüm besin değerlerinden yararlanabiliriz. Zira sebzeler dalından koparıldıktan sonra besin değerlerini ağır ağır kaybetmeye başlarlar. Bu yüzden bu yazımızda sizler için sebzelerin tazeliğini nasıl anlayacağınızı araştırdık.

DOMATES:
Domatesler dalında yeterince olgunlaşmadan toplandığında, gerçek lezzetlerine erişemezler. Bu yüzden, domates satın alırken, tamamiyle olgunlaşmış, güzel kokulu olanları seçenek edin. Güzel kokulu domates en lezzetli olandır. Domatesin sapını koklayın. Şayet sapında natürel kokusu mevcut ise satın alın, ama sapında koku yok ise, bu domates lezzetli değildir.

BİBER:
Biber satın alırken, canlı renkte olan, elinize aldığınızda incecik ve çıtır çıtır ses çıkaranları seçenek edin. Sert ve çok büyük olan biberler kartlaşmış veya hormonlu olanlardır.

KEREVİZ:
Kök kereviz şeftaliden kavun büyüklüğüne kadar çeşitlilik gösterir. Kereviz satın alırken yapraklarının yeşil, diri ve kahverengi kirlerinin olmamasına dikkat edin. Kereviz ele ağır gelmelidir. Ters halde içi boş ve liflidir. Köklerini ve yapraklarını buzlukta gizleyebilirsiniz ancak sebzenin kendisi buzlukta saklanmaya uygun değildir.

HAVUÇ:
Havuç satın alırken kök bölümlerinin taze görünmesi ehemmiyetlidir. Taze havuç sert, canlı renkte olmalı, solgun ve esnek olmamalıdır. Havuçları saplarıyla satın aldıysanız, kese kağıdına koymadan önce saplarını net. Zira saplar havucun nemini kaybetmesine kapı aralar. Havuç haftalarca buzdolabında bozulmadan saklanabilir ama bu esnada kesinlikle lezzetini ve besin değerini az da olsa kaybedecektir.

Havuç alırken, bir tane havucu iki ucundan tutup yavaşça bükün. Esniyorsa taze değildir. Şayet bükmenize direniyorsa veya hemen kırılıyorsa tazedir.

ISPANAK:
Ispanak satın alırken kuru olmasına, küçük, yeşil ve ince yapraklı olmasına dikkat edin. Kökleri sararma yapmışsa almayın.

PATLICAN:
Patlıcan alırken, sıkı, pürüzsüz ve kahverengi kirleri olmayanları seçenek edin. Küçük, olgunlaşmamış patlıcanlar en iyileridir. Büyük ve olgunlaşmış patlıcanlar çok fazla tohumlu ve acımtırak olabilirler.

Tazeliğini kontrol etmek için patlıcanı hafifçe sıkın. Şayet tekrar daha önceki haline dönüyorsa patlıcanlar taze demektir ama sıktıktan sonra yapısı düzelmiyorsa içi lapalaşmış, bayatlamış demektir. Şayet patlıcanı sıktığınızda rastgele bir esneme olmuyorsa, çok erken toplanmıştır.

Ayrı olarak patlıcanın içinin kurumuş olup olmasığına dikkat edin. Patlıcana hafifçe parmaklarınızla vurun, şayet içinden boş bir ses geliyorsa almayın. Aldıktan sonra 1-2 gün içinde patlıcanlarınızı tüketin.

Közleme yapacaksanız kalın patlıcan seçenek edin ve boyu da patlıcanları közleyeceğiniz kabın boyuna uygun olmalıdır. İmambayıldı veya karnıyarık yapacaksanız daha ince ve orta boy olanları almalısınız.

TAZE FASULYE:
Taze fasulyeyi satın alırken bir tane kırın ve çıtır çıtır olmasına dikkat edin. Eğer kırdığınızda fasulyede esneme varsa yada kırılmıyorsa bu taze olmadığını gösterir. Aldıktan sonra, hemen pişirin zira taze fasulye tazeliğini tez kaybeden bir sebzedir.

MANTAR:
Mantar alırken, üzeri kirsiz, sıkı olanları seçin. Mantarlarda müesseseyeler gördüyseniz, almayın. Çünkü bu bayatlamaya başlamışlar demektir. Ayrı olarak mantarların nemini muhafaza etmek için kese kağıdında gizleyin.

BAMYA:
Bamya satın alırken, küçük, parlak, yeşil ve taze olanları tercih edin. Elinize aldığınızda bamyalar sert olmamalıdır. Sapları kolayca kırılmalıdır. Dışarıdan tohumları farkedilen bamyalar kartlaşmıştır.

KARNABAHAR:
Karnabahar satın alırken, sıkı bir yapısının olmasına ve çiçeklerinin sık sık olmasına dikkat edin. Üzerinde lekeler varsa bu çok taze olmadığını gösterir. Bu sebzeyi buzdolabında 5 günden fazla bekletmeyin.

BALKABAĞI:
Balkabağı alırken, ağır olan ve kabuğunu tırnağınızla çizemeyeceğiniz kadar sert olanı seçin.

PAZI:
Pazı satın alırken, yaprakları koyu renk ve diri olanları seçin. Eğer yapraklar çok sert, solgun ve renk kaybetmişse pazıları satın almayın.

KIVIRCIK:
Kıvırcık satın alırken, sapının çok sağlam olmasına, yapraklarının incecik ve koyu renk olmasına dikkat edin. Yapraklarını ayırıp içinde haşere olup olmadığını kotrol edin. Kıvırcığı buzdolabında bir haftadan fazla gizlemeyin.

PIRASA:
Pırasa ne kadar ince ise o kadar taze ve lezzetlidir. Pırasayı buzdolabında 1 haftadan fazla gizleyebilirsiniz.

LİMON:
Limon boyutuna göre ağır olmalıdır. Çünkü limon ne kadar ağır ise o kadar sulu demektir. İnce kabuklu, kirsiz ve parlak olan limonlar en iyileridir. Limonu buz dolabında üç hafta gizleyebilirsiniz.

TURP:
Turp satın alırken, üzerinde yeşil yaprakları olanları tercih edin. Çünkü bu taze olduğunu gösterir. Haneye gelir gelmez, yeşil yapraklarını kesin. Yapraksız olanları satın alırken ise, sert, ağır ve üzeri kirsiz, çiziksiz olanları tercih edin. Turpları buzdolabında iki hafta gizleyebilirsiniz.

PANCAR:
Pancarlar yapraklı ve yapraksız şekilde satılmaktadır. Yapraklı pancarları alırken, yaprakların yeşil ve diri olmasına dikkat edin. Eğer pancarlar yapraksız ise, pancarların sıkı, tam yuvarlak, pürüzsüz ve köklerinin ince olmasına dikkat edin. Uzun yuvarlak şekilli, solgun, tepesi kabuklanmış, kökü gevşemiş pancarlar havayla fazla temas ettiği için taze değildirler.

BROKOLİ:
Brokoli satın alırken, sapının sıkı olmasına, yapraklarının canlı ve koyu yeşil renkte olmasına dikkat edin. Brokolinin çiçekleri koyu yeşil ve birbirine bitişik olmalıdır. Çiçeklerinde sararmalar varsa, bu brokolinin çok taze olmadığını gösterir. Brokoliyi alırken koklayın. Eğer yoğun bir kokusu ve gevşek bir yapısı varsa almayın.

ENGİNAR:
Yapraklı enginar satın alırken, ağır, koyu yeşil yapraklı, yapraklarının üzerinde kahverengi lekerin olmadığı enginarları seçin. Bu kahve lekeler sebzenin taze olmadığını veyahut soğuk yediğini gösterir. Çanak enginar satın alırken, çok büyük olmayan, beyaz renkte olanı satın almaya çalışın. Büyük olan enginarlar çoklukla içi bol kılçıklı olanlardır.

KUŞKONMAZ:
Kuşkonmaz satın alırken, açık yeşil, sıkı ve kapalı uçlu olmasına dikkat edin. Uçları açık, bozuk ve küflenme yaptıysa, bu taze olmadığını gösterir. Sapları eşit kalınlıkta olanları alın ki, pişirirken eşit şekilde pişsinler. Kuşkonmazı gizlerken, cam kavanoza biraz su koyun ve kuşkonmazları içine yerleştirin. Buzdolabında bu şekilde daha taze kalacaktır. Kuşkonmazlar çok fazla bekletilmeden tüketilmelidir.

MISIR:
Mısır satın alırken, koçana sıkıca sarılmış yeşil yapraklı olanları tercih edin. İçindeki tanelerde bozulmalar olmuşsa, bu taze olmadığını gösterir.

BADEM SALATALIK:
Salatalık satın alırken, koyu renk kabuklu ve sıkı olanları tercih edin. Eğer salatalıkta esnemeler, üzerinde buruşmalar varsa bu sebzenin taze olmadığını gösterir.

KARALAHANA:
Karalahana satın alırken, koyu yeşil yapraklı, canlı ve sıkı yapraklarının olmasına dikkat edin. Yapraklarda solma, esneme yada sararma varsa, almayın.

BRÜKSEL LAHANASI:
Brüksel lahanasını satın alırken, açık yeşil renkte, yapısının ve yapraklarının sıkı olmasına dikkat edin. Uzun yuvarlak şekilli, solgun, tepesi kabuklanmış, kökü gevşemiş brüksel lahanaları havayla fazla temas ettiği için taze değildirler.

LAHANA:
Lahana satın alırken yapraklarının sıkı ve kirsiz olmasına dikkat edin. Sıkı lahanalar kapuska ve salata yapmaya uygunken, büyük ve gevşek olanlar lahana sarması yapmak için uygundur.

SARIMSAK:
Sarımsak alırken, sarımsakların büyük, tombul, sıkı ve dış kabuklarının ipek gibi incecik olmasına dikkat edin. Sarımsaklar süngerimsi, yumuşak ve buruş buruş olmamalı. Sarımsak tüm sene süresince kolayca bulabileceğiniz bir sebzedir. Sarımsağı toz, kurutulmuş, taze, pure ve yağın içinde bekletilmiş halleriyle bulmanız olasıdır.

KURU SOĞAN:
Kuru soğan satın alırken, sıkı, ağır ve ince kabuklu olanları tercih edin. Yumuşak, filizlenmiş, nemlenmiş, kötü kokulu soğanları almayın. Eğer hafif bir koku dahi varsa, soğan dıştan iyi görünse de, içinde bir yerlerde çürüme başlamış demektir.

BEZELYE:
Bezelye ilkbahardan kış başına kadar bulabileceğiniz bir sebzedir. Bezelye satın alırken, kabuklarının sıkı, kadifemsi ve düz olmasına dikkat edin. Rengi ne çok koyu ne de çok açık olmalı. Renkleri çok koyu, çok açık, sarı yada beyaza dönük ise alınmamalıdır. Ayrı olarak kabukları çok şişkin, sulu ve küflenmiş olanlar tercih edilmemelidir. Bezelye alındıktan hemen sonra pişirilmelidir. Bilhassa kabuklarından ayırdıktan sonra ya hemen pişirilmeli veya buzluğa konulmalıdır. Ters taktirde bezelyeler iki gün içinde filizlenmeye başlayacaktır.

DOLMA BİBER:
Dolma biber satın alırken canlı renkte, küçük ve ince kabuklu olanları seçin. Bunlar en taze olanlardır. Renginde sararmalar, üzerinde lekelenmeler, saplarında bozulmalar varsa almayın. Dolma biberleri satın alırken, parmaklarınızla sıkın. Eğer hafif bir çıtır, tazelik sesi geliyorsa, bunlar en lezzetli olanlardır.

PATATES:
Patates satın alırken, düzgün şekilli, dışı pürüzsüz ve darbesiz olanları seçin. Haşlama ve salatalar için yeni patatesleri seçin. Bunlar sert ve ince kabuklu olurlar. Üzeri kirli ve güneş yanığı olan patatesleri almayın. Zira bu patateslerin kabuklarının altı yeşilimsidir. Alırken, kızartmalık mı veya yemeklik patates mi istediğinizi belirtin. Zira kızartmalık patates çok lezzetlidir ama yemek yapmak için kullanıldığında sert olduğu için geç pişer.

TATLI PATATES:
Tatlı patatesin rengi beyaz patatese göre biraz daha kızılımsıdır. Tatlı patates satın alırken düzgün renkte, pürüzsüz, üzerinde darbeler olmayan veya kabuğunda kurt delikleri bulunmayanları alın. Kabukta kurt delikleri veya başka lekeler varsa bu patatesin bozulmak üzere olduğunu gösterir. Zira tatlı patates beyaz patatese göre daha ivedi çürür. Bu kurtlanmış alanı kesip atsanız dahi, diğer kalan bölüm acımtırak bir hal almıştır.

KABAK:
Kabak satın alırken, kabuklarının incecik, parlak ve canlı olmasına dikkat edin. Taze bir kabağı elinize aldığınızda elinizden ayrılmaz, sanki bütünleşir. Çok sert, rengi solmuş, çok büyük, suyu çekilmiş kabakları satın almayın.

Şunları da beğenebilirsin:

Hangi ilimiz nesiyle tanınmış kişi?
Turşu Nedir ve Nasıl Kurulur?
Kola ve gazlı içeceklerde kullanılan katkı maddeleri nelerdir? Sağlık açısında zararları nelerdir?
Yulafın Yararları Nelerdir? Yulafın Faydaları?
Çig Süt Tüketmek Faydalı mı?
Gıda Katkı Maddeleri
Oksijen İnsanı Yaşlandırır mı?
Çikolatanın Faydaları Nelerdir?
Kahvaltıda Tüketeceğiniz En Sağlıksız 7 Gıda
Kış Aylarında C Vitamini ve Faydaları
Fulton Diyeti: Yaza Hazırlık Diyeti
Tutkulu Kahve Çeşitleri
Zahter Nedir ve Nerelerde Kullanılır?
Narmatik'i Sizin İçin Test Ettik: Artık Doya Doya Nar Yiyebilirsiniz
V60 ile Kahve Demleme Tekniği
Chemex ile Kahve Demleme Tekniği
French Press ile Kahve Demleme Tekniği
Starbucks Kahve Çeşitleri, Öneriler, Fiyatlar
Yemek Tarifi Paylaşarak Para Kazanmak
Biber Neden Acı ve ve yakıcıdır? Asidik mi, Bazik mi?
Migren Ağrınızı Hafifletecek Meyve Suları
Bira ile Yapabileceğiniz 15 İlginç Şey
Coca-Cola ile Neler Yapabilirsiniz?
Hızlı Kilo Verdiren En İyi Diyet Uygulamaları
Sağlıklı Bir Sabah Kahvaltısı, Diyet, Fitness
Vücuda Fazla Şeker Yüklemesi Zararı
Portakalın Faydaları?
Her Zaman Yemeniz Gereken 50 Sağlıklı Besin
Kahvecilik, Nitelikli Kahve ve Üçüncü Dalga Kahvecilik
Kinoa Bitkisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.