Sarkık kollar nasıl sıkılaşır?

Sarkık kollar nasıl sıkılaştırılır ve kollardaki yağları kontrol altına almak için neler yapılabilir?

Yağ oranı düşük, protein oranı yüksek bir perhiz:

Sadece kol adaleleri ile ilgili olarak değil, sıhhatli bir hayat için genel olarak yağlı gıdalardan uzak durmak gereklidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu omega 3 gibi bazı sıhhatli yağlar dışında yağlı gıdalar tüketilmemelidir.

Iyi bir beslenme tam hububatlı karbonhidratlardan, protein itibariyle zengin ve sıhhatli yağlar içeren gıdalardan ve sebzelerden oluşmalıdır.

Sıhhatli yağlar; kuruyemişlerde, balık ve diğer deniz ürünlerinde, zeytinde, avokado ve hindistan cevizinde bolca bulunmaktadır. Bu yağlar vücut için ehemmiyet arz eder; zira gıdaların vücudumuz tarafından emilimini kolaylaştırıcı, kalp ve damar sıhhatini savunucu, beyin işlevlerini destekleyici tesirlere sahiptirler. Proteinler; yeşil mercimek, fasulye gibi baklagiller ile et, süt, yumurta, hindi eti vb. gıdalardan karşılanmaktadır. Karbonhidratlar ise; tam hububatlı mamüllerden karşılanmalıdır. Bu karbonhidratlar kan şekerinizi yükseltmeyeceğinden seçenek sebebidir. Bu şekilde beslenerek hem yağ yakılabilir, hem de vücudun adale oluşumu desteklenmiş olur.

Sebze tüketiminde ise nişasta içermeyen veyahut az miktarda içeren sebzeler seçenek edilmelidir. Bilhassa brokoli, ıspanak, karnabahar gibi sebzeler perhizin sıhhatli ilerleyişine katkı sağlamaktadır.

Beslenmenizi spordan 1,5-2 saat kadar önce yapmalısınız. Bu sayede mideniz ne hareketlerinizi engelleyecek kadar dolu olacak, ne de enerjisiz kalmanıza yol açacak kadar boş olacaktır.

Öğün aralarına dikkat!

Seyrek aralıklarla fazla yemek yemek mideyi ve vücut sistemlerini fazlaca yormaktan başka bir işe yaramaz. Bu sebeple sık aralıklarla kâfi miktarda yemek en doğrusudur. Bu sayede vücuttaki yağ oranı azaltılabilir ve gelinen düzey savunabilir. Vücuda eritemeyeceği kadar yağ alınmadığı için yerel yağlanma oluşmaz ve mevcut yağlar erimeye başlar. Haliyle kollardaki yağlanma da kontrol altına alınmış olur.

Spor vakiti!

Haftada en azından iki gün, ikişer saat spor yapmanız tüm vücudunuz için büyük önem taşımaktadır. Bilhassa kol kaslarını çalıştırmak ve sarkık kollar üzerinde kontrol sağlamak için biceps, triseps ve omuz kaslarına yönelik çalışma yapmanız yararlı olacaktır.

Biceps:

Triceps:

Omuz:

İdmanlarınız esnasında değişik teknikler kullanarak kollarınızdaki değişik adalelerin aktivasyonunu sağlayabilir; böylelikle sarkık kollar üzerinde randımanlı bir egzersiz gerçekleştirebilirsiniz.

Yüzme, kol adaleleri üzerinde bilhassa ehemmiyetli bir spordur. Yüzme, tesirli bir kardiyovasküler spordur; yağ kontrolü üzerinde oldukça tesirlidir. Tabi bu etkiler için düzenli uygulama çok ehemmiyetlidir.

Spor sonrası protein istikametinden zengin içecekler tüketebilirsiniz. Bu içecekler hem vücudun kaybettiği sıvının geri kazanılmasını destekler; hem de kollarda spordan 20 dk sonra ortaya çıkacak salınma hissinin oluşmasını önler. Sıvı besin tüketilmesindeki emel; sıvı gıdaların emiliminin daha hızlı gerçekleşmesinden kaynaklanmaktadır.

Şunları da beğenebilirsin:

Morluk Nasıl Geçer? Morluklara Ne iyi Gelir?
Apandist belirtileri, apandist ne tarafta?
Baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısı nasıl geçer?
Besin Zehirlenmesinde İlk Yapılması Gerekenler
Enerji İçeceği Nasıl Tüketilmelidir, Yan Tesirleri ve Zararları Nelerdir?
Gıda Zehirlenmesi konusunda ayrıntılı bilgiler
Kulak ağrısına ne iyi gelir, Kulak Ağrısı için neler yapılmalı
Gebelik belirtileri
Sporcuların günlük alması şart olan protein miktarı ve protein cetveli
Sosyal Fobi nedir
Mide yanması nedir, mide yanmasına ne iyi gelir?
Oruç tutmak ömrü uzatıyor
Papatya Çayı Faydalı mı? Nasıl Hazırlanır?
Gıda Katkı Maddeleri
Oksijen İnsanı Yaşlandırır mı?
Dondurulmuş Et ve Et Ürünlerinin Çözdürülmesi
Kahvaltıda Tüketeceğiniz En Sağlıksız 7 Gıda
Fulton Diyeti: Yaza Hazırlık Diyeti
Su İçmenin Vücuda Sağladığı Yararlar ve Günlük Tüketilmesi Gereken Miktar
Sağlıklı Hamilelik Geçirmeniz İçin 15 Temel İpucu
Meme Kanseri Teşhisi ve Tedavisi
Şiddetli Mide Ağrısı Sebepleri
Sıcak Suyla Banyo Yapmanın Yararları
Hızlı Kilo Verdiren En İyi Diyet Uygulamaları
İstanbul Hastaneleri Telefon ve İletişim Bilgileri
Sağlık İçin Düzenli Koşmanın Yararları
Kürtaj Nedir? Kürtajın Zararları Nelerdir?
Vücudunuzunu Dinleyin ve Hastalıklarınızı Öğrenin
Kıl Dönmesi Nedir? Kıl Dönmesi Neden Olur?
Kısırlık Nedir ve Nedenleri? Kısırlığın Tedavisi?
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.