Sağırlık Nedir? Nasıl Olur?

Sağırlık Nedir? Nasıl Olur?

Duyma yetisinin azalma vaziyeti veya tamamiyle kaybolması vaziyetidir. Sağırlık vaziyeti hafif orta veya ağır olmaktadır. Bazı vakit insanoğlunun duyabileceği tüm frekansların duyulmaması, bazı zaman da tiz veya pes seslerin duyulamaması olarak karşımıza çıkabilir.

Çağdaş duyma birimi olan odyometri, sağırlık oluşturan iletişim ve algı bozukluklarının arasındaki farkların anlaşılmasına imkan sağlar. Duyuların iletiminin bozuklukları dış kulağı ve orta kulağı ilgilendirir. Algı bozuklukları, kulak salyangozundan dolayı veya onun gerisinde oluşan bir sıkıntıdan dolayı alana gelir. Mesajım konusunda bozukluklarda çoğunlukla pes tonlar tiz tonlara göre daha az duyulmaktadır. Kemik metodu ve yolu kullanılarak duymanın olması normal bir vaziyettir. Mesela mastoit çıkıntısı isimi verilen kemiğin üzerine yerleştirilen diyapazon isimi verilen bir alet, titreşimleri beyne gönderir. Ancak kişinin hava yoluyla duyma yolları bozuksa başka bir deyişle kulak kepçesi bölümüne dolaysız olarak hava yoluyla gönderilmiş olan sesler kişi tarafından idrak edemez.

Diğer idrak etme bozukluğu olan hastaların vaziyetlerinde, pes ve tiz seslerinin duyumunu zorlaştırır. Bu noktada hem kemik yoluyla duymada hem de hava aracılığıyla olan duyma ile ilgili problem vardır.

Diğer bir söylemler sağırlık ani duyma kaybıdır. Bu tip ani duyma kayıpları olaylarının rehabilitasyonlarında ehemmiyetli nokta, hastalığın nedenlerini belirlemektir. Bu nedenlerin araştırılması neticeninde viral bir vaziyetle karşılaşılması halinde, antiviral bir rehabilitasyon sürecine başlanılabilmektedir. Şayet değişik hastalıklarda meydana gelen nedenler tespit edirse, bu hastalıklara yönelik rehabilitasyonlar aynı anda  sürdürülmelidir. Kan pıhtılaşması, lösemi veya beyin kanaması gibi rahatsızlıklarda sağırlık ortaya çıkabilir. Bu vaziyet göz önünde alınmalıdır. Ancak her vaziyette tam manasıyla net bir neden ortaya konulamayabilir. Bu vaziyette en çok tesire sahip iyileştirme metotlarından yüksek basınçlı oksijenle yapılan tedaviler, kortizon kullanılarak yapılan tedaviler, ek olarak B vitamini katkısı, iç kulak bölgesine giden kanın akışını artırmaya yönelik olan tedavi biçimleri kullanılmalıdır. Gürültü neticeninde oluşan duyma kayıplarının, yani sağırlık hastalıklarının tedavisinde hemen hemen hiç ilerleme olmaz, veya tedaviye en az cevap veren durum bu durumdur. Bu durum tabii olarak yüksek frekanslardan savunmanın ehemmiyetini artıran bir etkendir.

İkaz: Sitemizde yer alan yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler yalnızca genel bilgilendirme emellidir. Bu bilgiler giderek geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler asla doktor kontrolünün yerini alamaz, doktor kontrolü ve tedavisi yerine kullanılamaz, şahsi teşhis ve tedavi yolunun seçimi için değerlendirilemez. Uzmana müracaat etmeden şuursuz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir uzvunuza zarar verebilir. Sıhhatinizle alakalı durumlarda lütfen uzman bir doktora müracaat ediniz. Sitemiz, uzman bir doktora müracaat edilmeden yapılan rastgele bir uygulamadan doğabilecek zarardan mesul tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır.

Şunları da beğenebilirsin:

Baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısı nasıl geçer?
Besin Zehirlenmesinde İlk Yapılması Gerekenler
Enerji İçeceği Nasıl Tüketilmelidir, Yan Tesirleri ve Zararları Nelerdir?
Anne Sütü Nasıl Kesilir, Bebek Anne Sütünden Nasıl Ayrılır?
Vitaminler hangi besinlerde bulunur, vitamin eksikliği problemleri
Kulak ağrısına ne iyi gelir, Kulak Ağrısı için neler yapılmalı
Ayak haritanızdaki masaj noktaları, Zonoterapi ve Refleksoloji
Gebelik belirtileri
Bel ağrıları
Panik atak nedir, panik atak nasıl rehabilitasyon edilir?
Yaygın anksiyete nedir?
Migren Nedir, Migrenin Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Mide kanseri nedir, mide kanserinin belirtileri nelerdir?
Mide bulantısı nedir, mide bulantısı nasıl önlenir?
İnsan Susuz Kaç Gün Yaşayabilir?
İnsan Uykusuzluğa Kaç Gün Dayanabilir?
Oruç tutmak ömrü uzatıyor
Horlamayı Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?
Yulafın Yararları Nelerdir? Yulafın Faydaları?
Papatya Çayı Faydalı mı? Nasıl Hazırlanır?
Nar Suyu ve Nar Çayı Faydaları?
Gıda Katkı Maddeleri
Çikolatanın Faydaları Nelerdir?
Kahvaltıda Tüketeceğiniz En Sağlıksız 7 Gıda
Nane Yağının Faydaları Nelerdir?
Sağlıklı Hamilelik Geçirmeniz İçin 15 Temel İpucu
İstanbul Hastaneleri Telefon ve İletişim Bilgileri
Limonun Faydaları Nelerdir?
Vücudunuzunu Dinleyin ve Hastalıklarınızı Öğrenin
20 Yaş Dişi Nedir? Gömük Diş Nedir? Çekilmezse ne olur?
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.