Rapor Parası Ne Zaman Yatar? İş Göremezlik Raporu

Rapor Parası Ne Zaman Yatar? İş Göremezlik Raporu.

Sigortalı olarak çalışıyorsunuz. Hasta oldunuz, meslek hastalığına yakalandınız, iş kazası geçirdiniz veyahut doğum yaptınız diyelim. Bu vaziyette sağlık kurumu size rapor yazar. Rapor aldığınız bu müddetlerde de patron tarafından aylığınız ödenmez. Rapor aldığınız müddet süresince ödemeniz Sosyal Güvenlik Müessesesi tarafından yapılır. İşte yapılan bu ödeme iş göremezlik ödemesi olarak adlandırılır. İşgöremezlik ödemeleri ile ilgili önceden sosyal güvenlik kurumu iş göremezlik ödemesi sorgulamabaşlıklı yazımızda teferruatlı olarak yer vermiştik. Bu yazımızda ise işgörmezlik ödeme koşulları, sgk işgöremezlik ödemesi nasıl ve nereden alınır gibi konular ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler sunulacaktır.

İş görememezlik parası hesaplama başlıklı yazımızdan raporlu olduğunuz sürelere ait bilgileri girerek ne kadar ödeme alabileceğinizi kendiniz hesaplayabilirsiniz.

İş göremezlik ödeme alma koşulları nelerdir, nasıl alınır?

Ssk işgöremezlik ödemesi alabilme koşulları raporu hangi sebepten aldığınıza göre farklılık göstermektedir. Buna göre;

 • Hastalıktan dolayı is goremezlik ödemesi alabilmeniz için rapor aldığınız tarihte aktif çalışan olmanız ve rapor aldığınız tarihten evvelki son 1 senede en az 90 gün sigorta priminizin olması gerekmektedir. Hastalıktan dolayı istirahat ödemesinde raporlu olunan ilk 2 güne ödeme yapılmamaktadır. Başka bir deyişle siz hastalıktan dolayı 10 günlük bir sgk geçici iş göremezlik raporu aldıysanız SGK buna 8 günlük ödeme yapar.
 • Şayet iş kazasından dolayı iş görememzlik raporu aldıysanız 1 günlük sigorta dahi ödeme alabilmeniz için yeterlidir. 90 gün koşulu aranmaz. İş kazası neticesi iş göremezlik ödemeleri raporlu olunan sürenin tamamı için yapılır. İş kazası işgöremezlik ödemesi başlıklı yazımızdan konu ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
 • Şayet gebelikten dolayı ssk is goremezlik raporu aldıysanız işgöremezlik ödemesinden istifade edebilmeniz için iş göremzlik raporu aldığınız tarihten evvelki son 1 sene içerisinde en az 90 gün sigorta priminizin yatmış olması gerekmektedir. Doğum nedeni ile rapor aldığınızda SOSYAL GÜVENLİK KURUMU size toplamda 112 günlük sosyal güvenlik kurumu iş göremezlik ödemesi yapar.

Hastalık Raporlarında geçici iş görmezlik ödemesi kaç gün için alınır, nasıl hesaplanır ?

Hastalıktan dolayı 4a iş göremezlik ödemesi hesaplanırken rapor aldığınız tarihten evvelki son üç aylık brüt kazancınıza bakılır. Son 3 aylık brüt kazancınızın toplamı son 3 ayın gün sayısına ayrılır. Çıkan neticenin ise 2/3’ü ayakta rehabilitasyon için 1 günlük iş göremezlik, ödemesi olarak yapılır. Yatarak tedavide ise bunun 1/2’si 1 günlük işgörememezlik ödemesi olarak yapılır.

Örnek:01.10.2014-10.10.2014 tarihleri arasında hastalıktan dolayı geçici isgoremezlik  raporu almış olduğunuzu ve brüt kazancınız ile gün bilgilerinizin şöyle olduğunu düşünelim.

2014-07=1.200,00 T.L-30 gün

2014-08=1.134,00 T.L-30 gün

2014-08=1.150,00 T.L.-30 gün

 

Günlük alacağımız meblağı hesaplamak için hastalık raporu aldığımız aydan önceki son 3 ay kazancını toplayıp son üç aydaki toplam gün sayısına ayırıyoruz.Çıkan neticenin da 2/3’ünü alıyoruz.Bu netice Sosyal Güvenlik Müesseseninden sosyal güvenlik kurumu iş göremezlik ödemesi için alacağımız günlük ödemeyi gösterir.

1200+1134+1150/90*2/3=25,80 T.L   =   Günlük ödeme meblağı.

Hastalık raporlarında 3. Günden sonra ödeme yapıldığından 10 günlük raporun 8 günü tarafınıza ödenmekte dolayısıyla örnekteki sigortalının alacağı para 8*25,80 T.L=206,40 TL etmektedir.

İs goremezlik parasi hangi bankadan alınır,İş göremezlik ödemesi sorgulama, 4a/4b işgöremezlik ödemesi görme

 4a/4b işgöremezlik ödemesi 20 Temmuz 2017 tarihinden önce Ziraat Bankası aracılığı ile yapılmakta iken Sosyal Güvenlik Müessesesi ile PTT arasında imza adan protokol gereği 20 Temmuz 2017 tarihinden itibaren iş göremezlik ödeneği ödemeleri PTT’den alınabilecek. Şayet önceden Ziraat Bankasına gönderilen ve ayın 8-14’ü arasında almadığınız için sosyal Güvenlik Müessesesi emanet hesaplarına düşen işgörmezlik ödemesi varsa bu parayı da SOSYAL GÜVENLİK KURUMU sistemlerine hesap tanımlayarak iade alabilirsiniz. Konu ile ilgili Emanete alınan sosyal güvenlik kurumu rapor parası nasıl alınır başlıklı yazımızdan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

İş göremezlik sorgulama işlemini e devlet sisteminden T.C. numaranız ve E devlet şifresi ile giriş yaparak yapabilirsiniz. E devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Müessesesi/Ortak Hizmetler/4a-4b işgöremezlik ödemesi sorgulama menüsünden geçici iş göremezlik ödemesinin ne kadar olduğunu kolayca sorgulayabilirsiniz.

E devlet iş göremezlik parası görünmüyor ne yapmam gerekir?

E devlet iş göremezlik ödemesi sorgulama işlemi sonucunda sistem Bilgi Yok şeklinde ikaz veriyorsa daha ödeme işleminiz Sosyal Güvenlik Müessesesi tarafından onaylanmamış mananına gelir. Bu süreçte işyerinizin bağlı bulunduğu SGK’dan bilgi alabilirsiniz. İş göremezlik ödeme sorgulama sonucu;

 • Merkeze gönderildi yazıyorsa ödemeniz onaylanmış demektir. En geç 1 hafta içinde PTT’den alabilirsiniz.
 • Bankaya gönderildi şeklinde yazıyorsa ödemeniz PTT’ye gönderilmiş demektir. Hemen alabilirsiniz.
 • Emanete alındı yazıyorsa yukarıda belirttiğimiz şekilde hesap tanımlaması yaparak ödemenin iadesini almanız gerekir.

İki günlük 4a iş göremezlik raporuna SOSYAL GÜVENLİK KURUMU ödeme yapar mı, patron aylıktan keser mi, 2 güne ödeme yapar mı?

Hastalıktan dolayı alınan sosyal güvenlik kurumu iş görmezlik raporlarında yukarıda da belirttiğimiz üzere SOSYAL GÜVENLİK KURUMU ilk 2 güne ödeme yapmaz. Dolayısıyla almış olduğunuz 1 günlük veyahut 2 günlük raporların ödemesini SOSYAL GÜVENLİK KURUMU’dan alamazsınız. Bu 1-2 günlük is göremezlik raporlarında patron de size aylık ödemek zorunda değildir.

İşgöremezlik ödeme sistemi parolası nedir, nereden alınır?

Bu bölüm patronu bağlayan bir bölümdür. Patron olarak rapor alan bir çalışanın çalışmadığına konusunda bildirimini Sıhhat Geri Ödeme Sistemi diğer ismi ile vizite giriş sisteminden yapmanız gerekir. Bu sisteme SOSYAL GÜVENLİK KURUMU tarafından işyeri için verilen kullanıcı kodu ve işyeri şifresi ile giriş yapabilirsiniz. Kullanıcı kodu ve şifre görüntülemesini e devlet şifreniz ile yapabilirsiniz. SGK E bildirge kullanıcı kodu ve yetki görüntüleme işlemleri konusunda E bildirge şifresi alma başlıklı yazımızdan bilgi edinebilirsiniz.

 

iş göremezlik rapor

iş göremezlik raporu nasıl alınır

sgk iş göremezlik raporu yazma

rapor parası sorgulama ziraat bankası

sgk rapor parası nezaman yatar

rapor parası yattımı

tc ile rapor parası sorgulama

sgk rapor sorgulama ekranı

 

PTT’den ödemeler nasıl alınacak?

Rapor paraları PTT şubelerinden alınabilecektir. Mesai saatleri içinde yapılacak olan bu ödemeler, her hangi bir masraf ya da komisyona tabi değildir. Bu ödemeyi almak isteyen sigortalının PTT şubesine bizzat başvurması gerekmektedir. Bizzat başvuracak durumda olmayan kişiler adına yasal vasileri ya da vekaletname sahibi olanlar da başvurabilecek ve parayı alabilecektir.

SONUÇ

Her ayın 8’i ile 14’ü arasında Ziraat Bankası Şubelerinden ödenen rapor parasında; hem ödeme günleri hem de ödeme yeri değişmiştir. Buna göre rapor paraları aşağıdaki şekilde ödenecektir;

 • Ayın her günü
 • PTT şubelerinden
 • Bizzat başvurarak
 • Masraf / kesinti yapılmadan

Not: Emzirme yardımı, sağlık yolluğu ödemesi, tıbbi malzeme ödemesi gibi diğer ödemeler de aynı şekilde ve PTT aracılığıyla yapılacaktır.

Not 2: Rapor parasının yatırılması ile ilgili çok soru geliyor ve açıkçası internette bu konuda hiçbir bilgi yok. Bu nedenle sizin için Sosyal Güvenlik Kurumundan bir müfettiş arkadaşımla görüştüm ve süreci tam olarak öğrendim. Bu süreci aşağıya adım adım yazıyorum.

 • İşçi sağlık raporu alır.
 • Sağlık raporu işverene verilir.
 • İşveren raporu 5 iş günü içinde E-Rapor sistemine online olarak girer. (Girmezse, hastanedeki MEDULA sisteminden otomatik olarak da SGK’ya rapor bildirilmektedir. Ayrıca işverene idari para cezası uygulanır.)
 • Rapor SGK’ya bildirildiğinde, Kısa Vadeli Servis çalışanı memurların önüne, yine online olarak gelir.
 • Memur raporu inceler ve şüpheli bulmazsa onay verir.
 • Bu onaydan sonra derhal PTT’ye ödeme talimatı çıkarılır.
 • Çalışanın telefon numarası SGK kayıtlarında varsa, bu numaraya SMS gönderilir.
 • Çalışan, SMS geldikten sonra istediği zaman PTT’ye giderek, kimliğiyle rapor parasını alır.
 • PTT’ye gönderilen rapor parası 2 ay içinde çekilmezse, PTT parayı SGK’ya iade eder. Bu durumda işçinin SGK’ya giderek dilekçe vermesi ve rapor parasını ayrıca istemesi gerekir.
 • Hak edilen rapor parası 5 yıl içinde alınmazsa, zamanaşımına uğrar.

Şunları da beğenebilirsin:

Burçların Genel Özellikleri ve Şahsi Davranış Tesirleri
Eminönü'ne nasıl gidilir, Eminönü'ne en kısa yoldan nasıl giderim?
FIFA 18 İle ilgili Her Şey
Endoskopi nedir?
Vitaminler Hangi Besinlerde Bulunur, Vitamin Eksikliği
Mide Kanseri Nedir, Mide Kanserinin Belirtileri Nelerdir?
Bursa Metro Turizm Şube Adresleri ve Telefon Numaraları
29 Ekim Tatili Kaç Gün? 2017
Muğla’da Kesinlikle Görmeniz Şart olan 13 Yer
Ehliyetler Kaç Yılda Bir Değişecek?
Yerli Arama motoru diye tanıtılan Yaani altyapısını Yandex'ten alıyor.
2018 Kadir Gecesi Ne Zaman Kaç Gün Kaldı?
Uçak Biletinizi 3 Saat Öncesine Kadar İptal Edebilirsiniz
Raylı Sistem
Hande Erçel Fazla Kilolarından Kurtuldu
Yulafın Yararları Nelerdir? Yulafın Faydaları?
Papatya Çayı Faydalı mı? Nasıl Hazırlanır?
Çig Süt Tüketmek Faydalı mı?
B12 Demir Eksikliği, Kansızlık İçin Yararlı Yiyecekler
İlk Başarılı Türk Kadınları
Evden Para Kazanmanın Yolları
Bira ile Yapabileceğiniz 15 İlginç Şey
Hızlı Öğrenmek İçin 9 İpucu
Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Üretilir? Nereden Alınır?
5000 TL’ye En İyi Laptop Hangisi?
Pi Sayısı (3.14) ile İlgili Bilinmeyen Gerçekler
Uzun Yaşamanın Sırrı Nedir?
En İyi 10 Laptop Markası (2018)
Tesla Model S Araçla Kripto Para (Bitcoin) Madenciliği!
Doğal Görünümlü Saç Ekimi
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,