Prostat Nedir? Prostat Neden Olur?

Prostat Nedir? Prostat Neden Olur?

İnsan vücudundaki hücreler canlı varlıklar olduklarından dolayı kendilerini yenilerler ve çoğalırlar. Kimi sebeplerden dolayı söz edilen bu hücrelerin üremesi ve çoğalmaları kontrol altında tutulamamaktadır. Kontrol edilemeyen bu vaziyet neticeninde gelişen ve üreyen hücreler, birikme neticeninde ur oluşturur. Aslında tümör isimi verilen birikinti, bir bölüm hücre topluluğudur. Oluşan tümörler oluştukları bölgede kalabilirler veya damarlar aracılığıyla kana karışarak değişik alanlara da göç edebilir ve oralara yerleşebilirler. Damarlar vasıtasıyla dağılan tümörlere kötü huylu tümör denir, veyahut kanserli tümör de denilir. Kanser hücreleri mevkilerini değiştirip yeni bölgelerde üretebilirler. Prostat sa bir rahatsızlık değil, aslında tüm erkeklerde bulunan bir uzuvdur, prostat kanseri bu bölgede oluşan kansere denilmektedir. Prostat uzuvu erkek kişilerde sperm imalatını sağlamaktadır. Söz edilen kötü huylu tümörler Prostat bezine yerleşir ve kanser oluşturan hücrelerdir.

Prostat Riski Altında Olan Kişiler

Erkeklerde en çok görülen iç uzuv kanser hastalığı prostat kanseridir. 50 yaşından büyük erkeklerde akciğer kanserinden hemen sonra öldürücü tesiri en yüksek olan kanser şeklidir. 65 yaş üstü erkeklerde çok fazla görülmektedir çoğunlukla yaşlı erkek rahatsızlığı olarak bilinir. Belirtisi olmayan türü, bu hastalığın en yaygın olan türüdür ve 75 yaş üstü erkeklerde yüzde elli bir oranla rastlanmaktadır. Araştırmalara göre kişi yaşlandıkça prostat kanseri olma ihtimali artmaktadır.

Prostat Neden Olur?

Bu hastalığın sebebi net olarak bilinmese de, kalıtsal ve etrafsal etkenler olduğu sanılmaktadır. Hastalığın ergenlikten önce oluşmamasından dolayı, ergenlik müddetinde üretilen hormonların bu hastalığa tesiri olduğu düşünülmektedir.

Birinci dereceden kan bağı olan kişilerin prostat kanseri olduğu vaziyetlerde, bu kişilerin de prostat kanserine yakalanma ihtimalleri artmaktadır. Bu açıdan ele alındığında, irsiyetsel etkenlerin de prostat kanseri üzerinde tesiri olduğu söylenilebilir.

Prostat Belirtileri

Hastalığın yapısından dolayı belirtiler hemen fark edilemeyebilir, hastalık yavaş bir şekilde ilerler. Ayrı olarak hasta kişinin de çok fazla ağrısı olmaz. Ancak hastalığın ilerlemesiyle beraber idrar kanallarında tıkanma olur.

Prostat Olmamak İçin Bunlara Dikkat Etmelisiniz.

İdrar sırasında zorluk çekiyorsanız..

Sıkça idrar yapıyor ve geceleri idrara çıkmak için uyanıyorsanız..

İdrar sıvısında kan görülmesi vaziyetinde

Urun geniş bir alana dağılması neticeninde kişinin şiddetli baş ağrıları olur ve kişi ciddi oranda zayıflar.

Prostat Tanısı

Prostat kanserinin teşhisini koyarken PSA düzeyi ölçülmeli ve elle kontrol yapılmalıdır, röntgen filmi alınmalı, ve prostatlı dokudan parça almak suretiyle yapılan testler neticeninde tanı koyulmalıdır. PSA miktarının fazla olması en bariz prostat belirtilerinden biridir ve tanı esnasında çok işe yaramaktadır.Elle kontrol esnasında urun varlığı belirleyebilir ancak bu yol tek başına yeterli olmayacaktır. Prostat kanserinin kemiklere dağılmaması için kontrol etmek ehemmiyetlidir ve bunun için kemik filmi çekilmelidir. Ultrason yardımıyla tüm kanserli hücrelerin dağıldığı noktalar belirlenebilmektedir.

Prostat İyileştirme Yöntemleri

Şayet erken teşhis sağlanabilirse, prostat kanseri rahatsızlığı tamamiyle iyileştirilebilir. Öncelikle doğru rehabilitasyonun sağlanması için tümör incelenmelidir. Kanserli dokunun ve hücrenin dağılma siyaseti ve hızı incelenir. Urun bulunduğu bölgeler belirler. İlaç rehabilitasyonu kullanılabilir. Hormon rehabilitasyonu ise daha ileri evrelerdeki prostat kanseri olaylarında kullanılır. Kişiye östrojen hormonu enjekte edilir. Değişik bir iyileştirme metodu ise ışın rehabilitasyonudur. Radyoterapi isimi da kullanılmaktadır. Temel emel kanserli hücreleri bulup yok etmektir.

İkaz: Sitemizde yer alan yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler yalnızca genel bilgilendirme emellidir. Bu bilgiler giderek geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler asla doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve rehabilitasyonu yerine kullanılamaz, şahsi teşhis ve rehabilitasyon yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Uzmana müracaat etmeden şuursuz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sıhhatinizle alakalı durumlarda lütfen uzman bir doktora müracaat ediniz. Sitemiz, uzman bir doktora müracaat edilmeden yapılan rastgele bir uygulamadan doğabilecek zarardan mesul tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır.

Şunları da beğenebilirsin:

Morluk Nasıl Geçer? Morluklara Ne iyi Gelir?
Baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısı nasıl geçer?
Resimli Pilates Hareketleri, Hareketli Resimlerle Pilates Topu Kullanımı
Gıda Zehirlenmesi Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Enerji İçeceği Nasıl Tüketilmelidir, Yan Tesirleri ve Zararları Nelerdir?
Endoskopi nedir?
Enzim nedir, enzimlerin görevleri nelerdir
Ayak bileği burkulmaları ve ilk tedbirler
Bel ağrıları
Kulak Çınlaması
Yaygın anksiyete nedir?
Mide kanseri nedir, mide kanserinin belirtileri nelerdir?
B12 Demir Eksikliği, Kansızlık İçin Yararlı Yiyecekler
Nar Suyu ve Nar Çayı Faydaları?
Gıda Katkı Maddeleri
Dondurulmuş Et ve Et Ürünlerinin Çözdürülmesi
Kış Aylarında C Vitamini ve Faydaları
Gebeliğin ilk belirtileri, İdeal Gebelik Zamanlaması, Tahmini doğum tarihi
Sağlıklı Hamilelik Geçirmeniz İçin 15 Temel İpucu
Gazlı İçeceklerin Tehlikeleri!
Şiddetli Mide Ağrısı Sebepleri
Sıcak Suyla Banyo Yapmanın Yararları
Hızlı Öğrenmek İçin 9 İpucu
Hızlı Kilo Verdiren En İyi Diyet Uygulamaları
Sağlıklı Bir Sabah Kahvaltısı, Diyet, Fitness
Sağlık İçin Düzenli Koşmanın Yararları
Portakalın Faydaları?
Her Zaman Yemeniz Gereken 50 Sağlıklı Besin
Vücudunuzunu Dinleyin ve Hastalıklarınızı Öğrenin
İdrar Yolu Tıkanması Nedir?
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.