Pi Sayısı (3.14) ile İlgili Bilinmeyen Gerçekler

Pi Sayısı (3.14) ile İlgili Bilinmeyen Gerçekler

Pi sayısı bir dairenin etrafının çapına bölümü ile ele geçirilen irrasyonel matematik sabiti’dir. İsmini, Yunanca περίμετρον (etraf) sözcüğünün ilk harfi olan π den alır. İsviçreli matematikçi Leonard Euler, 1737 seneninde yayınladığı yapıtında, daire çevresinin çapına oranı mevzubahis olduğunda, bu simgesi kullandı. Leonard Euler’den önce gelen kimi matematikçiler tarafından da, bu simge kullanılmıştır. Ancak, Leonard Euler’den sonra gelen, tüm matematikçiler bu sembolü benimseyip kullandılar.

Pi sayısı, Arşimet sabiti ve Ludolph sayısı olarak da bilinir.

Pi sayısının nasıl ve kim tarafından bulduğu net olarak bilinmemektedir. Bunun sebebi pi sayısının değişik devirlerde farklı milletler tarafından kullanmasıdır. Babillerden beri Orta Doğu ve Akdeniz muasırlıklarının π sayısının varlığından haberdar oldukları bilinmektedir ve değişik muasırlıklar π sayısı için değişik sayılar kullanmıştır.

Pi’nin rakamlarını ezberleme olayı çok kişinin alakasını çekmiştir. Bu konudaki rekor pi’nin ilk 67 890 rakamını bellemiş olan Lu Chao ismindeki bir Çinliye aittir. Guinness Dünya rekoru olarak kayda geçen bu olay 24 saat 4 dakika almıştır. 2006 seneninde Akira Haraguchi isminde bir Japon pi’nin 100 000 rakamını ezberlediğini söylemişse de bu vaziyet resmen izlenip bir rekor olarak kayda geçmemiştir.

Pi sayısı için en yaygın yaklaşım 3,14’tür. Gerçek değeri ise 3,141592653589793238462643383… şeklinde devam etmektedir. Çemberin etrafının ve alanın hesaplanması başta olmak üzere matematik, geometri ve fizik gibi bilimlerde büyük bir ehemmiyete sahiptir.

Çoğumuzun belleğinde p sayısı 3,14 veya 22/7 olarak yer etmiş olsa dahi, p’nin gerçek değeri bunların ikisi de değildir. Peki bu sayı, başka bir deyişle p, tam olarak kaçtır? İşte bu sual, p sayısını tam olarak hesaplamak isteyenleri 4.000 senedir meşgul etmektedir. Bilim ve teknolojinin bu kadar ilerlediği son zamanlarda dahi, bir çemberin çapına oranının tam olarak hesaplanamaması, işlem sonsuza kadar devam ettiği için ilâhî hikmetleri açısından üzerinde düşünülmeye değer bir husustur.

En uzun pi hesaplama rekoru Fabrice Bellard tarafından hesaplanmıştı ve 2.699.999.990.000 rakamdan oluşuyordu. Pi sayısı 1.24 trilyonuncu basamağına kadar hesaplandı ki bu hesaplanan rakamı dahi bilgisayara yazmak için 310 milyon sayfa, 2.4 TB harddisk yeri gerekti.

Arşimet, 3 tam 1/7 ile 3 tam 10/71 arasında bir sayı olarak hesapladı. Mısırlılar 3,1605, Babilliler 3.1/8, Batlamyus 3,14166 olarak kullandı. İtalyan Lazzarini 3,1415926, Fibonacci ise 3.141818 ile işlem yapıyordu.

Tamamiyle rassal özelliği bulunduğu düşünülürse, pi yeterince uzunlukta yazıldığında, her rakam dizisini pi içinde bulabilirsiniz. Başka bir deyişle doğum gününüzü, telefon numaralarınızı, veyahut rastgele yazacağınız her hangi bir sayı pi’nin bir yerlerinde vardır. Daha da ileri gidelim. Harflerle sayıları birbirine dönüştüren bir kod üretildiğinde teorisel olarak her hangi kişinin veya müessesenin ismini, bir sözü, tümceyi, hem de bir kitabı pi içinde bulabilirsiniz.

Pi Günü, tanınmış kişi matematik sabiti pi sayısı hatırasına özel kabul edilmiştir ve her sene 14 Mart’ta kutlanmaktadır. Bunun sebebi ise Amerikan tarih formatında bu günün 3/14 olarak geçmesi ve bunun pi sayısının en yaygın kullanımını hatırlatmasıdır. 12 Mart 2009’da AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Temsilciler Meclisi, 14 Mart 2009 tarihini Milli Pi Günü duyuru etti.

Kuşku götürmeyecek bir kesinkes Pi sayısının binlerce yıl önce bulunduğuna ve insanoğlunun matematikte ve mimari de bu sayıdan faydalandığına değin komplo kuramları ise günümüzün popüler kültüründe büyük alaka çekmektedir. Dünya genelinde özellikle bilim çevrelerinde kabul gören insanoğlunun ilkelden gelişmişe doğru ilerlediğini söyleyen gelişim modelini yıkmak isteyen bazı bilim insanları ve bağımsız araştırmacılar, Pi sayısından yola çıkarak bilinen insanlık tarihinin karanlık dönemlerine dair ipuçları bulmaya çalışmaktadır. Şüphesiz bu tür düşünceler birer iddia olmanın ötesine gidememektedir.

Pi Sayısının İlk 10000 Rakamı

Pi Sayısının ilk 100, 1000, 10000, 100000 ve 1 Milyon Basamağı İçin Tıklayınız.

Tıkla: http://www.angio.net/pi/digits.html

Şunları da beğenebilirsin:

Balık Burcu Kadınının ve Erkeğinin Özellikleri
Atatürk Havaalanı'na nasıl gidilir, Atatürk Hava meydanı'na en kısa yoldan nasıl giderim?
Pi Sayısı Nerelerde Kullanılır
Ayak Haritası, Ayaktaki Masaj Noktaları, Zonoterapi ve Refleksoloji
Hamilelik (Gebelik) Belirtileri
Beyin Gücüyle Nesneleri Hareket Ettirmek
Adana Metro Turizm Şube Adresleri ve Telefon Numaraları
Bursa Metro Turizm Şube Adresleri ve Telefon Numaraları
2018-19 Mayıs Tatili Kaç Gün?
2018 Resmi Tatil Günleri
2018 Babalar Günü Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?
İnsan Kaç Gün Aç Yaşayabilir? Kalabilir?
(2018) 30 Ağustos Zafer Bayramına Kaç Gün Kaldı?
Akbank Caz’da nelere gitmeli?
Tekne
Hande Erçel Fazla Kilolarından Kurtuldu
Emily Ratajkowski Sarışın Oldu!
Horlamayı Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?
Dondurulmuş Et ve Et Ürünlerinin Çözdürülmesi
Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Yeni Mercedes A Serisi 2018
Nasıl Para Biriktirilir?
Amazon Türkiye Pazarına Giriyor!
Cildinizin Genç ve Sağlıklı Olması İçin İpuçları
Dünyanın Kaçıncı Zenginisiniz? Dünyanın En Zenginleri Listesi
Facebook İletilerini ve Tweetleri Toplu Silmek
Uzun Yaşamanın Sırrı Nedir?
Portakalın Faydaları?
​Erkekler İçin Karizmatik Kısa Saç Modelleri
Kinoa Bitkisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.