Panik atak nedir, panik atak nasıl rehabilitasyon edilir?

Panik atak, aniden bastıran kaygı atağı, kaygı nöbetidir. Bu kaygı on dakika içinde tırmanır tırmanır, en üst noktasına vurur ve ondan sonra ağır ağır azalarak kaybolur. Panik halinde çok şiddetli duygular yaşarız. Ara ara birçoğumuza uğrayan ve çok sıkıntı verici bir vaziyet olan panik atak, hayat kalitemizi ciddi manada düşürür. Panik atağı olan kişi, haneden çıkamaz hale gelebilir, atak gelecek korkusuyla çarşıya, pazara gidemeyebilir, otobüslere binemeyebilir, yardım almanın zor olacağı yerlere girmekten kaçınabilir, yalnız kalamaz, hep yanında birilerinin olmasını ister.

Peki, panik atağın belirtileri nelerdir?

– Kalp çarpıntıları
– Soluksuz kalma
– Uyuşma, karıncalanma
– Titreme
– Terleme, ter boşalması hissi
– O sırada çok ciddi bir hastalık geçiriyor olma kaygısı

Panik hatıranda kişi felç, beyin kanaması veya kalp krizi geçirdiğini düşünebilir. O anda düşüp bayılacağını, kontrolünü kaybedeceğini, delireceğini düşünüp yoğun bir korku duyar. Kalp krizi geçireceklerinden, delireceklerinden korkan panik atak hastaları sıklıkla hastanelerin acil servislerine başvuru ederler. Zira yoğun paniğin tesiriyle filhakika kalp krizi geçirdiklerini düşünmektedirler, kolay kolay da teskin olmazlar. Çeşitli tetkikler yapılır fakat hastada düşündüğü istikamette rastgele bir rahatsızlık bulunmaz. Bugün kalp hastanelerine giden hastaların % 15-20’lik bir bölümünün panik bozukluğundan mustarip olduğunu biliyoruz. Hem de ara ara bu insanlar kimi yanlış teşhis neticesi yanlış tedavilere de maruz kalabiliyorlar. O nedenle yukarıda saydığımız belirtileri gösteren kişilerin en kısa vakitte bir uzmandan yardım almaları yerinde olur.

Panik Atağın Sebepleri

Panik atak psikolojik bir rahatsızlıktır ve elbette hem biyolojik hem de psikolojik sebeplerden kaynaklanabilir. Bu hastalığın tesirli bir biçimde rehabilitasyon edilmesi olasıdır.
Panik atak geçiren insanlar, bir müddet sonra ne vakit yeni bir panik atak dalgası gelip beni vuracak diye korkarak beklemeye başlarlar. İşte buna “beklenti kaygısı” denir. Öyle ki bu beklenti kaygısı yüzünden insanlar işlerini güçlerini yapamaz hale gelirler. Belli yerlere gitmek istemez, belli vaziyetlerle karşılaşmaktan korkarlar.

Beklenti kaygısı bir takım hastalarda agorafobi dediğimiz alanlara ve açık alanlara çıkma korkusunun gelişmesine neden olabilir. Buna örnek olan çok ciddi olaylarla karşılaşıyoruz. Altı aydır, bir yıldır evinden dışarı çıkmayan hastalarımız oluyor. Zira hasta, haneden dışarı çıktığı anda atak geleceğinden kaygı ediyor.

“Ya kalabalığın içinde aniden gelen çarpıntı, soluksuz kalma, kaygı hali beni çok zor vaziyette bırakırsa? Ya orada yardım isteyebileceğim hiç kimse olmazsa? Tek başıma ne yaparım? Ya can verir kalırsam? Ya felç geçirirsem? Ya delirirsem? Ya kalp krizi geçirirsem?” gibi korkular panik ataktan rahatsız insanları her zaman yoklar. Dolayısıyla da hastanın hareket alanı gittikçe kısıtlanır.

Panik atak on dakika içinde doruk yapar ve geçer dedik fakat her vakit böyle olmayabilir. Başka bir deyişle bir takım ataklar birkaç saat sürebilir. ÖYLEYSE panik atak geldiği vakit hastanın yapması ve yapmaması gerekenlerin şuurunda olması gerekir.

Şunları da beğenebilirsin:

Apandist belirtileri, apandist ne tarafta?
Endoskopi nedir?
Anne Sütü Nasıl Kesilir, Bebek Anne Sütünden Nasıl Ayrılır?
Vitaminler hangi besinlerde bulunur, vitamin eksikliği problemleri
Ayak bileği bağ kopması, bağ yırtılması ve bağ yaralanması
Kulak ağrısına ne iyi gelir, Kulak Ağrısı için neler yapılmalı
Ayak haritanızdaki masaj noktaları, Zonoterapi ve Refleksoloji
Boğazda yutkunma zorluğu, yutkunma zorluğunun nedenleri
Ayak bileği burkulmaları ve ilk tedbirler
Sosyal Fobi nedir
Yaygın anksiyete nedir?
Migren Nedir, Migrenin Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Mide yanması nedir, mide yanmasına ne iyi gelir?
Bel Çevresindeki Yağlar Nasıl Erir?
Yulafın Yararları Nelerdir? Yulafın Faydaları?
Nar Suyu ve Nar Çayı Faydaları?
Gıda Katkı Maddeleri
Çikolatanın Faydaları Nelerdir?
Kış Aylarında C Vitamini ve Faydaları
Fulton Diyeti: Yaza Hazırlık Diyeti
Nane Yağının Faydaları Nelerdir?
Sağlıklı Hamilelik Geçirmeniz İçin 15 Temel İpucu
Migren Ağrınızı Hafifletecek Meyve Suları
Gazlı İçeceklerin Tehlikeleri!
Şiddetli Mide Ağrısı Sebepleri
Klimaya İhtiyaç Duymadan Nemi Azaltmanıza Yardımcı Olacak Bitkiler
Diş Sağlığınız İçin Önemli Püf Noktalar
İdrar Yolu Tıkanması Nedir?
20 Yaş Dişi Nedir? Gömük Diş Nedir? Çekilmezse ne olur?
Migrenin Nedeni? Tedavisi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.