Oksijen İnsanı Yaşlandırır mı?

Oksijen İnsanı Yaşlandırır mı?

Oksijen insanı yaşlandırır mı? Oksijen yararlı olduğu halde nasıl zarar veren tesiri olabilir? Evet bu suallere yanıt vereceğiz. Belki bu sual size absürt gelecektir ama yazımızı okuduktan sonra karar vermenizi öneriyoruz.

Evvela oksijenin kimyevi yapısından kısaca söz edelim:

Atom numarası 8 olan ve ‘O2‘ sembolüyle gösterilir.Soluduğumuz havanın takriben %20.8 ini oluşturur.

Biliyoruz ki enerji ele geçirmemiz için bir enerji kaynağı ve bunun oksijen ile reaksiyonması neticesi enerji ortaya çıkmaktadır.


C6H12O6 (s) + 6 O2 (g) → 6 CO2 (g) + 6 H2O + 32 ATP

Bu yöntem ile hücre içi oksijenli solunum ile enerji ele geçirilmektedir.

Hayatımız için oksijen olmazsa olmazlardandır.1 dakika gibi kısa bir müddet dahi oksijensiz kalmak ölüme sebep olabilmektedir.Peki bu denli ihtiyaç duyulan olan bir madde nasıl olur da bizi yaşlandırmaktadır?

İnsan soluk aldığı vakit aldığı oksijenin yaklaşık olarak % 98 ini kullanmaktadır.Akciğerlerimiz alveoller yardımıyla oksijeni kana bağlayarak hücrelere taşınır.Hücrede bulunan besin maddeleri ile yanma reaksiyonmasına girerek enerji ele geçirilmektedir.İşte mesele tam olarak da burada başlamaktadır.Doğduğumuz andan itibaren solunum yaptığımız için vücudumuz daimi olarak yaşlanmaktadır.Başka bir deyişle bu yanma işlemi esnasında vücut hücrelerimizde tahrip olmaktadır. Örnek verecek olursak bir soba odun ile yanar ve zaman içinde soba eskir,kenarları delinir ve kullanılamaz hale gelmektedir.Aynen hücrelerimizde bu şekilde tahrip olarak bizim yaşlanmamıza kapı aralamaktadır.

Bu arada normal olarak solunum işleminde havadan alınan oksijenin 1000’de 0.5 i vücut içinde kullanılmamaktadır.Kimyasal değişim neticesi serbest köktenler denilen kararsız oksijen molekülleri oluşmaktadır.Oluşan bu köktenler hücreye ve genetik yapıya zarar vermektedir.Bunun dışında serbest köktenler sigara dumanı, içki, nitrojen oksit ve ozon gibi kimyasal ajanlar, ultraviole ışın ve diğer ışınım formları gibi dış etmenlerde oluşur.

Görüldüğü üzere yaşamamız için ne kadar gerekli de olsa oksijen insanı yaşlandırmaktadır. Tabi ki oksijen almadan yaşamak olanaksız fakat bilim insanları bu konu üzerinde çalışmaktadırlar. 1000’de 0.5 kullanılmayan oksijeni kullanılır hale getirmek ve enerji imalatı esnasındaki tahribatı en üye indirmek için uğraşılmaktadır.Bize göre ölümsüzlüğe bir çare olacaksa,hücrelerin tahribatını engelleyerek buna mani olabiliriz.Çünkü Lokman Hekim’in dereye düşen kağıdında belkide bunun çözümü vardı kim bilir?

Şunları da beğenebilirsin:

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Mantar Zehirlenmesi, Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Gıda Zehirlenmesi konusunda ayrıntılı bilgiler
Hangi ilimiz nesiyle tanınmış kişi?
Endoskopi nedir?
Anne Sütü Nasıl Kesilir, Bebek Anne Sütünden Nasıl Ayrılır?
Vitaminler hangi besinlerde bulunur, vitamin eksikliği problemleri
Kulak ağrısına ne iyi gelir, Kulak Ağrısı için neler yapılmalı
Boğazda yutkunma zorluğu, yutkunma zorluğunun nedenleri
Sporcuların günlük alması şart olan protein miktarı ve protein cetveli
Bel ağrıları
Yaygın anksiyete nedir?
Turşu Nedir ve Nasıl Kurulur?
İnsan Kaç Gün Aç Yaşayabilir? Kalabilir?
Nar Suyu ve Nar Çayı Faydaları?
Kahvaltıda Tüketeceğiniz En Sağlıksız 7 Gıda
Türk Kahvesinin Yararları Nelerdir?
Zahter Nedir ve Nerelerde Kullanılır?
French Press ile Kahve Demleme Tekniği
Meme Kanseri Teşhisi ve Tedavisi
Gazlı İçeceklerin Tehlikeleri!
Sıcak Suyla Banyo Yapmanın Yararları
Hızlı Kilo Verdiren En İyi Diyet Uygulamaları
Sağlıklı Bir Sabah Kahvaltısı, Diyet, Fitness
Sağlık İçin Düzenli Koşmanın Yararları
Bademin Yararları?
Sağırlık Nedir? Nasıl Olur?
Prostat Nedir? Prostat Neden Olur?
30 Yaş Üstü Saç Ekimi Uygulaması
İstanbul Saç Ekimi Fiyatları (2018)
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.