Nasıl Para Biriktirilir?

Nasıl Para Biriktirilir?

Bilhassa talebe arkadaşlarımızdan çok duyuyoruz nasıl para biriktirilir veyahut para biriktirmenin yolları konularını. Bununla alakalı bir araştırma yapıp sizlerle paylaşalım istedik. Hem hanede para biriktirmenin yollarını konuşacağız hem de nasıl tasarruf edilir, nasıl idareli olunur konularına değineceğiz. Ziyaretçilerimizde konu altına kendi stratejilerini yazabilir.

Nasıl Para Biriktirilir? Para Biriktirme Metotları

Kendi kendimize nasıl para biriktirilir diye sorduğumuzda alınan cevap para harcama arkadaşım şeklindedir. Para biriktiremiyorum fakat diye sonuçlanır bu tür bir yanıtın yanıtı. Biraz daha spesifik, hedefe yönelik çalışmalısınız. Para biriktirmek için para harcamalısınız ama ölçüsünde. Hadi ayrıntıya inelim.

Birikimleriniz geleceğinizdir.
  1. Para biriktirmek için dışarı çıkarken her zaman harcayabileceğiniz kadar parayı yanınıza alın fazlasını değil, kredi kartını da hanede bırakın. Acil vaziyetler için fazladan yanınızda 20 lira olsun. Lakin bu acil vaziyetlerde harcamanız için, katiyen acil bir vaziyet ortaya çıkmadıkça harcamamalısınız. Para biriktirmenin ilk yolu, yanınızda fazla bulundurmamanız.
  2. Para biriktirmek için ikinci kaideye geçelim. Bu benim için dolaysız geçerli aslında. Kredi kartı yerine bankamatik kartı kullananlar, harcamalarınızı kartla değil nakit para ile yapın. Paranın gittiğini görmek sizi, para harcama oranınızı düşürmeye yöneltecektir. Paranın azalması, elinizden çıkması bunlar hep şuur altınıza paranızı elde tutmanızı söyleyecek ve bu şekilde daha tasarruflu olacaksınız.
  3. Şayet ki başkalarının düşüncelerini dikkate alıyorsanız, etrafınıza ne kadar az paranız kaldığından söz edin. Başkalarının sizin ekonominiz, tasarrufunuz hakkındaki sözleri sizin para harcama vaziyetinizi etkileyecek ve elinizde daha çok para bulunmasını sağlayacaktır. Bunlar tamamiyle beyne nasıl para biriktirebilirim sualini sorduracaktır.
  4. Günlük, haftalık ya da aylık alışverişlerinizde alışverişe çıkmadan ne kadar para harcayacağınızı evvelce belirleyin. Hem de kağıda, telefona not alın. Evde para biriktirmenin en kritik noktalarındandır bu madde.
  5. Harcamalarım diye bir liste yapın ve var olan paranız giderleri çıkartın. Kalan paraya sadık kalmaya çalışın. Ay başı 3000 lira biriktiriyorum bu ay süper deyip, ay sonu elinize 100 lira kalmasın. Süpriz giderleri unutmayın. Para biriktirme programı bu şekilde yapılmaya başlanır.

Öğrenciyim Nasıl Para Biriktirebilirim? Nasıl Tasarruf Edilir?

Öğrenciyim ama para biriktiremiyorum nasıl para biriktirebilirim diyenleri duyuyorum. Onlar için üstteki 5 maddenin çoğu geçerli, ancak 4 madde daha ilave ediyorum nasıl para biriktirilir, nasıl tasarruf edilir konusuyla alakalı. Bu 4 maddeye geçmeden önce size teklifim; sözleşmeli personel alım duyuruları konusunu her zaman inceleyin. Bazen part time işler olabiliyor, bu size ek gelir olanağı sunabilir. Şimdi para biriktirme metotlarına geçelim.

  1. Talebe arkadaşlarım, her ay paranızı aldığınızda hemen bir liste yapın. Bana sorarsanız para gelmeden bir gider listesi hazırlayın. Tek tek tüm giderleriniz rastgele bir şekilde az değil hem de çok hesaplayarak yapın. Nerede, ne vakit içtiğimiz belli olan çaydır, sudur, yediğimiz simittir bunları da listeye ilave edin. Para biriktirme ile ilgili yapılan en büyük yanlışlardandır bu ufak giderleri hesaba katmamak. Tavsiyemiz, bu gider listesini yaparken birazcık üste yuvarlayarak hesap yapın. Örneğin okul gideri 17 lira mı tuttu, 20 lira deyin 25 lira deyin. Zira biliyoruz o aradaki yuvarladığınız para hiç haberiniz olmadan cebinizden uçacak gidecek.
  2. Yemeği her zaman hanede yiyin, hanede yapın. Dışarıda yemek işi yok, sıfıra indirin. Yumurta, makarna, mantı, köfte gibi kolay yemekler öğrenin. İlla dışarıda yiyeceğim diyorsanız doğru gider listesine bunu da ilave edin.
  3. Midesi boş olanın cebi hızlı boşalır sözünden yola çıkarak karnınız açken sakın hea alışverişe çıkmayın. Yapılan araştırmada karnı aç insanların tok insanlara göre alışverişte daha çok para harcadığı gözlemlenmiş.
  4. Sigara, içki varsa bırakın. Hem sıhhatiniz hem de cebiniz için. Çok teşekkür edersiniz ileride.

Eskilerden beri gelen bir nasihat vardır. Şayet para biriktirerek zengin olmak istiyorsan, aldığın aylığın yarısını kenara koy. Koyamıyorsan daha çok para kazan veyahut giderlerini kıs. Zengin olmanın yolu budur.

Nasıl para biriktirilir ile ilgili belki de en büyük teklif şimdi geliyor:”Borç almayın.” Borç demek gelecek olan paranıza el konulması demek, Ne yapın edin, borçsuz yaşayın. Gerekirse yemeyin, içmeyin. Fukaralık görün. Fukara olunca can vermezsiniz, fakat borç yapıp geleceğiniz elinizden alınırsa umutsuzluğa kapılırsınız. Bazıları der ki, para biriktirmek için kredi çekin borca girin. Bu söz istemli kimseler için geçerli değildir, hem de üstüne bir de boşa para kaptırırsınız bankaya. İki banka hesabınız olsun, birini hiç açmayın yalnızca oraya para atın. Görün bakın nasıl para birikiyor.

Talebeyim daha fazla nasıl para biriktiririm, nasıl paramı kenara koyarım diyorsanız bol bol toplu taşıma kullanın. Araba, taksi vb. uzak durun. Hatta olasıysa bisiklet kullanın. Kredi kartı almayın. Kredi kartıyla alışveriş yapmak olmayan paranızı harcamaktır. Buna mani olun. Evde yemek yiyin, abur cuburdan uzak durun.

Biriktirdiğiniz paranın doktora gitmesini istemezsiniz.

Para, mutluluğunuz için bir araç olmalı ancak o zaman mesut olabilirsiniz. Paranın araç olduğu tek konu da paranın hayallere göre idame edilmesi. Paranızı hayalleriniz için harcayın; kıyafet, sinema, tiyatro, vb. harcamalarınıza hayalleriniz sonrası yer verin. Geçici mutluluk veren şeyler için para harcamayın. Para biriktirme yolları konusunu açmamızın sebebi, hayallerinize burada biriktireceğiniz paralarla erişebilmenizi sağlamak. Lütfen siz de en azından bizim kadar hayallerinize ehemmiyet verin diyerek nasıl para biriktirilir konumuzu burada noktalıyoruz. Gitmeden ilave edelim, kumbara kullanın.

Şunları da beğenebilirsin:

Burçların Tarihleri ve Özellikleri, Burç Yorumları
Tabii afetler nelerdir, tabii afetler ile ilgili bilgi
Vücutta uzuvların yeri, uzuvların yerleri ve görevleri
Polis silahı gencin başına dayayarak gözaltına aldı haberi
Doğruluk ve Dürüstlük ile ilgili Atasözleri
Aslanlar İle ilgili Genel Bilgi
Yurtiçi Kargo İstanbul şube isimleri, şube adresleri ve telefon numaraları
İstanbul'da Cumartesi günü açık olan PTT Şubeleri
Dünyaca Ünlü Türk Müzisyenleri ve Kısaca Hayatları
Miting alanlarını sallayan seçim şarkıları
Aldatan erkek nasıl davranır?
Kombi Bakımı Kaç Yılda Bir Yapılır?
Ehliyetler Kaç Yılda Bir Değişecek?
Turşu Nedir ve Nasıl Kurulur?
Dünya Kaç Günde Yaratıldı?
İnsan Kaç Gün Aç Yaşayabilir? Kalabilir?
İnsan Susuz Kaç Gün Yaşayabilir?
İnsan Uykusuzluğa Kaç Gün Dayanabilir?
Uçak Biletinizi 3 Saat Öncesine Kadar İptal Edebilirsiniz
Kripto para pazarı 200 milyar dolar değerini aştı
Ankara PTT Çalışma Saatleri, Cumartesi Açık Ptt
Evden Para Kazanmanın Yolları
Doğal Gaz Faturasını Düşürmenin Yolları
Bitcoin 8000 dolar düzeyini aştı!
Cinsel taciz ve tecavüzle suçlanan yapımcı Weinstein’ı 91 kişilik listesi ortaya çıktı
Sıcak Suyla Banyo Yapmanın Yararları
Dünyanın Kaçıncı Zenginisiniz? Dünyanın En Zenginleri Listesi
Bitcoin Terimlerinin Anlamları
İgdaş Şubeleri Çalışma Saatleri (Doğalgaz)
İstanbul Eczane Telefon ve Adresleri
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.