Morluk Nasıl Geçer? Morluklara Ne iyi Gelir?

Morluklara ne iyi gelir?Natürel ve Bitkisel Rehabilitasyon Metotlarıyla morluklar nasıl geçer?

Çarpma Sonrası Oluşan morluklar

Çarpma sonrası olu­şan morluklara “hematom” denir. Bu morluklar, çarpma sonu­cu derinin altındaki kılcal damarların kopmasıyla olan kan birikintileridir. Bu çarpma neticesi, başka bir deyişle “hematon” neticesi çarpılan bölge şi­şer, kızarır ve ağrır. Cilt altında kanama devam ettiği sürece şişme inmez ve ar­tar.

Bu süreç vasati 5-10 dakika sürer ve bitir­dıktan sonra şişme durur.

Böyle bir vaziyette yapılabilecek en iyi şey, ayır­geye soğuk uygulamak olacaktır. Sözgelişi; buz torbası koyabilirsiniz. Soğuk hematonun geliş­mesini durdurur ve ağrıyı azaltır. Vasati 30 dakika sonrada ağrı tamamiyle kay­bolur.

Ama bundan sonraki safhalarda bölgede morluk olu­şur ve bir hafta nihayetinde sarı-yeşil bir renk alır, şişliği gittikçe azalır ve toplanan kan tam olarak vücut tarafından emilince ortadan kaybolur.

Hematomun 1. günden sonraki rehabilitasyonunda böl­gesel heparinli pomatlar kullanılabiliyor. Lakin yerel rehabilitasyon yapılması da hematomlar orta­lama 15 – 21 gün içinde iyileşirler. Bazen iki cisim arasında sıkışan parmak veya tırnak­ların altında da hematom oluşabilir.

Bölgeyi soğutmak en doğru harekettir. Tırnak altın­da oluşan hematomların cerrahi yolla boşaltılması ağrıyı hemen durdurur, iyileşme­yi kolaylaştırır.

Normal olarak hematom bir kaç gün içinde kendi­liğinden iyileşir. Ağır ve kompleks olan vaziyetler hariçtir.

Kol, ayak gibi eklem bölgeleri için tabii ilaçlardan arnika kremlerinin harici olarak kulanıl­ması uygundur.

Morluklara Ne iyi Gelir? Doğal Tedavi Yolları

1. Siyah zeytin çekirdekleri çıka­rılıp ezilerek, lapası eziklere sarılır.

2. Un, zeytin­yağı, bal karıştırılıp ha­mur yapılarak sarılır.

3. Et dövülüp ezik­lere sarılır.

4. Çarpmalar, düşmeler neticesi oluşan mor­luklara Biberiye yağını sürün, 2 saat sonra morluk geçmeye başlar. Biberiye yağı kesiklere, ağrılara, morluk­lara çok iyi gelir.

Vücuttaki Ezilmeler Ve Tedavisi

Bu yazıda: vücudumuzda çeşitli kazalarla olan ezilme ve morarmaların tedavisi ile ilgili bilgilere erişeceksiniz.

Ezilme nedir? Tedavi yolları nelerdir?

Ezik: Bir darbe veya sıkışma neticeninde ciltte oluşan hasardır. Derin dokularda oluşan ezilmedir. İnsanın cildi bir yere sıkışınca, ezilince, oraya kan toplanır. Morarır, sızlar, çok acır. Buna ezik veya contusion denir. Kimi insanlarda ezik neticesi morarmalar, daha kolay oluşur. Eziklerdeki şişme ve morarmanın sebebi tahrip olan damarlardan doku arasına sızan kandır.

Eziklerin ve Morarmaların Belirtileri Nelerdir?

Ezikte ciltte renk farklığı olur. Ezik önce kırmızı-pembeyken, sonra mavi yeşil-sarı renge dönüşmektedir. Şişme olur. Ağrılı veya ağrısız olabilmektedir. Şayet ezik kemiğin hemen üstünde ise daha fazla rahatsızlık verir. Kan geri emildikçe ezik solar. Eziğin iyileşme müddeti büyüklüğüne göre değişir. Doku arasındaki olan kanama yerçekimi ile aşağıya doğru hareket eder. Kaşa yapılan bir darbe bu şekilde göz çevreninde morarma yapabilir. Bir takım kan hastalıklarında darbe olmamasına karşın sık morarma olur. Yaşlılarda da cilt elastikiyetini kaybettiği için damarlar kolay kanar. El ve ayak sırtındaki ezikler geç iyileşir. Zira buralardaki kanamaların geri emilimi uzun sürer.

Bir ezik, kesik ve çizik neticesi dışarı açılırsa mikrop kapabilir. Dolaşımın zayıf olduğu ayak ve ayak bileği etrafında bu vaziyet tehlikelidir. Yaşlılarda iyileşmeyen müzmin bacak ülserlerine sebeb olabilmektedir.

Ezilme ve Morarmaların Rehabilitasyonu Nasıldır?

Yaralanmadan hemen sonra uygulanan buz paketi morarmayı azaltır. Eziğe, morarma olduktan sonra yapılacak fazla bir şey yoktur. Bir ezikle karşılaşıldığında başka bir harabiyet, kırık olup olmadığı araştırılır. Doku arası kanamayı önlemek için yaralanan bölge desteklenir. Şişi azaltmak için eziğe bir buz paketi veya soğuk kompres (basınç) uygulanır. Gerekiyorsa kompres esnek bir bandajla eziğin üstüne tesbit edilir. Ezik olan bir kol boyun askısıyla desteklenebilir. Ezik bölge bacakta ise hastanın yatırılıp bacağın yastık vasıtası ile yukarıya kaldırılması yararlıdır. Ezik gövdede ise baş ve omuzların aşağısına yastık konarak gövde kaldırılır.

Ağrı fazla ise, hareket kısıtlılığı varsa, morarma, darbe olmadan kendi kendine oluşmuşsa, doktora başvurulmalıdır. Mermi suyu veya (Eau de Goulard) denilen süt gibi beyaz, bulanık su eziğe çok iyi gelir. Eczanelerde satılan bu su, gazlı bez üstüne dökülür ve morarmış yer üstüne konulur. Ağrı, sızı çok kısa vakitte kaybolur. Mermi suyu yok ise, bir gazbezi üzerine Lasonil ismindeki merhem sürülerek cilt üzerine konur. Sargı bezi ile üzeri bağlanır. Deri yırtılmış, kan çıkmış ise mermi suyu sürülmez. Yara oksijenli su ile yıkanıp temizlendikten sonra merhem sürülüp sarılma işlemi yapılır.

Ezilme veya Düşme Sonrası Morarmalar nasıl geçer?

Düşme veya bir darbe neticesi oluşan morarmalar, darbe sonrası morluklara Hematom da denilir. Darbe alan bölgede, derinin altındaki kılcal damarların hasar görmesi, kopması veya yaralanması durumu gerçekleşir. Bu durumda bölgede kızarmalar, yanmalar, sızlamalar alana gelecektir. Deri içerisinde kanama olma ihtimali yüksektir. Darbeden veya düşmeden bir süre sonra deri altındaki kan çoğalıp büyüyeceği için kızarma ve şişme artacaktır. Bu şişmeyi durdurabilmek ve ağrıyı en üye indirebilmek için buz torbası kullanınız.

Şunları da beğenebilirsin:

Spor Yapmanın Yararları Nelerdir? Sporun Faydaları
Gıda Zehirlenmesi konusunda ayrıntılı bilgiler
Anne Sütü Nasıl Kesilir, Bebek Anne Sütünden Nasıl Ayrılır?
Ayak bileği bağ kopması, bağ yırtılması ve bağ yaralanması
Diş Çekimi Fiyatları, Kanal Rehabilitasyonu Fiyatları
Boğazda yutkunma zorluğu, yutkunma zorluğunun nedenleri
Bel ağrıları
Kulak Çınlaması
Panik atak nedir, panik atak nasıl rehabilitasyon edilir?
Migren Nedir, Migrenin Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Mide bulantısı nedir, mide bulantısı nasıl önlenir?
İnsan Kaç Gün Aç Yaşayabilir? Kalabilir?
Yulafın Yararları Nelerdir? Yulafın Faydaları?
B12 Demir Eksikliği, Kansızlık İçin Yararlı Yiyecekler
Gıda Katkı Maddeleri
Çikolatanın Faydaları Nelerdir?
Gebeliğin ilk belirtileri, İdeal Gebelik Zamanlaması, Tahmini doğum tarihi
Nane Yağının Faydaları Nelerdir?
Şiddetli Mide Ağrısı Sebepleri
Sağlık İçin Düzenli Koşmanın Yararları
Diş Sağlığınız İçin Önemli Püf Noktalar
Limonun Faydaları Nelerdir?
Portakalın Faydaları?
İdrar Yolu Tıkanması Nedir?
20 Yaş Dişi Nedir? Gömük Diş Nedir? Çekilmezse ne olur?
Sağırlık Nedir? Nasıl Olur?
Prostat Nedir? Prostat Neden Olur?
Migrenin Nedeni? Tedavisi?
Disleksi nedir?
30 Yaş Üstü Saç Ekimi Uygulaması

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.