Migrenin Nedeni? Tedavisi?

Migrenin Nedeni? Tedavisi?

Migren

İnsanlarda baş ağrısı çok yaygın bir meseledir ve bu vaziyetten rahatsız olmayan yalnızca %2 gibi bir bölüm vardır.İnsanlar belirli vakitlerde baş ağrısından yakıntı etmektedirler. Ama ciddi sebeplerden meydana gelen baş ağrısına çok fazla rastlanmaz. Migren, hayati tehlikeleri olan ciddi bir hastalık değildir. Çoğunlukla nöbetler şeklinde gerçekleşir ve kafanın belirli bir tarafına yerleşen ağrı şeklindedir. Bu nöbetler 4 saat veyahut 4 gün arasında farklık göstermektedir. Nöbetler mide bulantısı, istifra, normal düzeydeki ışıktan ya da seslerden rahatsız olma gibi belirtiler de olabilmektedir.

Migren hastalığı artık sinirsel bir hastalık ve nöroloji bölümüne ait bir rahatsızlık olarak değerlendirilmektedir. İnsanın beyninde bulunan kimi kimyasal maddelerin yokluğundan dolayı olduğu düşünülmektedir. Serotonin bu maddelerden biridir. Migreni olan insanların karanlık bir yerde sesten uzak bir şekilde uyuma arzusu duyar. Bu vaziyet kişinin gündelik yaşantısını negatif şekilde etkileyen bir etmendir lakin rehabilitasyonu olasıdır.

– Riziko grubu

Kadınlarda migren erkeklere mukayese et 3 kat daha fazla görülmektedir. Bu durumun sebebi kadının hormonlarının erkeklere kıyasla daha sık ve büyük oranda değişim göstermesidir. Migren hastaları genel olarak 40 yaşından önce bu rahatsızlığı hissederler. En yoğun olarak ise ergenlik dönemi bu rahatsızlığın en çok görüldüğü çağdır. Kişi 50 yaşın üzerindeyse ve önceden bu tip bir şikayeti olmadıysa, bu kişide migren görülme ihtimali zayıftır.

– Nedenleri

Net olmamakla birlikte, migren hastalığının en bariz nedeni kan damarlarındaki ve beyin sinir mesajım sistemindeki kimyevi maddelerin değişim göstermesi neticesinde oluştuğu düşünülmektedir. Bilhassa kadınlarda adet dönemlerinde oluşan hormon değişimleri, migren rahatsızlığına sebep olabilmektedir. Ayrı olarak hastalığın irsiyetle alakalı olup olmadığı da araştırılmaktadır. Anne ve babada migren rahatsızlığı olan bir kişinin de migren olma ihtimali %40 olarak hesaplanmaktadır. Diğer taraftan migren rahatsızlığı hem annede hem babada görülüyorsa, kişinin migren olma ihtimali %75dir.

– Çeşitleri

Kolay Migren : 

Hastalarının tümünün dörtte üçünü bu kesim oluşturmaktadır. Bu hastaların atlattığı migren ataklarının aurası bulunmaz. Bu hastalık tipine bu arada adi migren isimi da verilmektedir. Ekseriyetle kadınlarda rastlanır ve istifra çok nadir de olsa görülebilir.

Klasik Migren : 

Bu hastaların atlattığı migren ataklarının aurası vardır. Migren hastalarının takriben olarak %10’u klasik migren hastasıdır. Erken yaşlarda başlamaktadır ancak ilk atak kişi 40 yaşını geçtikten sonra kendini gösterir. 2 ve 6 saat müddetince devam edebilmektedir. Kişi görme yetisinde zorluk çeker, boşluklar olduğunu söyler. Bu kişiler boşluk olduğunu söyledikleri alanları mukayese edemezler, bu alanları gölgeli olarak görürler. Baş ağrıması yaşanır ve ağrı tek bir taraftan gelmektedir. İstifraya sıkça rastlanır.

Yukarıda söz edilmiş olan aura terimi, baş ağrısından önce ortaya çıkan belirtileri dile getirmektedir. Bu duruma aynı vakitte migren şafağı da denilmektedir. Değişik migren tipleri bulunmakla beraber çok sık karşılaşılan durumlar değildir.

Diğer Migren Türleri:

Baş ağrısı olmadan atlatılan auralı migren:

Uzun bir dönem süresince auralı migren rahatsızlığını yaşayan bir kişide belirli bir vakit sonrasında baş ağrısının geçmiş olma durumu.

Baziler migren: 

Sıradan migren belirtilerinin yanı sıra, aynı zamanda kişinin konuşurken ve tümce kurarken zorluk çekmesi, başının dönmesi, bir nesneyi iki taneymiş gibi görmesi, kişinin kulaklarının çınlaması ve ayakta durmakta zorlanması, ya da balansı kuramaması gibi belirtiler de mevcuttur. Bu süreç sonrasında migrenin kapı araladığı baş ağrısı görülmektedir.

Hemiplejik migren: 

Bu tip migren rahatsızlığında hem aura tesirleri hem de beden adalelerinde güçsüzlük ya da kısmi felç görülebilmektedir. Atak sırasında devam etmesi olasıdır.

Status migren: 

3 günlük bir zaman kadar devam eden migren ataklarına verilen isimdir. Kişilerin boyunlarının ve de omuzlarındaki adalelerin sertleşip adalemelerine bağlı olarak olan migren tipidir.

Retinal migren: 

Kişinin hem başı ağrır hem de kişide görme yetisinin kaybına kadar büyük sonuçlar doğurabilecek görme bozukluğu oluşturur. Fakat bu durum kısa müddetlidir. Kontrol esnasında rastgele bir data ele geçirilemez.

Aura Evresi:

Migren atağının vasati 20 dakika öncesinde başlayan dönemdir. Sadece bir gözün görme yetisinin yitirilmesi, kör noktaların oluşması, ışın şeklinde hareketli ve titreyen yapıda çizgilerin belirmesi, kollarda ve bacaklarda uyuşmalar gerçekleşebilir. Bu açıdan bakıldığında aura, migren hastalığının ve ataklarının habercisi niteliğindedir.

Baş Ağrısı Evresi:

Ekseriyetle nöbetler şeklinde gerçekleşir ve kafanın bir tarafına yerleşen ağrı şeklindedir. Bu nöbetler 4 saat veyahut 4 gün arasında farklık gösterebilir. Nöbetler esnasında mide bulantısı, istifra, normal düzeydeki ışıktan ya da seslerden rahatsız olma gibi belirtiler de olabilmektedir.

İyileşme Evresi:

Baş ağrısının geçmesinden bir sonraki gün de kişi kendini çok yorgun ve halsiz hissedebilmektedir. Fakat hastaların bir kısmında bu durumun tam ters oluşabilir, kişiler kendilerini atak sonrası çok dinç hissedebilmektedir.

Migrenin Sebepleri:

Atağın oluşması için ihtiyaç duyulan tek bir tetikleyici etken bulunmamaktadır. Ayrı olarak sadece bir tetikleyicinin bulunması migren atağının oluşması için yeterli olmayacaktır. Sebeplerin birikmesiyle atak olmaktadır. Aşırı stres, kişide hormon farklığı, bitkinlik ve gayri muntazam beslenme gibi durumlar migrene en çok sebebiyet veren unsurlar arasındadır.

Migreni neler tetikler?

Az yemek yemek,Bir takım besinler bu vaziyete kapı aralayabilir; çay, küflü peynir, çerez, çikolata, kahve,  şarap, içkili içecekler, kafeinli içecekler,

Etrafsal nedenler; çok parlak ışıkların olduğu ortamlar, pis ve mide bulandırıcı ağır kokular, çok fazla yolculuk etmek, fazla bitkinlik hali,

Hormonlarda balanssızlıklar ve ani değişimler; kadınlarda adet evresi,gebelik, doğum kontrol ilaçları Az veyahut gereğinden fazla uyumak.

İkaz: Sitemizde yer alan yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme emellidir. Bu bilgiler giderek geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler asla doktor kontrolünün yerini alamaz, doktor kontrolü ve rehabilitasyonu yerine kullanılamaz, şahsi teşhis ve rehabilitasyon yolunun seçimi için değerlendirilemez. Uzmana müracaat etmeden şuursuz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir uzvunuza zarar verebilir. Sıhhatinizle alakalı vaziyetlerde lütfen uzman bir doktora müracaat ediniz. Sitemiz, uzman bir doktora müracaat edilmeden yapılan rastgele bir uygulamadan doğabilecek zarardan mesul tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır.

Şunları da beğenebilirsin:

Apandist belirtileri, apandist ne tarafta?
Baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısı nasıl geçer?
Enerji İçeceği Nasıl Tüketilmelidir, Yan Tesirleri ve Zararları Nelerdir?
Mantar Zehirlenmesi, Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Gıda Zehirlenmesi konusunda ayrıntılı bilgiler
Endoskopi nedir?
Ayak bileği bağ kopması, bağ yırtılması ve bağ yaralanması
Boğazda yutkunma zorluğu, yutkunma zorluğunun nedenleri
Gebelik belirtileri
Sporcuların günlük alması şart olan protein miktarı ve protein cetveli
Bel ağrıları
Sosyal Fobi nedir
Yaygın anksiyete nedir?
Mide kanseri nedir, mide kanserinin belirtileri nelerdir?
İnsan Susuz Kaç Gün Yaşayabilir?
İnsan Uykusuzluğa Kaç Gün Dayanabilir?
Bel Çevresindeki Yağlar Nasıl Erir?
Horlamayı Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?
Yulafın Yararları Nelerdir? Yulafın Faydaları?
Papatya Çayı Faydalı mı? Nasıl Hazırlanır?
Çig Süt Tüketmek Faydalı mı?
Gıda Katkı Maddeleri
Oksijen İnsanı Yaşlandırır mı?
Şiddetli Mide Ağrısı Sebepleri
Klimaya İhtiyaç Duymadan Nemi Azaltmanıza Yardımcı Olacak Bitkiler
İstanbul Hastaneleri Telefon ve İletişim Bilgileri
Vücuda Fazla Şeker Yüklemesi Zararı
Kürtaj Nedir? Kürtajın Zararları Nelerdir?
Bademin Yararları?
Her Zaman Yemeniz Gereken 50 Sağlıklı Besin
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.