Mide yanması nedir, mide yanmasına ne iyi gelir?

Mide yanması, başta yetişkinler olmak üzere hemen hemen her yaş grubunda rastlanabilecek bir rahatsızlık türüdür. Midedeki besinlerin sindirime uygun hale gelebilmesi için salgılanan asidin çeşitli balanssızlıklardan dolayı fazla salgılanması neticesi oluşan bir rahatsızlıktır. Yalnızca mide bölümünde hafif ve ya yoğun bir yanma hissi mevzubahis olur ve bu sancı yiyeceklerin sindirilme süreci süresince devam edebilir.

Mide yanması nedir?

Mide asidinin yemek borusuna doğru kaçak yapması neticesi yemek borusundan gırtlağa doğru oluşan yanma, ekşime hissidir. Midenin değil, yemek borusunun ve gırtlağın yanmasıdır bu aslında. Bir takım insanlar her gün bazıları da ayda birkaç defa bu meselesi yaşarlar. Toplumun takriben yüzde 30-40’ında mide yanması yakıntısı görülür. Yanma yakıntısı, yenilen gıdaların türü ve midenin ne kadar dolu olduğu ile irtibatlıdır.

Midede yanma hissi, mide asidinin yemek borusuna kaçarak, gırtlağa doğru yanma ve ekşime hissi oluşturmasıdır. Başka bir deyişle yanma hissi oluşan nokta mide değil, gırtlak ve yemek borusudur aslında. Toplumun %30-40 gibi bir oranında mide yanması görülür ki bu da ciddi bir rakamdır. İster her gün, ister ayda bir kez, ister senede 3-4 kez yaşansın, mide yanması hemen hemen herkesin hayatı boyunca kesinlikle en az bir kez yaşadığı veya yaşayacak olduğu bir problemdir.

Mide yanması kapı aralar?

Mide yanmasını artıran gıdalar, çoklukla yemek borusu ile midenin birleştiği bölgedeki adaleyin gevşekliğine sebep olan gıdalardır.

Domates, soğan, sarımsak, baharatlı yiyecekler, kızartmalar, bazen nane ve çikolata, mide yanmasına kapı aralayabilir. Mide yanmasının yan tesirleri olarak yemek borusunda yara açılması, bu bölgede bir yara dokusu oluşarak darlığa yol açması, buradaki mukozanın değişerek kansere doğru gitmesi vaziyetlerinde da daha ciddi yakıntılara dönüşebiliyor.

Genellikle domates, salça, tuzlu ve salamura gıdalar, limon, greyfurt, nar, vişne gibi asit oranı yüksek ve ekşi meyveler, baharatlar, çikolata, kahve, yağlı abur cuburlar, kızartmalar, çiğ soğan ve sarımsak, hem de nohut, fasulye, mercimek, bulgur gibi bakliyatlar midede yanma yapabilir. Yiyeceklerin iyi çiğnenmemesi, gece çok geç zamanlarda ağır yemekler yenmesi  de mide yanması sebepleri arasında yerini alır. Sıhhatli ve balanslı beslenmeye karşın midede yanma hissi oluşuyorsa, bunun altında psikosomatik sebepler aranabilir. Başka bir deyişle vaziyet tamamiyle psikolojik orijinli olabilir;  çünkü stres, kaygı ve keder de midede yanma yapabilir. Ayrı olarak uyku esnasında yerçekimine bağlı olarak reflü sıkıntısı da artacağından , bu durum yemek borusunu savunmasız bırakır ve hasara yol açar. Mide yanması şayet sık sık yaşanıyorsa ve kronik hale gelmişse mutlaka bir hekime görünmek ve rehabilitasyon almak gerekir. Zira daimi mide yanması neticesinde yemek borusunda açılan yaraların, o bölgede darlığa yol açması ve ilerleyen süreçte, mukozadaki değişimlerin kanserleşme rizikosu vardır. Bu sebeple mide problemleri sıklaşmışsa, mutlaka erken tedbir alınması ve tedaviye gidilmesi hayat kurtaracaktır.

Mide yanmasını önlemek için neler yapılabilir?

Mide yanmasının temel nedeni aşırı mide asidi imalatıdir. Mide asidi, sindirimin zor olduğu gıdaları parçalamak için daha çok salgılanır ve midenizde rastgele bir yara varsa (ülser gibi) bu bölgede yanma yaratabilir. Reflüsü olanlarda ise asit yemek borusuna çıkar ve mide asidine dayanıklı olmayan yemek borusunu yakmaya başlar. Tüm bu belirtileri hafifletmek için evvela mide asidinin kontrol altına alınması gerekir. Antiasit ilaçlar (talsid, rennin, gaviscon gibi) mide asidini dengeleyerek yanma hissini azaltır. Bu çiğneme tabletlerini reçetesiz olarak eczanelerde bulabilirsiniz.

Kekik çayı ve zencefil çayı mide yanmasını azaltan nebat çayları arasındadır. Her iki çayda sindirime yardımcı olur. Çayı demledikten sonra bir müddet soğumasını bekleyip öyle için. 1 çay kaşığı balla tatlandırabilirsiniz.

Bal; mide asidi ve ülserin kapı araladığı ağrılar için ananesel olarak kullanılmaktadır. Her gün 1 çay kaşığı organik balı çeyrek çay kaşığı tarçınla karıştırarak yemek midenizi sakinleştirecektir.

Karnabahar: Gastrit türü rahatsızlıklarda kullanılan medikal ilaçların içerisinde bulunan etken maddeler, karnabahar içinde de mevcuttur ve haşlanmış bir şekilde tüketilirse mide rahatsızlıkları için pozitif sonuçlar doğurur.

Elma Sirkesi: Mide asidini dengeleme ile ilgili yararlı olan diğer bir muhteva ise elma sirkesidir. Elma sirkesi bir çok rahatsızlığın rehabilitasyonunda kullanılabileceği gibi mide yanması için de faydalı olacaktır. Tek başına tüketmesi zor olduğundan salata vb. yiyeceklerle beraber tüketilebilir.

Patates: Çiğ olarak suyu sıkılıp, tüketilebileceği gibi haşlanarak da kullanılabilen bu sebze sindirime yardımcı olma ile ilgili en çok bilinen ve müracaatlan sebze türlerinden biridir.

Ispanak: Haşlanarak ve ya çiğ bir şekilde salatası yapılarak tüketilebilir. Midenin deşarj olması ile ilgili yardımcı olacaktır.

Lahana: Çiğ olarak tüketildiğinde mide açısından faydalı olacak diğer bir sebze çeşididir.

Masaj: Şayet mide yanması aşırı gaz hasebiyle oluyorsa sırtınız dik biçimde oturun ve elinizle midenize geniş dairesel hareketlerle masaj yapın. Yavaş bir yürüyüşte gazın atılmasına yardımcı olacaktır.

Stres mide ağrısı, mide yanması ve kramplarına sebep olabilir. Stresi mutlaka kontrol altına alabileceğiniz bir yol bulmalısınız. Spor, hobiler, soluk alma tekniklerini kullanabilirsiniz.

Muz yemek yanmayı bir miktar azaltır.

Yemekten sonra uzanmayın. Sırtınız dik olarak ayaklarınızı uzatın. Bu şekilde mide asidinin yemek borusuna çıkmasını önleyebilirsiniz.

Yatmadan 2-3 saat önce yemek yemeyi bırakın.

Yatarken başınızı yastıklarla destekleyerek yukarıda tutun.

Mide yanması yaşamamak için yapılması gerekenler

Mide yanmasını en üye indirmek için beslenmenize dikkat etmek atacağınız ilk adım olmalıdır. Sindirimi zor, aşırı yağlı gıdaları, tatlı atıştırmalıkları beslenme listenizden çıkarmakta yarar var.

Ayrı olarak tuzu kontrollü olarak tüketmeli ve tuzlu hazır gıdalardan (fast-food ürünleri, patates cipsi, krakerler…) uzak durmalısınız. Fazla baharatlı yemekler ve pul biber (veya toz acı biber) mide yanmasını arttırabilir.

Bunların dışında:

– Kafeinli içecekler (kahve, kola, yeşil çay…) mide yanmasını arttırabilir

– Gazlı içecekler (kola, soda…) mide yanmasına kapı aralayabilir

–  Doymuş yağ (hayvansal yağ) içeren yiyecekleri olası olduğunca az tüketin

– Süt ve süt ürünleri yağsız veya az yağlı olanlar arasından seçin

– Tavuk ürünlerini sindirime yardımcı olmak için ciltsiz tüketin

– Yemeklerden sonra uzanmayın, dik oturun

– Yatmadan önce yemek yemeyin, uykuyla yemek arasında en az 2 saat bırakın

– Yattığınızda mide yanması artıyorsa sırtınıza yastıkla destek yaparak başınızı yukarda tutun

– Sigarayı bırakın

– Fazla kilolarınızdan kurtulun

Mide yanması nasıl tedavi edilir?

Mide yanmalarına mide içerisinde bulunan kötü asitler kapı aralar, bu asitleri ilaç tedavi yöntemiyle ortadan kaldırdığımız takdirde mide ağrılarına ortadan kaldırmış olacağız. Bu durumlarda şuursuz ilaç kullanılması yerine uzman hekim tavsiyesiyle verilen ilaçlar kullanılmalıdır.

Endoskopik tedavi şekli gelişmedi fakat kimi hastalarda faydası olabilmektedir. Gittikçe yaygınlaşan cerrahi yöntemler ise ciddi yakıntıları olan hastalarda kullanılmaktadır. Operasyon ile yemek borusunun alt ucundaki (adale lifleri halkasının daha da daraltılması, midenin bu yemek borusu çevrenine sarılarak, oradaki reflünün engellenmesini sağlamaktadır. Malum en çok reflü hastalarında mide ağrıları görülmektedir.

Mide yanması için pratik bitkisel analiz eder

1. Bir fincan havuç suyu,1 tatlı kaşığı lahana suyu ve 1 tatlı kaşığı balla karıştırılır. Havuç suyu yerine patates suyu da kullanılır.Bu karışımdan öğle yemeğinden 1 saat önce ve yatarken olmak üzere günde 2 kez yenilir.

2. Bir çay bardağı sıcak suya 1 çay kaşığı bal ve yarım limon sıkılıp içilir.

3. Yemeklerden sonra nane ve papatya çayı içilmelidir.Yemeklerden önce ise aynı safa çayı, nergis çayı, kantaron çayı, keten tohumu,meyan kökü gibi nebatlardan çay yapılarak içilir.

4. Bir bardak kaynar suya, 10 gram civanperçemi konulur. 10 dakika demlendirilip günde 2-3 bardak içilir.

5. Bir bardak kaynar suya 6 gram ufalanmış ebegümeci konulur.10 dakika bekletilerek günde 3 bardak içilir.

6. Bir bardak kaynar suya 5-10 gram kantaron konulularak 10 dakika demlendirilir.Öğle ve akşam yemeklerinden önce 1 bardak içilir.Bu karışımı içmeye 25 gün devam edilir.

7. Bir bardak suya 10 gram kuru üzüm konularak 10 dakika kaynatılarak içilir.

8. Bir su bardağına yarım fincan patates suyu.1 tatlı kaşığı lahana suyu ve 1 tatlı kaşığı bal konularak karıştırılır.Üzerine su ilave edilerek sabahları aç karnına içilir.

9. Bir su bardağına 1 fincan havuç suyu,1 tatlı lahana suyu ve 1 tatlı kaşığı bal konularak karıştırılır.Üzerine su ilave edilerek günde 3-4 bardak aç karnına içilir.Bu uygulamaya 2 ay devam edilir.

Şunları da beğenebilirsin:

Morluk Nasıl Geçer? Morluklara Ne iyi Gelir?
Baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısı nasıl geçer?
Resimli Pilates Hareketleri, Hareketli Resimlerle Pilates Topu Kullanımı
Spor Yapmanın Yararları Nelerdir? Sporun Faydaları
Besin Zehirlenmesinde İlk Yapılması Gerekenler
Vitaminler hangi besinlerde bulunur, vitamin eksikliği problemleri
Kulak ağrısına ne iyi gelir, Kulak Ağrısı için neler yapılmalı
Ayak haritanızdaki masaj noktaları, Zonoterapi ve Refleksoloji
Boğazda yutkunma zorluğu, yutkunma zorluğunun nedenleri
Ayak bileği burkulmaları ve ilk tedbirler
Kulak Çınlaması
Sosyal Fobi nedir
Migren Nedir, Migrenin Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Mide kanseri nedir, mide kanserinin belirtileri nelerdir?
İnsan Susuz Kaç Gün Yaşayabilir?
İnsan Uykusuzluğa Kaç Gün Dayanabilir?
Horlamayı Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?
Papatya Çayı Faydalı mı? Nasıl Hazırlanır?
Kış Aylarında C Vitamini ve Faydaları
Su İçmenin Vücuda Sağladığı Yararlar ve Günlük Tüketilmesi Gereken Miktar
Migren Ağrınızı Hafifletecek Meyve Suları
Gazlı İçeceklerin Tehlikeleri!
Sıcak Suyla Banyo Yapmanın Yararları
Sağlık İçin Düzenli Koşmanın Yararları
Diş Sağlığınız İçin Önemli Püf Noktalar
Vücudunuzunu Dinleyin ve Hastalıklarınızı Öğrenin
Kıl Dönmesi Nedir? Kıl Dönmesi Neden Olur?
İdrar Yolu Tıkanması Nedir?
Kinoa Bitkisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
30 Yaş Üstü Saç Ekimi Uygulaması

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.