Mide kanseri nedir, mide kanserinin belirtileri nelerdir?

Mide karın boşluğunun üst bölümünde yerleşmiş yemek borusu ile bağırsaklar arasında, 1,5-2 litre hacminde olan adaleden bir kese olup içindeki asit salgısı ile sindirim işleminin ilk basamağını gerçekleştirir. Alınan gıdalar muhtevalarına göre 1-4 saat arası bir müddet için midede kaldıktan sonra on iki parmak bağırsağına geçerler. İster sıklıkla midede bulunan ve helikobakter piloriye bağlı, ister diğer nedenlerle oluşan midenin kronik (müzmin) irinleri giderek ilerleyip fark derecelerdeki metaplaziler ve nihayetinde displazi denilen değişikliklere dönüşebilir. Bu hücre değişiklikleri sonunda kanserin oluşmasına kadar devam edebilir.

Mide kanseri nedir?

Karnın sol üst bölgesinde mide bulunur. Nedenlerinde söz edeceğimiz çeşitli sebeplerden dolayı midenin mukoza zarından urlar gelişebilir. Bu urlardan kötü huylu olanları, kansere kapı aralar. Mide kanseri sıklıkla midenin küçük kenarında ortaya çıkar.

Mide kanseri, en çok görülen 4. kanser türüdür. Ülkemizde, takriben senede yirmi bin kişi mide kanserine yakalanmaktadır. Erkeklerde, mide kanserine yakalanma rizikosu daha fazladır. Yaşlılarda, mide kanseri daha fazla görülür.

Dünyada bu hastalığın en çok görlüdüğü yerler, Japonya ve Çin gibi uzakdoğu ülkeleri ile kuzey avrupa ülkeleri ve güney amerikadaki Kolombiya, Kosta Rika gibi ülkelerdir. Bu coğrafi farklılıklar, mide kanserinde genetik etmenlerin rol oynadığını göstermektedir. Ülkemizde, Karadeniz bölgesinde mide kanseri diğer bölgere göre biraz daha fazladır.

Ailenizde mide kanseri veya rastgele bir kanser vak’ası varsa her sene kontrol yaptırmak, kanser rizikonunu kontrol altında tutmak yerine en güvenli yoldur.

Mide kanserinin nedenleri

Mide kanserinin görülmesinde, beslenme alışkanlığı ehemmiyetli bir yer tutmaktadır. Tuzlu besinleri aşırı tüketmek, sebze ve meyve beslenmesinde yetersizlik, beslenme konusunda, en sık görülen kanser nedenlerindendir. Nitrat ve nitrit tuzları

Midede kanserojen maddeye dönüşebilmektedir. Ülkemizde mangal eti ehemmiyetli bir yer tuttuğundan etin tuzlanması ve pişerken yanması kansere sebep olabilir. Zira, yanmış et kanserojen madde içerir. Çiğ etle beslenmek de aynı şekilde kanser rizikonunu artırır.

Midede gastrit veyahut ülsere kapı aralayan, H.pylori bakterisi kansere kapı aralayabilmektedir. Bu bakteriyi ortadan kaldırmak, kanser rizikonunu azaltır.

Sigara kullanmak, mide kanserine yakalanma ihtimalini 6 kat artırmaktadır. Sigara, midede irin oluşmasında rol oynar. Aynı şekilde içki tüketimi de mide kanserinin nedenlerindendir.

Birinci dereceden akrabalarında mide kanseri görülenlerde, kanser rizikosu artmaktadır. Kalıtsal etmenler, mide kanserinin gelişmesinde etken etmendir.

Beslenme ehemmiyetli bir etmen olduğundan, sosyoekonomik düzey de kanserin oluşmasında tesirlidir. Ayrı olarak merhale koşulları, geçirilmiş kimi hastalıklar, mide operasyonu kanserin sebepleri arasında bulunur.

Mide kanserinin belirtileri

İlk mertebelerde hafif bir mide bulantısı ve ara ara kusma görülebilir ancak bu mertebe hiç bir belirti olmadan da geçilebilir. Kanserli hücre sayısı arttıkça aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir.

Dışkıda Kan: Dışkıda kan, dışkı renginin bordoya, koyu kahveye dönmesi veya tuvalet kağıdında kan ile kendini belli eder. Fakat dışkıda kan bulduysanız hemen panik yapmanıza gerek yok zira bu mide ülseri ya da hemoroid gibi daha az rizikosu bulunan bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir. Böyle bir belirti gördüğünüzde zaman kaybetmeden bir doktora gittikçe kontrol olmanız gerekir.

Mide Ağrısı: Mide ağrısı, mide kanserinin en sık görülen ve kişiyi doktora gitmeye zorlayan belirtisidir. Bu ağrılar, hafif ve rahatsızlık veren ağrılardan, şiddetli ağrılara kadar geniş bir yelpazede görülebilir.

Ağrı ekseriyetle midenin üst bölümünde ortaya çıkar. Israrlı mide ağrılarının nedeni ne olursa olsun kısa sürede bir uzman tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Mide Bulantısı ve Kusma: Daimi mide bulantısı ve kusma mide kanserinin sık görülen belirtileri arasındadır ancak bu belirtiler her mide kanseri hastasında görülmeyebilir.

Mide kanseri sebebiyle görülen bulantı ve kusma herhangi bir neden bağlı olmaksızın (gıda intoleransı, aşırı yemek, ağır yemek…vb) ortaya çıkabilir.

Nedensiz Kilo Kaybı: Beslenme ve egzersiz programında herhangi bir değişiklik yapmamanıza karşın kilo kaybı yaşıyorsanız bu mide kanseri belirtisi olabilir.

Nedensiz kilo kaybı bu arada kolon kanseri ve sindirim sistemi uzuvlarında görülen diğer kanser türlerinin de belirtisi olabilir.

Kronik Yorgunluk: 1-2 günden uzun süren nedensiz yorgunluk bir hastalığa işaret ediyor olabilir. Mide kanserinin kapı araladığı yorgunluk, çoğunlukla kusma ve dışkıyla beraber kaybedilen kanın kapı araladığı anemiyle birlikte ortaya çıkar. Kan kaybı soluk darlığına da sebep olabilir.

Mide kanseri rizikonunu arttıran faktörler

Mide kanserinin net nedeni bilinmiyor ancak uzmanlar aşağıdaki faktörlerin mide kanseri rizikonunu arttığı görüşünde birleşiyorlar.

Cinsiyet: Erkeklerin mide kanserine yakalanma rizikosu kadınlara oranla 2 kat daha fazla.

Genetik: Ailesinde kanser vak’ası bulunanların mide kanserine yakalanma rizikosu daha yüksek.

Coğrafya: Mide kanserinin en sık görüldüğü ülkeler Japonya, daha önceki Sovyetler Birliği ülkeleri, Orta ve Güney Amerika ülkeleri.

Kan Grubu: Araştırmalar A grubu kana sahip olanların mide kanseri rizikosunun yükseldiğini ortaya koyuyor.

Yaş: Mide kanseri çoğunlukla 70-74 yaş aralığındaki kadın ve erkeklerde görülüyor.

Hayat Tarzı: Sigara ve alkol kullanımı, füme gıdalar, sebze ve meyve itibariyle zayıf bir beslenme, aşırı tuz tüketimi, hazır ve fast-food gıdaların sık tüketiminin mide kanseri rizikonunu arttırdığı biliniyor.

Ülser: Mide ülseri bulunan kişilerde mide kanseri görülme ihtimali daha yüksek.

Sıhhat Şartları: Mide ülseri dışında gastrit, mide polipleri, uzun süreli mide enfeksiyonu, kansızlık ve bazı diğer hastalıklar mide kanseri rizikonunu arttırıyor.

Etrafsal Faktörler: Hava kirliliği dışında işle irtibatlı olarak, nikel, kömür, kauçuk ve kereste işleme tesislerinde çalışanlar arasında mide kanseri vak’alarının daha çok olduğu belirtiliyor.

Mide kanserinin teşhisi

Mide kanserinde en tesirli teşhis yolu endoskopidir. Ucunda kamera olan bir boruyla mideye girilir. Doktor, midenin her yerini kolayca görebilir. Ur oluşumu varsa gözlenebilir. Kesin teşhis konması için midenin şüphelenilen yerlerinden parça alınır ve mikroskobik olarak incelenir. Kanser hücreleri mikroskopta rahatlıkla gözlenir.

Baryumlu mide grafisiyle urlar görülebilir fakat kesin teşhis koymak için mikroskobik inceleme gerekir.

Mide kanserinin rehabilitasyonu

Bir hayli rehabilitasyon yolu sayesinde mide kanseri ile savaşılabilir. Ancak birtakım kriterlere göre tedavi şekli seçilebilir. Bunlar hastalığa ne kadar maruz kaldığınıza, hastalığın hangi aşamada olduğuna ve ne kadar dağıldığına bağlıdır. Tedavi yollarını hemen alt bölümde maddeler halinde sıralayacağız.

Operasyon: Kanser fazla dağılmamış ise doktorunuz tarafından yapılacak cerrahi bir müdahale ile midenizin veya dokuların, kanser tarafından etkilenmiş bölümleri alınır. Operasyon sayesinde urdan kurtulabilir ve hastalığın tekrardan dağılmaması sağlanabilir. Hastalık daha da ileri evrelere gelmiş ise operasyon evresinde tüm midenin alınması gerekebilir. Bir takım urlar yiyeceklerin midenizdeki hareketini kısıtlar. Bu vaziyette ise operasyon ile midenize stent takılır ve tüm yolların açık olması sağlanır.

Kemoterapi: Çoğu insanın ismini duyduğunda korktuğu rehabilitasyon metotlarından biri de kemoterapidir. Ağır ilaçlar ve uyuşturucular ile kanser hücreleri öldürülür ve bu sayede büyümeleri engellenir. Bu rehabilitasyonda hap şeklinde alınan ilaçlar ile yapılır. Haftalarca sürebilen bir süreçtir. İlaç kendinizi halsiz hissetmenize ve saçlarınızın dökülmesine neden olabilir. Çok kuvvetli bir metabolizmaya sahip olan kişiler kendilerini daha ivedi toparlar.

Işınım: Yüksek enerji dalgaları veya partikülleri kanser hücrelerini yok ederek, uru ortadan kaldırabilir. Bunu sağlayabilmek için X-ray ışınlarından yararlanılır.

Uygulanan diğer metotlar ise kemoradyasyon ve amaçlanan uyuşturuculardır.

Mide kanserinden savunmak için yapılması gerekenler

Sıhhatli Beslenme: Daha çok taze sebze ve meyveler içeren bir tabak tüketerek daha sıhhatli bir beslenme düzenine sahip olabilirsiniz. Yüksek lif desteği ve bir takım vitaminler mide kanseri rizikonunu düşürmektedir. Ağır ve yağlı yiyeceklerin tüketiminden uzak durmanız gerekmektedir. Kilonuz da sıhhatli bir düzeyde olmalıdır. Aşırı kilo ve obezite mide kanserini rakımcı faktörlerdendir.

Mide Enfeksiyonu Testleri: H.pylori enfeksiyonundan dolayı ülseriniz var ve rehabilitasyon olmanız gerekir. Antibiyotikler midenizdeki bakterileri ve diğer ilaçlar da midenizde bulunan yaraları iyileştirecektir. Böylelikle mide kanseri rizikonuz azalacaktır.

Sigara: Pek çok hastalığın anası kabul edilen tüketim maddelerinden biri de sigaradır. Çoğu kansere kapı aralayan faktörlerden biridir. Sigara tüketimi ile birlikte mide kanseri rizikosu 2’ye katlanmaktadır. Bu yüzden alkol ve sigara gibi zarar veren şeylerin tüketiminden uzak durarak kendinize göre ufak çaplı tedbirler alıp, kanser hücrelerinin oluşmasını ve gelişmesini engelleyebilirsiniz.

Maddeler halinde dikkat edilmesi şart olan diğer konular

– Kanserde erken teşhis çok ehemmiyetlidir. Bunun için düzenli kontrole gitmenizde yarar var.

– Sigara ve alkol kullanıyorsanız kesinlikle bırakmalısınız.

– Sıcak ve soğuk içecekler, yapay yiyecekler mide kanserine sebep olabilir.

– Hayvansal yağ kullanımı azaltılmalıdır.

– Düzenli egzersiz yapılmalıdır.

– Şehir hayatının kapı araladığı yorgunluk, kansere kapı aralayabilir. İstirahat koşuldur. Suskun yerler seçenek edilebilir.

Şunları da beğenebilirsin:

Morluk Nasıl Geçer? Morluklara Ne iyi Gelir?
Besin Zehirlenmesinde İlk Yapılması Gerekenler
Gıda Zehirlenmesi Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Mantar Zehirlenmesi, Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Endoskopi nedir?
Diş Çekimi Fiyatları, Kanal Rehabilitasyonu Fiyatları
Boğazda yutkunma zorluğu, yutkunma zorluğunun nedenleri
Gebelik belirtileri
Ön çapraz bağ kopukluğu
Ayak bileği burkulmaları ve ilk tedbirler
Bel ağrıları
Mide yanması nedir, mide yanmasına ne iyi gelir?
Yulafın Yararları Nelerdir? Yulafın Faydaları?
Çig Süt Tüketmek Faydalı mı?
B12 Demir Eksikliği, Kansızlık İçin Yararlı Yiyecekler
İşlenmeyen Tarım Arazilerini Devlet Kiralayacak
Gıda Katkı Maddeleri
Dondurulmuş Et ve Et Ürünlerinin Çözdürülmesi
Çikolatanın Faydaları Nelerdir?
Sağlıklı Hamilelik Geçirmeniz İçin 15 Temel İpucu
Hızlı Kilo Verdiren En İyi Diyet Uygulamaları
İstanbul Hastaneleri Telefon ve İletişim Bilgileri
Sağlık İçin Düzenli Koşmanın Yararları
Diş Sağlığınız İçin Önemli Püf Noktalar
Kürtaj Nedir? Kürtajın Zararları Nelerdir?
Her Zaman Yemeniz Gereken 50 Sağlıklı Besin
Kıl Dönmesi Nedir? Kıl Dönmesi Neden Olur?
Disleksi nedir?
Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?
İstanbul Saç Ekimi Fiyatları (2018)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.