Mide bulantısı nedir, mide bulantısı nasıl önlenir?

Mide Bulantısı hemen her insanda görülen bir vaziyet olmakla beraber, kimi kişilerde sıklıkla ortaya çıkan bir durumdur. Bazı hassas insanlar; yolculuk sırasında yada sevmedikleri bir görüntü, manzara veya bir olayda midelerinin bulandığını ifade ederler. Sanki kusacakmış gibi kötü bir hissin olması bazı hastalıkların habercisi olabiliyor.

Mide bulantısı nedir?

Mide bulantısı herkesin başına gelmiş ve günlük hayatı negatif olarak etkileyen bir durumdur. Bulantı normal olan fizyolojik bir olaydır. Çoğu kez mide bulantısından sonra kusma olmasa de bu olay çok rahatsız edicidir. Kusma midenin etrafındaki adalelerin gerilerek midede bulunan besinlerin dışarı çıkarılmasıdır. Mide bulantısını en çok tükettiğimiz besinler tetiklemektedir. Bunlar; Baharat gibi keskin kokulu besinler, kızartmalar, soğan, sarımsak, oda spreyleri ve hazır gıdalar mide bulantısını alana getirebilir. Bozulmuş yiyeceklerin tüketilmesi gastriyo enterik enfeksiyon ishaline kapı aralayabilir. Bu arada mide bulantısı bir hayli hastalığın habercisi olabilir. Tüketilen besinlerden sonra en çok enfeksiyon ve irin oluşumundan dolayı meydana gelen bulantı çocuklarda ateş yükselmesi ve ishale kapı aralayabilir.

Mide bulantısının nedenleri nelerdir?

Mide bulantısının pek çok değişik nedeni olabilir ancak bu nedenler arasında en sık görülenleri; migren, araç tutması, aşırı içki kullanımı, stres, kaygı, vertigo ve gıda zehirlenmeleridir.Gebelik döneminde de yaşanan sabah bulantıları oldukça yaygındır. Bazı yiyecekler mide bulantısını şiddetlendirirken bazıları hafiflemesine yardımcı olabilir. Kişi düzenli olarak mide bulantısı yaşıyor ve nedenini tam olarak saptayamamışsa kesinlikle alta yatan bir sebebin varlığını araştırmak için doktora müracaat ederek ihtiyaç duyulan tetkikleri yaptırmalıdır.

Gebelik: Gebelik bu rahatsızlığın en yaygın sebeplerinden biridir. Bu yüzden ‘gebelerde sabah bulantısı‘ gün süresince rastgele bir vakitte oluşabilir ve yanında kusma da görülebilir.

Gebelik döneminde görülen bulantı ve kusmanın sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte psikolojik etmenlerle hormonal değişimlerin ortak ürünü olduğu düşünülmektedir. Gebelerin takriben olarak yüzde 80’inde görülen bulantı ve kusma meseleleri çoklukla ilk adet gecikmesinin birkaç gün sonrasında başlar ve gittikçe artarak 8. gebelik haftasında dayanılması en zor günlere erişir. Daha sonra bulantı ve kusmalar yavaşça azalır ve 14. gebelik haftası civarında ise biter.

İlaçların Yan Tesirleri: Belli ilaçlara tepkiler da bulantının sebeplerinden biridir. Bu, özellikle bazı antibiyotikler ve kuvvetli ağrı kesicilerdedir.

Herhangi bir şey almadan önce ilaçların prospektüslerini okuduğunuza emin olunuz. Bulantıdan kurtulmak için dolu bir mideye veyahut boş bir mideye ilaç almanız gerekebilir. Ağrı kesiciye müracaat etmeden kendinizi daha iyi hissediyorsanız, tabii ağrı kesici yolları ile ilgili doktorunuzla konuşabilirsiniz de.

Araç Tutması mide bulantısının nedenlerinden bir başkasıdır ve bu oldukça az insana mide bulantısı yapar. Bazıları, bulantı hissetmeden bir arabanın arka koltuğuna oturamaz vaziyette olduklarını fark etmişlerdir. Diğerleri ise bir camdan dışarı bakamazlarsa bulantı çekerler.

Enfeksiyonlar sık sık mide kramplarına, abdominal ağrıya ve bulantıya kapı aralayabilir. Rota virüs gibi viral enfeksiyonlar bulantıya kapı aralayabilir, H.Pylori‘deki bakteri tarafında da enfeksiyonlar olabilir. Parazidik enfeksiyonlar, mide bulantısının ve kusmanın sebepleri olabileceği gibi diyareye (ishal) de kapı aralayabilir.

Gıda Zehirlenmesi: Bozulmuş ve bu doğrultu da bakteri birikimi yapan yiyeceklerin şuursuz bir şekilde tüketilmesi neticesi gıda zehirlenmesine 2 gün kadar maruz kalabilirsiniz. Bu gibi gıda zehirlenmelerinin geçiş süreci takriben 24 ile 48 saat içerisindedir, sonrasında kendi kendine geçmektedir. Bunların dışında olan protein içeren gıdalar üzerine zehirlenmesi vaziyetinde, kesinlikle doktora görünmeniz gerekmektedir.

Enfeksiyon: Mide bulantısının en ehemmiyetli sebeplerinden biri haline gelmiş virüs veya bakteriler tarafından oluşan enfeksiyonlardır. Enfeksiyon halinde midenin bulanması dışında, baş ağrısı ve ishal gibi rahatsızlıklarda olmaktadır. Ve bu belirtiler enfeksiyonu tekil gösterir. Bu tür enfeksiyonlar en geç 48 saate kadar son bulur. Bu ve bunun gibi enfeksiyonlardan savunabilmek için tüketeceğiniz yiyeceklerin iyi bir şekilde yıkanarak, temizlenmesi gerekmektedir. Sıhhatiniz için olabildiğiniz den daha çok hijyenik olmanız gerekli.

Zarar veren Alışkanlıklar ve Stres: Daimi aşırı derecede çay veya sigara içiyorsanız ya da içki tüketiyorsanız mide bulantısı ve benzeri rahatsızlıkların olması normaldir. Bu alışkanlıklar ile kardeş gibi yaşayan stresinde beraber olması, bağırsaklarınıza ve midenize aşırı derecede zarar verir ve sıhhatinizi büyük tehlikeye atmış olursunuz. Unutmayın ki midemiz, duygusal döngülerden dolayı en hassas ve en çok etkilenen uzvumuzdur.

Mide bulantısına ne iyi gelir?

– Mide bulantınız çekilmeyecek vaziyetlere geldiğinde, nane çayı içerek veya 2 nane yaprağını çiğneyerek deşarj olabilirsiniz.

– Elma tüketerek mide bulantısına kapı aralayan vücuttaki zehirli maddelerin dışa atılmasını sağlayabilirsiniz.

– Mide bulantısını aşırı hale getiren en büyük etken, sıvı kaybıdır. Sıvı kaybını önlemek hesabına bilhassa gün içerisinde veya mide bulantısı çektiğiniz günlerde su tüketimine dikkat faktörüz gerekmektedir.

– Kuruyemişler mide bulantısını engelleyen besinlerdir. Bilhassa fındık ve badem mide bulantısının önüne geçebilecek kuvvetli kalkanlardır.

– Mide bulantısının bir diğer en ehemmiyetli etkenlerinden biride boş midedir. Mide bulantısını şiddetlendirir. Bundan dolayı tat vermeyen ve aşırı kokusu olmayan yiyecekler tüketerek bunun önüne geçebilirsiniz.

– Mide bulantısı çektiğiniz günlerde, limon tüketimi, ekşi tadı ile midenizin bulanmasını önleyebileceğiniz gibi, yalnızca limonun kokusu dahi mide bulantısını hafifletecek mucizevi bir besindir. Gebelik dönemlerinde bu tür rahatsızlıklar ile karşılaşan çoğu bayan bu metodu kullanmaktadır.

– Limon kokusu demişken, kokusu ile mide bulantısını kesen diğer metotlar ise; Nane, zencefil veya lavanta kullanımı ile mide bulantısını hafifletebilirsiniz.

– Mide bulantısı hissine kapıldığınız gibi hemen hane içerisinde pencerelerinizi açıp temiz hava alın, hem de o an olanağı olanlar temiz hava almak emelli yürüyüşe çıkması dahi büyük bir avantajdır.

Mide bulantısına iyi gelen meyveler

Karpuz: Karpuz istifra ettikten sonra vücudunuzdaki su ihtiyacını karşılamak için en yararlı meyvedir. İstifra ettikten sonra vücudunuz susuz kalır ve tekrar mide bulantılarınız bu doğrultuda devam edecektir. Karpuz yiyerek hem vücudunuz için su kaybını karşılarsınız, hem de yine oluşacak olan mide bulantısının önüne geçebileceksiniz. Gebe bayanların sık sık kullandığı bir metottur.

Muz: Muz tüketerek mide bulantısının önüne geçebilirsiniz. Özünde barındırdığı potasyum ile zengin bir meyve türü olan muz midenizi deşarj olur ve mide bulantınızı kesmeye yardımcı olur.

Elma: 1 tüm elmayı dilimler haline getirerek yavaşça tüketin, içerisinde barındırdığı lif sayesinde vücudunuzda oluşan zehirli maddeleri dışarı atmaya yardımcı olan mucizevi bir meyvedir.

Yolculukta mide bulantısını nasıl önleyebilirsiniz?

Mide bulantısı kapı aralar ve nasıl geçerAraba tutması vücutta bulunan balans sisteminde oluşan problemden dolayı alana gelir. Vücudumuzun 3 yerinde bulunan balans sisteminin en ehemmiyetlisi iç kulakta bulunan labirent sistemidir. Labirentin iç bölümündeki sıvı yerinden oynayarak mide bulantısını oluşturur. 2. balans sistemi gözlerdir ve araba tutması çoğunlukla göz bebeğinde bulunan sıvının göz yuvasından oynamasından dolayı alana gelir. 3. balans sistemi adale ve eklemlerdir. Çok yorulduğunuzda adalelerinizi yormuş olursunuz ve mideniz bulanabilir.

Şunları da beğenebilirsin:

Baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısı nasıl geçer?
Besin Zehirlenmesinde İlk Yapılması Gerekenler
Mantar Zehirlenmesi, Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Endoskopi nedir?
Anne Sütü Nasıl Kesilir, Bebek Anne Sütünden Nasıl Ayrılır?
Migren Nedir, Migrenin Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Mide yanması nedir, mide yanmasına ne iyi gelir?
İnsan Kaç Gün Aç Yaşayabilir? Kalabilir?
Oruç tutmak ömrü uzatıyor
Papatya Çayı Faydalı mı? Nasıl Hazırlanır?
Çig Süt Tüketmek Faydalı mı?
B12 Demir Eksikliği, Kansızlık İçin Yararlı Yiyecekler
Dondurulmuş Et ve Et Ürünlerinin Çözdürülmesi
Çikolatanın Faydaları Nelerdir?
Sarkık kollar nasıl sıkılaşır?
Gebeliğin ilk belirtileri, İdeal Gebelik Zamanlaması, Tahmini doğum tarihi
Su İçmenin Vücuda Sağladığı Yararlar ve Günlük Tüketilmesi Gereken Miktar
Sağlıklı Hamilelik Geçirmeniz İçin 15 Temel İpucu
Migren Ağrınızı Hafifletecek Meyve Suları
Gazlı İçeceklerin Tehlikeleri!
Güzel Saçlar ve Ciltler İçin Neem Yağının Yararları
Klimaya İhtiyaç Duymadan Nemi Azaltmanıza Yardımcı Olacak Bitkiler
İstanbul Hastaneleri Telefon ve İletişim Bilgileri
Vücuda Fazla Şeker Yüklemesi Zararı
Sağlık İçin Düzenli Koşmanın Yararları
İdrar Yolu Tıkanması Nedir?
Kısırlık Nedir ve Nedenleri? Kısırlığın Tedavisi?
Prostat Nedir? Prostat Neden Olur?
Migrenin Nedeni? Tedavisi?
Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.