Mehmetçik’e yerli makineli tüfek

Cumhuriyet tarihinde ilk kez yüzde yüz yerli tasarım ve teknoloji ile geliştirilen piyade tüfeği, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin testini geçti. NATO standardı 6 bin seri atış iken yerli tüfekte 15 bin atışa erişildi. Temmuz ayında 200 adetlik ilk konvoy ile imalata başlayacak piyade tüfeğini geliştiren MKE ve Kale Kalıp, şimdi de G-3’lerin yerini alacak makineli tüfek imalatı için anlaştı.

875 bin kişilik asker sayısıyla dünyanın sayılı silahlı güçlerinden olsa da Türk Silahlı Kuvvetleri, daha yerli bir tüfeğe sahip değil. Ancak bu çok uzak da değil. Mehmetçik, 2012 senesi Temmuz ayında Cumhuriyet tarihinde ilk kez üretilecek yerli piyade tüfeğine kavuşacak. Savunma Sanayii Müsteşarlığı desteğiyle, MKE (Makina ve Kimya Endüstrisi) ile Kale Grubu şirketlerinden Kale Kalıp’ın geliştirdiği yerli ulusal piyade tüfeğinin 50 adetlik prototipi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın 36 ayrı testini de başarıyla geçti. En son yapılan peş peşe 6 bin atışlık NATO standardını aşan tüfek, bu testte 15 bin atışa erişti. Buza gömülü olarak da atış yapıldı. 2012 senesi Temmuz ayında 200 adetlik kaptan konvoy imalatından sonra Cumhuriyet tarihinin ilk yerli piyade tüfeği seri imalata geçecek. Dünyadaki muadillerinin en iyi özelliklerini bünyesinde toplayan piyade tüfeği, onlardan daha savaşçı niteliğe sahip. Gece ve gündüz ortamında ve her türlü abuhava koşulunda çalışabilen tüfek, kolay sökülüp takılabilme ve optik görüş sistemlerine de sahip. Makineli tüfeğin tesirli erimi ise bin metreden fazla ve dakikada en az 750 kurşun atıyor. Yerli makineli tüfek, ağırlığının az olması, daha uzun namlu ve atım ömrü, silahın sökülme ve takılma kolaylığı ve tesirli eriminin daha uzun olmasıyla dünyadaki muadillerinden üstün olacak.

Yerli piyade tüfeğinin seri imalata hazır noktaya yaklaşmasından sonra MKE ve Kale Kalıp şirketleri, yeniden Savunma Sanayii Müsteşarlığı liderliği ve desteğiyle yerli makineli tüfek geliştirmek için anlaşma imza attı. Yerli makineli tüfek imalatını öngören anlaşmaya Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Kale Grubu Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay ve MKE İdare Heyeti Başkanı ve Genel Müdürü Ünal Önsipahioğlu imzaladı. Makineli tüfekte, piyade tüfeğiyle yüzde 40 oranında aynı parçalar kullanılacak. Makineli tüfek imalatı imza merasiminde konuşan Kale Grubu Şirketleri Onursal İdare Heyeti Başkanı İbrahim Bodur, bu anlaşmaya çok ehemmiyet verdiği için, doktorları dinlemeyip hasta yatağından kalkıp geldiğini söyledi. Bodur, “Ben milli bir sanayiciyim. Taşıma suyla değirmen dönmez Kendi silahımızı yapabilmeliyiz.” dedi.

MKE Genel Müdürü Ünal Önsipahioğlu ise milli piyade tüfeği imalat anlaşması için, “Savuma sanayiinde kırılma noktası. Her askerin bir tüfeği vardır.” diye konuştu. Önsihapioğlu’nun konuşmasında verdiği bilgiye göre piyade tüfeği 32 milyon lira gibi mütevazı bir bütçeyle hayata geçti. Bunun 19 milyon lirasını MKE, 13 milyon lirasını Kale Kalıp şirketi sağladı. Yerli makineli tüfek de 18 milyon liralık bir Ar-Ge bütçesiyle 3 senede geliştirilecek. Bu paranın 12 milyon lirasını MKE, 6 milyon lirasını Kale Kalıp harcayacak. Her iki projede de MKE ana yüklenici ve Kale Kalıp alt yüklenici vaziyetinde.

MKE olarak özel sektörün üretimini yapabildiği alanlardan çekildiklerini belirten Önsipahioğlu, “Bugün 112 Ar-Ge projesini 1.050 adet KOBİ düzeyinde dahil şirketlerle beraber geliştiriyoruz. Bunların toplam fiyatı 320 milyon lira.” diye konuştu. 10 fabrikasında ise 5 bin 800 çalışanı bulunan MKE, 61 ülkeye ihracat yapıyor. Önsipahioğlu, Ar-Ge projelerinin daha çok akıllı mühimmatlar üzerinde olduğunu, geliştirdikleri piyade tüfeği için de dünyanın bir hayli ülkesinden şimdiden alıcılar çıktığını dile getirdi. Gazetecilerin suallerini da cevap veren Önsipahioğlu, yerli tüfek projesinin bir silah ailesinin ilk azası olduğunu anlattı. Önsipahioğlu, “Piyade tüfeğini şimdi makineli tüfek izliyor. Bundan sonra Özel Harekât’ın kullanacağı kısa tüfekler ile sniper türü keskin nişancı silahı gelecek. Bunu, silahı izleyecek.” diye konuştu.

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar da, yalnızca yerli olsun diye bir tüfek geliştirmediklerini, ilmi verilerle de yerli tüfeğin muadillerinden üstün özelliklere sahip olduğunu kaydetti. Bayar, “Bugüne kadar yerli katkı ehemmiyetliydi. Şimdi ise yeni bir evreye geçtik ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hangi kabiliyetini geliştirebiliriz, buna bakıyoruz.” diye konuştu.

Kale Grubu Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay, dünya silahlı güçlerinde kullanılacak tüfek üretmenin kolay bir iş olmadığını ve bunun balistik hesaplarını yapabilen dünyada çok az ülke bulunduğunu kaydetti. İmza merasimi sonrası gazetecilerin suallerini cevap veren Okyay, yerli piyade tüfeği ve yerli makineli tüfeğin bir Ar-Ge çalışması olduğunu, piyade tüfeği projesinin başarıya eriştiğini dile getirdi. Piyade tüfeğinin seri üretiminde de görev almaya hazır olduklarını, ancak henüz böyle üretim için bir görevlendirme olmadığını ifade eden Okyay, üretim bölümlerini buna uygun hale getirdiklerini vurguladı. Savunma sanayii ürünlerinin Kale Grubu içindeki hissesinin yüzde 20 olduğunu belirten Okyay, bunun önümüzdeki senelerde yüzde 50’ye yükseleceğini kaydetti. İzmir ve İstanbul’da F-35 uçaklarına parça üretmeye devam ettiklerini ve bir sıkıntı olmadığını vurgulayan Okyay, “Bu üretimde ihtiyaç duyulan standardı sağladığımız için bize üretim verildi. Ekonomik krizden dolayı bir ülke projeden çıksa da bir başkası dahil oluyor. En son Japonya 30 uçakla projeye girdi.” dedi. Türk silahlı gücü için geliştirdikleri insansız hava aracı Çaldıran’ın üretimi için bu ay içinde anlaşma imza attıklarını belirten Osman Okyay, bu aracın 10 saat havada kalıp, 18 bin feet yüksekliğe çıkabileceğini kaydetti. Okyay, “Teslim müddeti 24 ay fakat biz Çaldıran’ı daha erken teslim edebiliriz.” dedi.

Kaynak: Vakit

Şunları da beğenebilirsin:

Rusya'nın Türkiye'yi IŞİD'ten petrol almakla suçlaması
Türkiye nüfusunun demografik yapısının senelere göre değişimi
EMO'nun Kalıcı Yaz Saati Uygulamasıyla alakalı olarak Tasarruf Değil İsraf İzahına Yalanlama
Türkiye Savaş Uçakları ve Türk Uçak Modelleri
Türkiye'nin delirden projeleri, Türkiye'nin en büyük projeleri
Türk füzesi: Hedef erim 2500 kilometre
İşte ilk nükleer Türk füzesi
Askeri elektronik sanayii, Türk füzesi için tarih verdi
Hangi ilimiz nesiyle tanınmış kişi?
İfşa ve Porno Sitelerine Girenler Yandı!
PKK'ya karşı senelere göre verilen şehit sayısı
Kadının Toplumdaki Yeri ve Türk Kadınının Önemi
İstiklâl Marşı'nın Kısa Tarihçesi ve İstiklâl Marşı'nın Notaları
Dünya'dan Türkler ile İlgili Sözler
Mehmet Akif Ersoy Hayatı
İlk Başarılı Türk Kadınları
Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Doğal Gaz Faturasını Düşürmenin Yolları
Elveda TEOG Hoş Geldin Yeni Sınav Sistemi MYS!
Türksat Uydu Ayarlama, Frekanslar, Otomatik Arama
FM Radyo Frekansları - Güncel Frekans Listesi
Amazon Türkiye Pazarına Giriyor!
Askere Giderken Alınması Gerekenler Liste
Askere Giderken Doğan Haklar
Futbol Takımlarının Simgeleri ve Anlamları
Türkiye'nin Petrol Rezervi, Üretimi, Tüketimi
PIN Numarasını Öğrenme (Turkcell, Vodafone, Türk Telekom)
ÇiftlikBank Nedir? Nasıl Para Kazanılır? ÇiftlikBank Hilesi
Türk Helikopteri Atak ile Tarihte Bir İlk!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.