Kürtaj Nedir? Kürtajın Zararları Nelerdir?

Kürtaj Nedir? Kürtajın Zararları Nelerdir?

İyileşme süreci nedir?

Kürtaj işlemi yapıldıktan sonra, Eğer kürtaja ait problem yoksa, genel anestezinin tesiri geçtikten sonra (vasati bir iki saat) hasta hastaneden taburcu edilir ve günlük işlerine devam edebilir. Ancak kürtajdan sonra hafif ağrılarılar olabilir ve bu ağrılar ağrı kesicilerle giderilebilir. Hastanın vasati yedi(7)-on(10) gün adet kadar veya daha az miktarda kanaması olabilmektedir. Hasta kürtaj olduktan sonra aynı gün günlük işlerini yapabilecek vaziyettedir. Ancak kanaması dahil tamamiyle iyileşmesi on(10) günü bulabilir.

Anlaşılır mı?

Eğer meselesiz kürtaj yada kürtajlar olduysa bunların sayısı ve vaktini doktor kontrol ile anlayamaz.Kürtaj işleminde bir kesi veya dikiş işlemi yoktur. Bu yüzden rastgele bir iz olmadığından doktor kürtaj olunduğunu anlayamaz.Bu bilgiyi ancak doktora hasta verebilir.Tek öğe kürtajda mesele olduysa doktor kontrol, ultrason ve rahim filminde şüphelenebilir.

Cinsel hayatım ne vakit başlar?

Kürtajdan sonra 10 gün ilişki yasak. Zira bu müddette hastanın adete benzer kanaması olabilir ve bu vakitte rahim ağzı biraz açık durabilir. Bu müddette girilen cinsel ilişki enfeksiyon ihtimalini arttırır. Bu arada ilk 10 günlük müddette kanaması olmasa dahi hastanın hafif ağrısı olabileceğinden ilişki ile bu ağrı artabilir.Hastanın 10 gün süresince havuz deniz ve küvete girmemesi gerekir.Ayakta duş alabilir.

Düşük rizikonunu artırır mı?

Kürtaj esnasında Eğer rahim ağzı fazla genişletilirse rahim ağzındaki tahribata bağlı olarak sonraki gebelikte düşük rizikosu artabilir. Gebelik fazla büyümeden erken haftalarda yapılan kürtaj sonrasında bu riziko yok denecek kadar azdır. Zira bu haftalarda rahim ağzını genişletmeye çok gerek yoktur veya gerek olsa dahi fazla genişletilmez. Ancak büyük gebeliklerde rahim ağzı genişletileceğinden düşük rizikosu artabilir. Eğer kürtaj veya kürtajlara bağlı olarak rahim içinde yapışıklıklar olduysa,bebeğin rahime tutunup gelişeceği yer daraldığından düşük rizikosu artabilir.

Hangi anestezi metodu kullanılır?

Kürtaj, genel, epidural,spinal ve lokal anestezi ile yapılır. Ancak en sık genel ve lokal anestezi kullanılır. Lokal anestezi ile rahim ağzına anestezik madde uygulanır. Oysa biz kürtaj işlemini rahim içinde yaptığımızdan, lokal anestezi ile hastanın ağrı eşiğine göre ağrı az veya çok hissedilebilir. Genel anestezi ile ise koldan anestezik madde verilir ve hastanın 10-15 dakika uyuması sağlanır. Bu müddette kürtaj bitirir ve hasta kürtaj esnasında hiç ağrı hissetmez. Genel anestezi daha konforlu olduğundan biz kürtajda genel anesteziyi seçenek ediyoruz.

Vücutta parça kalır mı?

Kürtaj sonrası parça kalabilir. Kürtajı yapan her doktor hastasını takriben 7-10 gün sonra kontrol eder. Bu kontrolde ultrason ile bu vaziyeti tespit edebilir veya hasta kürtajdan birkaç gün sonra adetten fazla pıhtılı kanama yakıntısı ile müracaat eder. Bu vaziyette ilk akla gelen “parça kalma” vaziyetidir. Bu vaziyette bu kalan parçanın tekrar müdahale ile alınması gerekir.

Ne zaman adet görülür?

Kürtaj gününü, hasta adetinin ilk günü olarak kabul etmelidir. Kürtaj olduktan sonra hasta genelde kaç günde bir adet görüyorsa o tarihte adetini beklemelidir. Ancak kürtajdan sonraki ilk adet normal tarihinden biraz gecikebilir. Yalnız hasta, kürtaj sonrası en geç bir buçuk ay sonra adet görmelidir. Eğer hasta kürtajdan bir buçuk ay geçmesine karşın, adet görmediyse doktoruna müracaat etmelidir.

Kürtajdan sonra nelere dikkat etmeliyim?

Kürtaj işlemi sonrası ters bir vaziyet yoksa 2 saat sonra haneye gönderebiliriz. Kürtaj sonrası hasta enfeksiyondan savunmak emelli yaklaşık 10 gün cinsel ilişki, havuz, denizden uzak durmalıdır. Ayrı olarak küvette vagene su gidebileceğinden ayakta duş almalıdır. Kürtaj sonrası hastanın adet kadar kanaması olabilir. Eğer hastanın adetten fazla kanaması olursa, kokulu akıntısı olursa doktoruna müracaat etmelidir. Ayrı olarak kürtaj sonrası hastanın hafif ağrısı olabilir. Ancak ağrısı azalmaz ve daha da artarsa kesinlikle hekimine müracaat etmelidir.

Psikolojik problem olur mu?

Eğer hasta gebeliği istemiyorsa bu hastalarda kürtaj sonrası psikolojik problem olmaz. Ancak hastanın isteyip, eşinin gebeliği istemediği veya bebekte hayatla bağdaşmayan sakatlık durumlarında yapılan kürtaj sonrası psikolojik bozukluk olabilir. Hem de hastanın psikiyatrik destek alması gerekebilir.

Tekrar gebe kalabilir mi?

Eğer kürtaj uygun temiz şartlarda sorunsuz yapıldıysa, kürtaj sonrası doktorun kontrolünde her şey normalse, hasta doktorunun kürtaj sonrası tekliflerine uyduysa hasta tekrar gebe kalabilir. Ancak uygun olmayan koşullarda yapılan, kürtajda rahim delinmesi veya enfeksiyon ve rahim içi yapışıklık gelişen kürtajlarda bir sonraki gebelik tehlikeye girebilir.

İkaz: Sitemizde yer alan yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler yalnızca genel bilgilendirme emellidir. Bu bilgiler giderek geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler asla doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve rehabilitasyonu yerine kullanılamaz, şahsi teşhis ve rehabilitasyon yolunun seçimi için değerlendirilemez. Uzmana müracaat etmeden şuursuz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir uzvunuza zarar verebilir. Sıhhatinizle alakalı durumlarda lütfen uzman bir doktora müracaat ediniz. Sitemiz, uzman bir doktora müracaat edilmeden yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan mesul tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır.

Şunları da beğenebilirsin:

Baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısı nasıl geçer?
Resimli Pilates Hareketleri, Hareketli Resimlerle Pilates Topu Kullanımı
Spor Yapmanın Yararları Nelerdir? Sporun Faydaları
Gıda Zehirlenmesi Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Mantar Zehirlenmesi, Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Gıda Zehirlenmesi konusunda ayrıntılı bilgiler
Endoskopi nedir?
Ayak haritanızdaki masaj noktaları, Zonoterapi ve Refleksoloji
Ayak bileği burkulmaları ve ilk tedbirler
Bel ağrıları
Kulak Çınlaması
Yaygın anksiyete nedir?
Bel Çevresindeki Yağlar Nasıl Erir?
Papatya Çayı Faydalı mı? Nasıl Hazırlanır?
Çig Süt Tüketmek Faydalı mı?
Oksijen İnsanı Yaşlandırır mı?
Kahvaltıda Tüketeceğiniz En Sağlıksız 7 Gıda
Migren Ağrınızı Hafifletecek Meyve Suları
Şiddetli Mide Ağrısı Sebepleri
Hızlı Öğrenmek İçin 9 İpucu
Hızlı Kilo Verdiren En İyi Diyet Uygulamaları
Limonun Faydaları Nelerdir?
Portakalın Faydaları?
Vücudunuzunu Dinleyin ve Hastalıklarınızı Öğrenin
İdrar Yolu Tıkanması Nedir?
20 Yaş Dişi Nedir? Gömük Diş Nedir? Çekilmezse ne olur?
Sağırlık Nedir? Nasıl Olur?
Prostat Nedir? Prostat Neden Olur?
Kıvırcık Saçlı Kadınlar İçin Saç Uzatma Rehberi
Ünlü Saç Tasarımcılarından 2018 Saç Trendleri!
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.