Kulak Çınlaması

Kulak çınlamasını kendi aramızda ‘Biri beni andı.’ diye açıklarız fakat tıp dilinde kulak çınlamasına ‘tinnitus’ denir ve genelde ehemmiyetsiz olan bu çınlamalar, nadir de olsa altta yatan bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Çınlama daimi hale geldiyse, uykusuzluk, dikkat bozukluğu, baş dönmesi gibi belirtilere kapı aralıyorsa veya rastgele bir şekilde günlük yaşantınızda mesele teşkil etmeye başladıysa, kulak burun boğaz doktoruna müracaat etmeniz gerekir.

Kulak çınlamasından yakıntıcı olan kişiler çınlamayı değişik şekillerde, ancak kendilerine göre tarif edebilirler zira çoğunlukla bu ses dışarıdan duyulamaz. Uğuldama, vınlama, vızıltı, çınlama şeklinde, şiddeti kişiden kişiye değişen ve kulakta veya bazen de ‘kafanın içinde’ duyulan bir ses olarak tanımlandığı olur. Kulak çınlaması genel olarak başkaları tarafından duyulamaz ancak ender de olsa, dışarıdan da duyulabilen çınlamalar vardır. Sıra kulak çınlamasının neden kaynaklandığına geldiğinde, sayılabilecek belli başlı nedenler olmasına rağmen, bir takım çınlamaların kaynağının belirlenemediği de olur.

Duyma Kaybı

Yaşın ilerlemesiyle beraber natürel olarak ortaya çıkan duyma kaybı, duyma sinirlerinin hassasiyetinin azalmasına ve kulak çınlamasına kapı aralar. Gençlerde ise daimi gürültülü ortamlarda bulunmak, yüksek sesle ve kulaklıkla müzik dinlemek veyahut gürültülü iş makinelerine yakın çalışmak gibi nedenlerden meydana gelen duyma kaybı ve kulak çınlaması görülebilir.

Kulak Çınlamasının Diğer Nedenleri

– İç kulaktaki hücrelerin hasar görmesi –  İç kulakta bulunan, ince tüyler ses dalgalarına göre hareket ederler ve kulak hücrelerini, beyinde ses olarak idrak edecek bir elektrik sinyali yaymaları için harekete geçirirler. Şayet kulaktaki bu tüyler zarar görmüşlerse, hücreler rastgele elektrik sinyali sızdırmaya başlarlar ve bu da bize çınlama olarak yansır.

– Kulak kiri – Kulak salgısı, kirleri tutarak ve bakteri büyümesini yavaşlatarak kulak kanalını savunmaya alır. Ancak natürel bir şekilde atılamayacak kadar çok kir biriktiğinde duyma kaybı veyahut kulak zarı tahrişi gibi nedenlerden dolayı kulak çınlaması olabilir.

– Kulağı etkileyen hastalıklar – Kulağı etkileyen her türlü enfeksiyon, orta kulak irini, labirent irini, sinüzit, alerji ve nezle benzeri rahatsızlıkların çınlamaya kapı araladığına sık rastlanır.

– Kulak kemiğindeki değişimler – Otoskleroz denilen orta kulak içindeki kemik eklemlerinin sertleşmesi duymayı etkiler be kulak çınlamasına sebep olabilir. Daha çok aileden gelen bir mesele olan kulak kemiği büyümesi hasebiyle bu vaziyet ortaya çıkar.

– Meniere Hastalığı – Kulak çınlaması, anormal iç kulak sıvı basıncı hasebiyle, iç kulakta oluşan Meniere hastalığının erken bir habercisi olabilir.

– Kansızlık – Kansızlık da denilen anemide, kırmızı kan hücrelerinin azlığı hasebiyle bir takım vaziyetlerde kan incelerek oldukça hızlı akmaya ve kulakta çınlama sesine kapı aralayabilmektedir.

– Kadınlarda hormonal değişimler.

Kulak Çınlamasının Az Rastlanan Nedenleri

– Baş veya boyun yaralanmaları – Kaza, çarpma, darbe benzeri sebeplerden meydana gelen baş veya boyun travmaları iç kulağı, duyma sinirlerini veyahut duymayla alakalı beyin işlevlerini etkileyebilir. Bu tip travmalar daha çok tek kulakta çınlama yapar.

– Akustik nöroma – Bu iyi huylu ur, beyinden iç kulağa doğru ilerleyen, duyma ve balansı sağlayan, kafatası sinirinde oluşur. Akustik nörinom olarak da bilinen tümör çoklukla yalnızca tek kulakta çınlamaya kapı aralar.

– İlaçlar – Aspirin, romatizma ilaçları, idrar söktürücü ya da antibiyotik gibi pek çok ilacın bir yan tesiri olarak kulak çınlaması yakıntısı ortaya çıkabilir. Bilhassa doz aşımlarında bu tesir görülür. Onlarca farklı ilacın çınlama yapması olasıdır.

– Yüksek tansiyon – Hipertansiyon ya da stres, içki, sigara ve kafein gibi tansiyona etki eden faktörler, kulak çınlamasının daha fark edilir olmasına sebep olabilir.

– Damar tıkanıklığı (Ateroskleroz) – Normalde kalp atışları esnasında esneyen damarların sertleşmesi neticesi, kalp atışları daha çok duyulur olur. Damar tıkanıklığından kaynaklanan çınlamalar her iki kulakta da duyulabilir.

– Hipertiroid – Tiroid bezinin çok çalışması, çınlamaya kapı aralayabilir.

– Cep telefonu – Şayet cep telefonunuzu elinizden düşürmüyorsanız ve dört senesi aşkın bir müddettir her gün en az on dakika cep telefonu kullanmaktaysanız, bu bir çınlama nedeni olabilir.

– Temporomandibular eklem bozuklukları (TME) – Başın her iki yanında, kulakların önünde, alt çene kemiği ile kafatasının buluştuğu yerdeki temporomandibular eklemi konusunda sorunlar kulak çınlamasına kapı aralayabilir.

– Baş ve boyun tümörleri – Baş ya da boyundaki damarlara baskı yapan bir tümör çınlama ve başka belirtilerle kendini gösterebilir.

– Nadir görülen ve kulakta her kalp atışıyla birlikte duyulan çınlama tipi (pulsatil kulak çınlaması), iç kulağa yakın damarlarda veya şah damarındaki anormal kan akışı nedeniyle olabilir.

Şunları da beğenebilirsin:

Baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısı nasıl geçer?
Spor Yapmanın Yararları Nelerdir? Sporun Faydaları
Mantar Zehirlenmesi, Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Endoskopi nedir?
Anne Sütü Nasıl Kesilir, Bebek Anne Sütünden Nasıl Ayrılır?
Ayak bileği bağ kopması, bağ yırtılması ve bağ yaralanması
Yaygın anksiyete nedir?
Migren Nedir, Migrenin Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Mide bulantısı nedir, mide bulantısı nasıl önlenir?
İnsan Kaç Gün Aç Yaşayabilir? Kalabilir?
Oruç tutmak ömrü uzatıyor
Yulafın Yararları Nelerdir? Yulafın Faydaları?
Papatya Çayı Faydalı mı? Nasıl Hazırlanır?
Çig Süt Tüketmek Faydalı mı?
İşlenmeyen Tarım Arazilerini Devlet Kiralayacak
Oksijen İnsanı Yaşlandırır mı?
Çikolatanın Faydaları Nelerdir?
Gebeliğin ilk belirtileri, İdeal Gebelik Zamanlaması, Tahmini doğum tarihi
Nane Yağının Faydaları Nelerdir?
Gazlı İçeceklerin Tehlikeleri!
Güzel Saçlar ve Ciltler İçin Neem Yağının Yararları
Sağlıklı Bir Sabah Kahvaltısı, Diyet, Fitness
Sağlık İçin Düzenli Koşmanın Yararları
Diş Sağlığınız İçin Önemli Püf Noktalar
Limonun Faydaları Nelerdir?
Kıl Dönmesi Nedir? Kıl Dönmesi Neden Olur?
Sağırlık Nedir? Nasıl Olur?
Kısırlık Nedir ve Nedenleri? Kısırlığın Tedavisi?
Migrenin Nedeni? Tedavisi?
Kinoa Bitkisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.