Kulak Ağrısı, Nasıl Geçer?

Kulak Ağrısı, Nasıl Geçer?

Kulağım ağrıyor diyorsanız bu yazıyı okumalısınız. Kulak ağrısının nedenleri ve kulak ağrısına ne iyi geliri sizlere anlatmaya çalışacağız.

Kulak ağrısının en sık görülen sebebi orta kulağı boğaza birleştiren östaki kanalının tıkanmasıdır. Ekseriyetle alerji, sinüzit veya grip hastalıkları sırasında ortaya çıkar. Gün müddetince ayakta iken östaki kanalından boğazımızın arkasına doğru rahat akış sağlanır. Ayrı olarak çiğneme ve yutkunma östaki kanalı çevrenindeki kasları hareket ettirerek, orta kulağa östaki kanalından hava giriş-çıkışını sağlar.

Kulak ağrıları neden geceleri artar?

Ancak, uykuya daldığınızda östaki kanalı rahat boşalamaz. Ayrı olarak gece yeterince yutkunmadığınız için, fazla hava girişi de olmaz. Orta kulaktaki hava, etraftaki dokular tarafından kullanıldığı için, negatif basınç oluşur. Bu da kulak zarının içeri doğru emilmesi anlamına gelir. Gecenin bir yarısında kulak ağrısı ile uyanabilirsiniz. Dış kulak yolu enfeksiyonları, uçak yolculuğu ve tüplü dalış gibi atmosferik farklıklar, saç kılının tıraştan sonra dış kulak yoluna düşmesi, diş, dil, çene gibi kulakla ilişkisi olmayıp, kulakta hissedilen ağrılar da kulak ağrısını tetikleyebilir.

Kulak ağrısı nasıl dindirilir?

– Dik oturun.

– Saç kurutma makinesi kullanın: 10 santimetre. mesafeden ılık hava ve düşük fan hızında kurutma makinesi ağrıyı azaltacaktır.

– Kulak kepçenizi hafif hareketlerle oynatın: Eğer ağrı duyuyorsanız bu muhtemelen dış kulak yolu enfeksiyonudur. nDış kulak yoluna vücut ısısında yağ damlatılabilir: Vücut ısısındaki suya bebek yağı veya normal zeytinyağı ilave edip, birkaç damla kulağınıza damlatın. Ağrının azaldığını göreceksiniz. Bu, asla zarı delik olan kulağa uygulanmamalıdır.

– Sakız çiğneyin: Östaki kanalının açılması için oldukça faydalıdır.

– Esneyin: Yine östaki kanalını açarak tesir gösterir.

– Burnunuzu tutun: Uçakta 10 bin metrede uçarken kulaklarınız tıkanırsa, burnunuzu iki parmak arasında sıkıştırıp, derin bir soluk alın ve havayı genzinize doğru yönlendirecek şekilde üfleyin. Açılma sesi duyacaksınız. Bu basınç eşitlemesinin olduğunu gösterir, aynı zamanda kulak ağrısı da ortadan kalkar. nUçak alçalırken uyumayın.

– Burnunuz tıkalı ve genize doğru akıntı varsa ve her uçağa binişte ağrı oluyorsa, uçağa binmeden 1 saat önce akıntıları azaltan ilâçlardan veya burun damlalarından kullanabilirsiniz.

Kulak Ağrısı için neler yapılmalı ?

Uykusuz gecelerimizin kabusudur kulak ağrısı, geceleri özellikle daha fazla rahatsızlık verir. Uykuya daldığınızda her şey normal görünür lakin östaki kanalı rahat boşalamaz. Ve gece yeterince yutkunmadığınız için yeterince hava girişi de olmaz.Orta kulaktaki hava, etraftaki dokular tarafından kullanılır ve negatif basınç oluşumuna neden olur. Bu da kulak zarının içeri doğru emilmesi demektir. Sonra da gecenin bir yarısına doğru kulak ağrısı ile uyanılır.

Kulak ağrısı için ne yapabilirsiniz?

Kulak ağrısı çekiyorsanız doktorunuzu görmeniz gerekiyor demektir. Ancak o zamana kadar ağrıyı dindirecek kolay önlemler şunlardır:

• Saç kurutma makinesi kullanın. 10 santimetre. mesafeden ılık hava ve düşük fan hızında kurutma makinesi ağrıyı azaltacaktır.

• Kulak kepçenizi hafif hareketlerle oynatın. Eğer ağrı duyuyorsanız bu muhtemelen dış kulak yolu enfeksiyonudur. Eğer ağrı yoksa orta kulak iltihap da olabilir.

• Bir parça sakız çiğneyiniz. Östaki kanalının açılması için oldukça faydalıdır. Bir hayli kişi uçakta bunu deneyerek faydanını görmüştür.

• Esneyin. Yine östaki kanalını açarak tesir gösterir.

• Burnunuzu tutun. Uçakta 10.000 metrede uçarken kulaklarınız tıkanırsa burnunuzu iki parmak arasında sıkıştırıp, derin bir soluk alın ve havayı genzinize doğru yönlendirecek şekilde üfleyin. Açılma sesi duyacaksınız. Bu basınç eşitlemesinin olduğunu gösterir, bu arada kulak ağrısı da ortadan kalkar.

Şunları da beğenebilirsin:

Morluk Nasıl Geçer? Morluklara Ne iyi Gelir?
Apandist belirtileri, apandist ne tarafta?
Gıda Zehirlenmesi Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Enerji İçeceği Nasıl Tüketilmelidir, Yan Tesirleri ve Zararları Nelerdir?
Mantar Zehirlenmesi, Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Vitaminler hangi besinlerde bulunur, vitamin eksikliği problemleri
Ayak bileği bağ kopması, bağ yırtılması ve bağ yaralanması
Diş Çekimi Fiyatları, Kanal Rehabilitasyonu Fiyatları
Yaygın anksiyete nedir?
Mide kanseri nedir, mide kanserinin belirtileri nelerdir?
İnsan Kaç Gün Aç Yaşayabilir? Kalabilir?
Bel Çevresindeki Yağlar Nasıl Erir?
Nar Suyu ve Nar Çayı Faydaları?
İşlenmeyen Tarım Arazilerini Devlet Kiralayacak
Dondurulmuş Et ve Et Ürünlerinin Çözdürülmesi
Kahvaltıda Tüketeceğiniz En Sağlıksız 7 Gıda
Kış Aylarında C Vitamini ve Faydaları
Fulton Diyeti: Yaza Hazırlık Diyeti
Meme Kanseri Teşhisi ve Tedavisi
Migren Ağrınızı Hafifletecek Meyve Suları
Ölümcül Olabilen Alışkanlıklar
Kürtaj Nedir? Kürtajın Zararları Nelerdir?
Kıl Dönmesi Nedir? Kıl Dönmesi Neden Olur?
İdrar Yolu Tıkanması Nedir?
Sağırlık Nedir? Nasıl Olur?
Kısırlık Nedir ve Nedenleri? Kısırlığın Tedavisi?
Kinoa Bitkisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Disleksi nedir?
Çocuğunuz Hiperaktif mi? Hiperaktivite Bozukluğu
İstanbul Saç Ekimi Fiyatları (2018)
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.