Kripto para pazarı 200 milyar dolar değerini aştı

Kripto para pazarı 200 milyar dolar değerini aştı!

Bağımsız kripto paraların büyük çoğunluğunu takip eden ve kripto para piyasasına yakından bakmamıza olanak veren Coinmarketcap sitesinin verilerine göre kripto para pazarı 200 milyar dolar değerini ilk kez aştı. Şu anda 197 milyar civarında olsa da 201.8 milyar dolara kadar eriştiği kayıtlarda bulunuyor. Bu pazara son 1 haftada giren para miktarı ise 35 milyar dolar civarında. Başka bir deyişle yeni yatırımcılar ve daha da ehemmiyetlisi büyük yatırımcılar kripto paralara son 1 hafta içerisinde oldukça yoğun bir alaka gösterdi.

Düşünebileceğiniz gibi bu pazarın en büyük oyuncusu son 1 hafta içerisinde 1,500 dolara yakın değer kazanan bitcoin. Lüksemburg merkezli bitstamp borsasına göre 7500 dolara kadar yükselen bitcoinin pazardaki hacmi 120 milyar dolardan fazla. Başka bir deyişle 1100’den fazla kripto para çeşidinin bulunduğu bu piyasada şu anda bitcoin büyük bir farkla yatırımcıların gözdesi vaziyetinde. İkinci sırada ise ether geliyor ve onun da pazardaki hacmi 30 milyar dolar civarında.

200 milyar dolar hacmini aşan kripto paralara ait en ilgi çekici ayrıntı ise son 1 haftada pazara giren 35 milyar doların hemen hemen 32 milyar doları bitcoine yapılan yatırımlar, geri kalanı ise piyasada bulunan 1100’den fazla kripto paraya yapılmış vaziyette.

Kripto paraların topluca bir şirket olduğunu varsayarsak Amerika merkezli dev banka Citigroup’dan dahi daha büyük bir şirket olabilirdi şu anda. Tabi bankaların neredeyse tamamının kripto paralara karşı olduğunu da belirtmekte yarar var. Son 1 hafta içerisinde kripto paraları “balon” olarak tanımlayan bankalara 2 yeni banka daha ilave etmişti.

Kripto para piyasasının ve bitcoinin neden bu kadar hızlı bir yükselişe geçmiş olabileceğini sizlerle önceden paylaşmıştım. Bu yükselişin ne vakit son bulacağı veya son bulup bulmayacağı ise merak konusu.

Şunları da beğenebilirsin:

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: