Klimaya İhtiyaç Duymadan Nemi Azaltmanıza Yardımcı Olacak Bitkiler

Klimaya İhtiyaç Duymadan Nemi Azaltmanıza Yardımcı Olacak Bitkiler

Vasati olarak, vaktimizin % 93’ü iç mekanda harcanır; bu, iç mekanlarda ideal bir nem düzeyinin savunmasının sıhhatli hayat için koşul olabileceği mananına gelir – nemli bir ortam kalıp ve bakteriler için bir üreme alanı işlevi görür ve çok fazla nem, Hanenizin yapısını bozar.

Hanemizdeki nem çok yüksek olursa, sulanmış gözler, aksırma, öksürme, kaşıntı, yorgunluk, baş dönmesi, tıkanıklık ve solunum yolu enfeksiyonları gibi birtakım istenmeyen belirtilere kapı aralayabilir.

Nem kokusu, küf, küf veya çürümeye kapı aralayan kare ideal etrafa zarar vermez ve sizi çöküntüye götüren kötü bir havaya sokabilir. Bir çalışma “nispi nem ile ruh hali skorları arasında mutluluk kıstasını temsil eden ehemmiyetli negatif ilişkiler” olduğunu buldu. Diğer çalışmalar, sıhhat ve mutluluk düzeylerinin hem nem düzeylerinden etkilenebileceği neticenine varmıştır.

Bir hayli kişi neden düzenli olarak hasta olduklarını bilmiyorlar, ancak hane ortamındaki yüksek nem düzeyleri hasebiyle çok iyi olabilir. Bununla beraber, nem düzeyine – nebatlar için nazik bir şekilde natürel ve kolay düzeltme yapılmıştır. 1980’lerin sonlarına doğru, uzay istasyonlarında daha temiz hava isteyen NASA, hane nebatları üzerine araştırma yaptı. Havayı arıtabilen ve iç mekan nem oranını düşürebilen bazı nebatlar bulunduğunu saptamıştır.

Kimi ev nebatları satın alıp iç mekan nem düzeylerini azaltabilir, sağlığınızı ve refahınızı artıracak kadar kolay bir şey yaparak bunu kim bilebilirdi? Bir dahaki bahçede olduğunuzda aşağıdaki nebatların birini veya birkaçını aldığınızdan emin olun:

1. Boston Fern

Bu çekici, egzotik nebat nemli abuhavalarda gelişir, doğal olarak havadaki nemi emer. Evinizi daha rahat hale getirmek için nem düzeylerinin dengelenmesine yardımcı olur ve havadan ksilen, formaldehit ve benzen gibi tehlikeli zehirli maddeleri dahi çıkarır. Bu bitkiler, evin rastgele bir yerinde sepetlerde çarpıcı asılı görünüyor – yalnızca direk güneş ışığına maruz kalmayı ve onları düzenli tutarak suda düzenli olarak muhafaza etmeyi unutmayın.

2. Örümcek Fabrikası

Uzun, arching yaprakları olan bu güzel nebat, yalnızca 48 saat içinde havadaki toksik maddelerin % 90 kadarını uzaklaştırdığı söyleniyor. Bu bitkinin yaprakları o kadar hızlı büyüdükçe, kalıp gibi zarar veren maddeleri emmeye çok yardımcı olurlar ve nem düzeylerinin dengelenmesine çok yardımcı olurlar.

3. Sulh Zambak

Bu zambak, havadaki nemi yapraklarıyla emdiği için nem düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Büyümek çok kolaydır ve gelişmek için çok az güneş ışığı gerektirir, bu da nebatları aramakta zorlananlar için idealdir. Nem düzeylerini düşürmenin yanı sıra, zehirli maddelerin ve kirleticilerin havasını arındırmanın ilave faydası ile beraber gelir. Duş perdesini ve fayansları küften uzak tutmaya yardımcı olduğundan, bu nebatları banyoya koymayı düşünmelisin.

4. İngiliz Ivy

Bu nebat, havadaki fekal maddelerin miktarını azaltabileceği için hanede beslenen hayvanları olanlar için mükemmel. Ayrı olarak, halı döşeme rehabilitasyonlarında, mobilyalarda ve hane temizleme ürünlerinde görüldüğünden daha yaygın olan formaldehit emmeye yardımcı olabilir. Nemli yerlerde yaygın olan kalıpları da çıkarabilir. Bu nebat bakımı kolaydır – asgari güneş ışığına ihtiyaç duyar ve yapmanız şart olan tek şey toprağı nemli tutmaktır. En iyisi asılı bir kapta tutmak, böylelikle yükselen nemi emebilir.

5. Avuç içi

Avuç içi alanları nemli bölgelerde gelişir ve yapraklarıyla nemi emer. İster bir kamış palmiyesi, bayan palmiyesi, bambu palmiyesi veya areca palmiyesi olsun, ehemmiyetli değil, hepsi de kapalı hava kirleticilerinden, bilhassa formaldehitten kurtulmak için çok iyi. Ayrı olarak, hepsine bakmak çok kolay. Sazan avuç içi, alt ışığında hayatta kalabileceği için diğerlerine oranla en ideal grup olabilir, başka bir deyişle bir hayli ev ortamında başarılı olabilir. Tek yapmanız gereken toprağı nemli tutmaktır.

6. Tillandsia

Bu bitki, güneşli bir pencerenin önüne içeride yerleştirildiğinde gelişir. Havadaki nem ve besin maddelerini yapraklarından emerek yaşarlar, bu da doğal bir nemlendirici oldukları mananına gelir. Sadece emin olmak için haftada 2-3 defa su içmek en iyisidir.

Şunları da beğenebilirsin:

Enerji İçeceği Nasıl Tüketilmelidir, Yan Tesirleri ve Zararları Nelerdir?
Endoskopi nedir?
Anne Sütü Nasıl Kesilir, Bebek Anne Sütünden Nasıl Ayrılır?
Ayak bileği bağ kopması, bağ yırtılması ve bağ yaralanması
Diş Çekimi Fiyatları, Kanal Rehabilitasyonu Fiyatları
Kulak ağrısına ne iyi gelir, Kulak Ağrısı için neler yapılmalı
Ayak haritanızdaki masaj noktaları, Zonoterapi ve Refleksoloji
Gebelik belirtileri
Sporcuların günlük alması şart olan protein miktarı ve protein cetveli
Ön çapraz bağ kopukluğu
Kulak Çınlaması
Sosyal Fobi nedir
Mide yanması nedir, mide yanmasına ne iyi gelir?
İnsan Kaç Gün Aç Yaşayabilir? Kalabilir?
Horlamayı Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?
Yulafın Yararları Nelerdir? Yulafın Faydaları?
Oksijen İnsanı Yaşlandırır mı?
Dondurulmuş Et ve Et Ürünlerinin Çözdürülmesi
Kahvaltıda Tüketeceğiniz En Sağlıksız 7 Gıda
Fulton Diyeti: Yaza Hazırlık Diyeti
Sağlıklı Hamilelik Geçirmeniz İçin 15 Temel İpucu
Sağlık İçin Düzenli Koşmanın Yararları
Diş Sağlığınız İçin Önemli Püf Noktalar
Kürtaj Nedir? Kürtajın Zararları Nelerdir?
İdrar Yolu Tıkanması Nedir?
20 Yaş Dişi Nedir? Gömük Diş Nedir? Çekilmezse ne olur?
Kısırlık Nedir ve Nedenleri? Kısırlığın Tedavisi?
Prostat Nedir? Prostat Neden Olur?
30 Yaş Üstü Saç Ekimi Uygulaması
İstanbul Saç Ekimi Fiyatları (2018)
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.