Kısırlık Nedir ve Nedenleri? Kısırlığın Tedavisi?

Kısırlık Nedir ve Nedenleri? Kısırlığın Tedavisi?

Kısırlık hastalığı ile ilgili bilmeniz gerekenler.Son zamanlarda bilhassa son senelerde çoğalmış bir rahatsızlık olup, bir sene müddet ile eşlerin düzenli olarak cinsel ilişkiye girmesine karşın kadında gebeliğin oluşamama vaziyetidir. Bu rahatsızlıktan dolayı sıhhat merkezlerinden yardım isteyen insan miktarı gittikçe artmaktadır. Nedeni ise gelişen tıbbın bu konuda çok sayıda, tesirli analiz eder sunmasından kaynaklanmaktadır. Düzgün yapılan bir rehabilitasyon ile bu problemi yaşayan çiftler, ilişkileri neticeninde gebelik ve çocuk ele geçirebilmektedirler. Hastalığın ayrıntıları ve nedenini öğrenildikten sonra uygun ve doğru iyileştirme metotları kullanılabilmesi için hastalığın temel nedeni öğrenilmelidir. Tüm analizler yapılıp, kısırlığın kadında mı yoksa erkekte mi olduğu belirlenmelidir. 

Kısırlık Hastalığının Sebepleri

Hastalığın nedeni bulunamayan vaziyetler mevcuttur. Kadında görülen kısırlık rahatsızlığının asıl nedeni yumurtlama problemidir ve adet görmede sıkıntıları, düzensizlikleri vardır. Şayet yumurtalıklarla alakalı problemler doğuştan geliyorsa, buluğ çağına geldiğinde adet bozuklukları hemen anlaşılır. Polikistik over isimi verilen bir diğer problem de adet problemlerine, düzensizliklerine kapı aralar. Söz edilen vaziyette yumurta sayısı olması gerekenden sayıdan çok fazladır.  Vücutta ve kan değerlerindeki hormonal karışıklık ve düzensizlikten dolayı, ciltte sivilcelenme sıkça rastlanılan bir problem olmaktadır. Diğer bir sebep ise, kişilerde prolaktin isimi verilen hormonun gereğinden fazla salgılanması vaziyetidir.Kolayca rehabilitasyon edilebilmektedir.

 

Kişinin tüpleri hasarlı veya belirli bir sebepten dolayı içleri doluysa veya tıkalıysa çalışmazlar. Bunun nedeni erkek menisi ve kadın yumurtasının birleşememe vaziyetidir. Temel olarak bu vaziyete ortam hazırlayan etkenler, cinsel temas yoluyla kişilere bulaşan hastalıklardır. Kadın rahminin ağız bölümünde mukus üretilir ve salgılanır. Spermin yumurtalara kadar erişmesini bu mukus sağlar. Bu salgının zarar görmesi spermlerin tanışamamasına sebep olmaktadır bu yüzden çocuk yapılamaz başka bir deyişle kısırlık ortaya çıkar.

 

Erkeklerde ise kısırlığın temel nedenleri sperm kanallarıyla ve bu kanalların tıkanık olma vaziyetidir. Gebeliğin gerçekleşebilmesi için, aktif meni sayısının 20 milyonun üzerinde olması gerekmektedir. Ayrı olarak asgari yarısının (10 milyon meninin) hareketli olması gerekmektedir. Hormonlarda bulunan bozukluklar, sperm sayısını ve imalatını negatif istikamette etkilemektedir. Yumurtalıklarda enfeksiyonların görülmesi veya sperm salgısına yarayan ve oluşturan hormonların bozukluğu hastalarda çocuk sahibi olamama vaziyetine kapı aralayabilir. Kısırlık yalnızca meninin gelmemesi vaziyetinde değil geldiğinde ama sıhhatli değil ise yumurtalara erişememe vaziyetinde da olur

 

Kısırlığın Rizikoları

Kısırlık ile ilgili kişinin yaşı ehemmiyetlidir. Kısırlık kadınlarda 35 yaş erkeklerde ise 40 yaş sonrasında daha çok görülmektedir.Kadınlarda gebelik ihtimali 35 yaş sonrası azalmaktadır, 40 yaşından sonra gebe kalma ihtimali kat kat azalmaktadır. 40 yaşından sonrası kadınlarda düşük ihtimali artar. Diğer bir kısırlık nedeni de, vagina tüplerinin tıkanması neticesi spermlerin erişememesidir. Cinsel temasla bulaşan rahatsızlıklar ve iltihaplanmalar bu kanalları tıkar. Söz edilen hastalıklar içinde pelvik inflamatuvar isimi verilen hastalık çok ehemmiyet taşımaktadır. Bu rahatsızlığın tekrarlanması neticeninde kişilerin kısırlık hastalığına yakalanma ihtimali yükselir. Cinsel temas konusunda eğitimlerin yapılması ve kişilerin bilinçlenmesi gerekmektedir.İnsanların ansızın çok kişiyle birlikte olması kısırlık etkenini artırmaktadır.

Aşırı kilo, sigara kullanımı ve içki tüketimi, bazı ilaçlar, kişilerde oluşan vitaminsizlik kısırlık rahatsızlığının değişik nedenlerini oluşturmaktadır. Gereğinden fazla yapılan spor da kısırlığa kapı aralayabilecek bir riziko oluşturmaktadır.

 

Kısırlığın Teşhisi

Kısırlık hastalığının teşhisini koymak aslında hastalığın nedenini belirlemeye yönelik bir yoldur. Bu vaziyetin belirlenebilmesini kolaylaştırmak emeliyle çiftler sağlık merkezlerine beraber gitmeleri ve tedavi olmaları gerekmektedir. Öncelikle kadının anlattıkları dikkate alınır. Kişinin bir rahatsızlığı olup olmadığı incelenir. Kişi ultrasona ve jinekolojik tedaviye alınır. Bu çalışmalar neticeninde bir problem varsa belirlenir.

Erkek hasta kişinin kontrolü bitirdikten sonra menisi incelenir. Bu kontrolü yapabilmek için erkeğin menisi alınır. Spermin miktarı, hareketi ve hızı incelenir. Enfeksiyona dayalı bir problem varsa bu düşünülebilir. Tüm bu incelemeler, ihtiyaç duyulan görüldüğü vaziyetlerde 20 gün içerisinde tekrar yapılabilir. Çift bu incelemelere eksiksiz bir şekilde katılırsa, meselenin kaynağı anlaşılacaktır.

 

Tedavi

Hastalığın sebebi belirlendikten sonraki mertebede en uygun olacak ve meseleye cevap verecek çözüm belirlenir ve uygulanır. Sperm hareket hızında veyahut miktarında problem varsa, bu meseleler erkek üzerinde belirli yollar kullanılarak tedavi edilmeye çalışılır. İlaç kullanımı da bu tedavi yollarından biridir. Sigara içmek ya da içki içmek kısırlığa kapı aralayan etkenler arasında olduğundan dolayı, bu süre zarfında bu tür tüketimlerin yapılmaması önerilir. Ancak sperm hareketi ve hızı konusunda meseleler çözülemediği vaziyetlerde, anne rahmine sperm kateterle yerleştirilir ve gebelik sağlanır. Bu yolun ismine aşılama yolu denilir ve erkekten meni alındığında kimi incelemelere maruz tutulur. Bir diğer metot ise sıkça duyulan tüp bebek yoludur. Bu yolda ise anne ve babadan alınan üreme için gerekli malzemeler, yani sperm ve yumurtalar, laboratuvar ortamında birleştirilir. Yani yapay döllenme uygulanır ve gebelik sağlanır.

Teknolojinin gelişmesiyle bir yol daha gelişmiştir ve buna mikro-enjeksiyon yöntemi denilmektedir. Bu yöntemle erkek kişiden alınan meni, annenin rahmine yerleştirilir ve bu şekilde döllenmenin olması sağlanmaktadır. Bu metot daha çok sperm sayısında kıtlık yaşayan erkekler için kullanılmaktadır.

İkaz: Sitemizde yer alan yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme emellidir. Bu bilgiler giderek geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler asla doktor kontrolünün yerini alamaz, doktor kontrolü ve tedavisi yerine kullanılamaz, şahsi teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Uzmana müracaat etmeden şuursuz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir uzvunuza zarar verebilir. Sağlığınızla alakalı vaziyetlerde lütfen uzman bir doktora müracaat ediniz. Sitemiz, uzman bir doktora müracaat edilmeden yapılan rastgele bir uygulamadan doğabilecek zarardan mesul tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır.

Şunları da beğenebilirsin:

Morluk Nasıl Geçer? Morluklara Ne iyi Gelir?
Spor Yapmanın Yararları Nelerdir? Sporun Faydaları
Gıda Zehirlenmesi konusunda ayrıntılı bilgiler
Ayak bileği bağ kopması, bağ yırtılması ve bağ yaralanması
Gebelik belirtileri
Bel ağrıları
Kulak Çınlaması
Mide kanseri nedir, mide kanserinin belirtileri nelerdir?
Mide bulantısı nedir, mide bulantısı nasıl önlenir?
Horlamayı Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?
Yulafın Yararları Nelerdir? Yulafın Faydaları?
Papatya Çayı Faydalı mı? Nasıl Hazırlanır?
İşlenmeyen Tarım Arazilerini Devlet Kiralayacak
Oksijen İnsanı Yaşlandırır mı?
Dondurulmuş Et ve Et Ürünlerinin Çözdürülmesi
Kahvaltıda Tüketeceğiniz En Sağlıksız 7 Gıda
Kış Aylarında C Vitamini ve Faydaları
Gazlı İçeceklerin Tehlikeleri!
Şiddetli Mide Ağrısı Sebepleri
Kadınlar İçin En İyi En Kalıcı Parfüm
Güzel Saçlar ve Ciltler İçin Neem Yağının Yararları
Limonun Faydaları Nelerdir?
Uzun Yaşamanın Sırrı Nedir?
Portakalın Faydaları?
Her Zaman Yemeniz Gereken 50 Sağlıklı Besin
Kıl Dönmesi Nedir? Kıl Dönmesi Neden Olur?
İdrar Yolu Tıkanması Nedir?
Sağırlık Nedir? Nasıl Olur?
Prostat Nedir? Prostat Neden Olur?
Kıvırcık Saçlı Kadınlar İçin Saç Uzatma Rehberi
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.