Kahvaltıda Tüketeceğiniz En Sağlıksız 7 Gıda

Kahvaltıda Tüketeceğiniz En Sağlıksız 7 Gıda

Merhaba sevgili okurlarımız. Kahvaltı güne başlangıç için en ehemmiyetli öğünlerin başında gelir. Protein, enerji ,vitamin ve mineral açısından güzel bir şekilde beslenerek yoğun ve tempolu gününüz için en iyi başlangıç kahvaltı olacaktır. Ancak kahvaltı yapmak demek yalnızca şeker veya karbonhidrat alımı değildir.Besin değeri düşük gıdaları tüketmek hem sıhhatiniz açısından hem de günün tempo açısından negatif etkiler bırakacaktır. Yazıda belirttiğimiz kahvaltıda tüketeceğimiz en en sıhhatsiz ve kötü gıdaları sizler için listeledik:

Kahvaltıda Tüketeceğiniz Sıhhatsiz En Kötü 8 Gıda Nelerdir

1: Şekerli Hububatlar

Şekerli hububatlar sizi yarı yolda bırakacak gıdalar arasındadır. Muhtevanındaki şeker ile belli müddet enerji verecek ancak protein,vitamin ve mineral eksikliği nedeniyle yeterli beslenemeyeceksiniz. Bu arada lif açısından da düşük olan bu atıştırmalık kahvaltı için seçebileceğiniz en kötü gıdaların başında bulunmaktadır.

2: Krep


Krepler bilhassa hafta sonlarında severek tüketilen gıdalar arasındadır.Ancak muhtevası arıtılmış un miktarını unutmayalım.Uzun vadede rafine beyaz un obezite ve insülin direncine kapı aralar.TİP2  diyabet rahatsızlığının en büyük sebeplerinden biridir.Bu yüzden bu boş kalorili gıda yerine yararlı olan yumurta,peynir,zeytin gibi gıdalar tüketmelisiniz.

3: Granola Barlar

Granola çubukları şeker oranı yüksek gıdalar arasındadır.Ürün reklamlarında lif kaynağı olarak belirtilse de 2-3 gram lif ile düşük bir orana sahiptir.Fazla miktarda tüketimi insülin direnci ve kan şekerini arttırabilir.Ayrı olarak şeker miktarı ile kahvaltıda tüketmemeniz için yeterli yol açacağını düşünüyoruz.

4: Aromalı Yoğurtlar

Yoğurt sıhhat için en yararlı gıdalar arasındadır.Ancak aromalı yoğurtlarda vaziyet farklıdır.Ufak miktarlarda meyve vardır ancak şeker muhtevası yüksek gıdalar arasındadır.Genel olarak arıtılmış şeker ve tatlandırıcı kullanılmakta ve bu oranlar ciddi manada fazladır.

Bunun yerine yoğurdu tatlandırmak istiyorsanız saf yoğurt alıp içine kendiniz belli miktar bal katarak tatlandırabilirsiniz.

5: Meyve Suları

Bilhassa kilo vermek isteyenler için en kötü içeceklerden biri de meyve sularıdır.%100 tabii olduğu söylenen meyve suları aslında meyve oranları düşüktür.Meyve suyu yerine yapay şeker ve glikoz şurubu kullanılmaktadır.Lif oranı da hemen hemen sıfır olduğu için kan şekerini ani olarak yükseltmektedir.Bu ani yükseliş şeker hastalığının en büyük sebeplerinden biridir.

Meyve suları yerine lif açısından zengin olan meyvenin kendisini tüketmenizi öneriyoruz. Ayrı olarak meyve suylarında pastörizasyon işleminde C vitamini denatüre olmaktadır.Oysa meyveler C vitamini açısından zengindir ve meyve suları gibi ısıl işlem görmediği için denatüre olmaz.

6: Kahvaltılık Margarinler

Margarinler kahvaltı için en kötü gıdalardan biridir. Kahvaltılık bitkisel margarin ibaresi büyük bir aldatmacadır. Zira margarin bitkisel yağların hidrojen ile doyurulması neticesi doymuş yağ olan margarinlere dönüştürülür. Başka bir deyişle hayvansal yağdan zati margarin olmaz. Ancak bitkisel kelimesinin cazibesi kullanılarak yararlı ima verilmek isteniyor.

Ek olarak trans yağ içermez ibaresi ile ilgili ufak bir bilgi verelim. Porsiyon başına 0.9 mg dan az trans yağ içerdiği vaziyette trans yağ içermez ibaresi kullanılmaktadır. Bu yüzden bu ibarelere dikkat edin ve aldanmayın.Kahvaltıda katı yağ tüketmek istiyorsanız natürel tereyağı tüketebilirsiniz.

7: Yalnızca Kahve

Kahvaltı yararlı bir içecektir. Ancak kahvaltıda yalnızca kahve içmek büyük bir yanlıştır. Belli müddetliğine sizi dinç meblağ ancak kafeinin tesiri geçince sizi erkenden acıktıracak ve enerji olarak bitkin olacaksınız.Ayrı olarak kahve protein, vitamin,mineral vs. ihtiyacınızı karşılayamaz.Bu yüzden sağlıklı bir kahvaltı yaptıktan sonra kahve içmenizi öneriyoruz.

Şunları da beğenebilirsin:

Enerji İçeceği Nasıl Tüketilmelidir, Yan Tesirleri ve Zararları Nelerdir?
Anne Sütü Nasıl Kesilir, Bebek Anne Sütünden Nasıl Ayrılır?
Diş Çekimi Fiyatları, Kanal Rehabilitasyonu Fiyatları
Ayak haritanızdaki masaj noktaları, Zonoterapi ve Refleksoloji
Boğazda yutkunma zorluğu, yutkunma zorluğunun nedenleri
Kulak Çınlaması
Panik atak nedir, panik atak nasıl rehabilitasyon edilir?
Migren Nedir, Migrenin Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Turşu Nedir ve Nasıl Kurulur?
Kola ve gazlı içeceklerde kullanılan katkı maddeleri nelerdir? Sağlık açısında zararları nelerdir?
Gıda Katkı Maddeleri
Türk Kahvesinin Yararları Nelerdir?
Sebze Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Narmatik'i Sizin İçin Test Ettik: Artık Doya Doya Nar Yiyebilirsiniz
Aeropress Kahve Tarifi
Mokapot ile Kahve Demleme Tekniği
Sarkık kollar nasıl sıkılaşır?
Gebeliğin ilk belirtileri, İdeal Gebelik Zamanlaması, Tahmini doğum tarihi
Su İçmenin Vücuda Sağladığı Yararlar ve Günlük Tüketilmesi Gereken Miktar
Nane Yağının Faydaları Nelerdir?
Meme Kanseri Teşhisi ve Tedavisi
Hızlı Kilo Verdiren En İyi Diyet Uygulamaları
Sağlıklı Bir Sabah Kahvaltısı, Diyet, Fitness
Diş Sağlığınız İçin Önemli Püf Noktalar
Kürtaj Nedir? Kürtajın Zararları Nelerdir?
Vücudunuzunu Dinleyin ve Hastalıklarınızı Öğrenin
Disleksi nedir?
Çocuğunuz Hiperaktif mi? Hiperaktivite Bozukluğu
Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?
İstanbul Saç Ekimi Fiyatları (2018)
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.