İşte ilk nükleer Türk füzesi

İşte ilk nükleer Türk füzesi

Evet, efsane gerçek çıktı. Türkiye’nin nükleer başlıklı füzeleri vardı. Fakat bu füzeler AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin “geçici” armağanıydı. Üstelik, NATO ülkelerinden başka gönüllü çıkmayınca AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ, Rusya’ya tehdit edecek nükleer başlıklı füzelerden 15’ini Türkiye’ye 1961’de teslim etti. İzmir Çiğli’ye yerleştirilen ve “İbrahim” isimi verilen füzeler, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin Rusya ile Küba krizini aşmadaki kozu olunca 1963’te geri götürüldü.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 2 BİN TÜRK SUBAY-SİVİL EĞİTTİ
İzmir Çiğli’de konuşlu füzeler için Türkiye’nin toplamda görevlendirdiği asker-sivil personel sayısı 2 bini buldu. Türkiye’nin füzelerin idaresini devralması için AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ?ye eğitime gönderilen subaylar, 18 Nisan 1962’de tecrübe atışı da yaptı. NASA’nın Cape Canaveral’daki üssünde tamamiyle Türkler’in emirindeki bir Jüpiter füzesi başarıyla fırlatıldı.

Türkiye’deki füzelerin başından enteresan olaylar da geçti. Füzeler açıkta durduğu için etraftaki köylüler ne olduklarını soruyordu. Onlara füzelerin minare olduğu anlatılıyordu. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Senatosu bir araştırma için geldiği Çiğli’de bir füzenin motoruna bir mermi isabet ettiğini de ortaya çıkardı. Bir füzenin de elektrik bataryasının patladığı ve kontrol oturumunun bozulduğu anlaşıldı.

En son Wikileaks dokümanlarında yazınca bir defa daha gündeme gelen İncirlik Üssü’nde nükleer silah olup olmadığı tartışmaları tekrar yandı. Türkiye?de nükleer silah olduğu ise bir dönemherkesçe biliniyordu.

TÜRK BAYRAKLI NÜKLEER
Politika tarihine geçen ve 1962’de AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile Sovyetler Birliği’ni nükleer savaşın eşiğine getiren Küba füze krizinin, Türkiye’deki Jüpiter füzeleri ile Küba’daki Sovyet nükleer füzelerinin karşılıklı çekilmesiyle son bulduğu ortaya çıktı. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Hava Kuvvetleri Tarih Araştırmaları Ajansı, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Silah Kontrol ve Silahsızlanma Ajansı, Ohio ve Tufts Üniversitesi’nin finansmanıyla 1997 seneninde hazırlanan ve daha sonra kitaplaştırılan bir araştırma ise nükleer başlıklı Jüpiter füzelerinin emirinin Türk silahlı gücünde olduğunu tarihe not düştü. 1 Haziran 1960’ta teknik anlaşmanın imza atmasıyla yer araştırmaları neticeninde nükleer füzelerin İzmir Çiğli’ye yerleştirilmesi uygun bulundu. 5 fırlatma rampası ve nükleer başlıklarıyla 15 Jüpiter füze yerleştirilecekti. Hedef ise Sovyetler Birliği’nin batısındaki nükleer füze üsleriydi. Türkiye’nin bu füze üssünü idare edecek personeli olmadığı için Türk subaylar AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’ye eğitime gönderildi.

IBRM, İBRAHİM OLDU
“Orta erimli balistik füze”nin İngilizce kısaltması IBRM olunca füzelere de “İbrahim II” kod isimi verildi. “İbrahimI”in olup olmadığı ise araştırmalarda ortaya çıkmadı. İbrahim?e dönüşen füzelerin ilk partisi ve ilk fırlatma rampası Çiğli’de 6 Kasım1961’de faaliyete geçti. Füzelere Türk bayrakları çizildi. 1962’de bütün İbrahim?ler operasyonel hale geldi. 22 Ekim 1962’de füzeler tamamiyle Türk silahlı gücüne devredildi. Aynı ay AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile Küba arasındaki krize Rusya da müdahale edince füze krizinin çözüm anlaşmasına Türkiye’deki füzeler de girdi ve bir müddet sonra füzeler söküldü. Türkiye İbrahim’lerin sökülmesine dirense de AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin daha çokmodern silah vermesi karşılığında füzeler söküldü.

HİROŞİMA?YA ATILAN BOMBANIN 100 KATI GÜCÜNDE
‘İBRAHİM’ isimi verilen Jüpiter füzesinin 1963 seneninde Çiğli’de sökülmesine az bir vakit kala çekilen resminde da görüldüğü gibi üzerinde Türk bayrağı vardı. Resimde net gözükmese de bayrağın altında bir ok ve nükleer bombanın patlamasından sonra ortaya çıkan mantar bulutu çizimi de bulunuyordu.

MOTORU “ETEKLİ”
Füzeler açıkta durduğundan motor bölümü, dış etkenlere karşı ?etek? isimi verilen bir muhafaza içinde duruyordu. Füze fırlatılacağı vakit ?etek?, çiçek gibi açılıyordu. Jüpiter, açık hedef olduğu için savaş halinde 15 dakikada fırlatılması gerekiyordu, bu yüzden nükleer başlıklar daimi takılıydı. Füzenin uzunluğu 18 metre, çapı ise 2.74 metreydi. Her bir nükleer başlık 1.44 megaton kapasitesiyle Hiroşima’ya atılan bombanın 100 katı gücündeydi.

FÜZELER TÜRKİYE’YE NASIL GİRDİ?
AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’li araştırmacı Philip Nash’in Other Missiles of October (Diğer Ekim Füzeleri) başlıklı araştırmasına göre füzelerinin Türkiye serüveni şöyle: AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ 1957 seneninde NATO azalarına orta erimli balistik nükleer füze olan Jüpiter’i yerleştirmeyi öneri etti. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Eisenhower, füze verilecek ülkelerde mahalli personel kullanılmasına karar verdi. Fırlatma anahtarı bir AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve bir mahalli subayda duracaktı.

Onun dışında Amerikalı gözlemcilerin de olacağı füze üssü, mahalli kuvvetlerce kumanda edilecekti. Türkiye aynı sene füzelerin kendi topraklarına yerleştirilmesi için müracaat etti. Dönemin AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Silahlı Kuvvetleri Avrupa Başkomutanı Lauris Norstadt, hükümetine “Türkler savaş yanlısı… Savaş istekleri artar” diye rapor verdi. Bunun üzerine Türkiye ile mütalaa başlatılmadı. Ancak, İtalya dışında hiçbir ülkeden pozitif netice alınamayınca 1959’da Türkiye’ye füze verilmesine yeşil ışık yakıldı. 19 Eylül 1959’da iki ülke anlaşma imza attı.

ELİT ÜREY- GAZETE HABERTURK

Şunları da beğenebilirsin:

Rusya'nın Türkiye'yi IŞİD'ten petrol almakla suçlaması
Türkiye nüfusunun demografik yapısının senelere göre değişimi
EMO'nun Kalıcı Yaz Saati Uygulamasıyla alakalı olarak Tasarruf Değil İsraf İzahına Yalanlama
Türkiye Savaş Uçakları ve Türk Uçak Modelleri
Türkiye'nin delirden projeleri, Türkiye'nin en büyük projeleri
Mehmetçik'e yerli makineli tüfek
Türk füzesi: Hedef erim 2500 kilometre
Askeri elektronik sanayii, Türk füzesi için tarih verdi
Hangi ilimiz nesiyle tanınmış kişi?
İfşa ve Porno Sitelerine Girenler Yandı!
PKK'ya karşı senelere göre verilen şehit sayısı
Kadının Toplumdaki Yeri ve Türk Kadınının Önemi
İstiklâl Marşı'nın Kısa Tarihçesi ve İstiklâl Marşı'nın Notaları
Dünya'dan Türkler ile İlgili Sözler
Mehmet Akif Ersoy Hayatı
İlk Başarılı Türk Kadınları
Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Doğal Gaz Faturasını Düşürmenin Yolları
Elveda TEOG Hoş Geldin Yeni Sınav Sistemi MYS!
Türksat Uydu Ayarlama, Frekanslar, Otomatik Arama
FM Radyo Frekansları - Güncel Frekans Listesi
Amazon Türkiye Pazarına Giriyor!
Askere Giderken Alınması Gerekenler Liste
Askere Giderken Doğan Haklar
Futbol Takımlarının Simgeleri ve Anlamları
Türkiye'nin Petrol Rezervi, Üretimi, Tüketimi
PIN Numarasını Öğrenme (Turkcell, Vodafone, Türk Telekom)
ÇiftlikBank Nedir? Nasıl Para Kazanılır? ÇiftlikBank Hilesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.