İşlenmeyen Tarım Arazilerini Devlet Kiralayacak

İşlenmeyen Tarım Arazilerini Devlet Kiralayacak

Hükümet, işlenmeyen tarım arazileri için harekete geçti. Çeşitli nedenlerden dolayı atıl kalan ve işlenmeyen 2 milyon hektar tarım arazisinin ekonomiye katkısının olmadığını kaydeden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Yurttaş diyor ki ‘tapusu bende.’ Fakat bu 2 milyon hektarın sahibi 79 milyon başka bir deyişle bu ülke. ‘Siz ekmiyorsanız sizin yerinize biz ekiyoruz, ektiriyoruz’ diyeceğiz, kira bedelini bankaya yatıracağız. Legal tertip etmeyi Meclis’e gönderdik. Allahın izniyle Ekim ayından sonra tertip etmeyi yürürlüğe koyacağız” diye konuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik,  Aa’na yaptığı izahta, zirai arazilere ait çok ciddi taleplerle karşı karşıya kaldıklarını, bu konuda konut, endüstri ve örgütlü endüstri bölgeleriyle alakalı talepler geldiğini söyledi.

184 ova zirai sit alanı duyuru edilecek

“Türkiye’de tarıma elverişli arazi 26 sene önce 28 milyon hektardı, bugün 24 milyon hektar. Dolayısıyla belli dönemlerde zirai arazilerde kayıplara uğradığımız doğrudur” diyen Çelik, bu çerçevede arazi savunmaya yönelik bir yasa çıkardıklarına dikkati çekti. Çelik, “Bu, legal manada bir tedbirler paketini getiriyor. Ayrı olarak bakanlık olarak biz de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şu anda 184 ovanın hudutları çizilmiş bulunuyor. Kabine kararı yayımlanacak ve buralar tarımsal sit alanı ilan edilecek. Bu 184 ovaya artık kimse dokunamayacak.” dedi.

“Gıda topraktan geliyor”

Türkiye’de tarımsal arazilerin çok parçalı olduğuna vurgu yapan Çelik, Türkiye’de 32,5 milyon parsel bulunduğunu, işletme bazına 59 dönüm düştüğünü belirterek,  Fransa örneğini verdi. Bakan Çelik, “Fransa’ya bakıyoruz, işletme başına 500 dönüm düşüyor. Buradan çıkmamız gerekiyor, çıkmamız için de toplulaştırmayı yoğunlaştırmamız gerekiyor. Kalıt hukuku çerçevesinde yaşanan ayrılmaları legal manada engelleyici önlemleri aldık.” diye konuştu.

Toprağı savunma ile ilgili büyük çaba gösterdiklerine, herkesin sofraya oturduğunda zirai ürünlere mahkûm olduğuna işaret eden Çelik, “O gıda topraktan geliyor. Biz gelecekte çocuklara, toprağı saksıda gösteren bir ülke olmak istemiyoruz.” dedi.

“İşlenmeyen arazileri biz ektireceğiz”

Çeşitli nedenlerden dolayı atıl kalan ve işlenmeyen 2 milyon hektar tarım arazisi bulunduğunu, bu alanların ekonomiye katkısının olmadığını kaydeden Çelik, şöyle devam etti:

“Yurttaş diyor ki ‘tapusu bende.’ Mülkiyet hakkıyla alakalı bir problem mevzubahis değil. Fakat daha büyük baktığınız vakit bu 2 milyon hektarın sahibi 79 milyon başka bir deyişle bu ülke. Bu 2 milyon hektar işlenmeyen arazinin, imalata dâhil edilmesiyle alakalı yasal tertip etmeyi, Meclis’e gönderdik. Allahın izniyle Ekim ayından sonra tertip etmeyi yürürlüğe koyacağız. İşlenmeyen 2 milyon hektar arazinin tarıma kazandırılması halinde, tarımsal hasılamızda 17 milyar liralık bir artış olacak.

100 dönüm araziniz var ekmiyorsunuz. Biz diyeceğiz ki ‘Sizin yerinizi biz ekiyoruz, ektiriyoruz’. Onun kira bedelini de sizin hesabınıza bankaya yatırıyoruz. Almazsanız 10 yıl sonra zati kamuya geçmiş olacak. Fakat ya arazinizi ekiniz veyahut ektiriniz, ekmiyorsanız, ektirmiyorsanız, bu 79 milyonun hukukudur.”

“Tarımsal hasılaya katkısı 30-40 milyar lira olacak”

Türkiye’de 4 milyon hektar alanın nadasa bırakıldığını, bu alanların 2 milyon hektara inmesini sağlayacaklarını aktaran Çelik, “2 milyon hektar alanın nadasa bırakılanlardan, 2 milyon hektar alanın da işlenmeyen tarım arazilerinden kazanılmasıyla oluşacak 4 milyon hektar alanın, tarımsal hasılaya 30-40 milyar liralık bir yansıması olacak” bilgisini verdi.

Şunları da beğenebilirsin:

Apandist belirtileri, apandist ne tarafta?
Enerji İçeceği Nasıl Tüketilmelidir, Yan Tesirleri ve Zararları Nelerdir?
Vitaminler hangi besinlerde bulunur, vitamin eksikliği problemleri
Kulak ağrısına ne iyi gelir, Kulak Ağrısı için neler yapılmalı
Enzim nedir, enzimlerin görevleri nelerdir
Gebelik belirtileri
Ayak bileği burkulmaları ve ilk tedbirler
Bel ağrıları
Kulak Çınlaması
Panik atak nedir, panik atak nasıl rehabilitasyon edilir?
Mide yanması nedir, mide yanmasına ne iyi gelir?
Turşu Nedir ve Nasıl Kurulur?
İnsan Kaç Gün Aç Yaşayabilir? Kalabilir?
İnsan Uykusuzluğa Kaç Gün Dayanabilir?
Kola ve gazlı içeceklerde kullanılan katkı maddeleri nelerdir? Sağlık açısında zararları nelerdir?
Bel Çevresindeki Yağlar Nasıl Erir?
Dondurulmuş Et ve Et Ürünlerinin Çözdürülmesi
Kış Aylarında C Vitamini ve Faydaları
Tutkulu Kahve Çeşitleri
Türk Kahvesinin Yararları Nelerdir?
Sebze Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
V60 ile Kahve Demleme Tekniği
Sarkık kollar nasıl sıkılaşır?
Coca-Cola ile Neler Yapabilirsiniz?
Sıcak Suyla Banyo Yapmanın Yararları
İstanbul Hastaneleri Telefon ve İletişim Bilgileri
Sağlıklı Bir Sabah Kahvaltısı, Diyet, Fitness
Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir? Kürü Nasıl Yapılır?
20 Yaş Dişi Nedir? Gömük Diş Nedir? Çekilmezse ne olur?
Migrenin Nedeni? Tedavisi?
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.