Instagram alışveriş platformuna dönüşüyor

Instagram alışveriş platformuna dönüşüyor

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de faaliyet gösteren ve Bigcommerce isimli e-ticaret hizmetini kullanan şirketler artık Instagram’da alışveriş yapılabilen gönderiler paylaşabilecek. Intstagram’ın geçtiğimiz Kasım ayından bu yana tecrübe ettiği bu özellik ilk defa bu kadar geniş çapta uygulanıyor.

Instagram’ın alışveriş gönderilerini kullanan satıcılar bu arada gönderilerinin çözümleme istatistiklerine de erişebilecek. Ürün tanımının kaç kişi tarafından görüntülendiği, kaç kişisinin ürün sayfasına gittiği gibi bilgiler satıcılarla paylaşılacak. Bigcommerce şu anda 50 bin adet KOBİ, 2 bin adet orta ölçekli işletme ve 25’ten fazla Fortune 1000 şirketi ile çalıştıklarını söylüyor.

Instagram’da gönderi izahlarında tıklanabilen linkler paylaşılamıyor. Bu yüzden alışveriş yapma olanağı sağlayan etiketler e-ticaret satıcılarının Instagram kullanıcılarını kendi mağazalarına çekmesinin en kolay yolu olacak. Instagram bu özelliği sunmadan önce e-ticaret satıcıları Curalate’in Like2Buy (satın almak için beğen) isimli hizmeti gibi çözümlere yöneliyordu. Instagram’ın Bigcommerce gibi e-ticaret platformlarıyla iş birliği yapması, bu tarz üçüncü parti hizmet sağlayıcılar üzerinde baskı oluşturuyor.

Instagram parasını çıkarıyor

800 milyon aylık aktif kullanıcısı bulunan Instagram, gönderi üzerinden alışveriş yapma özelliğini geçtiğimiz Kasım ayında tecrübeye başlamıştı. Şirket yapılan satışlardan hisse almak yerine, şirketlerin gönderilerini, onları izlemeyen kullanıcılara da göstermek için para alacak.

Instagram geçtiğimiz hafta yaptığı izahta iki milyon adet reklam veren kullanıcısı olduğunu söylemişti. Bu rakam Mart ayında bir milyondu. Alışveriş olanağı sağlayan gönderiler, reklam verenlerin platform üzerinde daha fazla para harcamasını sağlayabilir. Ayrı olarak kullanıcılar alışveriş yapmak için başka sitelere gitmeyeceğinden, Instagram’da geçirilen müddet de artacak.

Facebook şu an için Instagram’ın reklamlardan ne kadar para kazandığını izah etmiyor ancak bu alan şirket için ehemmiyetli bir gelir kaynağı haline gelebilir. Instagram’ın reklam programı daha şimdiden Facebook’un platformu satın almak için harcadığı 1 milyar Dolar’ı haklı çıkarır nitelikte. Üstelik 2012’de Facebook tarafından satın alındığındaInstagram hiç para kazanmıyordu.

Şimdilik yalnızca AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de

Bigcommerce entegrasyonu şimdilik sadece AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de faaliyet gösteren, aktif bir Facebook Dükkanı bulunan ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Doları ile satış yapan işletmeler tarafından kullanabiliyor. Bu hizmetin ne vakit diğer ülkelerde de kullanılabileceği ile ilgili ise rastgele bir izah yapılmadı. Instagram’ın kullanıcılarının yüzde 80’inin AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ dışında olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bu hizmetin diğer ülkelerde de kullanılmaya başlaması beklenmedik bir gelişme olmaz.

Şunları da beğenebilirsin:

Front-end Developer Yeterlilikleri
3ds Max için Bilgisayar Tavsiyesi
Spam SMSlerden nasıl kurtulurum?
Apple’ın iPhone X İle ilgili Bir Kelime Dahi Söylemediği 8 Şey!
Google Pixel 2 tanıtıldı! İşte ayrıntılar!
Yerli Arama motoru diye tanıtılan Yaani altyapısını Yandex'ten alıyor.
Apple, kablosuz şarj özelliğini destekleyen otomobil markalarını açıkladı
Yemek Tarifi Paylaşarak Para Kazanmak
2040 Yılına Kadar Benzinli Arabaları Yasaklayacak Ülkeler
Elon Musk Merakla Beklenen Elektirikli Tırları Tanıttı ve Bir De Sürpriz Yaptı
Boston Dynamics Tarafından Geliştirilen 3 Yeni Robot
FM Radyo Frekansları - Güncel Frekans Listesi
Amazon Türkiye Pazarına Giriyor!
Telefonum Yavaş Nasıl Hızlandırabilirim?
Telefonu Hackleme Nasıl Engellenir?
Bilgisayarınızın Kapanmasına Neden Olan Sebepler
Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Üretilir? Nereden Alınır?
Bitcoin Terimlerinin Anlamları
Bitcoin Satın Almak
Yasak Sitelere Kolay Yoldan Giriş (VPN, DNS)
Kod Bilmeden Mobil Uygulamanızı Yapın!
Facebook Otomatik Video Oynatma Kapatma
İnsanlar Neden İnternetten Sipariş Verir?
Google'ın Hızlı Indexlemesi İçin WordPress Ping Servisleri
Arama Motorları İlk Sayfada Çıkma ve Tıklanma Oranları
Her Şeyi Pratik Bir Şekilde Görebileceğiniz Google Analytics Raporları
5000 TL’ye En İyi Laptop Hangisi?
Vodafone, Turkcell, Türk Telekom Saklı Numara Engelleme
En İyi 10 Laptop Markası (2018)
iPhone Ülkelere Göre Fiyat Dağılımı
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.