İnsan Uykusuzluğa Kaç Gün Dayanabilir?

İnsan Uykusuzluğa Kaç Gün Dayanabilir?

Yanıt: En çok uykusuzluğa dayanabilen kişi 11 gün başka bir deyişle 264 saat uykusuz kalmıştır. ( Morvan belirtisi gibi hastalıklarda aylarca uyumayan insanlar vardır. Bu rekor anormal hastalığı olmayanlar için geçerlidir.)

İzah: İnsanın uykusuzluğa kaç gün dayanabileceği ilmi çalışmalarla desteklenmiş olsa da ortaya doğruluğu ispat etmiş bir data ne yazık ki çıkmamıştır. Hem de uykusuzluk tecrübesi yapılan hayvanlardan bazıları can vermiştir. Fakat Randy Gardner isminde bir Amerikalı dünyanın en uzun müddetli uykusuz kalan insanı olarak tarihe geçmiştir. Bu kırdığı dünya rekoru daha sonra kimse tarafından egale edilememiştir. Randy toplamda 264 saat başka bir deyişle 11 gün uykusuz kalmıştır. Randy bu müddetin ilk vakitlerinde çok zorlanmasa da 9. günden itibaren baş ağrıları (migren düzeyinde), dikkat dağınıklığı, konuşma ve manaya kaybı yaşanmıştır. Fakat bunun gibi meseleler onun uykusuzluğa kaç gün dayandığı rekoru kırmasını engelleyememiştir. Şunu belirtelim bu meseleler geçici olup rekor tecrübesi bittikten sonra 14 saat ara vermeden uyumuş ve görülen tüm meseleler ortadan kaybolmuştur. Ve uyanınca şunu söylemiştir: ‘Yine doğdum‘.

Şimdi gelelim ülkemizde ki uyku vaziyetine. Bu yazıyı, yazıyı yazmadan önce onlarca sayfa (Türkiye ve ülke dışından) gezip forumlardaki yorumları okudum. Bu okuduğum açıklar ve tahliller çerçevesinde devam edeceğim. Ülkemizde uykusuzluk ciddi bir problem olarak görülmektedir. Fakat buna bağlı olarak 3-4 gün hiç uyumadan kalan insanları görebiliriz, duyabiliriz.

Türkiye’de uzun müddet uykusuz kalan kişilerde ise şu düşünce var: Bir saat uyuyayım o bana yeter. Fakat ülke dışında insanlar daha çok düzenli uykuyu seçmektedir. Zira uzun müddet uyumayan fertlerde dikkat dağınıklığı, konuşma ve manaya bozuklukları gibi meseleler ortaya çıkmaktadır. Fakat şu da bir çok denekte gözlenmiş insan en çok uykuya ilk 24 saatte ihtiyaç duyup daha sonra ki saatlerde ve günlerde uyku ihtiyacı ilk 24 saat duyduğu ihtiyaçtan daha azdır. Bir insan kaç gün uykusuz kalabilir, bir insan uykusuz kaç gün dayanabilir, bir insan uykusuz kaç gün yaşar gibi suallerinize cevaplamaya çalıştık.

Uyku vücudun ihtiyacı olduğu vakitlerde gerektiği kadar uyanmalıdır. Fakat bir gün uzun bir süre uykusuz kalırsanız emin olun ki en çok hoşlanacağınız nokta uykusuzluk süresinden sonra uyuduğunuz zamandır. O an başınızı yastığa koyduğunuz an gözlerini kapattığınız an en tatlı uykunuzu aldığınız andır.

Şunları da beğenebilirsin:

Burçların Tarihleri ve Özellikleri, Burç Yorumları
Morluk Nasıl Geçer? Morluklara Ne iyi Gelir?
Resimli Pilates Hareketleri, Hareketli Resimlerle Pilates Topu Kullanımı
Gıda Zehirlenmesi Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Endoskopi nedir?
Ön çapraz bağ kopukluğu
Sosyal Fobi nedir
Migren Nedir, Migrenin Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Dünyaca Ünlü Türk Müzisyenleri ve Kısaca Hayatları
Aldatan erkek nasıl davranır?
İnsan Susuz Kaç Gün Yaşayabilir?
Uçak Biletinizi 3 Saat Öncesine Kadar İptal Edebilirsiniz
Nar Suyu ve Nar Çayı Faydaları?
İşlenmeyen Tarım Arazilerini Devlet Kiralayacak
Dondurulmuş Et ve Et Ürünlerinin Çözdürülmesi
Evden Para Kazanmanın Yolları
Gazlı İçeceklerin Tehlikeleri!
Şiddetli Mide Ağrısı Sebepleri
Sıcak Suyla Banyo Yapmanın Yararları
Kar Ne Zaman Yağacak?
İstanbul Hastaneleri Telefon ve İletişim Bilgileri
Sağlıklı Bir Sabah Kahvaltısı, Diyet, Fitness
Vücuda Fazla Şeker Yüklemesi Zararı
Limonun Faydaları Nelerdir?
İdrar Yolu Tıkanması Nedir?
20 Yaş Dişi Nedir? Gömük Diş Nedir? Çekilmezse ne olur?
Kısırlık Nedir ve Nedenleri? Kısırlığın Tedavisi?
Prostat Nedir? Prostat Neden Olur?
Disleksi nedir?
30 Yaş Üstü Saç Ekimi Uygulaması
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.