Hızlı Öğrenmek İçin 9 İpucu

Hızlı Öğrenmek İçin 9 İpucu

Hiç öğrenmemizin arkasındaki bilim ile ilgili merak ettiniz mi? Bilgi edinme ve bunları savunma yeteneğimizi etkileyen öğrenme mahareti. Bilişsel bilim, insanların gerçekte nasıl öğrendiğini incelemek için ayrılmıştır ve bugüne kadar yapılan alanda yapılan bulguların, dünyadaki akademik müesseselerde yolları şekillendirmede büyük tesiri olmuştur.

Size ve çocuğunuza daha hızlı bir şekilde öğrenmeye yardımcı olacak 9 emare:

1. Becerilerin ferdi parçalar olarak alınması daha kolaydır. 

Gitar çalmayı öğrenme örneğini ele alalım. Bu süreç, önce birkaç kolay akor öğrenen bir kişinin başlayıp, enstrümanın doğru şekilde nasıl büküleceğini ve akorları beraber nasıl bir araya getireceği ile başlar. Gittikçe artan akorlar öğrenildiğinde ve ferdin tekniği geliştikçe, bu süreç gittikçe bütün gitar çalma maharetini öğrenmelerini sağlıyor. Bu kavram hem mekanik hem de olgu tabanlı öğrenme için geçerlidir.

2. Yeni bilgiler gizlemek için çoklu görev özelliği çalışmaz.

Birçoğu aksine inansa da, çoklu görev aslında bir efsanedir. İnsan beyni iki simültane göreve eşit derecede dikkat etme kabiliyetine sahip değildir. Yukarıdaki mantığı kullanarak öğrenmeyi sürdürmenin en iyi yolu bir görevi ferdi adımlara indirmektir. Buna ek olarak, tam adım ve enerjinizi her adıma ayırmanız da çok ehemmiyetlidir. Dikkatinizi dağıtıldığınızda, elinizin altındaki göreve tekrar odaklanmanız takriben 25 dakika sürebilir.

Çoklu görev yapmaya çalışmak yerine işleri adım adım yapmak daha iyi. Yeni şeyler öğrenmek için çok görevli çalışırsanız, pek çok değişik mahareti veya konsepti sadece rastgele bir hakimiyet kazanmadan kısmen anlamış olabilirsiniz.

3. Daha iyi anımsama için öğrendiklerinizi yazın.

2014 senenindeki bir araştırma, okuduklarını veya öğrenimlerini yazmak için zaman ayıran talebelerin, dizüstü bilgisayarlarında not yazan meslektaşlarından daha iyi hatıralandığını keşfetti. Yalnızca gerçekleri geri çağırmakla kalmazlardı, bu arada karmaşık fikirleri sıralamaya ve bilgiyi sentezlemeye daha iyi davrandılar.

Araştırmacılar, fiziksel olarak kağıt üzerine dokunan kalemlerin yazdıklarından daha yazılı materyal ile daha kuvvetli bir bilişsel irtibat oluşturduğunu kuruyorlar. Bunun nedeni, yazma eyleminin gerçekleşmesi için çok hızlı gerçekleşmesi. Bir şeyler yazma eylemi sizi fikirlerle baş etmeye zorlar ve dolayısıyla daha iyi hatırladır.

4. Hatalar kutlamanın sebebidir.

Temel olarak, öğrenme süreci, tecrübelerde bulunmak, bu teşebbüslerde başarısız olmak ve başarısızlığa kapı aralayan şey ile ilgili bir ders bulmak ve gelecekte yeni bir teşebbüste bulunulduğunda bir başkasından kaçınmak ile alakalıdır. Bilişsel bilim, beyinde aslında yaptığımız hatalar için bir boşluk bıraktığını göstermiştir. Bu, sonraki teşebbüsümüzde daha iyi şeyler yapmak için hatıraları toplamanıza müsaade etmek içindir.

5. İyimserlik başarıya erişmenize yardımcı olacaktır.

Çocukların öğrenmeyi bulgu olarak görmelerinin öğretilmesi son derece ehemmiyetlidir. Bu, öğrenme sürecinde giderek zorlaştığında onlara yardımcı olacak bir kararlılık hissi uyandırmaya yardımcı olacaktır. Diğer taraftan şayet öğrenme süreci bir çok negatif destek ile yürütülürse, çocuklar kendilik kuşkusu ve kaygı ile dolabilir. Bu iki şey pozitif öğrenmeye karşı antitezdir.

6. Öğrenme konularını olası olduğunca heyecan verici hale kazancın.

Eğitimciler her vakit soğuk, sert gerçekleri garip ve garip bir şekilde kravatlamak için kendi yolumdan gitmelidirler. Öğrenmenin asıl çekirdeğini oluşturan bir eğlence duygusu varsa öğrendiklerinin ezberlenmesine yönelik daha büyük bir baht var.

Bunun bir örneği, daha önceki bir bellek şampiyonu olan Joshua Foer’ın, her kartı garip bir görüntüye bağlayarak iki dakikadan kısa bir müddette oyun kartlarının bir bölümünü ezberlediği vakittir. Aynı vakit tabloları gibi şeyler için çocuklar için de yapılabilir.

7. Daha hızlı okuma = daha hızlı öğrenme.

Beynini sözcükleri daha hızlı işlemek üzere eğitmek, her birini ağır ağır her biri hayal etmek yerine tüm kelimeleri okumaya alışık olmak için mükemmel. Bu fikrin önceliği kolaydır – daha hızlı okumak daha hızlı öğrenmeyi sağlar. Bunu muvaffak olmanın en iyi yolu yavaş yavaş okumaktır.

8. Uygulama mükemmel yapar.

İlmi çalışmalar, güçlü bir iş ahlakının beyinde çok pozitif bir tesiri olabileceğini göstermiştir. Sözgelimi, 2004 seneninde yapılan bir araştırma, hokkabazlık hareketinin beyinde daha fazla gri maden ürettiğini gösterdi. Gözlem altındaki fertler hokkabazlık yapmayı bıraktığında, gri madde kayboldu.

Sinirbilimde bu süreç budama olarak bilinir ve tekrar tekrar bir hareket yapmanın neticesi olarak beyinde oluşan yeni yollara atıfta bulunur. Bir noktada, yeni geliştirilen nörolojik bağlantılar, bir ferdin beyninde kalıcı bir fikstür haline gelir.

9. Ne bildiğiniz şeyi öğrenmek için kullanmayın.

Bazen çocuklar, başlarını yeni bir öğrenme alanına sarmada meseleler yaşarlar; bu yüzden, öğrenmeleri zati tanıdıkları bir alanla ilişkilendirerek onlara yardımcı olmak iyi bir fikirdir. Bu, ilişkisel öğrenme denilen bir uygulamadır.

Bunun bir örneği, futboldan hoşlanan bir talebedir. Diferansiyel hesab konusunda kavramları anlamayı zor bulsa da, sarmal bir futbol paso ile eğrisinin eğimi arasındaki benzerlikler ona özetlendiğinde bunları daha kolay kavrayabilir.

Şunları da beğenebilirsin:

En çok sevilen ve en çok aranan Melodika Notaları
Melodika Notaları, Melodika Notalası
Tabii afetler nelerdir, tabii afetler ile ilgili bilgi
Voleybol oyun kaideleri, nasıl oynanır, alan ölçüleri
Vücutta uzuvların yeri, uzuvların yerleri ve görevleri
Polis silahı gencin başına dayayarak gözaltına aldı haberi
Aslanlar İle ilgili Genel Bilgi
En çok seçenek edilen erkek bebek isimleri
Yurtiçi Kargo Ankara şube isimleri, şube adresleri ve telefon numaraları
Dünyaca Ünlü Türk Müzisyenleri ve Kısaca Hayatları
"Bir gün önce Yarın Olsaydı Bugün Perşembe Olurdu." Diyen Adam Bu Sözü Hangi Gün Söylemişt...
Aldatan erkek nasıl davranır?
Kombi Bakımı Kaç Yılda Bir Yapılır?
Turşu Nedir ve Nasıl Kurulur?
Dünya Kaç Günde Yaratıldı?
İnsan Kaç Gün Aç Yaşayabilir? Kalabilir?
İnsan Uykusuzluğa Kaç Gün Dayanabilir?
Ankara PTT Çalışma Saatleri, Cumartesi Açık Ptt
Evden Para Kazanmanın Yolları
Cinsel taciz ve tecavüzle suçlanan yapımcı Weinstein’ı 91 kişilik listesi ortaya çıktı
Sağlıklı Hamilelik Geçirmeniz İçin 15 Temel İpucu
Meme Kanseri Teşhisi ve Tedavisi
Askere Giderken Alınması Gerekenler Liste
İgdaş Şubeleri Çalışma Saatleri (Doğalgaz)
Kar Ne Zaman Yağacak?
İstanbul Eczane Telefon ve Adresleri
Kıl Dönmesi Nedir? Kıl Dönmesi Neden Olur?
İdrar Yolu Tıkanması Nedir?
Ünlü Saç Tasarımcılarından 2018 Saç Trendleri!
Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.