Hamilelik (Gebelik) Belirtileri

Hamilelik (Gebelik) Belirtileri

Gebe olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, sizin için derlediğimiz gebelik/gebelik belirtilerini sayfamızda bulabilirsiniz.

Adet Gecikmesi

Gebeliğin en ehemmiyetli habercisi adet gecikmesi olsa da kimi erken belirtiler adet gecikmesinden önce dahi gebeliğe işaret edebilir. Unutulmaması şart olan bu belirtilerin kadından kadına hem de gebelikten gebeliğe farklık gösterdiğidir.

Bazı kadınlar, gebeliğin daha geç dönemlerine kadar hiçbir belirti yaşamayabilir veya yaşadığı belirtileri adet dönemi öncesi belirtilerle karıştırabilir. Dolayısıyla aşağıdaki belirtileri yaşamıyor olmanız, gebe olmadığınız mananına gelmez. Aynı şekilde bu belirtilerden bir veya daha fazlasına sahip olmanız da net olarak hamile olduğunuzu göstermez.

Bir hayli anne adayı hamile olduğunu fark edene kadar doğum kontrol hapı kullanmaya devam ettiği için telaşlanır. Bu konuda yapılan araştırmalar panik yapmanıza gerek olmadığını gösteriyor.

Hamile olup olmadığınızı anlamanın en kesin yolu elbette hamilelik testi yaptırmaktır. Aşağıdaki erken belirtiler, bilhassa adet gecikmesi ile beraber, test2 yaptırmanız için size emare verebilir.

Yorgunluk

Hamile kaldığınızda vücudunuzun iş yükü artar; metabolizmanız, hem sizi hem de bebeğinizin gelişimini destekleyebilmek için hızlanır. Dolayısıyla kendinizi normalde daha halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz. Ayrı olarak hamilelik döneminde progesteron isimi verilen hormon daha fazla salgılanır ve bu hormon yatıştırıcı tesiri sebebiyle yorgunluğu artırır. Bu yüzden halsizlik, yorgunluk ve normalden fazla uyuma ihtiyacı hamileliğin en yaygın erken işaretleri arasındadır.

Memelerde büyüme veya hassasiyet

Hamileliğin erken döneminde vücutta gerçekleşen hormonal farklıklar göğüslerde büyüme, hassasiyet veya hafif ağrıya kapı aralayabilir. Bazı anne adaylarında meme uçlarında renk farklığı de oluşabilir.

Mide bulantısı ve kusma

Çoğu kadın için hamileliğin ilk belirtilerinden biri mide bulantısı ve kusmadır. Hormon düzeylerinin değişmesi nedeniyle oluşan bu vaziyet ‘sabah bulantıları’ olarak bilinmesine karşın günün rastgele bir saatinde oluşabilir. Bazı anne adayları kokulara karşı aşırı hassasiyet yaşarlar. Evvelce rahatsız olmadığınız bir koku, midenizin bulanmasına kapı aralayabilir.

İştahın açılması veya bazı yiyeceklerden tiksinme

İştahın artması çoğu anne adayının yaşadığı bir diğer erken belirtidir. Daimi aç olduğunuzu hissedebilirsiniz veya bazı yiyecekleri aşerebilirsiniz. Mesela mevsiminde olmayan bir meyve veya sebzeyi çok canınız çekebilir. Bazı hamileler ise zıddı bir durum yaşayabilir; evvelce sevdiğiniz yiyeceklerden tiksinmeye veya iğrenmeye başlayabilirsiniz.

Sık idrara çıkma

Gebeliğin oluşmasından bir hafta sonra dahi daha sık tuvalete çıktığınızı fark edebilirsiniz. Geceleri alışık olduğunuzdan daha çok uyanıp idrara çıkmaya başlayabilirsiniz. Bir takım anne adaylarında kabızlık da görülebilir.

Baş dönmesi

Gebelik kan damarlarının genişlemesine kapı araladığı için tansiyonunuz düşebilir. Uzun müddet ayakta durmanız gerektiğinde veya bir müddet oturduktan sonra aniden ayağa kalktığınızda baş dönmesi yaşayabilirsiniz.

Ruh halinde oluşan farklıklar

Vücudunuzda oluşan hormonal değişimler ruh halinizde ani farklıklara sebep olabilir. Daha kolay sinirlendiğinizi veya daha stresli olduğunuzu hissedebilirsiniz. Bir an çok gülerken hemen hemen peşinden ağlamak isteyebilirsiniz. Duygusal dalgalanmalar da oldukça yaygın görülen gebelik işaretleridir.

Hafif kanama

Bir takım kadınlar için gebeliğin en erken belirtisi çok hafif vajinal kanamadır. Döllenmenin hemen peşinden takriben 10 ila 14 gün sonra oluşan ve kısa süren bu kanama implantasyon (yerleşme) kanaması olarak adlandırılır. Döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi neticesi oluşur. İmplantasyon kanaması çoğunlukla adet dönemine eşit geldiği için adet kanamasıyla karıştırılabilir ancak adet dönemi kanamasına mukayese et çok daha hafif ve beneklenme şeklindedir. Adet döngüsündeki değişim veya düzensizliklerin çeşitli sıhhat meselelerine işaret edebileceğini unutmayın. Adet düzensizlikleri ile ilgili daha fazla bilgiye buradan erişebilirsiniz.

Şunları da beğenebilirsin:

Baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısı nasıl geçer?
Resimli Pilates Hareketleri, Hareketli Resimlerle Pilates Topu Kullanımı
Mantar Zehirlenmesi, Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Ayak Haritası, Ayaktaki Masaj Noktaları, Zonoterapi ve Refleksoloji
Ön çapraz bağ kopukluğu
Yaygın anksiyete nedir?
Mide yanması nedir, mide yanmasına ne iyi gelir?
Mide kanseri nedir, mide kanserinin belirtileri nelerdir?
Bel Çevresindeki Yağlar Nasıl Erir?
Horlamayı Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?
Yulafın Yararları Nelerdir? Yulafın Faydaları?
B12 Demir Eksikliği, Kansızlık İçin Yararlı Yiyecekler
Dondurulmuş Et ve Et Ürünlerinin Çözdürülmesi
Kahvaltıda Tüketeceğiniz En Sağlıksız 7 Gıda
Fulton Diyeti: Yaza Hazırlık Diyeti
Meme Kanseri Teşhisi ve Tedavisi
Saç ve Tırnakları Güçlendirmek İçin Biyotin Zengini Gıdalar
Sıcak Suyla Banyo Yapmanın Yararları
Hızlı Kilo Verdiren En İyi Diyet Uygulamaları
Sağlıklı Bir Sabah Kahvaltısı, Diyet, Fitness
Sağlık İçin Düzenli Koşmanın Yararları
Limonun Faydaları Nelerdir?
Bademin Yararları?
Vücudunuzunu Dinleyin ve Hastalıklarınızı Öğrenin
İdrar Yolu Tıkanması Nedir?
Migrenin Nedeni? Tedavisi?
Kıvırcık Saçlı Kadınlar İçin Saç Uzatma Rehberi
Gripten Korunmanın Yolları
30 Yaş Üstü Saç Ekimi Uygulaması
İstanbul Saç Ekimi Fiyatları (2018)
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.