Galatasaray Ne Zaman Kuruldu?

Galatasaray Ne Zaman Kuruldu?

Galatasaray ne vakit heyetti? Galatasaray Spor Kulübü’nü kim kurdu? Dört büyüklerden biri olan ve Fenerbahçe’den sonra Türkiye’nin önde gelen spor kulüplerinden biri olan Galatasaray’ın ne vakit kurulduğunu merak ediyorsanız yazımıza bir göz atın. Galatasaray ne vakit heyetti? Tam tarihiyle Galatasaray ne vakit heyetti? İşte yanıtı…

Galatasaray Kaç Seneninde Heyetti?

Tarihi çok eskilere dayanan Galatasaray Lisesi, sporun gelişimini destekleyerek öncelikle futbol olmak üzere bir hayli spor alanının dağılmasına neden oldu. 1481 seneninde II. Bayezid tarafından devlet adamı yetiştirme emelli kurulan lisenin ilk isimi Mekteb-i Sultani’dir. Daha sonra aldığı ismi ise bulunduğu mahalleden almış ve Galata’nın Sarayı olarak bilinmiştir. Peki Galatasaray ne vakit heyetti?1868 seneninde Sultan Abdülaziz Han’ın lider olduğu faaliyetlerle Galatasaray Lisesi ilk sportif aktivitelere başlamıştır. Yabancı ülkelerden kazançlan spor hocalarının eğitimleriyle lisede bir hayli yeni spor dalı yapılmaya başlanmıştır. Kürek, atletizm, yüzme bunlardan bazılarıdır.

Liseden daha sonra sporcu olarak çıkan mezunlar ise, genç nesil arasında idol olarak gösterilmiş ve Galatasaray Lisesi’nin popülerliği artmıştır. Türk sporcular tarihinde ehemmiyetli bir yeri olan Faik Üstünidman talebeleri futbol spor dalı ile tanıştırmıştır. Galatasaray Lisesi’nin futboldan haberi olmayan talebeleri, bu faaliyeti ilk zamanlar kaideleri olmayan bir koşturmacaya çevirmişler, buna karşın kısa müddette yapılan en popüler spor dalı olmuştur.

1901 seneninde İstanbul’da oturan iki ingiliz arkadaş (Horace Armitage ve James Lafontaine) Kadıköy’de bir futbol okulu kurdu, anlaşamayınca Moda Kulübü’nde faaliyete geçtiler. 1904 seneninde ise bu iki kulüp diğer yabancı takımlarla anlaşarak İstanbul Futbol Birliği’ni sporcularına açtı. Çeşitli mücadeleler tertip ederek halkın yoğun alakasını üzerinde toplayan kulübe,Galatasaray Lisesi talebeleri de hayranlık duyuyor, ama bir yandan İstanbul’da böyle bir kulübü yabancı ve azınlıklar kurduğu için üzülüyorlardı.  Bunun üzerine talebeler, Türk bir futbol kulübü kurarak yabancı azınlıkları yenme isteğine sahip oldular. Galatasaray ne vakit heyetti?Asım Tevfik Sonumut, Reşat Şirvani, Refik Cevdet Kalpakçıoğlu, Abidin Daver ve Kamil Millet Bey gibi arkadaşlarına 1 Ekim 1905 seneninde bir spor kulübü kurma isteğinden söz eden Ali Sami Yen,  aynı gün Refik Cevdet Kalpakçıoğlu asbaşkanlığında kulübü kurmuştur.

Fenerbahçe Ne Zaman Heyetti?

Trabzon Ne Zaman Heyetti?

Beşiktaş Ne Zaman Heyetti?

Şunları da beğenebilirsin:

Türkiye Savaş Uçakları ve Türk Uçak Modelleri
Hz Muhammed (SAV) Konusunda Şiirler
Mehmet Akif Ersoy Hayatı
Çukur Dizisi Hikayesi ve Oyuncuları
2018-19 Mayıs Tatili Kaç Gün?
Ramazan Bayramı Tatili Kaç Gün? 2018
2017 Ales Sonbahar Kaç Gün Kaldı? Ne Zaman?
2018 Cumhuriyetin Kaçıncı Yıl Dönümü?
Ehliyetler Kaç Yılda Bir Değişecek?
İşçinin Yıllık İzni Kaç Gün? (Memur-İşçi-Öğretmen)
2017 Babalık İzni Kaç Gün? (Memur-İşçi-Öğretmen-4/B)
2018 Kadir Gecesi Ne Zaman Kaç Gün Kaldı?
Gıda Katkı Maddeleri
Çikolatanın Faydaları Nelerdir?
Türk Kahvesinin Yararları Nelerdir?
Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Mokapot ile Kahve Demleme Tekniği
Boston Dynamics Tarafından Geliştirilen 3 Yeni Robot
FM Radyo Frekansları - Güncel Frekans Listesi
Meme Kanseri Teşhisi ve Tedavisi
Migren Ağrınızı Hafifletecek Meyve Suları
Kadınlar İçin En İyi En Kalıcı Parfüm
Telefonum Yavaş Nasıl Hızlandırabilirim?
Seyahate Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
Sağlıklı Bir Sabah Kahvaltısı, Diyet, Fitness
Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir? Kürü Nasıl Yapılır?
Ayak Kokması Nasıl Engellenir?
Migrenin Nedeni? Tedavisi?
Erkekler İçin ​Dalgalı Saç Modelleri
Cam Ekran Koruyucu mu Daha İyi Yoksa Plastik Ekran Koruyucu mu?
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.