Futbol Takımlarının Simgeleri ve Anlamları

Futbol Takımlarının Simgeleri ve Anlamları

Taraftarların hayran olduğu, desteklediği takımların birbirinden değişik simge ve sembolleri bulunuyor. Takımların ehemmiyetli bölümü sembol olarak hayvanları seçerken, bazıları tarihi yerleri ve zirai ürünlerini seçenek ediyor.

Simgeler içinde kartal, aslan, şahin gibi yırtıcı hayvanlar kadar sarı kanarya, horoz gibi daha evcil olanları da bulunuyor. Buğday ve karpuz gibi zirai ürünler de takımların sembolü, amblemi olabiliyor.

GALATASARAY’IN ASLANI

Galatasaray‘ın sembolü olan aslan, futbolcuları Nihat Bedik’ten geliyor. Galatasaray kurulmadan 3 sene önce dünyaya gelen Bedik, Galatasaray Lisesi’nde eğitimini sürdürürken spor hayatına başladı.

1916 seneninde başlayan Galatasaray serüveni müddetince yalnızca futbolcu olarak değil üç adım atlama, yüksek atlama, binicilik, yelken ve yüzme alanlarında da kulübüne hizmet eden Bedik, tam 20 yıl süresince futbolcu olarak verdiği mücadelesinde 268 defa top koşturdu.

Galatasaray futbol takımının 8 yıl kaptanlığını yapan, 18 kez giydiği A Ulusal Takım formasını 8 kez kaptan olarak taşıyan Bedik, 1936 yılında aktif spordan çekilmesine karşın spor yapmayı savsaklamadı. “Aslan” ismini verdiği teknesi ile yarışlara katılan, futbol oynadığı dönemlerde “Aslan Nihat” olarak çağırılan Bedik, hayatını adadığı Galatasaray’a kendi lakabını sembol olarak bıraktı.

Kartal, Kanarya, Aslan simgeleri nereden geliyor

Galatasaray’ın aslan sembolü, 1902 doğumlu Nihat Asım Bekdik’ten gelir. Nihat Asım Bekdik, Galatasaray’ın bir futbolcusuydu; ondan önceyse Galatasaray Lisesi’nde eğitimini bitirdi. Galatasaray serüvenine 14 yaşındayken, 1916’da başladı ve futbol haricinde yüksek atlama, yelken, üç adım atlama, yüzme ve binicilik alanlarında da kulübüne hizmet etti. 20 sene süresince futbolculuk hayatına devam eden Nihat Asım Bekdik, 268 kez bu formayı giydi. 8 sene süresince Galatasaray futbol takımının kaptanlığını yaptı, 18 sefer ise A Ulusal Takım formasını taşıdı ve burada 8 kez kaptan oldu.

Aktif spor hayatına 1936 yılında bitirse de spor yapmaktan vazgeçmedi. “Aslan” ismini verdiği teknesiyle yarışlara katıldı.

Futbol oynadığı dönemlerde “Aslan Nihat” olarak anıldı ve hayatını adadığı Galatasaray’a kendi lakabını simge olarak bıraktı. 21 Haziran 1972’de yaşamını yitirdi.

İşte, bugün Galatasaray’ın aslan simgesini kullanmasında Nihat Asım Bekdik’in tesiri vardır.

 

kartal kanarya aslan

aslan kanarya kartal dövüşü

“HEY YAVRUM KANARYAMA BAK, YENİDEN UÇTU”

Fenerbahçe‘nin simgesi sarı kanarya da “Uçan kaleci” olarak tanınan tanınmış kalecileri Cihat Arman’dan geliyor. Fenerbahçe Müzesi Müdürü Alp Bacıoğlu, sarı kanaryanın öyküsünü şöyle anlattı:

“1939 yılında Fenerbahçe’ye transfer olan kaleci Cihat Arman, 1952 yılına kadar oynuyor. O dönemlerde Türkiye’nin en iyi kalecisi olan Arman’a “Uçan kaleci” deniliyor. Arman, alana ekseriyetle kanarya sarısı formasıyla çıkıyor. Lacivert forması da var ancak bu sarı forması daha çok biliniyor. Bir mücadelede Arman, kalenin 90 olarak deyim edilen köşesine giden top sanki uçarak çıkarıyor. O sırada taraftarlardan birisi, ‘hey yavrum kanaryama bak, yeniden uçtu’ diye bağırıyor. Bu kanarya zihinlerde yer ediyor. 1952 seneninde Fenerbahçe genç kadro kuruyor. Bu kadro, ardı ardına şampiyonluğunu kovalayınca medya, kanarya simgenini telaffuz etmeye başlıyor. Medya, o dönemlerde iyi mücadeleler çıkaran takımla alakalı ‘sarı kanaryalar yeniden güzel oynadı’ şeklinde haber yazınca kanarya tam manasıyla simge olarak kalıyor.”

Kartal, Kanarya, Aslan sembolleri nereden geliyor

Fenerbahçe’nin simgesi de bir futbolcusunun lakabından geliyor: Uçan Kaleci Cihat Arman. Cihat Arman, 1939 yılında Fenerbahçe’ye transfer oldu ve 1952’ye kadar takımda oynadı. Alana genellikle kanarya sarısı formasıyla çıkardı ve o dönemlerde ligin en iyi kalecisiydi.

Bir gün bir mücadelede 90’a giden topu adeta uçarak çıkarır ve o sırada bir taraftar “Hey yavrum kanaryama bak, yine uçtu” diye bağırır. Bu kıvılcımla beraber kanarya benzetmesi zihinlerde yer etmeye başlamıştır. 1952 yılı Fenerbahçe kadrosu ardı ardında şampiyonluğu kovalar ve kanarya ifadesi basında da bulunmaya başlar.
O yıllarda iyi işler çıkaran Fenerbahçe’den, gazete manşetlerinde “Sarı kanaryalar yine güzel oynadı” diye söz edilir.

Kartal, Kanarya, Aslan sembolleri nereden geliyor

Ve kanarya ifadesi kalıplaşır, giderek Fenerbahçe’nin simgesi haline gelir. Efsane isim Arman, 14 Mayıs 1994’te yaşamını yitirmiştir.

Sarı kanaryaların simgesinde Cihat Arman’ın hissesi büyüktür anlayacağınız, tabii bir de o ilk kıvılcımı ateşleyen taraftarın.

 

kartal kanaryayı yerken

sarı kanarya fenerbahçe

BALIKÇININ “HAYDİ KARA KARTALLAR” DİYE BAĞIRMASI

Beşiktaş’ın sembolü olan kara kartalın çıkış noktası ise bir taraftarın tezahüratı. 1940-41 sezonuna gençleştirilmiş ve yenilenmiş kadrosuyla giren Beşiktaş, haftalar ilerledikçe puan farkını açıyor ve ligdeki öncülüğünü sürdürüyor. Bitime 5 hafta kala Süleymaniye ile 19 Ocak 1941 Pazar günü Haysiyet Stadyumu’ndaki mücadelede Beşiktaş, yeniden güzel bir oyun ortaya koyuyor.

Mücadelenin ikinci yarısının ortalarında Beşiktaş takımı, önde olmasına karşın rakip kaleye bitmek tükenmek bilmeyen hücumlar gerçekleştirdiği sırada siyah beyazlıların akın istikameti olan Haysiyet Stadyumu’nın Atatürk panosu bulunan tarafındaki tribününden bir taraftar, “Haydi Kara Kartallar. Hücum edin Kara Kartallar” diye bağırıyor.

Haysiyet Stadyumu’nı dolduran binlerce taraftar ve mücadelesi takip eden gazetecileri bir anda etkileyen balıkçı Mehmet Galin’in bu tezahüratı, o mücadeleden sonra Beşiktaş’a simge oldu. 6-0’lık galibiyetin hemen peşinden Beşiktaş’ın simgesi “Kara Kartallar” oldu.

Kartal, Kanarya, Aslan simgeleri nereden geliyor

Beşiktaş’ın sembolü olan kara kartalın çıkış noktası ise bir taraftarın tezahüratı.

1940-41 sezonunda gençleştirilmiş ve yenilenmiş bir kadroyla beraber puan farkını açarak öncülüğünü sürdüren bir Beşiktaş vardır. Ligin bitimine 5 hafta kala, 19 Ocak 1941 Pazar günü Haysiyet Stadyumu’ndaki mücadelede Beşiktaş, Süleymaniye takımına karşı güzel bir oyun sergiler. Mücadelenin ikinci yarısında önde olan Beşiktaş, baskılı oyununu sürdürmeye devam eder. Siyah beyazlıların akın istikameti olan taraftaki tribünde bir taraftar, “Haydi Kara Kartallar. Hücum edin Kara Kartallar” diye bağırır.
Bu tezahüratı yapan balıkçı Mehmet Galin’e binlerce taraftar eşlik etmeye başlar.

Kartal, Kanarya, Aslan simgeleri nereden geliyor

Basın mensupları de bu vaziyetten etkilenir ve o günkü 6-0’lık galibiyetten sonra Beşiktaş’ın simgesi “Kara Kartal” olur.

İşte, Türkiye’nin üç büyük kulübünün sembollerinin çıkış hikayeleri bu şekilde. Birileri, “Bu simgeler neden böyle acaba?” derse hemen hikayeyi anlatmaya başlayabilirsiniz.

 

fenerbahçe’nin simgesi

TİMSAHIN DOĞUŞU

Bursaspor’un sembolü timsah, bir yöneticinin izlediği belgeselden yola çıkılarak hayat buldu. 1992 seneninde yeşil-beyazlı idarede yedek aza olarak yer alan Lemi Keskin, o senelerde takımın simgesinin inci olduğunu ve çoğunlukla “Yeşil inci” olarak telaffuz edildiğini söyledi.

Beşiktaş ile 1992 seneninde İnönü Stadyumu’nda bir mücadele yaptıklarını ve 0-0 berabere kaldıklarını anlatan Keskin, şunları kaydetti: “Mart ayındaki bu maçtan sonra takımın sembolünün durağan yerine hareketli olması gerektiğini düşündüm. Kartal havada uçarken onun karşısında inci pek uymuyordu. O dönemlerde yeni sembolü düşünürken belgeselde timsahın boğayı parçaladığını gördüm. Timsah ilk etapta bana sıcak geldi. Yöneticilere ve kulüp başkanına konuyu anlattım, fakat kolay olmadı. Marttan ağustosa kadar tanıdığım, tanımadığım bir hayli Bursaspor taraftarına sembolün nasıl olması gerektiğini sordum. Takımın rengi yeşildi. Sembol, hayvan veya yeşil olmalıydı. Buna en uygun olanı da timsahtı. Nihayetinde ağustos ayında yapılan idare heyeti toplantısında takımın sembolü timsah olarak belirlendi.”

Keskin, Bursaspor’un ünlü gol sevinci olan “Timsah yürüyüşü”nün ise ilk kez Ugandalı futbolcuları Majid Mussisi tarafından yapıldığını belirterek, kulüp olarak o dönemlerde timsah ve Bursaspor konusunda belgesel dahi hazırlattıklarını anlattı.

FRANSIZLAR’IN KORKULU DÜŞÜ ŞAHİN BEY SEMBOL OLDU

Gaziantepspor’un ambleminde yer alan, takımın sembolü olan “Şahin” ise Fransızlara karşı şehrin savunmasında ehemmiyetli rol üstlenen Şahin Bey’den geliyor.

Halk tarafından “Şahin Bey” denilen Mehmet Sait, 1911’de Trablusgarp Savaşlarına gönüllü olarak katıldı. Balkan Savaşlarında, Birinci Dünya Savaşında Çanakkale, Romanya, Filistin cephelerinde savaşan Şahin Bey, Fransızlara karşı Antep savunmasını her şeyin üstünde tuttu.

Gaziantepspor tarihinde ehemmiyetli yere sahip Şahin Bey, şehrin futbol kulübüne Şahin sembolünü veren isim oldu. Hem de, takımın rengi Fransızlarla çarpışan çetelerden akan kanın rengi kırmızı ile yası simgeleyen siyah olarak belirlendi.

PARS, ÇİFT BAŞLI KARTAL VE HOROZ

Ankara’da 6 Haziran 1978’de Ankara Belediyespor olarak kurulan Ankaraspor, simge olarak ise kendisine güç ve asaleti temsil eden, bir dönem Anadolu’da ve bilhassa Ankara etrafında de yaşayan “Anadolu Parsı”nı kullanıyor.

Denizli’nin takımı Denizlispor ise amblem olarak sanki şehirle özdeşleşen horozu seçti. Kulübün logosu, dünyaca tanınmış kişi horozunu sembol alarak, yeşil–siyah renklerden oluşuyor.

Turkcell Süper Lig’e çıkan Diyarbakırspor, bugün formasında taşıdığı renklerin yeşilini Diclespordan, kırmızısını ise Yıldızspor’dan aldı. Kulübün amblemi, şehirle özdeşleşen kale surları ile tanınmış kişi karpuzu oldu.

Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapan Konya’nın takımı Konyaspor’un simgesi de ambleminde yer alan çift başlı kartal. Doğunun ve batının hakimi olarak nitelendirilen keskin bakışlı çift başlı kartal, futbolun da hakimi olmak için yeşil-beyaz renklerin üzerinde amblem olarak yer buldu. Anadolu Selçuklu Devleti’nin sembolü olan çift başlı kartalı, Konyaspor’un ambleminde buğday başakları yalnız bırakmadı.

Antalyaspor’un sembolü ise şehrin simgesi denilen tarihi Yivli Minare oldu. Antalya Ulu Camii’nin minaresi olan Yivli Minare, yıllardır takımın ambleminde bulunuyor.

Şunları da beğenebilirsin:

Türkiye nüfusunun demografik yapısının senelere göre değişimi
Spor Yapmanın Yararları Nelerdir? Sporun Faydaları
Temel cimnastik duruşları, resimli jimnastik duruşları
EMO'nun Kalıcı Yaz Saati Uygulamasıyla alakalı olarak Tasarruf Değil İsraf İzahına Yalanlama
Türkiye Savaş Uçakları ve Türk Uçak Modelleri
Türk füzesi: Hedef erim 2500 kilometre
İşte ilk nükleer Türk füzesi
Askeri elektronik sanayii, Türk füzesi için tarih verdi
Hangi ilimiz nesiyle tanınmış kişi?
İfşa ve Porno Sitelerine Girenler Yandı!
PKK'ya karşı senelere göre verilen şehit sayısı
Kadının Toplumdaki Yeri ve Türk Kadınının Ehemmiyeti
İstiklâl Marşı'nın Kısa Tarihçesi ve İstiklâl Marşı'nın Notaları
Dünya'dan Türkler konusunda sözler
Mehmet Akif Ersoy Hayatı
Galatasaray Ne Zaman Kuruldu?
Trabzonspor Ne Zaman Kuruldu?
Yaz Ne Zaman Gelecek? Ne Zaman Bitecek?
İstanbul’a Kar Ne Zaman Yağacak?
2020 Avrupa Şampiyonası EURO 2020 Ne Zaman Başlayacak?
İlk Başarılı Türk Kadınları
Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Doğal Gaz Faturasını Düşürmenin Yolları
Amazon Türkiye Pazarına Giriyor!
Askere Giderken Alınması Gerekenler Liste
Askere Giderken Doğan Haklar
Türkiye'nin Petrol Rezervi, Üretimi, Tüketimi
PIN Numarasını Öğrenme (Turkcell, Vodafone, Türk Telekom)
Sağlık İçin Düzenli Koşmanın Yararları
ÇiftlikBank Nedir? Nasıl Para Kazanılır? ÇiftlikBank Hilesi
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,