Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hane almak kolay değil. Yıllarca çalışıp para biriktirdiniz, belki biraz da borçlandınız ve nihayet bir hane alabilecek vaziyete geldiniz. Hem içinde yaşarken güvenli ve mesut olabileceğiniz hem de bir gün satarsanız sizi pişman etmeyecek bir haneye sahip olmak için nelere dikkat etmelisiniz? Sizin için emlak uzmanlarına sorduk ve konuyu iyice araştırdık. Hane almadan önce bu yazımızı kesinlikle okuyun ve hem de hane bakmaya giderken yanınızda bulundurup o evin tek tek burada anlatılanlara ne kadar uyduğunu kontrol ederek kararınızı verin.

Aceleci Olmayın, Araştırmacı Olun

Emlakçınız bu vaziyetten hoşnut olmayacaktır. "Çok düşünme, ne kadar çok düşünürsen o kadar kararsız olursun. Al geç, bak bunu kaçırma." Bu tümce emlakçıların en sevdiği nasihatlardandır ancak siz buna aldırmayın, hiç çabuk olmayın ve çevrelice araştırın. Hane alma işini birkaç güne sıkıştırmayın. Kendinize vakit tanıyın. Gözünüz daimi internetteki ve gazetelerdeki duyurularda olsun. Göreceksiniz giderek hangi özelliklerdeki ve neredeki hane kaç lira eder ile ilgili aktüel bilgi sahibi olacaksınız.

Aynı Mahallede Aynı Büyüklükte Hane Aynı Ücrette Olmayabilir

Aynı mahallede hem de aynı sokakta, aynı yaşta ve aynı metrekare büyüklüğünde olan hanelerin arasında dahi ücret farkı olduğunu göreceksiniz. Zira bir evin ücretini etkileyen çok sayıda değişken mevcuttur. Şu mahallede hanelerin metrekare ücretleri şu kadar şeklinde bir yorum yapılamaz. Bu yazımızı okumaya devam edin. Ne çok etkenin olduğunu şaşırarak göreceksiniz. Şayet size bu mahallede hanelerin metrekaresi şu kadar lira, buna göre bu hane de bu kadar lira diyen olursa aldırmayın. Aşağıdaki maddeleri incelemeye devam edin.

Emlak Sitelerinin Müdavimi Olun. Bol Bol Duyuru İnceleyin

İnternetteki duyuruları takip edin, gazetelerdeki konut duyurularını takip edin ve bol bol emlakçıları dolaşın. Bunların üçünü ansızın yaparak her istikametten bilgi almak faydanıza olacaktır.

İnternetteki emlak sitelerinde bol bol duyuru bulabilirsiniz. Bu ilanları mahallenine, metrekare büyüklüğüne, yaşına, fiyat aralığına göre sıralatabilir ve oturduğunuz yerden resimlerini de inceleyerek alternatiflerinizi belirleyebilirsiniz. Tek tek ev gezmek yerine bu şekilde toplu olarak görme ve bilgi alma olanağına sahip olacaksınız. Bugün pek çok emlak sitesinin çok gelişmiş arama ve sıralama kriteri mevcut ve bu devirde yazıyor olmanız bu istikametten büyük talih.

İnternetteki ilanların bir bölümü gerçeği yansıtmayabilir. Pek çok kişi evinin gerçek ederinden daha yüksek fiyata internete satılık ilanı veriyor. Gerçekte çok da niyetli değiller fakat o fiyatı veren olursa kapı aralamasın? Çoğu sitenin ferdi başka bir deyişle sahibinden ilanlar için para almaması buna sebep olabiliyor. Ancak ne kadar çok ilanı incelerseniz bunları eleyip o kadar gerçek bilgi sahibi olma şansınız yükseliyor. Bazı evlerin fiyatları da ederinden çok daha düşük konuyor. Bu da bilhassa müşteri avlamak için özellikle bir bölüm emlakçıların müracaat ettiği bir yol. Siz o evin fiyatını düşük bulup kaçırmamak için arıyorsunuz, o ev satıldı ama ona yakın başka yerlerimiz de var gelin görüşelim diyorlar. Kasıt müşteri kapmak. Öyle ki bizim araştırmalarımızda aynı emlakçının aynı ev resimleriyle 50.000 TL ye de 60.000 e de kısaca her 10.000 TL lik dilimle fiyatı artırarak ilanı olduğunu gördük. Kasıt her fiyat aralığında müşterinin karşısına çıkmak. Tabi aynı zamanda harbiden işinin erbabı ve dürüst emlakçılara lafımız yok.

Kısaca özetlersek, ne kadar uzun müddet ne kadar çok ilanı incelerseniz, gerçekte o muhitte o özelliklerdeki evler kaç tl konusunda bilgi edinme şansınızı yükseltmiş olursunuz.

İşte Madde Madde Dikkat Edeceğiniz Hususlar

  • - Deprem sonrası zemin etüdü yapılmış mı?Almak istediğiniz daire kullanılmışsa öncelikli dikkat faktörüz şart olan nokta, zelzele sonrası zemin etüdünün yapılıp yapılmadığıdır. Binanın temelinin vaziyeti gözden geçirilmelidir. Gerekirse bina yetkililerinden kontrol emelli zemin etüdüne ait belgeler istenebilir.

 

  • - İnşaat kalitesi: Demirden çimentoya, sıvadan işçiliğe kadar bütün unsurlar inşaatın kalitesini oluşturur. Bunlar fiyata tesir eder.

 

  • - Malzeme kalitesi: Kapı, pencerede, elektrik ve su tesisatında kullanılan malzemenin belli markaların ürünleri olması konutun fiyatını artırır. İthal markalar (Çin hariç) yerli markalara oranla daha değerlidir.

 

  • - Yapım senesi: Binanın yapıldığı sene. Binanın kullanıldığı süre uzadıkça konut fiyatları düşer. (Türkiye´de 1999´dan sonra yapılan binalar, deprem yönetmeliğine göre yapıldığı için, fiyatı daha yüksek olur.)

 

  • - Bina özelliği: Binanın apartman veya bağımsız ev olması fiyat üzerinde etkilidir. Apartmanlarda arsa hissesi az olduğu için fiyat düşük olur. Villa da ise arsa alanına göre inşaat alanının yoğun olması fiyatı yükseltir.

 

  • - Dış cephe:
   Akrilik boyalı, BTB kaplı, cam giydirme veya saiding kaplı olması daire veya binanın değerini değiştirir. Dış cephesi nasıl ve mantolaması var mı? Mantolama hangi malzemeden yapılmış? Dairenin içine bakmadan önce yeniden kontrol faktörüz gereken unsurlardan birisi de binanın dış cephesidir. Dış cephe mantolamasının yapılıp yapılmadığı, yapıldıysa hangi malzemelerin kullanıldığı araştırılmalıdır. Özellikle zemin katında rutubet, derin çatlak gibi negatif etmenler gözden geçirilmelidir.

 

  • - Evin hangi cepheye baktığı, günün hangi saatlerinde güneş aldığı, aydınlandığı öğrenilmelidir. Güneş görmeyen karanlık odası var mı? Güneş görmeyen oda fiyatı düşürür. Güney cephe her zaman güneş aldığından en seçenek edilen cephedir.

 

  • - Arsa alanı: Konuta düşen arsa hissesi ehemmiyetli. Bu hisse arttıkça ücret da artar.
   Örnek Arsa Hissesi Hesaplaması: Satın alınacak gayrimenkulun arsa alanı 500 M2 ise ve size düşen arsa hissesi 20/1000 pay hisseniz var ise hesaplama metodu 500/1000=0,5 oranını 20 hisse ile çarpınız 20 x 0,5=10 m2 sizin dairenize düşen arsa hissesi miktarınızdır.

 

  • - İnşaat alanı: Binanın seans alanının arsaya oranı küçüldükçe konut değerlenir.- Toplam kullanım alanı: Konutun kullanım alanı arttıkça ücret artar.- Net alan: Oda, salon, koridor ve balkonun toplam alanı. Net alanın büyüklüğü değerini artırır.

 

  • - Isınma ve güneş alma vaziyeti: Binanın ısıtılmasında kullanılan metot ücrete tesir eder. En pahalısı A tipi binalarda kullanılan fancoil sistemi. Bundan sonra sırasıyla kat kaloriferi, merkezi kalorifer , doğalgaz soba ve normal sobayla ısıtılan konutlar geliyor. Konutun güneş alıp almaması, alıyorsa günde kaç saat aldığı ehemmiyetlidir. Ayrı olarak konutta güneş almayan odaların bulunması konutun ücretini düşürür. Her vakit için güney cepheli daireler ile kuzey cepheli daireler arasında kesinlikle satışlarda fark vardır. Aynı bedele daire alırken güney cepheli olanı seçenek ediniz.

 

  • - Tapu vaziyeti: Konutun tapusunun ortak veya müstakil olması ücret üzerinde tesirlidir. Müstakil tapulu haneler her vakit için ortak tapulu hanelere göre avantajlıdır. Kat irtifaklı Kat mülkiyetli Tapu olması halinde bankalardan konut kredileri almada kolaylık sağlar. Satarken de avantaj sağlar.

 

  • - Kat: Konutun bulunduğu kat ücret açısından ehemmiyetlidir. Bodrum, giriş, bahçe katı ve en üst katlardaki konutların değeri her zaman düşük olur.- Oda sayısı: Konutun fiyatını etkileyen bir diğer ehemmiyetli etmen de oda sayısı. Oda sayısı ve odaların kullanılışlı olması fiyatı artırır.

 

  • - Evin gideri var mı? Varsa bu gider ne düzeylerde olacak. Bu rakam kafanızda canlandıktan sonra, evin ıslak mekanları olarak tanımlanan banyo, tuvalet ve mutfaktaki su tesisatları öncelikle gözden geçirilmelisi gereken noktalardan biridir. Şayet ufak da bir problem varsa su tesisatçısının kontrol etmesi evi satın alırken pazarlık payını artırabilir ve size ilerde masraf da çıkarmayabilir. Hemen peşinden evin içinde kullanılan ahşap ve demir doğramaları kontrol etmemiz gerekmektedir. Cam ve pencerelerde kullanılan doğramaların markası ve teknik özellikleri de kontrol edilmelidir. Doğamaya ne kadar masraf yapacağımız yada kullanılan malzemenin kalitesi, yine pazarlık payını artıracak en büyük etkenlerin başında gelmektedir. Daire içinde kullanılan ankastre ürünler varsa bunların da marka - modellerini, çalışıp çalışmadığını kontrol etmemizde yarar var. Banyoda kullanılan seramik, duş ekipmanlarının dayanıklılığı gözden geçirilmelidir.
  • - Etraftaki okulları araştırın.
   Okul çağında çocuğunuz olmasa bile yine de etraftaki okulları araştırın. Evi satmak istediğinizde, potansiyel alıcı etraftaki okul vaziyetini araştıracaktır. İyi okullara erişim kolaylığı olan mahallelerde gayrimenkul fiyatları çoklukla artma eğilimindedir.

 

  • - Erişim: Bilhassa büyük şehirlerde, konutun erişim vaziyeti ehemmiyetli bir etkendir. Metro, otobüs - minibüs gibi toplu taşıma araçlarına ve duraklarına uzaklığı ehemmiyetlidir. Otoban, hava meydanı, istasyon gibi şehirlerarası erişime yakın olması da ehemmiyetlidir. Konuta erişimin kolay veyahut zor olması ücrete tesir eder. Otobanlarına yakınlığı Metro bulunması veya ilerde metro geçme ihtimali gibi değerlere de dikkat etmek gerekir.

 

  • - Alışveriş merkezlerine uzaklık: İhtiyaçlarınızı karşılamak için alışveriş yerlerine yakın olması seçenek edilir. Çarşı, pazara yakınlık ehemmiyetlidir.- Sosyal tesisler: Spor alanları ve toplantı salonları. Sosyal tesisler konuta değer katar. Konut alırken sosyal tesislerden payınızın olması halinde alacağınız konut daha fazla değer kazanır.

 

  • - Yeşil alan: Konutun değerini yükseltir. Etraf tertip etmesi her vakit ücreti artırır.

 

  • - Mevkii: Binanın bulunduğu mahalle ve kaza. Konutun bulunduğu semt fiyatlandırma açısından çok ehemmiyetlidir. İyi ve elit muhitlerde, konutların fiyatı her zaman için daha yüksek olur.

 

  • - Manzarası: Deniz,tabiat, yeşil alan gören konutlar her zaman daha pahalıdır.

 

  • - Güvenlik sistemi: Binada güvenlik sistemi varsa, bu fiyatı pozitif istikamette etkiler.

 

  • - Kapıcı dairesi: Binada kapıcı dairesi, villada müştemilat bölümü değerini artırır.

 

  • - Asansör: Asansörlü binalardaki konutlar, her zaman için daha değerlidir.

 

  • - Hidrofor ve su deposu: Konutta su deposunun ve hidrofor sisteminin bulunması konutun değerini artırır.

 

  • - Otopark: Binanın kendine ait açık veya kapalı otoparkı olması konuta değer katar. Ayrı olarak tapuda otopark alanında hisseniz olduğu görülmesi de bina değerini yükseltir.

 

  • - Havuz: Binanın yüzme havuzunun olup olmaması fiyat üzerindeki etkilidir. Yüzme havuzlu site ve apartmanlarda konutlar daha pahalıdır.

 

  • - Özel dekorasyon: Konutta dekorasyon ve dekorasyonun kalitesi fiyatı yükselten etkenler arasındadır.

 

  • - Şömine ve barbekü: Konutta şömine ve barbekü bulunması, konutun fiyatını yükseltir. Şömine ve barbekülü villa ve daireler, bu özelliğe sahip olmayan konutlara göre her zaman daha değerli olur.

 

  • - Balkon: Konutlarda aranan özelliklerdendir. Genişliği ve birden fazla olması fiyatını etkiler.

 

  • - Ödenti: Merkezi ısıtma ve güvenlik gibi etkenler ödentileri yükseltir. Alınan hizmetlere göre ödentilerin düşük olması konutun bulunduğu apartmanın ve sitenin değerini artırır. Alınan hizmete göre ödentinin yüksek olması konut açısından dezavantajdır.

 

  • - Prim kazanç potansiyeli: Konutun orta ve uzun vadede prim yapabilecek noktalarda olması fiyatına olumlu istikamette etki yapar.

 

  • - Kira geliri ve satış yeteneği etkileri: Konutun kiraya verildiğindeki getirisinin yüksek olması fiyatını artırır. Ayrı olarak satılmak istendiğinde hemen satılabilmesi de konutun fiyatı üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

 

  • - Gelir ve getiri vaziyeti: Alacağınız konutun kira getirisi ile aldığınız bedel arasındaki mukayese etmeyi mutlaka yapınız.100,000 TL'ye aldığınız bir konutun kira getirisini 10 yıl yani 120 aya bölünüz 100,000 / 120 ay= aylık olması gereken kira bedeli 833 tl olursa iyidir bundan yukarıda olursa çok daha iyidir.

 

  • - Komşularınız: Alacağınız konutta komşularınızı tanıyınız. Atalarımız, Ev alma Komşu Al demişler. Bina ile ilgili bilgi almak emeliyle binadaki birkaç kişinin kapısını çalınız. Hem bina konusunda birkaç sualinizin yanıtını yerinden öğrenmiş olursunuz hem de müstakbel komşularınız hakkında görüşünüz olur.- Satıcı ve konutu imal eden firma garantidir. Size konutun satışında danışmanlık eden firmanın ve şahısların mutlaka iyi seçilmesi, inşaatı yapan firmanın araştırılması da ehemmiyetlidir.

 

Şunları da beğenebilirsin:

Burçların Tarihleri ve Özellikleri, Burç Yorumları
Fisyon ve Füzyon nedir?
Burçların Genel Özellikleri ve Şahsi Davranış Tesirleri
En çok seçenek edilen erkek bebek isimleri
Türkiye Savaş Uçakları ve Türk Uçak Modelleri
İfşa ve Porno Sitelerine Girenler Yandı!
İtalya Turları ile Gezilecek 18 Köy! En iyi 5 köy + 13 Gezilecek Köy
Diş Çekimi Fiyatları, Kanal Tedavisi Fiyatları
Beyin Gücüyle Nesneleri Hareket Ettirmek
Adana Metro Turizm Şube Adresleri ve Telefon Numaraları
Kadıköy’den İstanbul Adalarına Vapur Seferleri Tarifeleri
2017 Ales Sonbahar Kaç Gün Kaldı? Ne Zaman?
2020 Avrupa Şampiyonası EURO 2020 Ne Zaman Başlayacak?
2017 Mevlid Kandiline Kaç Gün Kaldı?
Dondurulmuş Et ve Et Ürünlerinin Çözdürülmesi
İlk Başarılı Türk Kadınları
Narmatik'i Sizin İçin Test Ettik: Artık Doya Doya Nar Yiyebilirsiniz
TCDD İstasyon Numaraları
Hızlı Tren Bilet Fiyatları
İstanbul – Pendik Hızlı Tren Saatleri
Konya - İstanbul Hızlı Tren Saatleri
Dünyanın Kaçıncı Zenginisiniz? Dünyanın En Zenginleri Listesi
Bitcoin Terimlerinin Anlamları
Facebook İletilerini ve Tweetleri Toplu Silmek
Seyahate Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
Futbol Takımlarının Simgeleri ve Anlamları
Sağlık İçin Düzenli Koşmanın Yararları
Her Zaman Yemeniz Gereken 50 Sağlıklı Besin
Kahvecilik, Nitelikli Kahve ve Üçüncü Dalga Kahvecilik
Çocuğunuz Hiperaktif mi? Hiperaktivite Bozukluğu
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.