Endoskopi nedir?

Endoskopi nedir?

Endoskopi; vücut içini görüntülemek için kullanılan tetkik metotlarından biridir. Önceden, endoskopi yalnızca yemek borusu, mide ve kolon bölümlerini görüntülemek için kullanılmaktaydı. Ancak son zamanlarda doktorlar kulak, burun, boğaz, kalp, idrar yolları ve karın hastalıkları tanısı için de endoskopi prosedürüne müracaat etmekteler.

Şayet, yemek borusu ve mide incelenecekse, literatürde buna gastroskopi isimi verilir. Gastroskopi esnasında yemek borusu, yemek borusuyla midenin birleştiği yer, mide, midenin çıkış bölümü ve onikiparmak barsağı incelenir. Şayet kalınbağırsak için yapılıyorsa bunun isimi da kolonoskopidir. 

Ucunda kamera olan 8-12 mm çapındaki kıvrılabilen bir alet yardımı ile üst gastrointestinal sistem denilen yemek borusu, mide, onikiparmak bağırsağının incelenmesine imkan veren endoskopik işleme endoskopi denir.

Endoskopi yemek borusu; mide ve oniki parmak bağırsağının rahatsızlıklarında; nedenin ortaya çıkarılması emeliyle yapılan oldukça etkin ve emin bir metottur. endoskopi teşhis emeliyle kullanıldığı gibi; mide kanamaları gibi vaziyetlerde ve mide poliplerinin alınmasında rehabilitasyon emeliyle da kullanılabilmektedir. İşlem sırasında mide içerisinde rastgele bir tümöral oluşum izlenirse tanıyı netleştirmek emeliyle biyopsi alınmasına da imkan sağlar.

Endoskopi neden yapılır?

Yemek borusu, mide, on iki parmak bağırsağının daimi ve rahatsız edici yakıntılarının nedenini araştırmak ve ihtiyaç duyulan vaziyetlerde biyopsi alınarak mikroskobik incelemenin hemen peşinden net tanının konulması emeliyle yapılır. Helicobakteri pilori denilen bakterinin midede varlığını araştırmak için parça alınmasına, mide poliplerinin alınmasına ve mide kanamalarında uygun vaziyetlerde sklerotrapi yapılmasına imkan sağlar.

Endoskopi nasıl hazırlanılır?

Mide yanması için verilmiş olan ilaçların,işlemden iki hafta önce kesilmesi uygun olur,zira bunlar tanıda yardımcı olabilecek bir takım görünümleri maskeleyebilirler.

Üst sindirim yolunun dayanıklılığını azaltarak, işlem esnasında kanama ihtimalini arttıran kan sulandırıcı ve ağrı kesici ilaçların da işlemden iki hafta önce kesilmesi gerekir.

İşlemin 8 saat öncesinden başlanarak hiçbir şey yenilmemeli ve içilmemelidir.

Endoskopi hangi vaziyetlerde yapılır?

1. Yemek Borusu konusunda problemler

– Yutma güçlüğü

– Katı ve sıvıları yutmada güçlük

– Ağrılı yutma

– Gıda maddelerinin yutulmasında takılma hissi

2. Mide alakalı problemler

– Tıbbi rehabilitasyon ile geçmeyen ekşime ve yanmalar

– Karnın üst bölümünde şişkinlik, ağrı

– Rehabilitasyona dirençli kansızlık

– Nedeni bilinmeyen ani ve hızlı kilo kayıpları

– Kahve telvesi şeklinde veya kırmızı kan kusma,

– Büyük abdest renginin katran renginde olması,

– Ağza acı su gelmesi,

– Nedeni bilinmeyen kusma

Endoskopinin yapılması zor mudur?

Endoskopi 40 senedir bilhassa sindirim sistemi incelemesinde kullanılmaktadır. Eskiye oranla çok hareketli, esnek, daha ince, görüntü kapasitesi yüksek aletler var. Endoskopinin başarısı ve hastanın endoskopiden rahatsızlık duymaması kimin yaptığına, nerede yapıldığına, nasıl yapıldığına ve tecrübeli bir yardımcı ekibinin olup olmamasına göre değişir. Endoskopiyi bu konuda eğitim görmüş olanlar başka bir deyişle gastroenterologlar yapmalıdır. Şayet bir mani yoksa hastaya bir ön hazırlık olarak ilaç uygulanmalıdır. Evvela hastanın dil kökü ve küçük dil etrafı diş hekimlerinin de kullandığı yerel uyuşma yapan bir spreyle uyuşturulur. Bu bulantıyı ortadan kaldırır. Daha sonra da kol damarından deşarj olucu ve hafif uyku yapıcı ilaçlar verilir. Endoskopi bu şekilde yapıldığı vakit çok rahat olur. Çoğu kez hasta işlem bittikten sonra “Sahiden gastroskopi yaptınız mı? Bitti mi?” diye sormaktadır. Ayrı olarak gerekirse endoskopi sonrası uyku giderici ilaçlar da uygulanır. İşlem bittikten sonra hasta bir iki saat sonra işinin başında olabiliyor. Fakat o gün araba kullanmasını ve aşırı dikkat gerektiren işler yapmasını istemiyoruz.

Endoskopinin yan tesirleri

Endoskopide çoğunlukla rastgele bir mesele oluşmaz.Bir takım hastalarda bir veya iki gün süren boğaz ağrısı hissedilebilir. Şuuru kaybettirmeyen sakinleştirici ilaç seçilmişse,birkaç müddetle yorgunluk veya uyku hali olabilir. Endoskopiden sonra,çok seyrek,solunum yolu enfeksiyonu görülebilir.

Çok düşük bir ihtimalle,inceleme borusu tarafından üst sindirim yolu yaralanabilir. Bu,kanama,infeksiyon ve seyrek delinmeye sebep olabilir.

İşlemden sonraki 48 saat içerisinde (bilhassa gittikçe ağırlaşan ve evvelki mide yanmalarına benzemeyen) karın ağrısı, ateş, solunum güçlüğü, kusma ile ağızdan kan gelmesi vaziyetlerinde,acilen işlemi yapan endoskopi birimi uzmanına müracaat edilmelidir.

Endoskopinin rizikoları var mıdır?

Endoskopide görülen rizikolar çok nadirdir. Gastroskopi ve kolonoskopi işleminin, hem yapılan işleme hem de uygulanan anesteziye bağlı olarak belirli rizikoları vardır. İşleme bağlı rizikolar %0,2 yi geçmeyen barsak delinmesi, kanama gibi rizikoları içermektedir. Hastaya uygulanan anesteziklere bağlı rizikolar ise hastanın sahip olduğu yandaş hastalıklara göre değişmektedir. Bu yüzden her hastaya aynı oranda anestezik ilaç uygulanamamaktadır. Hastanın sahip olduğu yandaş hastalığa göre bazen endoskopi işlemi dahi rizikolu bulunarak uygulanmamaktadır.

Uyku endoskopisi nedir?

Uyku apne hastalarında tıkanıklığa kapı aralayan patolojinin lokalizasyonunu net olarak ortaya koymak asıl olarak uyku esnasındaki farklıkları göstermekle olasıdır.   Uyku apne fizyopatolojisinde nörolojik ve anatomik pek çok üst solunum yolu patolojilerinin birlikteliği sebebiyle, hastalığın etyolojisinde veya neticesi olarak karşımıza çıkan bu patolojilerin tespitinde uyku endoskopisi değerli bir tanı yoludur. Horlama ve apneye sebep olan bölgenin direk olarak görüntülenmesine olanak tanıması,  yapılacak cerrahi müdahalenin tasarılanmasında operatöre ehemmiyetli avantajlar sağlamaktadır.

Şunları da beğenebilirsin:

Morluk Nasıl Geçer? Morluklara Ne iyi Gelir?
Apandist belirtileri, apandist ne tarafta?
Baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısı nasıl geçer?
Spor Yapmanın Yararları Nelerdir? Sporun Faydaları
Enerji İçeceği Nasıl Tüketilmelidir, Yan Tesirleri ve Zararları Nelerdir?
Kulak ağrısına ne iyi gelir, Kulak Ağrısı için neler yapılmalı
Sporcuların günlük alması şart olan protein miktarı ve protein cetveli
Ayak bileği burkulmaları ve ilk tedbirler
Mide yanması nedir, mide yanmasına ne iyi gelir?
İnsan Susuz Kaç Gün Yaşayabilir?
Oruç tutmak ömrü uzatıyor
Oksijen İnsanı Yaşlandırır mı?
Çikolatanın Faydaları Nelerdir?
Kahvaltıda Tüketeceğiniz En Sağlıksız 7 Gıda
Fulton Diyeti: Yaza Hazırlık Diyeti
Nane Yağının Faydaları Nelerdir?
Sağlıklı Hamilelik Geçirmeniz İçin 15 Temel İpucu
Şiddetli Mide Ağrısı Sebepleri
Sıcak Suyla Banyo Yapmanın Yararları
Sağlıklı Bir Sabah Kahvaltısı, Diyet, Fitness
Vücuda Fazla Şeker Yüklemesi Zararı
Sağlık İçin Düzenli Koşmanın Yararları
Limonun Faydaları Nelerdir?
Kürtaj Nedir? Kürtajın Zararları Nelerdir?
Her Zaman Yemeniz Gereken 50 Sağlıklı Besin
Kıl Dönmesi Nedir? Kıl Dönmesi Neden Olur?
İdrar Yolu Tıkanması Nedir?
Sağırlık Nedir? Nasıl Olur?
30 Yaş Üstü Saç Ekimi Uygulaması
İstanbul Saç Ekimi Fiyatları (2018)
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.