Sağlık İçin Düzenli Koşmanın Yararları

Sağlık İçin Düzenli Koşmanın Yararları

Neden bu kadar insan koşuyor ? Neden düzenli olarak koşmamız gerekiyor ? Her gün koşmamız ihtiyaç duyulan mi ? Bu kadar insanın neden her gün daimi olarak koştuğunu merak ediyorsanız sizinle bu bilgileri paylaşacağız.

Sıhhat için

Düzenli olarak koşmak kalp sıhhati için oldukça yararlıdır. Koştuğunuz vakit kalbe giden oksijende büyük miktarda artış olur ve kalp atım hızınız artar. Ortaya çıkan bu vaziyet uzun dönemde kalbinizin çok daha sıhhatli olmasına ve vücudunuzda düzgün bir kan dolaşımına kapı aralar.

Düzenli olarak koşmak sizi şeker hastalığından, kalp krizinden ve triot gibi rahatlıksızlıklardan da savunur.

Sağlam Bir vücut için

Koşmak vücut destekliğinizi ve direncini artırır, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir. Düzenli yapılan koşular vücuttaki horman salgılanmasını artırarak bilhassa genç yaşta gelişmeyi ve büyümeyi hızlandırır.

Güzellik için

Koşmak cildi gençleştirir ve daha sıhhatli kılar. Vücuttaki zarar veren maddelerin gözeneklerden dışarı atılmasını sağlar. Başka bir deyişle düzenli koşmak ortaya çıkan terlemeden dolayı cilde daha fazla canlılık ve sıhhat getirir.

Kilo vermek için

Düzenli olarak koşmak bu arada etkin bir kilo verme metodudur. 1 saatlik bir yürüyüş ile 300 kaloriye kadar yakabilecekken tempolu yürüş ve koşu ile bunun çok daha fazlasını yakabilirsiniz. Ayrı olarak spor sonrası takriben 16 saat daha adaleleriniz çalışacağından durduğunuz yerde kalori yakmaya devam edeceksiniz. Düzenli yüşürüş ve koşu yapmanız sizi sıkı bir rejimden kurtaracaktır.

Ruh haliniz için

Koşmak daha doğrusu spor yapmak meditasyon işlevi de görür. Akıl ve ruh sıhhatiniz açısından faydalıdır, sizi stresten ve çöküntüden uzak meblağ. Koşmak beyinde efedrin (edefra) tesiri oluşturduğundan kendisine olan güveniniz ve cesaretiniz de artacaktır.

İkaz: Sitemizde yer alan yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler yalnızca genel bilgilendirme emellidir. Bu bilgiler giderek geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler asla doktor kontrolünün yerini alamaz, doktor kontrolü ve rehabilitasyonu yerine kullanılamaz, şahsi teşhis ve rehabilitasyon metodunun seçimi için değerlendirilemez. Uzmana müracaat etmeden şuursuz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir uzvunuza zarar verebilir. Sıhhatinizle alakalı vaziyetlerde lütfen uzman bir doktora müracaat ediniz. Sitemiz, uzman bir doktora müracaat edilmeden yapılan rastgele bir uygulamadan doğabilecek zarardan mesul tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır.

Şunları da beğenebilirsin:

Morluk Nasıl Geçer? Morluklara Ne iyi Gelir?
Apandist belirtileri, apandist ne tarafta?
Temel cimnastik duruşları, resimli jimnastik duruşları
Gıda Zehirlenmesi konusunda ayrıntılı bilgiler
Endoskopi nedir?
Anne Sütü Nasıl Kesilir, Bebek Anne Sütünden Nasıl Ayrılır?
Diş Çekimi Fiyatları, Kanal Rehabilitasyonu Fiyatları
Ön çapraz bağ kopukluğu
Ayak bileği burkulmaları ve ilk tedbirler
Kulak Çınlaması
Panik atak nedir, panik atak nasıl rehabilitasyon edilir?
Sosyal Fobi nedir
Mide bulantısı nedir, mide bulantısı nasıl önlenir?
Trabzonspor Ne Zaman Kuruldu?
İstanbul’a Kar Ne Zaman Yağacak?
İnsan Uykusuzluğa Kaç Gün Dayanabilir?
Oruç tutmak ömrü uzatıyor
Kahvaltıda Tüketeceğiniz En Sağlıksız 7 Gıda
Kış Aylarında C Vitamini ve Faydaları
Fulton Diyeti: Yaza Hazırlık Diyeti
Sarkık kollar nasıl sıkılaşır?
Nane Yağının Faydaları Nelerdir?
Migren Ağrınızı Hafifletecek Meyve Suları
Hızlı Kilo Verdiren En İyi Diyet Uygulamaları
Sağlıklı Bir Sabah Kahvaltısı, Diyet, Fitness
Kürtaj Nedir? Kürtajın Zararları Nelerdir?
Bademin Yararları?
Her Zaman Yemeniz Gereken 50 Sağlıklı Besin
İdrar Yolu Tıkanması Nedir?
Migrenin Nedeni? Tedavisi?
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.