Dünyaca Ünlü Türk Müzisyenleri ve Kısaca Hayatları

Dünyaca Ünlü Türk Müzisyenleri ve Kısaca Hayatları

Türk klasik müzik piyanisti, bestekar. Yazar ve müzikolog Ahmet Say’ın erkek çocuğudur. Piyano eğitimini Ankara’da Mithat Fenmen ve Kamuran Gündemir, Düsseldorf’ta David Levine’den almıştır.

Üç yaşındayken obuacı Ali Kemal Kaya ile ritmik jimnastik ve duyma alıştırmalarına başlayan Fazıl Say, bir sene sonra Mithat Fenmen’den aldığı piyano dersleriyle sevgiyi de içeren bir öğrenim sürecine girmiştir. Fenmen’le sekiz sene süren bu dönem, piyano, solfej ve kuramın yanı sıra, besteciliğe özendirme çalışmalarını ve konser podyumlarına ısındırma emelli küçük dinletileri kapsar. Mithat Fenmen’in 1982 seneninde vefat etmesi üzerine Ankara Devlet Konservatuarı’na giren Fazıl Say, ‘Özel Statü’ olarak nitelenen hızlandırılmış yoğun eğitim çerçevesinde Kamuran Gündemir ile piyano, İlhan Baran ile kompozisyon çalışmıştır. Gündemir, yorum kavrayışı gerektiren eserler üzerinde üst düzey bir değerlendirme ortamı yaratarak talebesini yetiştirmiş, İlhan Baran ise ona kompozisyon eğitiminin temeli olan teknik donanımları kazandırmıştır. Donanımların başlıcaları armoni, kontrpuan, form bilgisi, çözümleme, enstrümantasyon, orkestrasyon, antik modlar, Türk Müziği makamsal ve ritmik sistemleri, caz armonisi ve stil araştırmalarıdır. İlhan Baran, ayrı olarak modern müzik stilleri çalışması için Ertuğrul Oğuz Fırat’dan faydalanılmasını istemiş ve Fazıl Say, üç yıl Fırat’dan ders almıştır.

1987 yılında konservatuarı bitiren genç piyanist, Almanya’nın DAAD bursuyla bu ülkeye gitmiş, Düsseldorf Müzik Yüksek Okulu’nda AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’li piyanist David Levine’in talebesi olmuştur. Dünyanın önde gelen Schubert yorumcularından olan Levine, “Yaratıcı Yorumculuk” açısından örnek bir piyanisttir. Fazıl Say, piyanist kimliğiyle onu örnek almıştır.

2007 yıllarının nihayetinde yabancı bir gazeteye verdiği beyanatlarla gündeme gelmiştir. Say, AKP iktidarını açıkça tenkit etmiş, Cumhuriyet’in temel niteliklerinin tehlikede olduğunu, bundan kaygı duyduğunu söylemiştir. Say ayrıca müzik eğitiminin Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından önem vermediğine vurgu yapmıştır. 2007 yılı sonunda ayrıca bir ödül kazanmıştır.

2003 yılında, Sivas Kırımı’nda hayatını kaybeden Metin Altıok için yazdığı ağıttan tam sahneleneceği gün, IKSV tarafından kimi bölümlerin çıkarılmasına son derece sinirlenmiştir. IKSV Müzik Şenliği’ nde bulunmak istememesinin nedeni olarak bunu göstermektedir.

 

Tunç Ünver İle ilgili Bilgiler

Türk keman sanatçısı. Müzikle ilgilenmeye beş yaşında başladı. Ankara Devlet Konservatuvarı’nda keman ve kuram dersleri aldı. Becerili çocuklara yurtdışında öğrenim imkanı sağlayan 6660 sayılı yasa ile 1965’te devlet bursuyla Fransa’ya gönderildi. Paris Milli Konservatuvarı’nda Marcel Debot, Gabriel Bouillon, Zino Francescatti ve Arthur Grumiaux ile keman, Henry Challan ile armoni, Jacgues Fevrier ile oda müziği çalıştı. Konservatuvarı bitirdikten sonra Cziffra Vakfı’nın “Üstün Yorumcu” ödülünü aldı. Genevieve Joy-Dutilleux ve Jacques Fevrier gibi tanınmış kişi piyanistler eşliğinde resitaller verdi. Paganini’nin 1. Keman Konçertosu’nun Türkiye’de ilk kez seslendirilmesini gerçekleştirdi. Fransa’nın önde gelen müzik merkezlerinde, ayrı olarak Danimarka, Almanya, Avusturya, Romanya ve Kıbrıs’ta sanatını icra etti. Fransa’da açıkladığı konçertolar üzerine Le Figaro ve Midi Libre gibi medya uzuvlarından övgü aldı. Gstaad Şenliği’nde Yehudi Menuhin için özel bir resital sundu, 1977’de Bükreş’te yapılan “Avrupalı Müzikçiler Şenliği”ne katıldı.

 

Erman Verda’nın Hayatı

Türk piyanist. Müzik öğrenimine İstanbul Belediye Konservatuvarında başladı. Rana Erksan ve Ferdi Statzer’in talebesi oldu. Kısa vakitte üstün kabiliyetini belli etti ve fevkalade kabiliyetli çocuklar için çıkartılmış olan 6660 sayılı yasa uyarınca 1957 seneninde Paris’e gönderildi. Paris Konservatuvarında piyano öğrenimini sürdürdü ve Lucette Descaves’in talebesi oldu. Okulunu birincilikle bitirdi. Kariyerini geliştirmek emeliyle ayrı olarak tanınmış kişi piyanist ve pedagog Lazare-Levy ile çalıştı.

Noel Gallon’dan armoni ve kontrpuan dersleri aldı. Paris’te bulunduğu müddet içinde başarılı konserler verdi. Yurda döndükten sonra Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde bir hayli piyano konçertosunu seslendirdi, bazılarının Türkiye’de ilk seslendirilişini gerçekleştirdi.

1963 Kasım ayında Marguerite Long-Jaques Thibaud Beynelmilel Piyano Konkuru’nda Paris şehiri ödülünü kazandı. 1965’de Kanada Beynelmilel Piyano Yarışması’nda ikincilik kazandı. 1971’den sonra, dünyanın ehemmiyetli müzik merkezlerine misafir sanatçı olarak çağrı edildi ve konserler verdi. Rudolf Serkin tarafından Malboro Şenliğine çağrıldı. Müzik merkezlerindeki ünlü orkestralar eşliğinde konçertolar çaldı. Belgrad, Paris, Montreal ve Bükreş’te başarılar kazandı.

1971 yılında Devlet Sanatçısı unvanı aldı. Bu arada Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın solist sanatçısı olan Erman, orkestranın Avrupa turnelerine birçok defa katılmış ve verdiği konserler dış basında övgüyle karşılanmıştır.

İdil Biret’in Özgeçmişi

Türk piyano sanatçısı. Müziğe olan alakası iki yaşında başlayan İdil Biret, dört yaşında Bach’ın prelüdlerini çalmaya başladı. İlk derslerini Mithat Fenmen’den aldı. 1948 yılında, daha yedi yaşındayken, ikinci reisicumhur İsmet İnönü, Biret’in ülke dışında eğitiminin gereksinimlerinin karşılanması için TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’ye bir öneri sundu. Bu teklif neticeninde İdil Biret için özel olarak çıkartılan yasa, “Mükemmel Çocuklar Yasası” olarak bilinir. Bu kanun çerçevesinde eğitimi için ailesiyle beraber Paris Konservatuarı’na gönderilen Biret, burada 20. asrın ehemmiyetli pedagoglarından Nadia Boulanger ile çalıştı. Sekiz yaşında Paris Radyosu’nda ilk konserini verdi. Fransız piyanist Alfred Cortot’dan dersler aldı. İdil Biret’ten ömrü süresince “en değerli talebem” olarak söz eden hocası Alman piyanist Wilhelm Kempff, onunla müzikal ilişkisini] hayat boyu sürdürdü. Biret, 11 yaşındayken Kempff ile Mozart’ın İki Piyano İçin Konçertosu ‘nu Paris Champs-Elysees Tiyatrosu’nda çaldı. Ara ara Kempff’in Positano’da verdiği usta sınıflara katıldı. Kempff’in 90. yaşı için tertip eden konserde çaldı.

Biret, Paris Milli Konservatuarı’nı yüksek piyano, eşlikçilik ve oda müziği dallarında birinci olarak bitirdiğinde 15 yaşındaydı. 16 yaşından itibaren çeşitli Dünya sahnelerinde bulundu. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk konserini 21 yaşında, Rachmaninoff’un Üçüncü Piyano Konçertosu’nu çalarak Erich Leinsdorf idarenindeki Boston Filharmoni Orkestrası ile gerçekleştirdi. İlk Rusya turnesini piyanist Emil Gilels’in çağrısı üzerine yaptı ve bu ülkede büyük muvaffakiyet kazandı. Yıllar içinde bu ülkede yüze yakın konser verdi. Biret beş kıtayı kapsayan konserlerinde Atzmon, Copland, Kempe, Keilberth, Sargent, Monteux, Fournat, Leinsdorf, Pritchard, Scherchen, Rozhdestvensky, Mackerras gibi tanınmış kişi şeflerle çaldı; Montreal, Berlin, Montpellier, Nohant, Royan, Dubrovnik, Atina, Ankara ve İstanbul şenliklerine katıldı. Boston Symphony, Orchestre National de France, Orchestre Suisse Romande, London Symphony, Leningrad Philarmonic, Leipzig Gewandhaus, Dresden Staatcapelle, Tokyo Philarmonic, Sydney Symphony ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde Dünya’nın her yerinde konserler verdi.

Kraliçe Elisabeth (Belçika), Van Cliburn (AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ), Busoni (İtalya), Liszt (Almanya) gibi bir hayli beynelmilel piyano yarışmasında jüri azalığı yapan İdil Biret’in aldığı ödüller arasında “Lili-Boulanger” (Boston), “Harriet Cohen/Dinu Lipatti” (Londra), Polonya hükümetinin “kültür liyâkat” ve Fransız hükümetinin “Chevalier de I’Ordre National de Merite” nişanları da bulunmaktadır. İdil Biret, 1971 seneninden beri devlet sanatçısıdır.

Hüseyin Sermet İle ilgili Bilgiler

Türk piyanist ve bestekar. Hüseyin Sermet küçük yaşlardan itibaren Cazın İçinden isimli kitabın yazarı olan babası Cüneyt Sermet ile müzik dolu bir hanede büyüdü. 1965 seneninde Ankara Devlet Konservatuvarı’na kabul edildi ve Ahmed Adnan Saygun, Ulvi Cemal Erkin ve Ferhunde Erkin’in talebesi oldu. 1968 seneninde Mükemmel Çocuk Yasası ile Türk Hükümeti tarafından eğitimini sürdürmek üzere Fransa’ya Paris Konservatuvarı’na gönderildi. Paris Konservatuvarı’nda piyano, oda müziği, kontrpuan ve müzik tahlili dallarında birincilikler alarak mezun oldu. Olivier Messiaen ile bestecilik, Thierry de Brunhoff ve Nadia Boulanger ile piyano çalıştı. Daha sonra Londra’da Maria Curcio ile çalışmalarına devam ederek eğitimini bitirdi.

Emeç Mehveş’in hayatı

Piyanist, pedagog, eğitimci. Müteveffa basın mensubu Çetin Emeç’in kızıdır. Salzburg’taki “Hochschule für Musik und Darstellende Kunst-Mozarteum” dan 1988’de mezun olmuştur. 2004 seneninden bu yana Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde öğretim azasıdır.

Yurtiçi ve yurtdışı (Avusturya, Almanya, İspanya, Yunanistan, İrlanda, İngiltere) konserler, resitaller vermiş, özel projeler (Sertab Erener, Yavuz Bingöl), ve beste çalışmaları (enstrümantal ve sözlü yapıtlar) yapmaktadır.

Yeşim Gökalp’ın tanıtımı

1966 seneninde İzmir de doğdu. İlk piyano derslerini Erdoğan Okyay dan aldı. 8 yaşında Ankara Devlet Konservatuar ı piyano bölümüne girerek Prof. Ayşe SAVAŞIR ın talebesi oldu. 1982 / 1983 öğretim seneninde sınıf atlayarak yüksek devresinden pekiyi dereceyle mezun oldu. Aynı sene devlet bursu kazanarak Almanya da öğrenimine başladı. Önce Hannover Müzik Akademisinde Prof. B. Ebert ile çalıştı, daha sonra Köln ve Detmold Müzik Akademilerindeki öğrenimini Prof. G.Ludwig ve W.Kassebaum ile bitirerek 1990 seneninde sanatta olgunluk diploması aldı (Master). Amadeus Quartett ile Oda Müziği çalışmaları yaptı. Ve Köln Yüksek Müzik Akademisinden Oda Müziği Diploması aldı. Prof. G. Ludwig Prof. Dr. Jürgen Uhde nin ve Prof. Renate Kreitschmar Fischer ın yaz kurslarına katıldı. İlk konserini 16 yaşında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde veren sanatçı yurtiçi konserlerinin yanı sıra İsviçre, Avusturya, Almanya, Fransa ve Rusya Federasyonunun çeşitli şehirlerinde konser ve resitaller verdi. Şu ana kadar Türkiye de Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul, İzmir, Adana, Bursa Devlet Senfoni Orkestraları Eskişehir Belediye ve Üniversite nin Senfoni Orkestrası ayrı olarak Orkestra Akademik Başşehir ile konserler vermiş, ayrı olarak ODTÜ Sanat Şenliği Sevda CENAP And Müzik Şenliği, Bodrum Beynelmilel Sanat Günleri, 1. Kıbrıs Lefke İnternasyonal Müzik Şenliği ve Münster Karadeniz Ülkeleri Şenliğine katılmıştır.

Tuncay Yılmaz’ın başarıları

Beynelmilel başarılarıyla tanınan keman solistimiz Tuncay Yılmaz İzmir’de doğdu. Ailesinin ilk müzisyeni olan Yılmaz, çocukken İzmir’de başladığı ve Ankara Devlet Konservatuvarı’nda devam ettiği yüksek keman eğitimini birincilikle bitirdi; ve solist olarak ilk konserini daha talebe iken Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde Hindemith’in Keman Konçertosu’nu Türkiye’de ilk sefer açıklayarak gerçekleştirdi. Lisans üstü eğitimine Alman Devlet Bursu (DAAD) ile Almanya’da devam eden Yılmaz, Freiburg ve Saarland Yüksek Müzik Okulları’nda solistlik sınıflarına kabul edildi; ve bu ülkede “Sanatta Yeterlilik” ve “Solist” ünvanı taşıyan diplomaları aldı.

Avrupa’daki öğrenim senelerinde Almanya Louis Spohr Keman yarışması’nda “En iyi Schumann Yorumcusu” ödülünü, Dünya Mozart Senesi’nda Mozart’ın 5. Keman Konçertosu yorumundan dolayı Saarland Üniversitesi “Mozart Özel ödülü”nü kazandı. İsviçre-Tibor Varga ve Berlin-Mendelssohn Yarışmalarında finalist oldu.

Aralarında Sofya Filarmoni Orkestrası, Moskova Senfoni Orkestrası, Stuttgart Oda Orkestrası,Moskova Musica Viva Oda Orkestrası, Saarland Radyo Senfoni, BBC Concert Orchestra, West Virginia Symphony ve Tüm Türk Senfoni Orkestralarının da bulunduğu bir çok orkestra eşliğinde konserler verdi. İdil Biret, Gustav Rivinius, Alexander Rudin, Wolfgang Emanuel Schmidt*, Jiri Barta, Ludmil Angelov, Wolfram Schmitt Leonardy*, Tedi Papavrami gibi tanınmış kişi müzisyenlerle çaldı; ve sürekli piyanisti Robert Markham eşliğinde Ankara,Berlin, İstanbul, Monte Carlo (Salle Garnier), Frankfurt, Londra, Köln, Abu Dahbi, Toledo, Valencia, Boston, Chicago ve New York (Carnegie Hall) gibi dünya şehirleri ve sanat merkezlerinde sayısız resitaller verdi.

Erden Bilgen’ın özgeçmişi

Müzik eğitimine Cilavuz Köy Enstitüsü müzik öğüretmeni olan babası Selim Bilgen ve Cemal Cimcoz ile başlayan Erden Bilgen, 1964 seneninden itibaren İzmir Devlet Konservatuvarı’nda Hermann Neuling ve Hans Nicolai ile beş sene trompet, Andre Sommer ile müzik kuramı, 1969/71 seneleri arasında da Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Jean Claude Bayeaux ile trompet, Erçivan Saydam ile armoni ve kompozisyon çalışarak mezun oldu.

1971/78 seneleri arasında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda trompetçi olarak çalıştı. Bu dönemde,bir hayli tv ve radyo proğramında CSO ile Batı, Türk Halk ve Muasır, Cinuçen Tanrıkorur ve Erol Sayan ile beraber Klasik Türk, çeşitli müzik grupları ile de Pop ve Caz müziği bestelerini seslendirdi.

1978 seneninde Rheinische Musikhochschule Düsseldorf’ta Prof.R.Lodenkemper ile trompet üzerine master çalışması yaptı ve ayni okulda Prof.W.Trommer’in orkestra şefliği derslerine katıldı. 1979/89 seneleri arasında Almanya’da çeşitli orkestralar ile çaldı, müzik okullarında ders verdi. Alman muasır müzik grubu “Avance” ile beraber yeni yapılmış bestelerin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi.Ülke dışında yapılan enstruman seminerlerinde, “üfleme tekniği” ve “yapıtların yorumu” üzerine yapılan çalışmalarda tüm bakır enstrumanlara başkanlık etti.

1985 seneninde Freiburg Caz Okulu’nun kurucu azası olarak görev aldı ve ayni okulda trompet dersi verdi.

1991 seneninde sanatçıya Kültür Bakanlığı tarafından Solist Sanatçı (Devlet Solisti) ünvanı verilmiştir.

Gülgün Akagün Sarısözen’in yaşam öyküsü

Viyolonsele; Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Nusret KAYAR’ın öğrencisi olarak başladı, viyolonsel yüksek bölümünden 1978 yılında pekiyi derece ile mezun oldu. Aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve TRT Ankara oda Orkestrası’na girdi. Bir süre Ankara Devlet Konservatuvarı’nda öğretmenlik yaptı.

1980 yılında başladığı solistlik faaliyetlerini ara vermeden olarak sürdürerek, çeşitli orkestralar eşliğinde yerli ve yabancı şeflerle birlikte birçok konser ve resital verdi, pozitif kritikler aldı.

1982 yılında İstanbul’da tertip eden viyolonsel yarışmasında ikincilik ödülünü kazandı.

1985 yılında kurdukları “Anadolu Yaylı Sazlar Dörtlüsü” ile birlikte yurt içinde ve yurtdışındaki belli başlı sanat merkezlerinde birçok konser yaptı.

Solistlik çalışmaları ile birlikte CSO’ndaki Viyolonsel Grup Şef Yardımcılığı görevini onsekiz yıl sürdürdü. 1996 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’na solist sanatçı olarak atandı.

Hali hazırda ÇDSO’daki solistlik görevi ile birlikte, Anadolu Dörtlüsü ile oda müziği çalışmalarını sürdürmekte, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde öğretmenlik yapmaktadır.

Burçin Büke’nin hayatı

Türk piyano sanatçısıdır. İlk piyano derslerini müzisyen olan babasından aldı. Halk önünde ilk konserini on yaşındayken verdi. 1977’de açılan “Mükemmel Çocuk” imtihanını kazanıp Prof. Mithat Fenmen ile piyano, Prof. İlhan Baran ile de teori ve kompozisyon çalışmalarını sürdürdü.

1979 yılında Sofya Müzik Şenliği’nde Türkiye’yi temsil etti. 1982’de Ankara Devlet Konservatuvarı’nın Yüksek Bölümü’nü bitirdikten sonra açılan devlet bursuyla Almanya’nın Hannover şehrinde Müzik Akademisi’nde okumaya hak kazandı. Burada sırasıyla Prof. Ebert, Göctzke, Szidon, Plagge ile çalıştı. 1984-1989 yıllarında solist ve oda müziği sanatçısı olarak Hannover Yeni Müzik Şenliklerine katıldı. 1992 yılında Hannover Müzik Akademisi’nin solistlik imtihanını başarıyla bitirdi. Londra’da Prof. Benjamin Kaplan ve İtalya’da da Prof. Marvulli ile özel olarak çalıştı. Uluslararası Lanciano Piyano Yarışması’nda birincilik aldı. Ayrıca Craydon ve Bilbao yarışmalarında ödüller kazandı.

1993 yılında Berlin’de kurulan Color of Music Oda Orkestrası’nın solist ve kurucularındandır. Sanatçı Kuzey Almanya Radyo Oda Orkestrası, Langenhagen Şenlik Orkestrası, Lanciano Şenlik Orkestrası, Hannover BigBand Orkestrası ile turneler yapmıştır. Almanya’da Braunschweig, Bremen, Osnabrück şenliklerinde başarılı konserler verdi ve çok olumlu kriterler aldı. Almanya dışında Fransa, İngiltere, İtalya, Yunanistan, Bulgaristan, Avusturya, İsrail, Hollanda, Mısır, İsviçre’de de konserler verdi.

1996 yılında Londra’da Steinway Sons sanatçısı oldu. 1994-1998 yılları arasında Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın, 1998’den itibaren İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın solist sanatçısı oldu.

Tevfik Kolaylı’nın özgeçmişi

Tevfik Kolaylı veyahut yaygın bilinen isimiyle Neyzen Tevfik, taşlamalarıyla tanınan Türk neyzen ve şairdir. Taşlama kitaplarının yanı sıra, çeşitli taksimler ve saz semailerinin bestecisi olarak da bilinir.

Osmanlı döneminde istibdata karşı, Cumhuriyet yıllarında ise devrimlere karşı gelenlere karşı hicvini kullanmış; haksızlığa, yolsuzluğa ve yozlaşmışlığa karşı şiirler yazmıştır. Birçok defa gözaltına alınmış, fakat kısa süre sonra serbest bırakılmıştır.

Bektaşi dergahına üye olmuş, hayatının büyük bölümünü İstanbul’da çeşitli hanlarda geçirmiştir. Son zamanlarında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde kendine ayrılan 21. koğuşta kalmıştır. 1930’larda kısa süreyle kendine bağlanan aylık haricinde düzenli bir geliri olmamıştır ve hayatı boyunca sara nöbetleri ile uğraşmıştır. Bu arada rakı başta olmak üzere çok fazla içki içtiği bilinmektedir.

Leyla Gencer’in sanat hayatı

Türk opera sanatçısı. 20. asrın en ehemmiyetli sopranolarından birisi olarak görülür.

Batı ülkelerinde “La Diva Turca”, “La Gencer”, “La Regina” olarak ün yapan; Milano, Roma, Napoli, Venedik, Viyana, Paris, San Francisco, Köln, Buenos Aires, Londra, Rio de Janerio, Bilbao, Chicago’da sanatını dinleten; Lucia’nın, Norma’nın, Lady Macbeth’in, Queen Elizabeth’in, Filoria Tosca’nın, Lucrezia’nın, Madam Butterfly’ın, Alceste’nin, Aida’nın, Violetta’nın, Leonora’nın “Leyla la Turca”sı soprano Leyla Gencer, hem elit opera sahnelerinde hem resitallerinde hayranlık uyandırmış sanatçılardandır. Opera repertuarı 23 bestecinin 72 eserini kapsamıştır. Gencer, T.C. Devlet Sanatçısıdır.

 

Suna Kan’ın tanıtımı

Türk keman virtüözü. “Mükemmel Çocuk” olarak becerisi küçük yaşta saptayan sanatçı; Türkiye’nin en iyi keman virtüözlerinden birisi olarak tanındı; uzun yıllar Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda solist ve başkemancı olarak görev yaptı. 1971’den bu yana “devlet sanatçısı” ünvanını taşır.

Okay Temiz ile ilgili bilgiler

Türk caz sanatçısı. Türk müziği konusunda ilk bilgilerini, musiki eğitimi almış annesinden edindi. Annesinin desteği ile Ankara Klasik Müzik Devlet Konservatuarında vurmalı çalgılar ve timpani eğitimi aldı. 1955’te profesyonel müzik yaşantısına başladı. 1957-1959 yıllarında Tophane Sanat Enstitüsü’nde eğitimini sürdürdü.

1959-1967 yılları arasında dans müziği orkestralarında çeşitli programlar yaptı. 1967’de Ulvi Temel orkestrası ile birlikte Avrupa’da dans lokallerinde çalıştı. İsveç’te trompetçi Maffy Falay ile tanıştı ve “Sevda” grubunu kurdular. Bir başka trompet ustası Don Cherry ile birlikte şenlikler, konserler ve plaklar yaptı. Afrikalı basçı Johnny Dyani’nin de gruba katılmasıyla New Hemsher kolejinde dersler verdiler.

1974 yılında kurduğu İsveç-Türk caz grubu Oriental Wind ile, batı orijinli enstrümanların yanı sıra Türk enstrümanlarını bir araya getirerek enteresan bir sentez yarattı. Temiz, 1990 yılına kadar İsveç’teki çalışmalarını sürdürdü. Avrupa, Hindistan ve Amerika turları, konserler, albüm çalışmaları yaptı, seminerler verdi. 1993 yılından sonra çalışmalarını Finlandiya’da sürdürdü.

Selanik, Atina, Barselona, Budapeşte, Zürih, Ljubliana, Amsterdam, Rotterdam, Lahey, Lizbon gibi Avrupa şehirlerinde Türk ve dünya ritimlerini tanıtım programları, seminerler tertip etti. Ayrıca Kültür Bakanlığı Türk Müziği topluluğunda kadrolu sanatçısı olarak İstanbul, Ankara ve İzmir’de konserler verdi.

1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

Mercan Dede’nin özgeçmişi

Dünyaca ünlü Türk neyzen, besteci, yapımcı ve DJ. Sufi müziğini etnik enstrüman ve sanatçılarla zenginleştirip, elektronik müzikle harmanlamıştır. Susheela Raman, Dhafer Youssef, Sheema Mukherjee, Azam Ali, Ceza ve Hugh Marsh gibi isimlerle çalışmıştır.

Mercan Dede, Türk Tekno müziği sanatçısı ve neyzen, DJ. Arkın Ilıcalı, 1966 yılında Bursa’da dünyaya geldi. Ney, bendir, panflüt, davul ve vokal sanatçısı olma yolunda müzik eğitimini ananesel yollardan tasavvuf müzik ustalarından aldı. Öğretmenleri arasında Usta Nezih Uzel ve ney sanatçısı Ömer Erdoğdular sayılabilir. Ayrıca sanatçı, ebru sanatını öğrendiği büyük ney üstadı Niyazi Sayın’dan da fazlasıyla etkilendi.

Ebru sanatını eğitmen olarak Concordia Üniversitesi’nin Studio Arts programında devam ettiren Mercan Dede, 1997 yılında Kanada’ya göç etti. Kanada’da güzel sanatlar üzerine lisans ve yüksek lisans eğitimini bitiren Mercan Dede aynı üniversitede başladığı öğretim azalığına, müzik çalışmalarının ağırlık kazanması nedeniyle kısa bir süre önce ara verdi. Hayatını Kanada Motreal’de ve İstanbul’da devam ettirmektedir. O yıldan bu yana fark Sufi gruplar ile Avrupa, Kanada, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Türkiye’de müzik çalışmalarına devam eden sanatçı, The University of Saskatchewan’da Profesör David Kaplan ile dünya müziği üzerine çalıştı. Candan Erçetin’in Fransızca söylediği şarkısı olan Parole, Milord ve Şehir (şarkı) (sadece Arapça ilahisini) şarkılarını, Ceza’nın İblis ve Âb- ı Nafi şarkılarını besteletmiştir. Mercan Dede, 2004’ün Ağustos ayında Candan Erçetin ve Ceza’nın şarkısı olan Şehir’in video klibi için Almanya’nın Hamburg şehrine gitmiştir. Ayrıca, MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’in 24 Temmuz 2006 tarihinde yenilenen İlköğretim 7. Sınıf Müzik dersi müfredatında bulunmuştur (Birim 1: Anadolu ve Müziğimiz – MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İlköğretim 7. Sınıf Müzik dersi müfredatı).

Şunları da beğenebilirsin:

Burçların Tarihleri ve Özellikleri, Burç Yorumları
En çok sevilen ve en çok aranan Melodika Notaları
Dambıl Çalışma Programı, Dambıl ile Resimli Vücut Geliştirme Programı
Tabii afetler nelerdir, tabii afetler ile ilgili bilgi
Fisyon ve Füzyon nedir?
İstanbul Metro ve Metrobüs Hatları, Metrobüs Durakları, Metro durak isimleri
Voleybol oyun kaideleri, nasıl oynanır, alan ölçüleri
Son yasaya göre Yurtdışından Türkiye'ye Araç Getirme Konusu
Vücutta uzuvların yeri, uzuvların yerleri ve görevleri
Polis silahı gencin başına dayayarak gözaltına aldı haberi
Aslanlar İle ilgili Genel Bilgi
En çok seçenek edilen erkek bebek isimleri
Yurtiçi Kargo Ankara şube isimleri, şube adresleri ve telefon numaraları
İstanbul'da Cumartesi günü açık olan PTT Şubeleri
Miting alanlarını sallayan seçim şarkıları
"Bir gün önce Yarın Olsaydı Bugün Perşembe Olurdu." Diyen Adam Bu Sözü Hangi Gün Söylemişt...
Kombi Bakımı Kaç Yılda Bir Yapılır?
Turşu Nedir ve Nasıl Kurulur?
Dünya Kaç Günde Yaratıldı?
İnsan Kaç Gün Aç Yaşayabilir? Kalabilir?
İnsan Susuz Kaç Gün Yaşayabilir?
İnsan Uykusuzluğa Kaç Gün Dayanabilir?
Uçak Biletinizi 3 Saat Öncesine Kadar İptal Edebilirsiniz
Ankara PTT Çalışma Saatleri, Cumartesi Açık Ptt
Kargo Çalışma Saatleri Hafta İçi - Hafta Sonu
Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Çamaşır Makinesinin Parçaları Megep Su Jeti Devre Şeması
Nasıl Para Biriktirilir?
Askere Giderken Alınması Gerekenler Liste
İstanbul Eczane Telefon ve Adresleri
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.