Diş Sağlığınız İçin Önemli Püf Noktalar

Diş Sağlığınız İçin Önemli Püf Noktalar

Yemek Yedikten Sonra Dişlerinizi Hemen Fırçalamayın

Yemek yeme esnasında dişleriniz üzerinde oluşan besilenlere ait asitler oluşur. Şayet dişlerinizi yemekten sonra hemen fırçalarsanız bu asitler ağızınızda dağılır ve dişlerinizde zayıflığa yol açar. Uzmanlar dişlerinizi yemek yedikten en az 1 saat sonra fırçalamanızı öneriyorlar.

 

Dişlerinizi Çok Uzun Müddet Fırçalamayın

Dişlerimi ne kadar çok fırçalarsam o kadar sıhhatli olur düşüncesi tamamiyle yanlıştır. Yapılan araştırmalara göre dişler 2 dakikadan fazla ve  fırçalandığında dişlere zarar verdiğini söylüyor. Dişlerinizi günde en az 1 sefer (önerilen 2 kez) iki dakika müddetle sert olmadan fırçalayınız. İdeal bir diş temizliği için diş ipi kullanmayı unutmayınız.

 

Diş Macununuzu Su ile Islatmayın

Bir çok kişi diş fırçalamaya başlamadan önce diş macununu ıslatır, bu çok yanlıştır. Diş macunu su ile ıslatıldığında içerisindeki etken maddesini kaybeder. Doğru kullanım diş macununu ıslatmadan ve takriben bir leblebi büyüklüğünde sıkarak kullanmaktır.

 

Elma Sirkesiyle Gargara Yapabilirsiniz

Sabahları dişlerinizi fırçalamaya başlamadan önce elma sirkesi ile gargara yapıp daha sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Bu işlem dişlerinizde bulunan kirlerin gittikçe kaybolasına, dişlerinizin daha fazla beyazlamasına ve dişlerinizdeki mikropların yok olmasına yardım edecektir.

 

Gıdalarla Dişlerinizi Temizleyebilirsiniz

Dişlerinizi yediğiniz gıdalarla da temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz ? Yemek aralarında patlamış mısır, kereviz ve çiğ havuç tükettiğinizde dişlerinizde mekanik bir temizlik sağlanacaktır. Bilhassa Elma natürel diş macunu olarak geçmektedir.

 

Yemeklerinizi Peynir ile Sonlandırın

Ayran içmek, süt tüketmek ve peynir yemek, yemek sonrasnıda diş üzerinde oluşan zarar veren asidin tesirlerini önlemede yardımcı olur. Ph düzeyini kontrol ettiğinden dişleriniz için natürel bir kalkan oluşturacaktır.

İkaz: Sitemizde yer alan yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler yalnızca genel bilgilendirme emellidir. Bu bilgiler giderek geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler asla doktor kontrolünün yerini alamaz, doktor kontrolü ve rehabilitasyonu yerine kullanılamaz, şahsi teşhis ve rehabilitasyon yolunun seçimi için değerlendirilemez. Uzmana müracaat etmeden şuursuz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir uzvunuza zarar verebilir. Sıhhatinizle alakalı vaziyetlerde lütfen uzman bir doktora müracaat ediniz. Sitemiz, uzman bir doktora müracaat edilmeden yapılan rastgele bir uygulamadan doğabilecek zarardan mesul tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır.

Şunları da beğenebilirsin:

Apandist belirtileri, apandist ne tarafta?
Baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısı nasıl geçer?
Resimli Pilates Hareketleri, Hareketli Resimlerle Pilates Topu Kullanımı
Gıda Zehirlenmesi Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Mantar Zehirlenmesi, Belirtileri ve Rehabilitasyonu
Gıda Zehirlenmesi konusunda ayrıntılı bilgiler
Endoskopi nedir?
Anne Sütü Nasıl Kesilir, Bebek Anne Sütünden Nasıl Ayrılır?
Kulak ağrısına ne iyi gelir, Kulak Ağrısı için neler yapılmalı
Boğazda yutkunma zorluğu, yutkunma zorluğunun nedenleri
İnsan Kaç Gün Aç Yaşayabilir? Kalabilir?
İnsan Susuz Kaç Gün Yaşayabilir?
Oruç tutmak ömrü uzatıyor
B12 Demir Eksikliği, Kansızlık İçin Yararlı Yiyecekler
Dondurulmuş Et ve Et Ürünlerinin Çözdürülmesi
Kahvaltıda Tüketeceğiniz En Sağlıksız 7 Gıda
Kış Aylarında C Vitamini ve Faydaları
Sarkık kollar nasıl sıkılaşır?
Sağlıklı Hamilelik Geçirmeniz İçin 15 Temel İpucu
Migren Ağrınızı Hafifletecek Meyve Suları
Güzel Saçlar ve Ciltler İçin Neem Yağının Yararları
Sıcak Suyla Banyo Yapmanın Yararları
İstanbul Hastaneleri Telefon ve İletişim Bilgileri
Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir? Kürü Nasıl Yapılır?
Portakalın Faydaları?
Vücudunuzunu Dinleyin ve Hastalıklarınızı Öğrenin
İdrar Yolu Tıkanması Nedir?
Sağırlık Nedir? Nasıl Olur?
Kısırlık Nedir ve Nedenleri? Kısırlığın Tedavisi?
Prostat Nedir? Prostat Neden Olur?
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.