Chemex ile Kahve Demleme Tekniği

Chemex ile Kahve Demleme Tekniği

Peter J. Schlumbohm tarafından icat edilen chemex kahve demleme methodu, kum saatini andıran görüntüsüyle oldukça dikkat çekici. Bu demleme yöntemi sürahinin içerisine kağıt filtre yerleştirilerek iri kahve tanelerinin sıcak su ile demlenmesi ile gerçekleşiyor.

Ön bilgi:

Demleme Zamanı: 4 dakika
Bardak: 2
250 Gramlık Escobar Coffee Paketi: 16 Bardak
Öğütme Seviyesi: Orta – büyük arası
Tadım Karakteristikleri: Hafif içim

Gerekli Ekipman:

* Chemex
* Escobar Coffee (miktar ölçek kılavuzunda belirtilmiştir)
* Chemex Filtre
* Su ısıtıcı
* Öğütücü (tavsiye edilen)
* Tartı (tavsiye edilen)
* Zaman Ölçer
* Bardak
* Su (miktar ölçek kılavuzunda belirtilmiştir artı durulama)

Demlemeden Önce:

* En iyi sonucu alabilmek için kahve çekirdeklerini öğütülmemiş şekilde Escobar Coffee’den alınız ve kahvenizi demlemeden hemen önce içeceğiniz kadar öğütünüz. Eğer kahvenizi çok önceden öğütürseniz kahveye aromasını ve karakteristik özelliklerini veren bileşenlerin büyük bir miktarını kaybedersiniz. Eğer evde öğütücünüz yoksa Escobar Coffee’den az miktarda en taze şekilde alın.

* Karmaşık görünse de kahve demlerken tartı kullanmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Daha iyi sonuç için tahmini ölçüler kullanmak yerine aşağıda belirtilen ölçülere sadık kalınız.

* Kahve demlerken imkanınız varsa geleneksel su ısıtıcısı yerine kahve literatüründe kaz boynu (gooseneck) diye bilinen kettleları tercih ediniz.  Bu tarz kettlelar kahve demlerken suyun dökülme hızını ve suyu kahvenin neresine döktüğünüzü daha kolay kontrol edebilmenize yardımcı olacaktır.

Kahve 15g (2 yemek kaşığı) 30g (4 yemek kaşığı) 45g (6 yemek kaşığı)
Su 250ml 500ml 750ml

 

Adım Adım Demleme:

Adım 1: Suyu kaynayıncaya kadar su ısıtıcınızda ısıtın ve bir kaç dakika kadar bekleyin. Demleme için ideal su sıcaklığı 92-96 derece aralığındadır. Dolayısı ile kaynadıktan sonra 1-2 dakika beklemek suyun istenilen sıcaklığa düşmesini sağlayacaktır.

Adım 2: Chemex filtresini Chemex’in içerisine yerleştiriniz.

Adım 3: Sıcak su ile filtreyi durulayınız. Bu işlem filtrenin Chemex’e iyice yapışmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda kağıt filtre tadını ortadan kaldıracaktır. Bu işlemi tamamladıktan sonra Chemex’in içerisine akan suyu demlemeye başlamadan dökmeyi unutmayınız.

Adım 4: Önceden çekilmiş kahve kullanıyorsanız 5. adıma geçiniz. Kahve çekirdeklerinin miktarını porsiyona göre tartıp, orta-büyük arası öğütünüz. Referans için kahve öğütme kılavuzuna göz atabilirsiniz.

Adım 5: Öğüttüğünüz kahveyi filtrenin içine dökünüz ve hafifçe sallayarak eşit şekilde filtrenin içine yayılmasını sağlayınız.

Adım 6: Zaman ölçerinizi başlatınız ve kahve miktarının iki katı kadar ortadan başlayacak şekilde saat yönünde dışa doğru halkalar çizerek yavaşça kahveleri ıslatınız ve 30 saniye kadar bekleyiniz. Bu aşamaya ön demleme adı verilmektedir. Bu aşamada sıcak su kahve yatağınızın genişlemesine yardımcı olacak ve kahvenin içinde sıkışmış aromaları baloncuklar eşliğinde ortaya çıkaracaktır.

Adım 7: 30 saniye bekledikten sonra yine ortadan dışa doğru halkalar çizerek su eklemeye devam ediniz. filtrenin köşelerine dökmemeye çalışınız. Çok köşeye dökülen su kahve yatağında kanal açarak iyice demlenmeden geçmesine neden olacaktır. Suyu dökerken Chemex’in üstüne geçmemesine özen gösteriniz, geçerse kenarlardan taşma yapacaktır. Tartınızın göstergesi ölçek kılavuzunda kullandığınız miktara ulaşınca durunuz.

Adım 8: Demlenme sona erinceye kadar bekleyiniz. Demleme süresi 4 dakika olmalıdır. Eğer,  toplam demleme süreniz 4 dakikanın oldukça üzerinde ise muhtemelen kahveniz çok ince öğütülmüş,  3 dakikanın altında ise muhtemelen kahveniz çok kalın öğütülmüş demektir. Bir sonraki demlemenizde ufak dokunuşlar yaparak 4 dakikada demlemeyi hedefleyiniz. Demleme sona erince filtreyi atarak Chemex’ten bardağa servis ediniz.

Şunları da beğenebilirsin:

Turşu Nedir ve Nasıl Kurulur?
Kola ve gazlı içeceklerde kullanılan katkı maddeleri nelerdir? Sağlık açısında zararları nelerdir?
Nar Suyu ve Nar Çayı Faydaları?
Gıda Katkı Maddeleri
Oksijen İnsanı Yaşlandırır mı?
Dondurulmuş Et ve Et Ürünlerinin Çözdürülmesi
Kahvaltıda Tüketeceğiniz En Sağlıksız 7 Gıda
Fulton Diyeti: Yaza Hazırlık Diyeti
Tutkulu Kahve Çeşitleri
Türk Kahvesinin Yararları Nelerdir?
Zahter Nedir ve Nerelerde Kullanılır?
V60 ile Kahve Demleme Tekniği
Mokapot ile Kahve Demleme Tekniği
Syphon ile Kahve Demleme Tekniği
Starbucks Kahve Çeşitleri, Öneriler, Fiyatlar
Yemek Tarifi Paylaşarak Para Kazanmak
Biber Neden Acı ve ve yakıcıdır? Asidik mi, Bazik mi?
Migren Ağrınızı Hafifletecek Meyve Suları
Bira ile Yapabileceğiniz 15 İlginç Şey
Coca-Cola ile Neler Yapabilirsiniz?
Hızlı Kilo Verdiren En İyi Diyet Uygulamaları
Sağlıklı Bir Sabah Kahvaltısı, Diyet, Fitness
Vücuda Fazla Şeker Yüklemesi Zararı
Limonun Faydaları Nelerdir?
Bademin Yararları?
Portakalın Faydaları?
Her Zaman Yemeniz Gereken 50 Sağlıklı Besin
Kahvecilik, Nitelikli Kahve ve Üçüncü Dalga Kahvecilik
Dünyanın En Pahalı Kahvesi - Black Ivory Coffee
Kinoa Bitkisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,