Bitcoin Terimlerinin Anlamları

Bitcoin Terimlerinin Anlamları

Kripto paradan haberiniz yoksa veyahut Bitcoin maceranına yeni adım attıysanız Bitcoin Terimler Sözlüğü kafanızda ki sual işaretlerini gidermeye yardımcı olacaktır. Bu sözlükte bilinmesi başlangıçta yararlı olabilecek birkaç terim ve kavram üzerinde durulmuş olsa da sistemi tanımanız açısından öğrenmenizde yarar olacağını düşünüyorum.

Bitcoin Terimler Sözlüğü

Address : Bitcoin ağında ödeme yapmak ve ödeme almak için kullanılan Alfanumerik karakterler bütününe verilen isimdir. Taranabilir bir QR kod olarak kullanılabilir. Bitcoin’le size ödeme yapması için onlara vermeniz şart olan tek bilgidir. Örnek Adres: 1kqHKEYYC8CQPxyV53nCju3kk2ufpQqA2

Altcoin : Bitcoin’e alternatif olarak sunulan kripto para birimleri için kullanılan toplu isim. Litecoin, Feathercoin ve PPcoin; bunların hepsi birer altcoindir.

Anti Money Laundering : Legal olarak kazanılmış gibi görünmesini sağlamak için, yasaya aykırı yollardan ele geçirilen her türlü fonu dönüştüren insanları durdurmak için kullanılan terimdir. Yalnızca bitcoin ve Kripto para konusunda olmayıp tüm dünyada kara paranın aklanmasını engelleyen müesseseler bulunur. Türkiye’de Masak bu amaçla heyetmiştir.

Arbitraj : Piyasalardaki altın, gümüş, petrol gibi emtialar ile Bitcoin gibi kripto paralar dahil, ticarete konu olan tüm varlık ve enstrümanları kapsamına alan, varlıklar arasında eş vakitli olarak, değişik piyasa şartlarında (çeşitli borsalar arasında oluşan ücret farklılıklarından kar sağlamak emeliyle) alım satım işlemi yapmaktır.

ASIC : Bilhassa tek bir görevi yapmak için tasarlanmış silikon çipidir. Kendine mahsus işlevler üzerinde fiziksel irtibatlı komut takımları ile hareket eden bir işlemci sistemidir. ASIC’ler aynı işi yapabilecek genel kasıtlı işlemcilere göre daha ucuz ve daha hızlıdırlar. Bitcoinlerin çıkarılmasındaki SHA-256 karma meselelerini işlemek için dizayn edilmiştir.

ASIC Miner : Bitcoin madenciliği için yapılandırılmış, düşük elektrik tüketimi olan, yüksek imalat gücüne sahip, ASIC çip içeren ekipmanların genel isimidir.

Attack %51 : Kripto para madenciliğinde bir ağda imalat yapan tek bir madencinin yada bir grup madencinin üretim gücünün yarısından fazlasını yapar hale gelmesidir. Böylelikle teorik olarak işlemlerin ve üretimin bu kişi ya da gruba geçmesine kapı aralar. Bu güç miktarı onları teorik olarak ağdaki otorite yapar. O ağ üzerindeki tüm madencilerin bu gücü elinde bulundurana güvendiği var sayılır. Zira bu gücü elinde tutan aşağıdaki işlemleri yönetebilir. • Başkasınınki ile çakışan bir işlemi sistemden çıkartma, • Başka bir madencinin işleminin doğrulanmasını durdurma, • Üretilen Kripto Parayı ansızın çok kez harcama, • Diğer madencileri geçerli blokları çıkarmaktan alıkoyma.

Bitcoin : Simgesi ฿, kısaltması BTC olan sanal para birimidir.

Bitcoin Investment Trust : Bu özel ucu açık fon, bilhassa Bitcoin yatırımı yapar ve yatırımcıları ve paydaşlarının yerine Bitcoin’lerini güvenli bir şekilde gizlemek için teknolojik bir protokol kullanır. Bu fona dâhil olan insanlara, güvenli bir şekilde, kendi dijital paralarını gizlemek zorunda kalmadan ve satın almadan, Bitcoin yatırımı için bir yol sağlar.

BitPay : Sanal ya da gerçek işletmelerin Bitcoin ödemesi alabilmesini sağlayan teknik alt yapıyı sunan ödeme işlemci şirketidir.

BitStamp : Dolar karşılığı Bitcoin satın alabileceğiniz ya da satabileceğiniz popüler bitcoin borsası.

Block : Blok, blok zincirinde bekleyen bir hayli işlemi onaylayan ve içeren bir kayıttır. Takriben her 10 dakikada bir (bu müddet değişkendir), işlemleri içeren vasati bir yeni blok madencilik yoluyla blok zincirine ilave edir.

Block Chain Nedir?

Block Chain : Blok zinciri kronolojik sırada tüm Bitcoin işlemlerinin halka açık günlüğüdür. Blok zinciri bütün Bitcoin kullanıcıları tarafından paylaşılır. Bitcoin adreslerinin bakiyesini kontrol etmek için ve iki kat harcamayı önlemek için kullanılır.

Block Reward : Başarılı bir şekilde bir blok yaratan madenciye verilen ödüldür. Bu, mevzubahis kripto para birimi tarafından kullanılan siyasete bağlı olarak ve tüm bloğun zati başarıyla çıkarılıp çıkarılmadığına göre, bir para ve işlem fiyatları karışımı olabilir. Şu anda Bitcoin her blok için 25 bitcoin ödülü veriliyor. Blok ödül belli bir sayıda blok çıkarıldığında yarılanıyor. Bitcoin’de, eşik her 210,000 bloktur.

BTC : Bitcoin’ ler için para birimi kısaltmasıdır. Türk Lirasına TL deniliyor olması gibi.

Chargeback : Türkçe’ye ters ibraz olarak çevrilen chargeback kredi kartı veya paypal ile ödemesi yapılan ancak karşılığında alınması gereken mal veya hizmeti hiç veya gereği gibi alınmaması sebebiyle ödenen paranın alakalı kredi kartına iade edilmesi işlemine verilen isimdir.

Client : Bir masaüstü, dizüstü bilgisayar ya da mobil alet üzerinde çalışan yazılım programıdır. Bu yazılım ağa bağlanır ve her türlü işlemleri iletir. Ayrı olarak bitcoin cüzdan içerebilir.

Coinbase : Coinbase tüccarlar için ödeme işleme hizmetleri sunan ve borsalardan Bitcoin satın almak için bir aracı olarak görünen bitcoin cüzdan hizmet alt yapısı şirketi.

Confirmation : Bir işlemin ağ tarafından doğrulanmış olduğu ve geri döndürülme ihtimalinin düşük olduğu mananına gelen işlemdir. Bir onaylama yeterince güvenlidir. Yeniden de daha büyük miktarlar için (örneğin 1000 TL ve üstü) ansızın fazla onay istenebilir. Her onay, sistem yoğunluğuna göre 5 dakikadan 30 dakikaya kadar vakit alabilir. “Üç onay” çoğunluk tarafından kabul gören işlem sayısıdır. Her yeni onaylama ters tepme rizikonunu kat kat düşürür. Her onay, işlemin doğruluğunun tekrar teyidi mananına gelir.

Cloud Mining : Madencilik faaliyetini internet üzerinden kiralanan makineler yardımıyla yapma işlemine verilen isimdir. Cloud Mining yapabileceğiniz en ehemmiyetli siteler Genesis Mining ve HashFlare‘dır.

CPU : Bilgisayarın işlemcisidir.İlk günlerde bunlar Bitcoin madenciliğinde kullanıldı, fakat artık zorluk düzeyi yükseldiği için kullanılmamaktadır. Bir takım yeni kripto paraların madenciliğinde kullanılmaktadır.

Cryptocurrency : Kripto para birimi, kriptografiye dayalı matematiksel problemleri çözerek üretilen dijital data.

Cryptography : Kriptografi, saklılık, kimlik denetimi, bütünlük gibi bilgi güvenliği kavramlarını sağlamak için çalışan matematiksel metotlar bütünüdür. Bu metotlar, bir bilginin mesajımı sırasında karşılaşılabilecek aktif veyahut pasif ataklardan bilgiyi -dolayısıyla bilgi ile birlikte bilginin göndericisi ve alıcısını da- savunma emeli güderler. Bir başka söylemle kriptografi, okunabilir vaziyetteki bir bilginin istenmeyen taraflarca okunamayacak bir hale dönüştürülmesinde kullanılan tekniklerin tümü olarak da gösterilir. Bitcoin işlemlerini doğrulamak ve güvenliğini sağlamak için kullanılır.

DDoS : Merkezi hedefin kaynaklarını tüketmek için bir saldırganın kontrolü altında çok sayıda bilgisayar kullanan, dağıtılmış bir hizmeti engelleme saldırısıdır. Çoğunlukla yasal kullanıcıların hizmet görmesini engelleyen, hedefteki işlem ve bant genişliği kaynaklarını bağlamak için internet üzerinden ağ trafiğinin küçük miktarlarını gönderirler. Bitcoin borsaları ve madencilik havuz siteleri daimi DDoS saldırılarına maruz kalmaktadır.

Deflation : Genel olarak piyasada ücretlerin belirli bir vakit aralığında daimi düşüş göstermesi vaziyetidir. Bunun yanında enflasyon vaziyetinden ücret yükselişini durdurmayı veyahut yavaşlatmayı veya enflasyon eğilimi karşısında ücretleri düşürmeyi öngören iktisat politikasıdır.

Difficulty : Kripto Para üretiminde bir blok üretmenin ne kadar süreceğini belirten sayısal değerdir. Zorluk derecesi yükseldikçe, o kripto paraya ait blok probleminin çözülmesi o oranda zaman alır. Zorluk derecesi eğrisi, kripto para protokolünün yazılım merhalesinde belirlenir. Buna göre üreten arttıkça belli oranda zorluk düzeyi de artar.

Double Spending : Bitcoin ya da diğer altcoinleri iki defa harcama hareketidir. Kullanıcı Bitcoin’ leri işlem yaptığı aynı kripto para ile 2. işlem yaptığında alana gelir. Bitcoin ağı işletimi ve onaylama sistemi sayesinde, çift harcama yapmak kolay değildir ama yeniden de sıfır-onay işlemlerini kabul eden kişiler için riziko oluşturur.

Dust transaction : Çok küçük bir mali değeri olan, lakin blok zincirinde yer kaplayan, son derece küçük Bitcoin miktarları içeren transfer işlemdir. Bitcoin geliştirici ekibi ağ tarafından iletilecek asgari transfer miktarını artırarak toz işlemleri ortadan kaldırmak için gayret harcamaktadır.

Escrow : Bir işlem esnasında transfer edilen değeri savunmak için bir üçüncü parti hesabında para veya varlık tutma eylemidir. Burada 3. parti hesabı alıcı ve satıcı için emin bir hesap olarak kabul edilir. (Örn: sahibinden.com alışverişleri)

Exchange : Değişik para formlarının ve diğer varlıkların alışverişi için kullanılan merkezi bir kaynaktır. Çoğunlukla Bitcoin değişimleri ve dönüşümleri ile kripto para biriminin başka türlere, tipik olarak legal paraya, çevrilmesi için kullanılır.

Faucet : Rastgele bir altcoin imalatı başlatırken kullanılan bir metottur. Evvelce çıkarılmış (pre-mine) yada imalattan hemen sonra elde bulundurulan kripto paranın yaratıcıları tarafından insanları cesaretlendirmek ve yeni çıkan parayı elinde tutmak isteyenleri teşvik etmek hesabına fiyatsız olarak verilmesidir.

Fiat Currency : Altın, gümüş vs. gibi değerli maden karşılığı olmayan, değerini yalnızca hükümetin, geçerli olduğunu ve her yerde kabul edilmesi gerektiğini yasayla belirlemesinden alan kanunname parası. Son zamanlarda hemen hemen bütün paralar kanunname parasıdır. Bu paraların halk tarafından zorunluluk dışında kabul edilip edilmemesi, o parayı çıkaran hükümete duyulan güvene bağlıdır.

Fork : Blok zincirinin alternatif devam eden bir sürümünün oluşturulması, ekseriyetle sağlayıcıların diğerlerinden farklı bir dizi işlem blokları çıkarmaya başlamasından dolayı oluşur.

FPGA : Alan Programlanabilir Geçit Dizilimi, imal edildikten sonra özel işlevleri ile konfigüre edilebilir bir işleme çipidir. Üzerine direktifler yazılabilir boş bir silikon barut gibi düşünün. FPGA topluca üretilebilir ve üretimden sonra yapılandırılabilir olduğu için, üreticiler ASIC çiplerini daha ucuza yaparak, ölçek ekonomisinden yararlanır. Ancak, bunlar genellikle çok yavaştır.

Freicoin : Ekonomist Silvio Gessell tarafından izah eden serbest enflasyon ilkelerine dayalı bir kripto para birimidir.

Genesis Block : Blok zincirinde ilk bloktur.

Gigahashes/sec : Ölçülen milyarlarca sağlayıcılardan, saniyedeki olası sağlama teşebbüslerinin sayısıdır. (binlerce Megahashes)

GPU : Bilgisayarın ekran kartıdır. Bilhassa çağdaş bilgisayar oyunu grafiklerindeki milyonlarca çokgeni işlemek için şart olan karmaşık matematiksel hesaplamaları yapan silikon bir çiptir. Ayrı olarak kripto para birimi imalatında ihtiyaç duyulan kriptografik hesaplamalar için de uygundur.

Hash Rate Nedir?

Hash rate : Belirli bir müddet içinde, bir Bitcoin sağlayıcı tarafından yapılan çıkarımların sayısıdır. Bu müddet çoğunlukla bir dakikadır.

Hash : Değişken bir miktarda data alan ve daha kısa, sabit uzunlukta bir çıktı üreten matematik işlemidir. Bir çıkarım işlevinin iki ehemmiyetli özelliği vardır. Evvela, çıktıya bakarak, bu özgün girdinin ne olduğunu anlamak matematiksel olarak zordur. İkincisi, girdinin en ufak bir parçasındaki farklık dahi, tamamiyle değişik bir çıktı üretecektir.

Inflation : Fiyatlar genel düzeyinin daimi ve hissedilir artışını ifade eden bir vaziyettir. Diğer bir tanımı nominal millî gelirin, bu gelirle satın alınan mal miktarına (gerçek millî gelire) kıyasla artması başka bir deyişle şişmesi demektir. Deflasyonun tersidir.

Input : Bitcoin ödemesinin nereden geldiğini gösteren, Bitcoin işlemin bir parçasıdır. Ekseriyetle, , işlem bir nesil işlemi olmadığı, başka bir deyişle bitcoin yeni çıkarılmadığı sürece, bu girdi, bir bitcoin adresi olacaktır.

Kilohashes/sec : Binlerce çıkarım içinde ölçülen, saniyedeki olası çıkarım teşebbüslerinin sayısıdır.

Liberty Reserve : Kosta Rika merkezli bir merkezi dijital para ödeme işlemcisidir. Bir para aklama davasında suçlu bulunduktan sonra, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ hükümeti tarafından kapatılmıştır.

Liquidity : Ticaret, para ve ticaretle alakalı işlemlerde kullanılabilecek vaziyette olan satın alma gücü, likidite.

Litecoin : Scrypt ispatına dayalı bir altcoindir.

Margin Call : Bir güvence gereksinimi çağrı eylemidir. Bir tüccar bir kaldıraçlı alım-satım pozisyonunu karşılamak için yeterli kaynağa sahip olmadığını hissettiği bir anda bir güvence bitirme çağrısı verecektir.

Market Order : Bir değişim için verilen direktif. Piyasa hızında bir varlık satın almak veya satmak için borsada girilen buyruk. Bir bitcoin değişiminde, bitcoinlerinin acilen satılmasını veyahut satın alınmasını istiyen kişi,piyasa vaziyetinin kar yapmak için tetiklenmesini beklemek yerine, bir piyasa buyruğu verebilir.

mBTC : Bir bitcoinin binde birine verilen isimdir. (0.001 BTC).

Megahashes/sec(sn) : Milyonlarca çıkarım içinde ölçülen, saniyedeki olası çıkarım teşebbüslerinin sayısıdır.

Microtransaction : Çevrimiçi olmak üzere, bir varlık veya hizmet için küçük bir miktar ödemek. Mikro-işlemlerin, içerdiği ağır komisyon hasebiyle, ananesel ödeme sistemleri altında gerçekleştirilmesi zordur. Sözgelişi çevrimiçi yazı okuma işi için, kredi kartı kullanarak iki kuruş ödemek zordur.

Mining Nedir?

Mining : Bilgisayar donanım kullanılarak, şifrelenmiş meseleleri çözerek, yeni Bitcoinler veyahut altcoinler üretme eylemidir.

Mixing Service : Bitcoinlerinizi başkalarınınkiyle karıştıran, sizin bitcoinlerinizi, sizin gönderdiklerinden değişik yeni girdi ve çıktılarla size geri gönderen hizmettir. Karıştırma hizmeti ( bu arada döner hazne olarak bilinir) sizin saklılığınızı savunur zira insanların size belirli bir bitcoin göndermesini engeller. Ayrı olarak para aklama için kullanılacak bir potansiyele sahiptir.

Mt. Gox : İlk bitcoin borsalarından biri ve tarihsel olarak en popüleri. Şimdi iflas etmiş olan ve Japonya’da temeli atılan, Mt. Gox 2010 seneninde Jed McCaleb’ tarafından heyetmiştir.

Node : İşlemleri başkalarına bağlı bir kullanıcı tarafından bitcoin ağına bağlı bir bilgisayarı ifade eder.

Orphan Block : Geçersiz blok zinciri parçası.

Output : Bir bitcoin işlem için hedef adresidir. Tek bir işlem için birden fazla çıktı olabilir.

P2P : Eşten eşe. Birbirine bağlı en az iki ağ tarafı arasında olup, merkezi olmayan etkileşimlerdir. ‘Toplama ve dağıtım ağı’ tertip etmesine, içinde bütün katılımcıların arabuluculuk noktası üzerinden birbirleri ile işlem anlaşması yaptığı, alternatif sistemdir

Paper Wallet : Bir veya daha fazla açık bitcoin adresi ve bunlara karşılık gelen özel anahtarları içeren basılı bir levhadır. Genellikle bitcoinleri güvenli bir şekilde depolamak için, kolayca yıkılabilen yazılım cüzdanları ya da hacklenebilen veya ortadan kaybolabilen web cüzdanları yerine kullanılır. Soğuk bitcoin depolamasının faydalı bir formudur.

Pool : Topluca bir blok çıkarımında bulunan çıkarım kullanıcıları toplamı ve daha sonra aralarındaki ödül ayrılmasıdır. Çıkarım anaparaları, zorluk arttıkça sizin başarılı bir blok çıkarım ihtimalinizi artırmak için kullanışlı bir yoldur.

Pre-mining : Para yayınlanmadan ve ayrıntıları parayı çıkarmak isteyen diğer kişilere izah etmeden önce, Kripto Para birimi kurucusu tarafından paranın bir bölümünün çıkarılmasıdır. Ön-çıkarım genellikle scam coinler ile kullanılan yaygın bir tekniktir.

Private key : Kişiye özel sayısal anahtar

Proof of Stake : Bir para birimi mevcut payının, çıkarım yapabileceğin para miktarını hesaplamak için kullanıldığı çalışma deliline bir alternatiftir.

Proof of work : Hesaplama gücünü kazma kapasitesine bağlayan bir sistemdir. Blokların kendi içinde kolay bir hesaplama işlemiile kazılmas gerekir. Ancak bir ek değişken kazma sürecini daha zor hale getirmek için ilave edir. Bir blok başarıyla çıkarıldığında, çıkarım biraz zaman ve hesaplamalı çaba almış olmalıdır. Böylelikle, çıkarım blok işin delili olarak kabul edilir.

PSP : Ödeme Servis Sağlayıcıdır. PSP çevrimiçi ödeme kabul etmek isteyen tüccarlar için ödeme işleme hizmetleri sunmaktadır.

Public key : Herkes ile paylaşılan açık bitcoin adresini ifade eder.

Pump and Dump : Saldırgan tanıtım ve genelde yanıltıcı ifadeler kullanarak, ucuza üretilen veya edinilmiş bir finansal varlığın değerini şişirmektir. Tanıtım, değerini yukarıya zorlayarak, diğerlerinin varlık ele geçirmesine kapı aralar. Değeri yeterince yüksek olduğunda fiyatı yükselten varlıklarını satar.

QR code : Bir veri dizisini temsil eden bir tek renkli bir desen içeren iki-boyutlu bir grafik bloktur. QR kodları mobil telefonlardakiler de dâhil olmak üzere, kameralar tarafından taranacak şekilde tasarlanmıştır. Sık sık bitcoin adreslerini kodlamak için kullanılır.

Satoshi Nedir?

Satoshi Nakamoto : 2010 senesi nihayetinde projeden çekilen, Bitcoin protokolünün orijinal muciti tarafından kullanılan isimdir. Bitcoin’in yaratıcı olan kişi. Gerçek ismi olup olmadığı daha bilinmemektedir.

Satoshi : Bitcoin’in milyonda birine verilen isimdir. (0.0000001 BTC)

Scamcoin : Yaratıcısı için para kazanmak emeliyle üretilen bir altcoindir. Scamcoinler genellikle hiçbir temel fikir ya da emel taşımaksızın bu işle ilgilenen kişilerin yatırımlarını toplayıp piyasadan çekilme niyetiyle doğarlar.

Scrypt : ASIC madencilere karşı avantaj sunarken, CPU ve GPU sağlayıcılara özellikle arkadaş olacak şekilde tasarlanmış SHA-256 çalışma sisteminin alternatif bir delilidir.

SHA-256 : SHA, (Secure Hash Algorithm) NSA (National Security Agency) tarafından geliştirilmiş Sayısal İmza Standardında (DSA-Digital Signature Standard) kullanılmak üzere tasarlanmış bir algoritmadır. SHA-0, SHA-1, SHA-2 olmak üzere üç sürümü mevcuttur. Bu sürümlerden ilki olan SHA-0 algoritması 1993 seneninde oluşturulmuş, güvenlik açığı nedeniyle 2 sene sonra 1995 yılında SHA-1 algortiması geliştirilmiştir. Kriptolojinin temelinde olduğu gibi e-imza uygulamalarında da algoritmaların hızlı çalışması ehemmiyetlidir. Bunun için de verinin kendisi değil özeti imza adır. Bitcoin işlemleri bu protokol ile yapılmaktadır.

Signature : Bitcoin işleminin belirli bir yerden geldiğini ispat etmek için özel ve açık anahtarlarının bir araya çıkarılmasıyla oluşturulan dijital bir özettir.

Silk Road : Genellikle Bitcoin gibi kriptolu para birimi ile genelde illegal alışverişler için kullanılan bir yeraltı çevrimiçi pazarıdır. Sahibi Ross Ulbricht gözaltına alındıktan sonra İpek Yolu FBI tarafından Ekim 2013 başlarında kapatılmıştır.

SPV : Kolaylaştırılmış Ödeme Doğrulama. Tam blok zinciri indirmeden ödemeleri doğrulamak için düğümleri sağlayan Bitcoin protokolünün bir özelliğidir. Yalnızca blok başlıklarına gerek duyar.

Stale : Bir bitcoin bloğu başarılı bir şekilde oluşturulduğunda, başkalarının da bu bloğu alma teşebbüsleri durdurulabilir, zira o blok artık ‘eskimiş’tir. Bu, başka birinin çoktan yapmış olduğu bir işi, fiyatsız olarak, tekrar yapmaya çalışmak olacaktır.(Çoktan yapılmış, ortaklaşa çıkarılmış bir iş.) Stale blok çıkaran madenci o blok için ödeme alamaz.

Taint : İki adresin, ikisinin de belirli bir bitcoini olduğu vakit, bu iki adresin ne kadar yakın bir şekilde irtibatlı olduğunun tahlilidir. İz tahlili, bitcoinlerin çalıntı para denilen adresten, şimdiki adresine giderken kaç adım izlediğini belirlemek için kullanılır.

Terahashes/sec (Th/s) : Ölçülen trilyonlarca sağlayıcılardan, verilen müddetteki olası sağlama teşebbüslerinin sayısıdır. (binlerce Gigahashes). Madencilikte kullanılan en yüksek imalat gücü değeridir.

Testnet : Emelleri test2 etmek için tarafsız bir şekilde kullanılan alternatif, parasal değeri olmayan bir kripto para blok zinciridir.

Tor : Çevrimiçi kimliklerini gizlemek isteyen insanlar tarafından kullanılan anonim bir idare protokolüdür.

Transaction Block : Blok zincirine ilave edebilen ve sonradan sağlanabilen bir bloğun içine toplanmış, bitcoin ağı üzerindeki bir işlemler derlemesidir.

Transaction fee : Bitcoin ağı üzerinden gönderilen işlemlere uygulanan işlem fiyatına verilen isimdir. Bu fiyat emin bir şekilde blok sağama işlemi yapan kişiye ödenir.

uBTC : Bitcoin’in yüz binde biri (0.000001 BTC)

Vanity address : İsim gibi, isteğe bağlı bir modeli olan bir bitcoin adresidir. (Örn: melihgun5Gfeew1221ffGvffööbkkfdlgFKfbm)

Virgin Bitcoin: Ham, işlenmemiş Bitcoin’e verilen isimdir.

Volatil : Ekonomik olarak bağlı bulunduğu piyasanın aşırı dalgalanmaya müsait olması vaziyetidir.

Volatility : İşlem gören finansal bir varlık için, ücret hareketlerinin ölçümüdür. Kısaca ücretlerde görülen dalgalanmalardır.

Wallet : Bitcoinleri taşımak ve depolamak için kullanılan cüzdana denir. Cüzdan aslında blok zincirindeki Bitcoin adreslerinizde yer alan bitcoinlerinizi harcamaya yarayan saklı anahtarlarınızı gizler. Her Bitcoin cüzdanı tüm Bitcoin adreslerinizin toplam bakiyesini gösterir ve belli birine belli bir miktar ödemenizi sağlar.

Zerocoin : Kriptolu para birimi işlemlerini tamamiyle anonim olarak yapmak için oluşturulmuş protokoldür.

Bitcoin nedir? Nasıl Alınır?

Şunları da beğenebilirsin:

Front-end Developer Yeterlilikleri
3ds Max için Bilgisayar Tavsiyesi
Spam SMSlerden nasıl kurtulurum?
Apple’ın iPhone X İle ilgili Bir Kelime Dahi Söylemediği 8 Şey!
Google Pixel 2 tanıtıldı! İşte ayrıntılar!
Apple, kablosuz şarj özelliğini destekleyen otomobil markalarını açıkladı
Evden Para Kazanmanın Yolları
Evde Tasarruf Yapın! Geri Dönüşümle Paranızı Çöpe Atmayın
Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Bitcoin 8000 dolar düzeyini aştı!
Yemek Tarifi Paylaşarak Para Kazanmak
WhatsApp İnternetsiz Nasıl Kullanılır?
Elon Musk Merakla Beklenen Elektirikli Tırları Tanıttı ve Bir De Sürpriz Yaptı
Nasıl Para Biriktirilir?
Akvaryum, Şömine Videosu, Kanalı
FM Radyo Frekansları - Güncel Frekans Listesi
Amazon Türkiye Pazarına Giriyor!
Telefonum Yavaş Nasıl Hızlandırabilirim?
Telefonu Hackleme Nasıl Engellenir?
Dünyanın Kaçıncı Zenginisiniz? Dünyanın En Zenginleri Listesi
Bitcoin Satın Almak
Kod Bilmeden Mobil Uygulamanızı Yapın!
Kaliteli ve Ücretsiz Stok Resim Siteleri
Facebook İletilerini ve Tweetleri Toplu Silmek
Google'ın Hızlı Indexlemesi İçin WordPress Ping Servisleri
İngiltere’den Bitcoin Kararı!
5000 TL’ye En İyi Laptop Hangisi?
Vodafone, Turkcell, Türk Telekom Saklı Numara Engelleme
ÇiftlikBank Nedir? Nasıl Para Kazanılır? ÇiftlikBank Hilesi
En İyi 10 Laptop Markası (2018)
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.