Bitcoin Satın Almak

Bitcoin Satın Almak

Bildiğiniz gibi Bitcoin 4000 dolar düzeyine erişmiş vaziyette. Konuyla alakası bulunan yatırım uzmanları Bitcoin’in bu düzeyde kalmayacağını ve daha da yükselebileceğini belirtiyorlar. Tabii ister istemez bu tarz görüşler beklentileri arttırıyor. Haklı olarak insanlar da bir şekilde bu furyaya dahil olmak istiyor. Bu yüzden sıklıkla Bitcoin nasıl satın alınır, Bitcoin nereden alabilirim, kredi kartıyla bitcoin alabilir miyim gibi bir çok suale maruz kalıyorum. Bende bu yazımda sizlere Bitcoin’i en kolay nasıl satın alabilirsiniz, bunun yollarını anlatmaya çalışacağım.

Malumunuz ara ara Bitcoin konusunda yazılar yazarak insanları aydınlatmaya çalışıyorum. Sözgelimi “Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Üretilir?” başlıklı yazımı 2014 yılında kaleme almıştım. Yazıyı yayınladığım tarihlerde Bitcoin 345 dolardı. O günün dolar kuru ise 2.020 TL idi.  Başka bir deyişle bir Bitcoin almak istediğinizde 697 TL ödüyordunuz. Bugün ise gelinen noktada 4000 dolar düzeyinde. Dolar kurunun 3,50 TL olduğunu düşünürsek 1 BTC takriben 14 bin lira ediyor. O gün 1 Bitcoin alanlar bugün parasını 20 kat daha değerli hale getirmiş oldular.

Kuşkusuz ki 3 yıl önce Bitcoin satın almak şimdiki kadar kolay değildi. İnsanlar Bitcoin ile ilgili yeterli şuura sahip olmadığı gibi Bitcoin alabileceğiniz yerlerde hudutluydu. Bugün ise bir çok noktada gerek kredi kartıyla gerekse havale ile Bitcoin alım satım işlemi yapabiliyoruz. Şimdide gelin hep birlikte Bitcoin nasıl satın alınır bunun yollarını öğrenelim.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

İlk olarak şunu belirtmeliyim ki Bitcoin satın almadan önce bir Bitcoin cüzdan (Bitcoin Wallet) ihtiyacınız bulunuyor. Bu konu başlı başına bir yazıyı gerektirdiği içinde şu an için bu konuya değinmiyorum. Fakat cep telefonunuza yükleyeceğiniz Jaxx isimli uygulama ile cüzdan ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. İlerleyen günlerde Bitcoin cüzdanlarla alakalı daha kapsamı geniş bir yazıyı kaleme almayı tasarılıyorum.

Şimdi asıl konumuza gelecek olursak nasıl bitcoin satın alabiliriz? Bunun değişik yolları bulunuyor. Kredi kartıyla da alabilirsiniz, havale ile de alabilirsiniz tabii en kolay yolu elden alım satım yapmaktır. Çoklukla bu yolu kredi kartı olmayan veyahut hiç bir sisteme güven duymayan kişiler uyguluyor. Şimdi aklınıza şöyle bir sual gelebilir. Ben elden Bitcoin satacak adamı nereden bulacağım? Kaygıya gerek internet bu yüzden var.:)

Facebook’ta onlarca hem de binlerce bitcoin ile alakalı grup bulunuyor. Hatta bizimde Bitcoin & Altcoin Brokers isimli bir grubumuz var. Bu gruplara aza olarak orada bitcoin satan kişilerle temasa geçebilirsiniz. Aynı şehirde bulunan Bitcoin satıcıları ile buluşarak elden bitcoin alım satımı gerçekleştirebilirsiniz. Keza Meetup.com‘da da bitcoin ile ilgili yüzlerce etkinlik bulunuyor. Bu etkinliklere katılarak Bitcoin alım satımı yapan kişilerle tanışabilirsiniz.

Yüzyüze satın almanızda kolaylık sağlayacak bir diğer site ise Localbitcoins.com. Bu sitede kullanıcılar duyuru bırakarak ellerinde ki bitcoinleri satmaya çalışıyorlar. Burada listelenen önerilerin sahipleriyle iletişime geçerek bir buluşma ayarlayabilir ve bitcoin satın alabilirsiniz.

Sizde benim gibi ben rahatına düşkünüm, yeni insanlarla tanışmak istemiyorum diyorsanız diğer seçeneklere göz atabilirsiniz.:)

Kredi Kartıyla Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Kuşkusuz ki herkesin aklında bu soru var. Kredi kartıyla Bitcoin nasıl alabilirim? İlk olarak şunu bilmelisiniz ki Bitcoin’in standart bir ücrete sahip değil. Bitcoin dalgalı kura sahip olduğu için vakit içerisinde farklı ücretlerle karşılabilirsiniz. Hatta her borsa kendi içinde fiyatlandırma yaptığından dolayı farklı sitelerde farklı bitcoin değerlemeleriylede karşılaşabilirsiniz. Kredi kartıyla bitcoin satın alacağınız sitenin hangi borsayı baz aldığını bilemediğimiz için bu sizi şaşırtmamalı. Bununla beraber kredi kartı ile Bitcoin satışı yapan sitelerin komisyon oranları biraz yüksek olabiliyor. Ayrı olarak güvenlik açısından belli bir sınıra kadar Bitcoin alımına müsaade ediyorlar. Gelin şimdi bu siteleri tanıyalım.

Bitit.io ile bitcoin satın alma

Bitit.io

Kredi kartıyla bitcoin alabileceğiniz sitelerin başında Bitit.io gelmekte. Visa, Master ve Maestro kartların geçerli olduğu sitede Cashlib, NeoSurf ve Flexepin gibi ön ödemeli kartlarla da Bitcoin satın alabiliyorsunuz. Kredi kartına %8.9, ön ödemeli kartlara ise %11.9 komisyon uygulayan Bitit.io’da haftalık bitcoin satın alma sınırınız kredi kartları için 500 euro iken ön ödemeli kartlarda 2500 euro’dur. Ayrı olarak Bitit Gift Card ile de sevdiklerinize bitcoin armağan edebilyorsunuz.:)

indacoin ile Bitcoin Satın Alma

indacoin.com

Kredi kartıyla Bitcoin satın alabileceğiniz bir diğer site ise indacoin.com. Ethereum’da satın alabilececeğiniz site Türkiye dahil 100’den fazla ülkeye destek sunuyor. Türkçe desteği bulunan sitenin komisyon oranları ise biraz yüksek. Kredi kartıyla yapılan alımlarda %14 komisyon uyguluyor. Ayrı olarak ilk satın alma işleminizde asgari 30 euro, maksimum 100 euro değerinde bitcoin alabiliyorsunuz. İkinci işleminizi ise 4 gün sonra gerçekleştirebiliyorsunuz ki bu satın almada da en fazla 200 euro değerinde bitcoin satın alabiliyorsunuz. Üçüncü işleminizi ise 7 gün sonra gerçekleştirebiliyorsunuz ki bunun da sınırı 500 euro. Bu prosedürü uyguladıktan sonra aylık sınırınız 5000 euro oluyor ve dilediğiniz gibi işlem yapabiliyorsunuz.

WeMoveCoins ile Bitcoin Satın Al

WeMoveCoins.com

WeMoveCoins.com bitcoin satın alırken işinizi kolaylaştırmayı ilke edinmiş bir site. Azalıkla müyelikle uğraşmanızı istemiyorlar. Kaç Bitcoin alacağınızı yazıyorsunuz. Bitcoin cüzdan adresinizi giriyorsunuz ve 5 dakika içerisinde satın aldığınız bitcoinler cüzdanınıza gönderiliyor. Tabii müddetle ilgili her ne kadar 5 dakika diyor olsalarda bunun garantisini sunmuyorlar. Sundukları tek garanti 24 saat içerisinde cüzdanınıza erişmiş olacağı garantisi. Site mastercard ve visa kredi kartlarını kabul ediyor. Bitcoin değerlemesi olarakta Kraken borsasını baz alıyor. Asgari satın alabileceğiniz bitcoin sınırı 10 euro iken maksimum 1000 euro değerinde bitcoin satın alabiliyorsunuz.

Havale/EFT ile Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin satın almada kullanabileceğiniz bir diğer metot ise Havale/EFT metodu. Sonunda herkes bir kredi kartına sahip değil. Ayrı olarak kredi kartını emin bulmayan bir çok kişi bulunuyor. Çoğu insan hala internette kredi kartının çalınma korkusunu yaşıyor. Tam bu noktada Havale ile Bitcoin satın almak imdadımıza yetişiyor. Şunu baştan belirtmeliyim ki havale/eft ile bitcoin satın almak kredi kartıyla satın almaya göre biraz uğraştırıyor. Zira evvela havale/eft ile satın alabileceğiniz sitelerde kimlik ibrazı yapıp azalığınızın onaylanmasını bekliyorsunuz. Bu müddet ara ara bir haftayı geçebiliyor. Ve azalık onay sürecinde kimlik bilgilerinizin tamamını paylaşıyorsunuz ki bu güvenlik açısından sıkıntı doğurabilecek bir vaziyet oluşturuyor.

BTCTurk ile Bitcoin Nasıl Satın Alınır

BtcTurk.com

BtcTurk.com yerli malı bir coin borsası. Bir dönem faaliyetlerine son versede yakın zamanda yine aktif hale geldi. Şu an için yalnızca Bitcoin alım satımı gerçekleştirebiliyorsunuz. Kredi kartıyla satın alma mantığının aksine BtcTurk bir borsa olduğu için bir başka kullanıcının sattığı ücretten alım yapabiliyorsunuz. Arzu ederseniz sizde farklı bir alım önerisi koyabilir ve kullanıcıların sizin önerinize saygı göstermelerini bekleyebilirsiniz. Tabii burada işlem yapabilmek için öncelikle üyeliğinizi doğrulatmanız gerekiyor. Bunun içinde meşakatli bir onay süreci bulunuyor. Sonrasında ise ister kredi kartınıza istersenizde havale ile para yatırarak işlemlere başlayabiliyorsunuz. Ayrı olarak BtcTurk’te ve diğer yerli malı coin borsalarında alacağınız bitcoinler kur farkından ötürü piyasa değerinin çok üzerinde olabiliyor. İşlem yaparken buna da dikkat etmenizi öneriyorum.

Koinim ile Bitcoin Nasıl Satın Alınır

Koinim.com

Bir diğer coin borsası ise Koinim.com. BtcTurk gibi Koinim.com’da bir Türk borsası. BtcTurk’ten farkı ise Bitcoin ile birlikte Litecoin alım satımı da yapabiliyorsunuz. Aşağı yukarıya aynı azalık onay süreci Koinim.com’da da bulunuyor. Yalnız Koinim.com’a yalnızca havale ile para yatırabiliyorsunuz. Para yatırdıktan sonra ister Bitcoin istersenizde Litecoin önerisi vererek işlemlere başlayabiliyorsunuz. Tabii kur farkından dolayı her ikisini de piyasa değerinin çok üzerinde rakamlara alıyorsunuz.

Paribu ile Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Paribu.com

Paribu.com‘da borsa mantığıyla çalışan bir diğer Türk sitesi. Tıpkı BtcTurk ve Koinim gibi Havale ile Bitcoin satın alabiliyorsunuz. Diğer iki site gibi Paribu’da da uzun bir azalık onay süreci bulunuyor. Diğerlerinde olduğu gibi yeniden kimlik bilgilerinizi ibraz faktörüz gerekiyor. Paribu’ya şu an için yalnızca havale ile para yatırabiliyorsunuz. Ayrı olarak burada da kur farkında dolayı alacağınız bitcoinler piyasa değerinin çok üzerinde fiyatlanıyor.

Bu yazıda Bitcoin Nasıl Satın Alınır , Bitcoin Nereden Satın Alınır gibi suallerin yanıtını aradım. Kredi kartıyla bitcoin satın alma metotlarından ve havale ile bitcoin satın alma yöntemlerinden söz ettim. Yazının yararlı olduğunu düşünüyorsanız aşağıda yer alan sosyal medya ikonları ile paylaşarak daha fazla kişiye erişmesini sağlayabilirsiniz.

Öncelikle kendinize bir “çevrimiçi cüzdan” (wallet) edinin !

Her şeyden önce, Bitcoinlerinizi koyabileceğiniz bir cüzdanınız olmalı. Bitcoin dünyasında bu “wallet”olarak adlandırılsa da, siz bunu internet ortamındaki cüzdanınız (çevrimiçi cüzdan) veya bir banka hesabı olarak düşünebilirsiniz. Burada size iki tercih sunuluyor:

  1. 1.   Hard diskinizde Bitcoin depolayabileceğiniz bir software wallet (yazılımsal cüzdan)
  2. 2.   Çevrimiçi, web tabanlı bir wallet (cüzdan) servisi

İki seçeneğin de güvenlik açıkları bulunabilir. (güvenlik açığı deyince korkmayın, kullanıcı hatasından meydana gelen meseleleri kastediyoruz.)

Şayet Bitcoinlerinizi hard diskinizde depoluyorsanız, hard diskinizin çökmesi ihtimaline karşılık daimi yedekleme yapmanızı öneririz.

Çevrimiçi wallet (cüzdan) veya web tabanlı wallet sağlayan servislerdeki güvenlik protokolleri de hangisini seçtiğinize bağlı olarak çok iyi savunmalı ya da düşük savunmalı olabilir. Seçim tamamıyla sizin hangisine daha çok güvendiğinizle alakalıdır.

ParibuBTCTurk ve Koinim borsaları Türkiye’deki Bitcoin depolayabileceğiniz internet siteleri, Blockchain veCoinbase ise yurtdışındaki çevrimiçi cüzdan hizmetleri olarak karşımıza çıkıyor.

Bitcoin Borsası ve Çevrimiçi Cüzdan

Takas- yapmanız için bulunan platformlar için seçenekler daimi artmakta, zira bu pazara girmek için bir çok yeni teşebbüs gerçekleşmekte. Bazıları tüm dijital para birimleri ve fiat para birimleri (altın, gümüş gibi değerli madenler için karşılığı olmayan para) ile exchange olanağı sunarken, bazıları yalnızca sınırlı işlem yapan, Bitcoin exchange yapabileceğiniz platformlardır.

Çevrimiçi cüzdanlar, Bitcoin borsasında alım-satım yapabilmek ve Bitcoin depolamak için en iyi tercih. Takas- ve çevrimiçi cüzdan için en iyi tercih, nerede ikametgah ettiğinize bağlı olarak değişir.

Türkiye’de önceden de belirttiğimiz gibi Paribu (En Yüksek Hacimli Borsa), BTCTurk ve Koinim aracılığı ile Bitcoin satın alabilir ve satabilirsiniz.

Yurtdışındaki diğer büyük exchange siteleri ise: Bitstamp (İngiltere),  BTC-e (Bulgaristan), Cryptsy  (AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ), BTC China ve Huobi (Çin).

Hesabınızı bir sefer oluşturduktan sonra, banka hesabınızla cüzdanınız arasında irtibat kurup, banka hesabınızdaki parayı kullanmak için, cüzdanınıza para aktarmak isteyeceksinizdir. Bu para transferi esnasında sizden düşük bir fiyat alınır.

Çoğu ülkedeki insanlar, denizaşırı ülkelerdeki hesaplarına para transferi yapmak istediklerinde (Bitcoinleri TL veyahut Dolar’a bozdurduktan sonra), genel olarak daha fazla işlem fiyatı öderler ve işlem gecikmeleri daha uzun müddetli olur. Bu işlemi yaparken kullandığınız exchange platformu ile sadece o platformun bulunduğu ülkenin bankalarını kullanabilirsiniz.

Exchange, wallet ve banka hesapları ile ilgili ikazlar!

Kimlik bilgileri gerekliliklerine karşın, – ve cüzdanlar bankalardaki gibi tertip etmemiştir. Başka bir deyişle hesabınızın hackerlar tarafından çalınmasına karşılık hiçbir sigortanız bulunmamaktadır.  Bitcoin şu an çoğu ülkede yasal bir para birimi olarak değer görmediğinden, otoriteler de bu hırsızlıklara karşı nasıl bir uygulama yapacaklarını tam manasıyla belirleyememiş durumdalar. Hırsızlar wallet (çevrimiçi cüzdan) şifrenizi bir kere çaldıktan sonra ve şifrenizi değiştirdikten sonra, hesabınızı geriye almak için hiçbir garantiniz yoktur.

Kimi bankalar, dijital para biriminin iş modellerine karşı olduğunu düşünmekte ve bu yüzden Bitcoin ile alakalı uygulamalarda, diğer işlere göre fark gözetmektedir. Hatta bu bankalar, Bitcoin konusunda irtibatları bulunan hesapları, izah yapmaksızın tek taraflı olarak feshetmektedir.

Yüz yüze veya “Over-the-counter”(OTC) (sözlü teminatlara dayanan) ticaretler

Şayet bir şehirde yaşıyorsanız, anonimliğe ehemmiyet veriyor ve banka işlemleri ile uğraşmak istemiyorsanız, Bitcoin elde faktörün bir yolu da mahalli satıcılar ile yüz yüze yapılan ticarettir. “LocalBitcoins”, bu tarz işlemleri ayarlayan ve ücret önerileri veren ana site olarak karşımıza çıkıyor.

Şayet yapılacak ticaret büyük paralar içeriyorsa, sitenin bununla alakalı güvenlik hususları mevcut. Örnek olarak ticaretin yapılacağı mekan kalabalık bir halka açık mekan olmalı; özel bir mekan olmamalı. Ayrı olarak satıcının ve alıcının da taşıdıkları nakit miktarı karşılığında ihtiyaç duyulan tüm tedbirleri almaları ihtiyaç duyulan.

Şunu anımsatmakta yarar var; şayet yüz yüze bir ticaret yapacaksanız, yanınızda Bitcoin wallet (cüzdan) ınıza ulaşabileceğiniz bir akıllı telefon ya da tablet bulundurmalısınız. Tabiki internet ulaşımı de bu ticaret için gerekli.

Eğer birebir müzakereler sizin için uygun değilse, meetup.com isimli sitede Bitcoin ile alakalı buluşmaların yapıldığı bir platform bulabilirsiniz. Bu müzakerelerde Bitcoin ticaretinden, Bitcoin işlemlerinin nasıl gerçekleştirildiğini öğrenmeye kadar bir çok konuda sohbet ediliyor. Bu tür buluşmalar 2013’ ün ikinci yarısından itibaren daha da sıklaştı. Hatta kimi büyük şehirlerde, “Satoshi Squares” (Satoshi Alanı) isimli etkinlikler tertip etmekte ve bu etkinliklerde yürüyerek etkinlik alanına girip, Bitcoin alıp, yolunuza devam edebiliyorsunuz. Bu grup buluşmaları diğerlerine göre daha güvenli, lakin bir o kadar da anonimlikten uzak.

Satıcıya bağlı olarak, Bitcoin satın alırken %5-10 aralığında bir ek ücret ile daha kolay bir alışveriş ve daha fazla saklılık elde edebiliyorsunuz.  Çoğu hatırlı tüccar buluşmadan önce Bitcoin alışverişindeki ücreti evvelce belirliyor, ama çoğu Bitcoin’ in anlık düşme ve yükselmelerinden etkilenmemek için o anki Bitcoin ücreti üzerinden alışveriş yapmayı seçenek ediyor.

Bir takım satıcılar PayPal üzerinden gönderilen para ile Bitcoin alışverişi yapmayı kabul ediyor, ama çoğu bilgilerinin gözükmediği platformları seçenek ediyor.

Ek olarak belirtmek isteriz ki bu tür ticaretlerin yapıldığı şehirlerde, alışveriş yapılmadan önce bu ticaretin o şehirde legal olup olmadığını kontrol faktörüz önerilir. Mekanlarda yaptığınız nakit ödemeleri polislerin dikkatini çekebilir ve legal olmayan bir iş yaptığınızdan dolayı büyük cezalara çarptırılabilirsiniz.

 

“Mining” (Bitcoin imalatı) kelimesi ile ilgili

Bu “mining” olayı da nedir ? Kendi Bitcoinlerimizi üretebildiğimizi duydum…

Web sitelerinde ve Bitcoin ile alakalı konuşmalar yapılan yerlerde “mining” kelimesini duyduğunuza eminim. Bu kelimenin manası aslında kendi bilgisayarınızla ve kuvvetli ekran (grafik) kartlarıyla kendi Bitcoin’ inizi üretmektir. “Mining” bundan kısa bir zaman için oldukça mantıklı bir Bitcoin ele geçirme şekli olmasına rağmen, piyasadaki oldukça fazla Bitcoin likiditesine karşılık sizin kendi bilgisayarınızda ürettiğiniz Bitcoinlerin değeri, ne yazık ki sadece bilgisayarınızın donanımına ve elektriğe harcadığınız parayı kurtarıyor.

Daha önce de söz ettiğimiz gibi eğer bilgisayarınız havadan geldiyse ve elektrik parasını da siz vermiyorsanız, o zaman bilgisayarı haftalarca açık bırakıp, Bitcoin üretmeye devam edebilirsiniz. J Büyük ölçekte Bitcoin üretmek, ASIC isimi verilen “mining” yapmak için üretilmiş ürünler ile olası.

“Mining” lerin çoğu bu dönemlerde Bitcoin üretmek için toplanan topluluklar (guild) tarafından gerçekleştiriliyor.

İnternette kendi şahsi bilgisayarlarınız ile Bitcoin üretmenizin mümkün olduğunu ve bundan kâr edeceğinizi düşündüren yazılar okuyorsanız, bunlar muhtemelen daha önceki zamandan kalma gönderiler veya size donanım satmaya çalışan kişilerdir. Uyanık olun bunlara, aldanmayın !

Yatırım Aracı olarak kullanmak

Eğer büyük miktarlarda Bitcoin alıp, onları kendi kendinize güvende tutmak aklınıza yatmıyorsa, paranızı Bitcoin’ e yatırım aracı gibi yatırabilirsiniz. Bunun için heyetmiş olan Bitcoin Investment Trust (BIT), size bankaların da  kullandığı mevcut güvenlik protokolleri ile paranızı Bitcoin’ e yatırıp, Bitcoinlerinizi teminat altında tutmanızı sağlıyor.

Bitcoin ATM leri

Bitcoin ATM leri yeni bir konsept ve oldukça az bulunan bir oluşum, ancak kurulduğundan itibaren oldukça popüler ve çok basit bir oluşum olduğunu ispat etti. ATM leri, yüz yüze alışveriş yaptığınız tüccarlara benzetebilirsiniz. İnsan yerine makine ile yapacağınız bu alışverişte, nakit parayı ATM’ ye koyuyor ve karşılık olarak wallet (cüzdan) ınıza Bitcoin yükleyebileceğiniz bir kod alıyorsunuz.

Tekrar belirtmekte fayda görüyoruz, ATM leri kullanabilmek için çevrimiçi ve yerel bir wallet (cüzdan) a sahip olmalısınız.

Şunları da beğenebilirsin:

Front-end Developer Yeterlilikleri
Spam SMSlerden nasıl kurtulurum?
Apple’ın iPhone X İle ilgili Bir Kelime Dahi Söylemediği 8 Şey!
Instagram alışveriş platformuna dönüşüyor
Yerli Arama motoru diye tanıtılan Yaani altyapısını Yandex'ten alıyor.
Kripto para pazarı 200 milyar dolar değerini aştı
Rapor Parası Ne Zaman Yatar? İş Göremezlik Raporu
Evde Tasarruf Yapın! Geri Dönüşümle Paranızı Çöpe Atmayın
Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Bitcoin 8000 dolar düzeyini aştı!
2040 Yılına Kadar Benzinli Arabaları Yasaklayacak Ülkeler
Boston Dynamics Tarafından Geliştirilen 3 Yeni Robot
Nasıl Para Biriktirilir?
FM Radyo Frekansları - Güncel Frekans Listesi
Amazon Türkiye Pazarına Giriyor!
Telefonum Yavaş Nasıl Hızlandırabilirim?
Telefonu Hackleme Nasıl Engellenir?
Dünyanın Kaçıncı Zenginisiniz? Dünyanın En Zenginleri Listesi
Bitcoin Terimlerinin Anlamları
Yasak Sitelere Kolay Yoldan Giriş (VPN, DNS)
Kaliteli ve Ücretsiz Stok Resim Siteleri
İnsanlar Neden İnternetten Sipariş Verir?
Tasarımcıya İhtiyaç Duymadan Kendi Logonuzu Yapın
İngiltere’den Bitcoin Kararı!
Her Şeyi Pratik Bir Şekilde Görebileceğiniz Google Analytics Raporları
5000 TL’ye En İyi Laptop Hangisi?
5, 10, 20, 50, 100 ve 200 TL'lik Banknotların Arka Yüzünde Ne Var?
Vodafone, Turkcell, Türk Telekom Saklı Numara Engelleme
iPhone Ülkelere Göre Fiyat Dağılımı
Tesla Model S Araçla Kripto Para (Bitcoin) Madenciliği!
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.